Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בורסיטיס בכתף? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. הרופא אבחן דלקת בבורסה? אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה. מדובר בהפרעה בריאותית שכיחה במפרק הזה הנובעת לרוב מביצוע תנועות חוזרניות.

דלקת בשק הבורסה או בורסיטיס היא דלקת בשק קטן המצוי בכתף ובמקומות נוספים בגוף הקרוי בעברית אמתחת או כסת. האמתחת או הבורסה היא שק קטן המכיל רקמה סינוביאלית שמייצרת נוזל סינוביאלי. אמתחת זאת ממוקמת באזורי הגוף שבהם נדרשת הפרדה ומניעת חיכוך ולחץ בין עצם בולטת לבין רקמה רכה כגון גידים, רצועות, שרירים ועוד. בורסיטיס בכתף הוא מקור שכיח לכאבים בכתף

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בורסיטיס בכתף - רקע

כאבים בכתף הם מהכאבים השכיחים ביותר לאדם. רק כאבי גב וכאבי ברכיים שכיחים יותר. אחד הגורמים לכאבים בכתף הוא דלקת בבורסה או בורסיטיס. בגופנו מצויים מעל מאות שקי בורסה הממלאים את תפקידם המבודד והמגונן במסירות ולאורך השנים מבלי שנדע על קיומם. רק מספר קטן מהם נחשף באופן קבוע לעומסי יתר גדולים ועל כן פגיע יותר לדלקות.

בין שקי הבורסה החשופים לעומסים ודלקות נמנה את ההבורסה במפרק הכתף, הבורסה במרפק, הבורסה במפרק הירך, הבורסה במפרק הברך, והבורסה בעקב של כף הרגל. דלקת ברקמת הבורסה הינה נפוצה מאוד ויכולה להתרחש אצל כול אחד מאתנו. פגיעה בבורסה עלולה לגרום לדלקת ולכאבים חריפים. לרוב, טיפול שמרני מספיק כדי לרפא דלקת בבורסה. 

גורמים עיקריים 

עומס יתר או עומס מתמשך

אנשים שבמסגרת עבודתם פעילותם הגופנית או חייהם נחשפים לעומס חד על הכתף כמו למשל בעת הרמת סל עם מצרכים או חפץ כבד אחר כדי להכניס לרכב או להניח על מדף גבוה. עומס יתר מתמשך על הבורסה בכתף נגרם גם בגלל פעילות חוזרנית הכרוכה בביצוע תנועות מעל הראש או תנועות המערבות את הכתף כמו למשל עבודה על פסי ייצור, צבעים המחזיקים את ידם מורמת כדי לצבוע עלולים לגרום לבורסיטיס בכתף, גינון, בישול, ניקוי, מסירת כדורים מעל גובה הכתף, הרמת חפצים כבדים מעל גובה הראש ועוד.

טראומה

טראומה או לחץ פתאומי חזק על רקמת הבורסה בכתף יכול לפצוע את שק הבורסה ולגרום לדלקת בבורסה.

התבגרות והליכים ניווניים

הליכים ניווניים בגין גיל או עומס יתר מצטבר יכולים לגרום לניוון והחלשות של שק הבורסה בכתף. במצב זה פגיעות הבורסה לפציעה גדלה.

מחלות ריאומטיות ומטבוליות

מגוון של דלקות פרקים על רקע ראומטי או מטבולי עלולים להיות כרוכים גם בדלקת לרקמת הבורסה המצויה בסמיכות למפרק החולה.

מחלות זיהומיות

דלקת זיהומית באמתחת הבורסה עלולה להיות הגורם להתפתחות דלקתית וכאבים. 

סימנים ותסמינים 

התסמינים העיקריים בגלל בורסיטיס בכתף יכללו כאבים (עלולים להיות חריפים מאוד) ונוקשות באזור הבורסה הפגועה המוחמרים עם הרמת הכתף ולפעמים תלוי בחומרת הדלקת, אפילו עם תנועות מינימליות אחרות. כאבים חריפים במגע באזור הבורסה בכתף. כאבים עלולים להחריף דווקא בעת מנוחה ולמעשה בשלב החריף של הדלקת חולים מתקשים להירדם בלילה או להישאר ישנים. תיתכן גם נפיחות ואדמומיות מקומית והעור מעל הבורסה הדלוקה יכול להיות חם למגע.

