ישיבה ממושכת פוגעת ישר בלב

ישיבה ממושכת פוגעת לכם בלב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ישיבה ממושכת פוגעת ישר בלב! אנשים שיושבים ממושכות ו/או אינם פעילים מספיק מבחינה גופנית מצויים בסיכון מוגבר לפתח מחלות לב. למעשה, הכלל שצריך להנחות אתכם הוא שבו פחות ותחיו יותר שנים. פעילות גופנית מחד וצמצום זמן הישיבה מאידך עשויים להועיל בשמירה על בריאות הלב. האדם צריך להיערך לעבוד באופן אחר.

  היתרונות של פעילות גופנית בכול הנוגע לבריאות הכללית שלנו ובכלל זה לבריאות של הלב וכלי הדם ידועים וברורים. פחות ידוע על ההשפעות שיש לאורח החיים היושבני המאפיין את האדם המודרני על בריאות הלב וכלי הדם. המחקר הנוכחי יצא לבדוק בדיוק את הנושא הזה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ישיבה ממושכת פוגעת ישר בלב – רקע

   כולנו שמענו כבר שישיבה ממושכת אינה טובה לבריאות. ההשפעה השלילית של הישיבה הממושכת על הבריאות שלנו אינה משתנה גם עם אנחנו עושים פעילות גופנית קלה לעתים. אדם היושב ישיבה שנמשכת 9 – 10 שעות ביום (ומי לא?) נמצא בסיכון גבוה לחלות במגוון רחב של מחלות כולל סוכרת סוג 2, מחלות לב וכלי דם ובעיות נוספות. ככול שאנשים יושבים זמן ממושך יותר כך גם עולה הסיכון למחלות אלה. הסיכון נותר גבוה גם עם אנו עוסקים בפעילות גופנית קלה. אחת הבעיות שנגרמות בגין ישיבה ממושכת היא אי ספיקת הלב (heart failure).

   מדובר במצב שבו הלב נחלש באופן הדרגתי ומגיע למצב שבו אינו מסוגל לספק דם לאיברים השונים בגוף. בארצות הברית חולים במחלה זאת 5 מיליון אמריקאים ואליהם מצטרפים חצי מיליון חולים חדשים כול שנה ובאירופה נאמדת התופעה בכ-4% מכלל האוכלוסייה.

   טרופונין וישיבה

   החוקרים לא הבינו למה מצב של ישיבה שבה לכאורה יש עומס מינימלי על הלב מהווה גורם סיכון להיווצרות אי ספיקת הלב. המפתח להבנה מצוי במולקולה הקרויה טרופונין (Troponin). מולקולות אלה המיוצרת על ידי תאי שריר הלב במצב של נזק או מוות מהווים סמן ביולוגי לכמה מחלות לב כולל אוטם שריר הלב. כך למשל במצב של אוטם שריר הלב משחררים תאי השריר של הלב כמות גדולה של טרופונין המשוחררים לזרם הדם. אבל גם כמות קטנה של טרופונין בדם מהווה אות אזהרה שנזק מתרחש עם שריר הלב. עם הנזק לא נבלם בשלבים המוקדמים צפויה התדרדרות של הלב עד הגעה למצב של אי ספיקת הלב.

   המחקרים מצאו שאנשים שנוהגים לשבת שעות ארוכות מידי יום סבלו מרמה מטרידה של טרופונין בדם. מדובר ברמה שאינה גבוהה מספיק כדי להעיד על פתולוגיה כמו אי ספיקת הלב אך ברמה מספקת כדי להעיד על  פציעה של שריר הלב ברמה תת קלינית (subclinical cardiac injury). אנשים שנהגו לשבת רבות בלי לעסוק בפעילות גופנית סבלו מרמה גבוהה יחסית של טרופונין בדם. אלה שישבו אך עסקו במקביל בפעילות גופנית הראו מצב טוב יותר של טרופונין בדם. בעיקרון ככול שאנשים יושבים פחות ועוסקים ביותר פעילות גופנית רמת הטרופונין בדמם הייתה נמוכה יותר עד נורמלית. היחס הזה בין ישיבה, פעילות גופנית ורמת טרופונין נותר משמעותי גם לאחר התחשבות בגורמים אחרים כגון גיל, מין, מסת גוף ועוד.

   המחקר

   ישיבה ממושכת פוגעת ישר בלב
   ישיבה ממושכת פוגעת ישר בלב

   החוקרים עקבו במשך 10 שנים אחר 82,695 גברים בגיל 45 ומעלה ללא נטייה לאי ספיקת הלב (Heart Failure). נלמדו הנתונים הפיזיים של גברים אלו וכן נתונים על פעילותם הגופנית ועל זמן הישיבה שלהם.

   ממצאי המחקר

   אנשים עם בלי או עם מעט פעילות גופנית מעלים את הסיכון לכישלון לב ב52% יותר בהשוואה לאנשים שעוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית. אנשים שיושבים 5 או יותר שעות ביום מעלים את הסיכון לאי ספיקת הלב שלהם ב34% בהשוואה לאנשים שיושבים רק שעתיים ביום.

   מסקנות החוקרים

   חוסר בפעילות גופנית ואורח חיים יושבני מהווים גורמי סיכון לאי ספיקת הלב. יש על כן להתייחס לשני הגורמים הללו בנפרד וגם ביחד על מנת למנוע בין היתר תחלואה של הלב וכלי הדם.

   January 2014, Circulation: Heart Failure

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב