Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בגיד הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק. השרירים במפרק הזה נוטים להיפצע. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

כאבים בכתפיים הם עניין שכיח ביותר ומהווים מקור מרכזי לתלונות. לעתים קרובות מידי אנו חורגים מהיכולת העמידה בעומסים של המפרק הזה ושל הרקמות התומכות ומניעות אותו. למעשה אחרי הגב והברך הכתפיים הם האזור הפגיע ביותר במערכת שריר ושלד. כאבים בכתף מתסכלים במיוחד בגלל היות המפרק הזה מוציא לפועל של רצוננו. או נעזרים בכתף כדי לאכול, לעבוד, להתלבש וכמובן לפעילות גופנית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בגיד הכתף - רקע

על הגידים והשרירים מסובבי הכתף  (Rotator cuffמוטל העומס העיקרי בהנעה ובייצוב של מפרק הכתף. שרירים אלו הקרואים גם "השרוול המסובב" מעורבים בחלק ניכר מהפציעות בכתף. ברוב המקרים פציעות גידי ושרירי הכתף אינן קשות וטיפול שמרני הכולל מנוחה, טיפול להורדת דלקת ושיקום קצר יעזרו במהרה, עם זאת, למרבה הצער, הרבה מפציעות הכתף הופכות להיות ממושכות וכרוניות ואת חלקן לא ניתן לרפא אלא רק לאחר ניתוח.

 תנועתיות רבה שבאה על חשבון היציבות של המפרק חושפים אותו לעומס חריג. רוב הפציעות בכתף כוללות פגיעה באחד או יותר מגידי ו/או ממסובבי הכתף. אבחון מדויק ומהיר יאפשר טיפול יעיל וימנע נזקים בלתי הפיכים וקושי להשתמש בכתף.

אנטומיה של פרק הכתף:

מפרק הכתף אינו מפרק יחיד, ולמעשה, ארבעה מפרקים שונים מרכיבים אותו:

1) סטרנו-קלויקולר (Sternoclavicular joint).

מפרק בין עצם החזה (Sternum) לעצם הבריח (Clavical).המפרק כולל מעטפת ודיסק סיבי סחוסי פנימי אשר מייצבים אותו. לייצוב המפרק תורמת גם רצועת קוסטו-קלויקולר.

2) אקרומיו-קלויקולר (Acromioclavicular joint).

מפרק בין עצם הבריח ועצם האקרומיון. מחוזק באמצעות שלוש רצועות: רצועת אקרומיו- קלויקולר (רצועה דקה וחלשה יחסית), רצועת קונויד ורצועת טרפזויד (רצועות חזקות ועבות).

3) גלנו-יומרל (Glenohumeral joint).

זהו מפרק בין ראש ההומרוס (Humerus) לבין השקע הגלנואידי (Glenoid fossa) המצוי על עצם השכמה. סביב השקע הגלנוידי ישנה רצועה הקרויה גלנויד לברום שמעמיקה את האחיזה בראש ההומרוס ומפחיתה את הסיכויים לפריקת כתף. המפרק נתמך על ידי מספר רצועות נוספות ועטוף בקפסולה אשר מייצבת אותו ומכילה את הרקמה הסינוביאלית. רקמת בורסה (bursae) ממוקמת במקומות מועדים לחיכוך במפרק הכתף לשם הפחתת החיכוכים והגברת ההגנה.

4) סקפולו טורסיק (Scapulothoracic joint).

אין מדובר במפרק אמיתי אך זהו מפגש בין עצם השכמה ובין הצלעות מאחור. לעצם השכמה יש יכולת תנועה הכוללת מעלה, מטה ורוטציה. התנועות הללו מתבצעות במקביל לתנועות של מפרק הכתף (מפרק גלנו-יומרל).

כמו במפרקים אחרים בגוף גם מפרקי הכתף מכוסים באמצעות רקמה סחוסית על מנת לאפשר תנועה חלקה. גידי ושרירי הכתף השונים מחוברים לעצמות ומטרתם להניע את מפרק הכתף. השרירים מחוברים לעצם השכמה, לעצם ההומרוס ולעצם הבריח. קבוצות שרירים אלו ובכללן קבוצת השרירים מניעי הכתף (Rotator cuff) מאפשרים את מגוון התנועות הנרחב המאפיין את מפרק הכתף.

חשיבות השרירים מסובבי הכתף

ארבעת השרירים מסובבי הכתף ממוקמים סביב הכתף ונקראים השריר הרום קוצי (Supraspinatus) שתפקידו הרחקת הזרוע עד 30 מעלות וייצוב מפרק הכתף, השריר המך קוצי (Infraspinatus) שתפקידו רוטציה חיצונית וייצוב הכתף, השריר העגול הקטן (Teres minor) שתפקידו רוטציה חיצונית וייצוב המפרק והשריר התת-שכמי (Subscapularis) שתפקידו רוטציה פנימה קירוב הזרוע וייצוב המפרק. קבוצת שרירים זאת עובדת בצוותה על מנת להעניק למפרק הכתף יציבות ודינמיות.  