אבחון  

בורסה דלוקה בכתף

אבחון מתבצע לאחר לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית רלוונטית. שימוש באמצעי הדמיה יעשה רק במידה וקיים ספק לגבי האבחנה וכדי לשלול אפשרויות אחרות. במהלך הבדיקה יש לשלול גורמים אחרים שעלולים ליצור תמונה קלינית דומה.כך למשל דלקת בבורסה באזור הכתף יכולה לייצר סימנים וסימפטומים דומים לאלו של פגיעה באחד הגידים המפעילים את הכתף.

בכל מקרה של דלקת בבורסה צריך לשלול את האפשרות שקיימת דלקת זיהומית של שק הבורסה. דלקת זיהומית של הבורסה מכתיבה טיפול אנטי בקטריאלי השונה במהותו מטיפול בבורסיטיס שאינו זיהומי.

טיפול 

הטיפול הראשוני בבורסיטיס בכתף הינו פשוט, מבטיח הצלחה מהירה ויכול להתבצע בבית. הטיפול בבית בשלבים הראשונים של הבעיה צריך להתבסס בעיקר על הימנעות מתנועות, מאמצים ושהייה במנחים כואבים (גם לא בשינה!) זהו! כלל פשוט זה יכול לפתור את רוב הבעיות של שק הבורסה בראשיתן. 

לצערי רוב האנשים אינם עומדים בצעדים פשוטים אלו וגורמים לנזקים חוזרים ונשנים לשק הבורסה הדלוק על ידי תנועות לא זהירות. במידה והכאבים אינם חולפים תוך שבוע מומלץ להגיע למרפאה על מנת לאבחן ולטפל בבעיה. הטיפול במרפאה יכלול שימוש באמצעים אנטי דלקתיים כמו לייזר רך ואולטרה סאונד וחשוב מזה הנעה מבוקרת של הפרק על מנת למנוע החלשות שרירים ומגבלות תנועה חריפות (כגון: כתף קפואה).

מניעה

פעילות גופנית עקיבה וללא עומסי יתר על המפרקים תשמור על שקי הבורסה (ועל יתר רקמות הגוף) גמישים, חזקים ועמידים יותר לנזקים ודלקות. הימנע ככול האפשר מפעילות שחוזרת על עצמה. קיים מנוחות בין מטלות והקפד לגוון את המטלות שלך. דפן את המפרקים שלך: לישיבה ממושכת (שאינה רצויה כלל ועיקר) השתמש בכיסאות מרופדים. השתמש ברפידות לברכיים בעת כריעה ורפידה או תומך ארגונומי למרפק כדי למנוע לחץ ממושך מהשולחן. המנע מנעילת נעליים לוחצות. 

המשך לקרוא אודות פציעות ספורט, וכן קבלו טיפים לארגונומיה נכונה גם פציעות ספורט וגם ארגונומיה לקויה חושפים את חלקי הגוף השונים לנזקי חבלה ועומסי יתר ולסיכון גבוה יותר להתפתחות דלקות באמתחות הבורסה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בגיד הכתף

קרע בגיד הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק. השרירים במפרק הזה נוטים להיפצע. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

קרע בגיד הכתף
כתף קפואה

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה
דלקת בכתף

דלקת בכתף הגורמת בין היתר למיחושים ומגבלות תנועה במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות שבהם מצויד מפרק הכתף הכוללים טווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בהקשר של יציבות וחוסן וחושפים אותו לפציעות שונות ומרובות. 

דלקת בכתף
כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו בזיהוי הרקמה שניזוקה ובהערכת חומרת הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי ומורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו והתוצאה עלולה להיות פציעה. 

כאבים בכתף גורמים ותסמינים
מכתב: פציעות כתף

פציעות כתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי. הבעיה העיקרית אצלי הייתה שאף אחד לא הצליח לאבחן את הבעיה שלי במדויק וזה נורא תסכל אותי.

פציעות כתף
מכתב: דלקת בכתף

דלקת בכתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר,  

מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל התקופה נאלצתי להעדר מהעבודה שלי שהייתה כרוכה במאמץ גופני). 

דלקת בכתף
מכתב: כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),  

סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין את הידע הרב שלך ככירופרקט ואת היחס החיובי והנעים שאתה משרה על הבאים לטיפול. ליחס כזה

כאבי כתפיים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאב בכתף? חכו עם הניתוח
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח
צביטה בכתף גורמים ותסמינים

צביטה בכתף? גורמים ותסמינים שונים עשויים להועיל לנו באבחון ובאומדן חומרת הנזק. תסמונת זאת נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת לזיז שיא הכתף. התוצאה היא לרוב מיחושים ומגבלות תנועה של המפרק.

צביטה בכתף גורמים ותסמינים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)