Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תזונה ובריאות מעסיקים אותנו רבות. בדומה לחוסר בתנועה ובמאמצים של הגוף גם תזונה לקויה עלולה לגרום למחלות כרוניות ואף למוות. לספורט ולהרגלי תזונה נכונים יש את היכולת לאזן את המשקל שלכם ולמנוע מחלות קטלניות כולל השמנה, סוכרת, סרטן ועוד.

שילוב נכון של תזונה ופעילות גופנית יעשו עבודה נפלאה בכול הנוגע לשמירה על בריאותינו ועל החיוניות שלנו. אין לשכוח גם את ההשפעה הטובה שיש לבריאות טובה וחיוניות על מצב הרוח שלנו. נותרת השאלה הקשה מכולן מה נכון לאכול. מצד אחד ישנה פירמידת המזון המומלצת על ידי משרד הבריאות האמריקאי שבה ממליצים המומחים לצרוך כמות גדולה מאוד של פחמימות ומצד שני ישנם מומחים אחרים הטוענים שפירמידת המזון הזאת גרמה לנזקים בריאותיים אדירים ויש להמעיט בצריכת פחמימות ולהרבות בחלבונים ושומנים. כול אחד צריך למצוא את דרכו בתחום הזה. אני נוטה להמעיט מאוד בצריכת פחמימות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תזונה ובריאות - רקע

על מנת לאכול נדרש האדם הקדמון לצוד ו/או ללקט ולהכין את מזונו. שתי מטלות שנדרש עבורן זמן ונדרש מאמץ גופני. מסעות הציד עשויים היו להימשך מספר ימים שבהם היה האדם הקדמון רץ, מתכופף, זוחל ונלחם בבעלי החיים. באותה עת, היו הנשים יוצאות ללקט. לצורך ליקוט פירות ואגוזים הלכו ממושכות, טיפסו על עצים ולצורך ליקוט ירקות שורש ופירות יער חפרו וקטפו. כאשר חזרו למערה היו צריכים אבות אבותינו להכין את המזון. מקררים לא היו ולכן לא ניתן היה לאגור ולנשנש. תוך ימים ספורים אזל האוכל ושוב צריך היה לצאת לאתרו.

נכון להיום, בעידן השפע הקלורי כול מה שצריך אדם רעב לעשות הוא לפתוח את המקרר ולאכול. במקרה הגרוע יותר הוא הולך מספר לא רב של צעדים עד לאחת המסעדות בשכונה ובולס כמות קלוריות כפולה מהנדרש לו.

השפעת התזונה על הבריאות

 • השמנה - חוסר האיזון שבין האנרגיה המועטה שאנו שורפים לבין הדיאטות העשירות באנרגיה שאנו צורכים הוא הגורם העיקרי למגפת ההשמנה. אורח החיים המודרני ששואב אותנו לעבודה סביב השעון מול המחשב לא מותיר לנו לא זמן ולא חשק להתעמל ו/או לבשל אוכל בריא. מצד שני האוכל המהיר רב הקלוריות מפתה בזמינות שלו ובקלות ההכנה. התוצאה היא שרוב האנשים צורכים יותר מידי קלוריות. יש יותר ויותר אנשים שמנים. יש יותר ויותר אנשים חולים. חוסר האיזון התזונתי מוביל להתפתחות מחלות ובעיות בריאותיות שחלקן מפורט בהמשך:

 1. מחלת הסוכרת - משקל עודף, השמנה וחוסר פעילות גופנית מהווים גורם רב משקל ברמות הגבוהות של התפתחות סוכרת מסוג 2 בכול העולם. סוכרת מצידה מעלה את הסיכון לחלות במחלות לב, כליות שבץ מוחי וזיהומים. שמירה על תזונה ופעילות גופנית עשויים לעזור בטיפול ובמניעת המחלה הזאת.

 2. מחלות לב וכלי דם - מחלות לב וכלי דם הם גורם מרכזי למוות. מחלות אלה מתפתחות בעיקר בגלל תזונה לקויה, וחוסר פעילות גופנית. פעילות גופנית ותזונה משופרת הכוללת אכילה של ירקות ופירות והפחתה בסוגי מזון הכוללים שומנים מהחי ומלח מורידים את הסיכונים להתפתחות מחלות אלו. הפחתה של המלח עוזרת גם להוריד את לחץ הדם שמוגדר כגורם מרכזי במחלות לב וכלי דם.

