Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תת פריקת כתף? גורמים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי ואומדן של חומרת הנזקים. פריקת כתף היא מהפציעות השכיחות ביותר. תת פריקה של המפרק הזה שכיחה פחות בקרב האוכלוסייה הכללית אך נפוצה בקרב אנשים עם גפה עליונה חלשה במיוחד.

בניגוד לפריקת כתף שבה ראש עצם הזרוע יוצא לחלוטין ממקומו בשקע הגלנואידי במצב של תת פריקה ראש עצם הזרוע יוצא חלקית בלבד מתוך השקע הגלנואידי וחוזר במהירות למיקום האנטומי הנכון. הגורם לכך הוא לרוב חולשה ברקמות השונות הממוקמות ופועלות סביב המפרק שהיו אמורות לתמוך במפרק הזה במקומו ולייצבו. סימנים ותסמינים שכיחים כוללים כאבים בכתף, מגבלות תנועה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תת פריקת כתף גורמים ותסמינים - רקע

מפרק הכתף (glenohumeral joint) נהנה מטווחי התנועה הגדולים ביותר מבין המפרקים בגוף האדם. יכולות התנועה המרשימה שלו היא תוצאה של מבנה אנטומי שמטרתו תנועה רחבה וכמובן עצם העובדה שמעטפת המפרק והרצועות סביב המפרק שהיו אמורים לייצב את המפרק ועקב כך לצמצם את טווחי התנועה עושים זאת באופן חלקי בלבד. השרירים הפועלים סביב המפרק הזה הם אלו שאחראים על ייצובו ולעתים קרובות מידי אין די בכך. טווחי התנועה העצומים וחוסר היציבות של המפרק הם החושפים אותו לפריקות. למעשה מדובר במפרק הנוטה לפריקה יותר מכול מפרק אחר בגוף. בדומה לפריקה מלאה גם מצב של תת פריקה עלול להתרחש לפנים לאחור או למטה.

אנטומיה בסיסית של הכתף

עצם הזרוע, עצם השכמה ועצם הבריח יוצרים למעשה שלושה מפרקים שונים המהווים את החלק הגרמי של מפרק הכתף. שלושת המפרקים בכתף כוללים את מפרק הזרוע (Glenohumeral), מפרק עצם החזה והבריח (Sternoclavicular), מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular) וישנם מומחים הטוענים שגם ציר התנועה בין עצם השכם וכלוב הצלעות (Scapulothoracic) מהווה סוג של מפרק. השקע הגלנואידי מועמק בזכות רקמה טבעתית הקרויה לברום, המפרק עטוף במעטפת רחבה ונתמך על ידי מספר רצועות.

עקב הרפיון היחסי של מעטפת המפרק ושל הרצועות נותר מפרק הכתף תלוי לצורך יציבותו בשרירים המסובבים הפועלים סביבו. השרירים הללו שכוללים את השריר הרום קוצי (Supraspinatus), את השריר המך קוצי (Infraspinatus), את השריר העגול הקטן (Teres minor) ואת השריר התת-שכמי (Subscapularis) תורמים ליציבות של המפרק יותר מכול הרקמות האחרות גם יחד.  

גורמים

הגורמים העיקריים לתת פריקה של מפרק הכתף כוללים בין היתר ניוון וחולשה מוקדמים של השרירים מסובבי הכתף ואחראים לייצוב המפרק ו/או נזקי חבלה לרקמות האוחזות במפרק ובכלל זה שרירים וגידים, רצועות, מעטפת המפרק וטבעת הלברום. חוסר העשייה הגופנית מובילה בין היתר גם לניוון שרירים בגוף ובכלל זה בשרירים בכתף. נפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט (כדורגל, סקי ועוד) ועוד עלולים לגרום לנזקי חבלה המספיקים לגרום לתת פריקה של הכתף.

