Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צביטה בכתף? אבחון וטיפול נדרשים כעת למניעת קרעים הגידים ונזקים כרוניים אחרים. תסמונת זאת נובעת מלחץ על שרירי השרוול המסובב ועל האמתחת (בורסה) בכתף בעת ביצוע הרחקה של הכתף. התוצאה כוללת מיחושים ומגבלות תנועה.

שרירי השרוול המסובב אמורים להיות מוגנים מחבלות בגלל עוברם מתחת לקשת שנוצרת בעיקר על ידי שיא הכתף (Acromion). בין שרירי וגידי השרוול המסובב לבין הקשת הגרמית הזאת שוכנת אמתחת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa) שמשמשת בין היתר להגנה על שרירי וגידי השרוול המסובב מפני מגע עם עצם שיא הכתף ומאפשרת תנועה חלקה יותר. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צביטה בכתף אבחון וטיפול - רקע

בתסמונת הצביטה בכתף (Shoulder impingement syndrome)  זאת בגלל מגוון סיבות הכוללים בין היתר שינויים מבניים ושינויים ניווניים המשולבים עם פעילות חוזרנית הכוללת הרמות כתף חוזרות ונשנות, הגידים, השרירים ורקמת הבורסה בכתף מתחילים להיצבט ולהתחכך בקשת הגרמית שמעליהם. צביטה וחיכוך חוזרים ונשנים עלולים להזיק לגידים (Rotator cuff tendonitis), לשרירים ולאמתחת תת שיא הכתף (בורסיטיס).

הנפיחות הנלוות לדלקות ולפציעות הללו מצמצמת עוד יותר את המרווח בין שיא הכתף ובין ראש עצם הזרוע ובכך מגבירה את כוחות החיכוך והצביטה של הרקמות הללו. במצבים כרוניים, כאשר לא ניתן טיפול לרקמות הפצועות הללו והן אינן משוקמות המצב שלהן עלול להתדרדר ולהגיע עד כדי קריעה מלאה של הרקמות הללו.

אבחון

את תסמונת הצביטה נאבחן באמצעות לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית וכאשר יש ספק לגבי האבחון או כאשר יש צורך לשלול גורמים אחרים לסימנים ותסמינים בכתף ניעזר בדימות ו/או בבדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית נלמד כיצד החלו הכאבים בכתף (חבלה, נפילה, תאונה, פציעת ספורט, בבת אחת או הדרגתי), מה המיקום שלהם (בעיקר בחלק העליון של הכתף), מהו סוג הכאב (חד, קהה, שורף, קבוע, לסירוגין), חומרת הכאב (בין 1-10), אלו תנועות ומנחים מחמירים את הכאב ואלו מנחים ותנועות מפחיתים אותו (תנוחות שינה, הרמת כתפיים, תרופות, שינוי תנוחה), האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים (רעשים בכתף, נימול, חולשה בגפיים, כאבי צוואר, כאבי חזה, סחרחורת, קושי לנשום ועוד). נשאל לגבי המקצוע של החולה ועיסוקיו הספורטיביים.

מקצועות וענפי ספורט מסוימים מחייבים את העוסקים בהם לבצע הרמות ותנועות כתפיים חוזרניות ואלה מעלים את הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה. בין המקצועות בעלי הסיכון ללקות בתסמונת הצביטה נמנה סידור מדפים גבוהים וסידור ארונות, מחסנאי ועוד. בין ענפי הספורט שנושאים בסיכון מוגבר ללקות בתסמונת הצביטה בכתף נמנה שחייה, ענפי ספורט שבהם מוסרים וזורקים כדורים מעל הראש (כדור יד, כדור מים, כדור עף, טניס ועוד) ועוד. נשאל כמובן לגבי פרקי הזמן המושקעים בפעילות הזאת, הרמה המקצועית, האם פעיל במספר ענפי ספורט ובכולם ישנה פעילות כתף חריגה?

בדיקה הגופנית

לאחר מכן במהלך הבדיקה הפיזית נתבונן בכול הכתף נחפש סימנים חיצוניים לבעיה: נפיחות, אדמומיות, חוסר סימטריה עצם שכמה בולטת ועוד. נמשש את חלקי המפרק השונים כולל את הגידים ואת עצם שיא הכתף כדי לאתר אזורים רגישים, נפוחים, לא סימטריים וכואבים. במיוחד נמשש את אזור השליש הקדמי של עצם שיא הכתף ששם מתחת לעצם נוצר הלחץ על הרקמות. נבצע בדיקות טווחי תנועה של הכתף.