 3. מחלות סרטן - עישון סיגריות מוגדר כגורם סיכון עיקרי להתפתחות סרטן אך מתברר שגם גורמים תזונתיים תורמים להתפתחות סוגים מסוימים של סרטן. שמירה על תזונה מאוזנת ומשקל מאוזן יפחיתו באופן דרסטי את הסיכון ללקות בסרטן הושט, המעי הגס, חזה, כליות רירית הרחם ועוד. הפחתה בכמות האלכוהול מפחיתה את הסיכון ללקות בסרטן הפה, גרון, ושט, כבד, חזה ועוד. אכילה מספקת של פירות וירקות עשויה להפחית עוד יותר את הסיכון ללקות בסרטן הפה, ושט והמעי הגס.

 4. אובדן צפיפות העצם - אוסטיאופורוזיס או אובדן צפיפות העצם נובעים בין היתר מחוסר בסידן וויטמין D. גם חשיפה לשמש ופעילות גופנית מהווים גורם חשוב לחיזוק העצמות ולמניעת שברים.

 5. מחלות פרקים - מחקרים רבים מצבעים על הקשר שבין משקל עודף ופגיעות במערכות שריר ושלד. על פי אחד המחקרים משקל עודף של 4. 5 ק"ג משלש את העומס המוטח על הברך עם כול צעד שאנו צועדים. במחקרים אחרים נימצא שהסיכון לשחיקת סחוסי הברך בקרב אנשים עם בעיית השמנה גדולים פי 4 או 5. למגוון הפציעות והשחיקות הללו אנו קוראים "דלקת פרקים ניוונית" או "אוסטיאוארטריטיס". הסיבה שמחלה זו שכיחה יותר בקרב אנשים שמנים היא כאמור העומס המכני הנוסף ואולי גם התפקוד הביומכני הלקוי שמאפיינת את תנועתם של אנשים שמנים. 

 6. בעיות נוספות במערכת עצב שריר ושלד האופייניות לאנשים שמנים כוללות בין היתר נזקים לדיסקים הבין חוליתיים (בלטי דיסק, בקעים של דיסקים וכן פריצת דיסקים).

תזונה מומלצת

המזונות שאנו צורכים מספקים עבורנו את אבות המזון, את הוויטמינים והמינרלים ואת האנרגיה. כול אלו דרושים לנו לתפקוד תקין של הגוף. על כול אדם לצרוך באופן סדיר מזונות איכותיים ולצמצם למינימום אפשרי צריכה של פרטי מזון מעובדים, מלח, סוכר ועוד. המחלקה לתזונה במשרד הבריאות תכננה פירמידת מזון רצויה. הפירמידה הזאת מחולקת לשש קבוצות מזון שמהם יש לבחור. בחלק התחתון והרחב של הפירמידה מככבים המים שמהם מומלץ לצרוך הרבה. בחלק העליון הצר של הפירמידה מצוינים פרטי מזון לא בריאים כגון ממתקים, חטיפים, שתייה מתוקה, סוכר, מלח וכיוצא בזה שמהם מומלץ להימנע או לצרוך מעט ככול האפשר. בין הבסיס לבין השפיץ של הפירמידה מתמקמים סוגי המזון האחרים שמכולם ממומלץ לאכול תוך גיוון מרבי.פירמידת מזון

 • קומה ראשונה - בקומה הראשונה - קומת הקרקע של הפירמידה, נמצאת ההמלצה לצרוך מים. הרבה מים. יש עדיפות למי ברז שכן הם מכילים מינרלים שעקב סינון עלולים לא להימצא באמצעי אספקה אחרים.

 • קומה שנייה - בקומה השנייה זו שמעל קומת המים, מתייחסים לצריכת פחמימות. בקבוצה זו נכללים לחם, פתיתים, אטריות, אורז, תירס, תפוחי אדמה וקמח ממגוון דגנים. כאשר הפחמימות המומלצות שיש ביכולתן לתרום גם וויטמינים, מינרלים חלבונים וסיבים תזונתיים מקורן בדגנים מלאים כגון חיטה מלאה, אורז מלא, שיבולת שועל וכיוצא בזה.

 • קומה שלישית - בקומה השלישית אנו מוצאים את הירקות ואת הפירות. כאשר ההמלצה היא לצרוך יותר ירקות מפירות אך באופן כללי להגביר את הצריכה של שני סוגי המזון הללו. וודאו שאתם צורכים ירקות ממגוון צבעים. גם קבוצת מזון זו חשובה מאוד לצורך האספקה של וויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים.

 • קומה רביעית - בקומה הרביעית אנו מוצאים את פרטי המזון העשירים בחלבון: ביצים ובשר לסוגיו השונים, הקטניות לסוגיה השונים, ומוצרי החלב. מומלץ לצרוך מכול הקבוצות הללו. מומלץ להעדיף נתחי בשר או עוף שאינם שמנים. הדרך המועדפת להכנת הבשר או העוף היא על ידי בישול, אפייה או גריל. לא לטגן. מומלץ לצרוך מוצרי חלב בעלי אחוז שומן נמוך. קבוצת הקטניות מעניקה לגוף גם פחמימות וסיבים תזונתיים. קבוצת הבשר מעניקה ברזל וויטמין B12 ועוד.

