Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שריפת שומן יעילה יותר זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. ספורט שמטרתו הפחתת משקל מינימאלית אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות מהסוג הזה חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

פעילות גופנית היא כל פעילות פיזית שמבצע אדם במסגרות חייו השונות. האדם עשוי להיות פעיל גופנית במהלך האימונים והמשחקים על מגרשי הספורט או במהלך הליכה או ריצה או ריכה על אופניים על כבישים ושבילים. האדם יכול להיות פעיל גופנית גם בשגרת חיים רגילה ובלי כול קשר לספורט כמו למשל בעת עלייה במדרגות, הרמת משאות, עבודה על פס ייצור ועוד. הפעילות הגופנית מעלה את קצב חילוף החומרים ואת ייצור החום הנפלט מהגוף לסביבה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שריפת שומן יעילה יותר - רקע

לשרוף שומנים ביעילות

הפעילות הגופנית נמדדת על פי כמה מאפיינים: רמת האינטנסיביות, קבוצות השרירים הפועלות, משך הפעילות ומטרתה. בעת ביצוע פעילות זו, מתחוללים שינויים פיזיולוגיים כמעט בכל מערכות הגוף ומרבית האיברים מתגייסים לביצועה. 

לכל סוג של פעילות גופנית גם לפעילות קלילה של הליכה רגועה, יש את האפשרות להיטיב עם הגוף. כך למשל להורדת משקל יש עבורנו משמעות בריאותית ענקית כולל על מניעת כאבי גב. יתרונות נוספים כוללים: הפחתת שומנים, שיפור שריפת הסוכר בדם, שיפור העיכול, הפחתת לחץ דם והסיכון למחלות כלי דם, לב וסכרת ועוד ועוד...,עם זאת, יש לזכור שפעילות גופנית שאינה נעשית נכון עלולה להיות מסוכנת. 

אך לאלה מאיתנו שבנוסף ליתרונות אלו רוצים גם לשנות את הרכב הגוף, לשרוף שומנים ביעילות גבוהה ולחטב בעיקר את האיזור המרכזי של גופם, אין די בפעילות גופנית מתונה. במצב כזה אין די בשינוי במאזן הקלורי (לאכול פחות ולשרוף יותר) הם זקוקים לפעילות גופנית אינטנסיבית - פעילות בעצימות גבוהה.

מה זה פעילות גופנית בעצימות גבוהה?

המדד לעצימותו של הפעילות הגופנית שלנו תלויה בדופק אליו אנו מגיעים. פעילות גופנית עם דופק מטרה של פחות מ60% נחשבת לפעילות קלה. פעילות בעצימות של 60% עד 70% מדופק המטרה נחשבת לפעילות עם עצימות בינונית. פעילות בעצימות של 75% עד 85% מדופק המטרה נחשבת לפעילות עם עצימות גבוהה. פעילות גופנית יעילה לשריפת שומנים צריכה להתבצע בעצימות של מעל 70% מצריכת החמצן המרבית. במקרה כזה שריפת הקלוריות נמשכת גם שעות לאחר תום המאמץ. פעילות בעצימות גבוהה

מחקר חדש (Medicine & Science in Sports & Exercise, 10/2008) מצא שקבוצת הנשים שהתאמנה קשה במשך 4 חודשים הצליחה להשיל כמות גדולה של שומן ממרכז גופן בעוד שקבוצה מקבילה שעבדה באופן מתון הפחיתה ממשקלה אך לא באזור המרכז שם אנו נוטים לאגור שומנים מסוכנים לבריאות. המחקר שב ומאשר שעוצמת האימון חשובה לגבי אנשים שרוצים לשנות את מבנה הגוף שלהם על ידי שריפת שומנים.
החשיבות לשינוי במבנה הגוף הוא לא רק הצורך להשתחל לג'ינס צר יותר אלא גם בריאותי. שומן רב יותר באיזור הבטן משמעותו גם יותר שומן סביב האיברים הפנימיים ועל כן סיכון מוגבר ללחץ דם גבוה, סכרת, ומחלות לב. 

להיזהר מפציעות ספורט

אז נכון, מתברר על פי המחקר הזה שצריך לעבוד קשה כדי לשרוף שומנים. כדי שנוכל להליץ על פעילות גופנית אנחנו גם צריכים להזהיר אתכם מפני הסיכונים הכרוכים בפעילות גופנית מאומצת הנעשית באופן לא מתוכנן ובאופן שאינו שומר על סרגל מאמצים סביר. הסיכונים האורבים לכם אם אתם רצים מהר מידי או רצים יותר מידי קילומטרים ללא הכנות כוללים החל מפציעות ספורט וכלה באוטם שרירי הלב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות

נעלי ריצה מומלצות תצמצמנה את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

נעלי ריצה מומלצות
ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ריצה משפרת גם את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ריצה משפרת גם את הראייה
ספורט ורק אחר כך טלוויזיה

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה
שרירים בגוף האדם

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

שרירים בגוף האדם
דיכאון, פעילות גופנית כטיפול

דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את איכות החיים והיכולת התפקודית של מאות אלפי בני אדם בישראל. פעילות גופנית יעילה לשיפור תסמיני המחלה.

דיכאון, פעילות גופנית כטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)