קבוצת שרירים ייחודית זו שומרת את המפרק במקומו ובמקביל מאפשרת לו לבצע את מגוון וטווח התנועות הגדול ביותר בהשוואה לכול המפרקים האחרים בגופנו. פגיעה ביכולות ובתפקוד של השרירים שאחראים על הנעת הכתף משמעותה חשיפה של המפרק לפציעות. מכאן החשיבות האדירה בשמירה על כושרם של השרירים הללו על מנת למנוע פגיעה במפרק. אימון כתפיים חייב לכלול שיפור קואורדינציה, תחושת המצב והקפדה על האיזון שבין כוח שרירי הכתפיים לגמישותם.

סיווג הפציעות בשרירי הכתף 

פציעת שרירי הכתףפציעות כתף שכיחות כוללות פריקות כתף, נקיעות, מתיחות וקרעים של שרירים, גידים, רצועות ומעטפת המפרק, דלקות של רקמות רכות, דלקות פרקים ושברים. השרירים האחראים על הנעת הכתף עלולים להיפגע בשלושה אופנים שונים:

1) מתיחה או קרע

מתיחות או קרעים ברמות חומרה שונות של אחד או יותר מהגידים המחברים את השרירים הללו אל העצם. מתיחות או קרעים אלו גורמים לדלקות בגידים (rotator cuff tendinitis).

2) לכידה או צביטה

לכידה או צביטה של השרירים הללו (Rotator cuff impingement syndrome). הלחץ הנוצר מלכידה זו מוביל לנזק ולדלקת מקומית.

3) קרע חלקי או מלא

קרע חלקי או קרע מלא של אחד או יותר מהשרירים הללו (Rotator cuff tear). נזקים אלו גורמים לדלקת מקומית.

גורמים לפציעת שרירי הכתף 

פציעות בשרירים שאחראים על הנעת הכתף נגרמות בעיקר בגלל חבלות ו/או עומס יתר ונזק מצטבר. גורמים אלו חושפים את מפרק, בעצם היותו מפרק מרכזי בעל שמישות גדולה לריבוי פציעות. לאחר גיל 50 מחמירה הנטייה לפציעות. הסיבות לכך הם השינויים הניווניים והירידה ביכולות הביו-מכניות של השרירים, אשר פוגעת ביכולת השרירים לעמוד בעומסים שעד לא מכבר לא היוו בעיה. 

ספורטאים כגון שחיינים ושחקני כדור יד אשר במסגרת פעילותם מעמיסים את הכתפיים באופן מיוחד או נוטים לנפילות וחבלות חשופים לפציעות באופן מובהק יותר מאחרים. בדרך כלל פציעות אלו ניתנות למניעה על ידי זהירות והקפדה על עקרונות האימון הנכון אשר שמים דגש על טכניקה נכונה, חימום והדרגתיות באימון. טכניקת זריקה או מסירה המתבצעים באופן לקוי וללא חימום יוצרים עומסים חריגים על מפרק הכתף בכלל ועל השרירים הללו בפרט וגורמים לפציעה. אך בעוד שספורטאים מסוימים מהווים קבוצת סיכון לפציעות כתפיים הרי שרוב פציעות הכתפיים ופציעות השרירים מסובבי הכתף אינם נגרמים בקרב ספורטאים. מגוון בעלי מלאכה והעוסקים בעבודות כפיים חשופים לפגיעות הללו באותה מידה ואולי אף יותר.

סימנים ותסמינים

הסימנים והסימפטומים בגין פציעה של השרירים מסובבי הכתף תלויים כמובן בסוג הפגיעה, מיקומה המדויק וחומרת הפגיעה. עם זאת ניתן לומר שהסימפטומים העיקריים בפציעה מהסוג הזה תכלול תמיד רמה מסוימת של כאבים בכתף עם או בלי הקרנות לאזור השכמות ובמורד הזרוע כמו גם רמה כזו או אחרת של מגבלות תנועה של הכתף. 

הכאבים יכולים להיום חריפים או קלים. פעילות ספורטיבית כגון שחייה או כדור סל, פעילות מקצועית כגון צביעה או סידור מדפים ואפילו פעולות בסיסיות כגון התלבשות או סירוק השיער עלולים להחמיר את הכאבים. במצבים חריפים הכאב יכול להעיר אתכם משנתכם. דברים דומים ניתן להגיד על מגבלות התנועה. זו יכולה לנוע בין מגבלות קלות למגבלות קשות. ברור שקרע מלא באחד מהשרירים שמניעים את הכתף יגרום למגבלה קשה ביכולת התנועה של הכתף.

אבחון פציעת שרירי הכתף

כמו בעיות רפואיות אחרות האבחון של פציעות שרירים מסובבי כתף מתחיל מלקיחה זהירה וקשובה של ההיסטוריה הרפואית. בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם הכאב מעיר אתכם משנתכם?. נלמד את ההיסטוריה הרפואית הקודמת של הכתפיים (פציעות ומחלות קודמות...) האם הכאבים בכתף קשורים לפעילות הגופנית שלכם? האם הכאבים קשורים לאופי עבודתכם? לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. 