החבלה עלולה להיות ישירה בכתף כמו במצב של התנגשות עם שחקן יריב אך לרוב היא תוצאה של נפילה על יד שמושטת לפנים על מנת לבלום או רוטציה קיצונית של המפרק. תת פריקה של הכתף, עלולה להתרחש גם בשני שלבים. כלומר פציעה של הרקמות התומכות הגורמת, בגלל שיקום לא מוצלח או חוסר שיקום לחוסר יציבות של המפרק ובמצב הזה נפילה או תנועה מינורית עלולה להסתיים בתת פריקה או אפילו בפרקה מלאה.

גורמי סיכון

פריקה של הכתף

גורמי סיכון לתת פריקה של מפרק הכתף כוללים גמישות יתר ו/או חולשה של הרקמות המעורבות ביציבות המפרק כולל שרירים וגידים, רצועות מעטפת המפרק וטבעת הלברום, חולשה של השרירים המסובבים של הכתף על רקע שבץ מוחי או בגלל שיתוק של הגפה העליונה או מסיבה אחרת, מבנה אנטומי לקוי של המפרק כמו למשל שקע גלנואידי שטוח יותר, ראש של עצם הזרוע פחות עגול ויותר אובלי (ביצי) ועוד. גמישות יתר של הרקמות התומכות במפרק עלולה להתפתח גם במהלך היריון.

סימנים ותסמינים

סוג הסימנים והתסמינים במקרה של תת פריקה של מפרק הכתף וחומרתם תלויים בסוג הנזק שהתרחש. הסימנים והתסמינים עלולים לכלול חלק או את כול הסימנים והתסמינים הבאים: כאב במפרק, נוקשות, מגבלות תנועה, נפיחות, שינויים תחושתיים כמו נימול או הירדמות לאורך הזרוע, חולשה, חופש תנועה רחב של ראש עצם הזרוע במפרק, רעשים הבוקעים מהמפרק, תחושת תפיסות ונעילת הכתף במצב של תנועה ובעיקר תנועה רחבה וגבוהה של המפרק ועוד.

במידה ומעטפת המפרק נמתחת או נקרעת, במידה ואחד מכלי הדה או מהעצבים במפרק נקרעים הסימנים והתסמינים צפויים להיות חריפים יותר ולהתפתח לכדי כתף קפואה. חשוב לציין שלאחר פריקה ראשונה מפרק הכתף מאבד מיציבותו והוא נמצא סיכון גבוה יותר לפריקות חוזרניות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בגיד הכתף

קרע בגיד הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק. השרירים במפרק הזה נוטים להיפצע. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

קרע בגיד הכתף
כתף קפואה

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה
דלקת בכתף

דלקת בכתף הגורמת בין היתר למיחושים ומגבלות תנועה במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות שבהם מצויד מפרק הכתף הכוללים טווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בהקשר של יציבות וחוסן וחושפים אותו לפציעות שונות ומרובות. 

דלקת בכתף
בורסיטיס בכתף

בורסיטיס בכתף? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. הרופא אבחן דלקת בבורסה? אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה. מדובר בהפרעה בריאותית שכיחה במפרק הזה הנובעת לרוב מביצוע תנועות חוזרניות.

בורסיטיס בכתף
כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו בזיהוי הרקמה שניזוקה ובהערכת חומרת הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי ומורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו והתוצאה עלולה להיות פציעה. 

כאבים בכתף גורמים ותסמינים
מכתב: פציעות כתף

פציעות כתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי. הבעיה העיקרית אצלי הייתה שאף אחד לא הצליח לאבחן את הבעיה שלי במדויק וזה נורא תסכל אותי.

פציעות כתף
מכתב: דלקת בכתף

דלקת בכתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר,  

מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל התקופה נאלצתי להעדר מהעבודה שלי שהייתה כרוכה במאמץ גופני). 

דלקת בכתף
מכתב: כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),  

סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין את הידע הרב שלך ככירופרקט ואת היחס החיובי והנעים שאתה משרה על הבאים לטיפול. ליחס כזה

כאבי כתפיים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאב בכתף? חכו עם הניתוח
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)