 • קומה חמישית - בקומה החמישית יש התייחסות לפרטי מזון עשירים בשומנים. ההמלצה היא לצמצם את צריכת השומנים המוצקים כמו מרגרינה וחמאה ולהעדיף שומנים שמקורם מדגים, מאגוזים ומשמנים מהצומח. שומנים אלו עשרים באנרגיה ומספקים לגוף ויטמינים חשובים: A, D,E, K

 • קומה שישית - בקומה השישית והעליונה של הפירמידה נותר מעט מאוד מקום עבוד מזון מעובד ולא בריא כדוגמת ממתקים, סוכר, מלח, עוגות, גלידות, שתייה מתוקה, חטיפים ועוד.

לאכול כמו האדם הקדמון

לצד ההמלצות התזונתיות המצוינות בפירמידת המזון יש גל הולך וגדל של מומחים בנושא הטוענים שיש לחזור לאכול את המזון שאכל האדם הקדמון. לטענתם של מומחים אלו, שאותי משכנעים, פירמידת המזון שגויה בבסיסה ואחראית לחלק גדול מהחוליים של האדם המודרני. רוב המזונות המומלצים בפירמידת המזון ובכללם דגנים, מזונות מקמח מלא, קטניות, וטחינה הם תוצר של העידן המודרני, העידן שלאחר המהפכה החקלאית ומערכת העיכול של האדם אינה מותאמת לספיגת מזונות אלו. בין יתר ההמלצות של הדוגלים בדיאטת האדם הקדמון הידועה גם כ"דיאטה פליאוליתית" ישנן המלצות לצרוך והרבה מכול מה שחונכנו לפחד מפניו: חלקי פנים מהחי העשירים בשומן כולל מוח וכבד וכן מוצרי חלב עשירים בשומן כולל חמאה צהובה, גבינה צהובה, שמנת ועוד. 

אינך יכולים לחשוב כהלכה,
לאהוב כהלכה ולישון כהלכה
אם לא אכלתם כהלכה.
וירג'יניה וולף

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K

דלקת פרקים ניוונית? ויטמין K עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה ועולה כסף רב למשלם המיסים.

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K
מזון בריא לחיים ארוכים

מזון בריא לחיים ארוכים! כאשר אתם יושבים לסעוד אל תשכחו שאוכל טוב ובכמות הראויה עשוי להאריך חיים. אכילת פירות, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, מזון מלא, בשר רזה ושמן מהצומח מפחיתה את הסיכון למוות מוקדם באופן משמעותי ומאריכה חיים.

מזון בריא לחיים ארוכים
זלילת בשר עלולה לקצר חיים

זלילת בשר עלולה לקצר חיים! המחקר הנוכחי מצא שאכילה מרובה של בשר מעובד ובשר אדום מקצרת חיים. הסיבה לכך אינה רק מחלות סרטן ולב אלא גם מחלות כמו אלצהיימר, כיבי קיבה ומגוון בעיות בריאות אחרות. עוד קובע המחקר שצריכת בשר לבן היא בטוחה יחסית.

זלילת בשר עלולה לקצר חיים
השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים! השמנה גורמת נזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו. 

השמנה מקצרת לכם את החיים
קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. שתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי
ניתן לעכב את מחלת הסוכרת

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת! למחלת הסוכרת השפעות מרחיקות לכת על הבריאות שלנו. אם אתם נוטים לחלות במחלה הזאת חשוב שתשנו את אורח החיים שלכם. דיאטה ופעילות גופנית יכולים לעכב את הסוכרת לשנים רבות, עד 14 שנים לאחר הפסקת הפעילות.

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת
שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם! אכילת שוקולד מטיבה עם חוש הטעם וגם עם הלב, כלי הדם, לבלב ועוד. אכילת שוקולד או קקאו מידי יום למשך שבועות עד חודשים יכולה לשפר את התפקוד של הלבלב וכלי הדם ואפילו להוריד את לחץ הדם על כול המשמע מכך.

שוקולד ללב בריא
ירקות ופירות למלחמה בסרטן

ירקות ופירות למלחמה בסרטן! מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו. 

ירקות ופירות למלחמה בסרטן
השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל 50 עודף שומן בגוף גורם להתקשות של כלי הדם והגברת הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן, נזק למפרקים ועוד.

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50
ארוחה משפחתית לאכילה בריאה

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה? ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה נכונים בקרב הילדים שהם קריטיים לבריאותם.

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)