לכול שריר מהשרירים המסובבים את הכתף יש תפקיד שאותו ניתן לבחון ועל סמך הביצועים ולעריך את מידת הנזק. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם מניעים את החלק הפגוע באופן אקטיבי ובאופן פסיבי, בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות מיוחדות לכתף, בדיקות נוירולוגיות על מנת לשלוש פתולוגיות אחרות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. במידת הצורך ובמידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

טיפול עצמי

פציעות שרירים מסובבי כתף הינם מכניות בעיקרן. לרוב, לפחות בהתחלה, ניתן ליזום שינויים קלים בתפקוד הכתף ולטפל בבעיה באופן עצמאי. בדרך כלל זה מספיק ותוך ימים עד שבועות אחדים הכאבים והמגבלות חולפים. זכרו התנהגות נכונה כאשר הכאבים מתחילים היא קריטית לרפוי עצמי. הנחה שגויה טוענת שכאשר ישנם כאבים עליכם לנוח במיטה ולהימנע מכול פעילות לזמן ארוך. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ואף מאטה את קצב הריפוי. 

הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב ועל כן חפשו אופן אחר לבצע תנועות כתף באופן שאינו גורם לכאב. אם אין דרך חלופית לביצוע התנועה או המטלה על תעשו דבר. במידת הצורך היעזרו בחבישה או תמיכה לכתף. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחת הכתף. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לשרירי הכתף שנפגעו החלמה מלאה. על כן כול חזרה לפעילות שגרתית חייבת להיעשות באופן הדרגתי.

טיפול כירופרקטי

כאבי כתפיים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לכאבים הנובעים מפציעות של השרירים מסובבי הכתף יש רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות מסוג זה. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכל שינוי תפקודי שנגרם מעומס יתר או מחבלה של כול אחד מהשרירים מניעי הכתף. לאחר שאובחנה הבעיה והובהרה מהותה לחולה יחל השלב הטיפולי. 

מטרות הטיפול בפציעות של השרירים הללו כמו בפציעות גוף אחרות הן הפחתת הכאבים והחזרת האיזון התפקודי של הרקמות שנפגעו. שיפור תפקודי זה אמור גם להפחית את הדלקת והכאבים. הטיפול בפציעות הללו מתבצע באמצעות מכשור להורדת דלקות הכוללים אולטרה סאונד, לייזר רך ומכשיר גלי הלם וכן טכניקות טיפול ושיקום ידניות. אופן הטיפול מותאם לגילו ומצבו הבריאותי של החולה. 

טיפולי כירופרקטיקה ככלל אינם אמורים לכאוב. עם זאת יתכן לעיתים כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו לרוב מספר דקות או שעות. יש לזכור שככול שנקדים לטפל בפציעות של השרירים הללו כך ייטב. קשה הרבה יותר לרפא פציעות בשרירים מסובבי הכתף שהפכו לכרוניות. שימוש בתרופות על בסיס סטרואידי והאופציה הכירורגית ישמרו רק למקרים שבהם טיפול שמרני לא מניב את התוצאות הרצויות. 

המשיכו לקרוא על גורמים נוספים לכאבים בכתף ובכללם: כתף קפואה וכאבים בכתף בעקבות פציעות שחייה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כתף קפואה

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה
דלקת בכתף

דלקת בכתף הגורמת בין היתר למיחושים ומגבלות תנועה במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות שבהם מצויד מפרק הכתף הכוללים טווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בהקשר של יציבות וחוסן וחושפים אותו לפציעות שונות ומרובות. 

דלקת בכתף
בורסיטיס בכתף

בורסיטיס בכתף? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. הרופא אבחן דלקת בבורסה? אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה. מדובר בהפרעה בריאותית שכיחה במפרק הזה הנובעת לרוב מביצוע תנועות חוזרניות.

בורסיטיס בכתף
כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו בזיהוי הרקמה שניזוקה ובהערכת חומרת הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי ומורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו והתוצאה עלולה להיות פציעה. 

כאבים בכתף גורמים ותסמינים
מכתב: פציעות כתף

פציעות כתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי. הבעיה העיקרית אצלי הייתה שאף אחד לא הצליח לאבחן את הבעיה שלי במדויק וזה נורא תסכל אותי.

פציעות כתף
מכתב: דלקת בכתף

דלקת בכתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר,  

מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל התקופה נאלצתי להעדר מהעבודה שלי שהייתה כרוכה במאמץ גופני). 

דלקת בכתף
מכתב: כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),  

סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין את הידע הרב שלך ככירופרקט ואת היחס החיובי והנעים שאתה משרה על הבאים לטיפול. ליחס כזה

כאבי כתפיים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאב בכתף? חכו עם הניתוח
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח
צביטה בכתף גורמים ותסמינים

צביטה בכתף? גורמים ותסמינים שונים עשויים להועיל לנו באבחון ובאומדן חומרת הנזק. תסמונת זאת נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת לזיז שיא הכתף. התוצאה היא לרוב מיחושים ומגבלות תנועה של המפרק.

צביטה בכתף גורמים ותסמינים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)