הבדיקות תהיינה פסיביות ואקטיביות וכן תתבצענה בדיקות טווחי התנועה מול התנגדות כדי לבחון את הכוח בשרירים. חולשת שרירים עלולה להתפתח גם בגלל אי שימוש בשרירים בגלל הכאב. תנועות הכתף כוללות כפיפה, פשיטה, הרחקה, קירוב, סיבוב חיצוני וסיבוב פנימי.

בדיקות מיוחדות

נערוך בדיקות אורתופדיות מיוחדות כמו מבחן הצביטה של ניר (Neer's Impingement Test) שמטרתן לעורר את הכאב שממנו סובל החולה. במבחן הזה נבקש מהחולה לסובב את היד פנימה ולהרימה אל מעל גובה הכתף. החמרה בכאבי הכתף מאשרת את קיום הקשת הכואבת (Painful arc) ואת התסמונת הצביטה. בדיקה נוספת היא בדיקת ריקון הפחית (Empty can test) בבדיקה זאת נבקש מהחולה לישר את היד לפנים ולסובב אותה פנימה (כאילו הוא מרוקן פחית). בשלב הזה הקלינאי יפעיל לחץ על היד המושטת. כאב בכתף עלול להעיד על צביטה של הגיד של השרירי הרום קוצי.

כדי לבדוק אם אין קרע של שרירי השרוול נבקש את החולה להרים את היד למקסימום ואז להורידה באופן איטי. הורדה פתאומית עלולה להעיד על חוסר יכולתו של החולה לשלוט בתנועת הכתף עקב נזק קשה בשרירי השרוול ובעיקר קרע. נבצע את מבחן החרדה (Apprehension) של הכתף. המבחן חיובי אם הנבדק חש אי יציבות של הכתף כאשר הקלינאי מרחיק את היד הכפופה ומסובב אותה בעדינות החוצה. מבחן זה מעיד על חוסר יציבות בכתף. נבצע גם בדיקות נוירולוגיות ובדיקות של כלי הדם.

דימות ומעבדה

תסמונת הצביטה

כאשר הנתונים ברורים מספיק אין צורך בכול בדיקה נוספת כדי לקבוע אבחון של תסמונת הצביטה. עם זאת כאשר יש ספק ויש צורך לאשר את האבחנה או לשלול הפרעות בריאותיות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים יהיה צורך לעשות שימוש בדימות ו/או בבדיקות מעבדה. בין יתר הבדיקות שאנו עשויים להיעזר בהם נכלול אולטרה סאונד אבחוני שיכול להדגים את הצביטה בכתף, צילום רנטגן  כדי לשלול פגיעה במפרק הכתף ובכלל זה פגיעה גרמית כמו שבר או דלקת פרקים ניוונית, בדיקת MRI כדי לשלול פגיעה ברקמה רכה כגון קרעים של גידים או שרירי השרוול וכן שינויים אחרים ברקמות הרכות

אבחנה מבדלת

מגוון רחב של פתולוגיות עלול לגרום לסימנים ותסמינים שעלולים להיות דומים בחלקם לפחות לאלו המתפתחים בתסמונת הצביטה. בהסתמך על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית, מבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות יש לקחת בחשבון את שלל פתולוגיות הללו ולשלול אותן כדי להגיע לאבחון ודאי של תסמונת הצביטה. בין התסמונות נמנה:

פגיעות כתף

פגיעות בכתף כמו שבר בכתף, שבר של עצם הבריח, פציעה של מפרק שיא הכתף ועצם הבריח, קרע לברום, פריקת כתף ועוד.

פגיעות בעמוד השדרה הצווארי

נזקים לעמוד השדרה הצווארי כמו לצליפת שוט או פריצת דיסק צווארי שגורם ללחץ על שורש עצב והקרנת כאב לכתף ועוד

פציעות גידים

דלקת בגיד של השרירי הדו ראשי

פציעות שרירים

פציעות שרירים בגב העליון, צוואר ובכתף והתפתחות ונקודות הדק 

נזק עצבי

פציעה של הצמה הברכיאלית בצוואר

דלקת במפרק

דלקת פרקים ניווניות או דלקת פרקים מסוג אחר, כתף שחיינים,כתף קפואה ועוד

תופעות נוספות

תסמונת מוצא בית החזה

טיפול כירופרקטי

יש חשיבות לטיפול מהיר בתסמונת הצביטה. פציעה חוזרת ונשנית של גידי הכתף במרווח המצוי מתחת לזיז שיא הכתף עלולה להתפתח לכדי קרע של הגידים. הטיפול בתסמונת הצביטה בשלב החריף יכלול מנוחה. לא מדובר במנוחה מוחלטת אלה הימנעות מתנועות ומנחים שיוצרים גירוי של הכאב. כך למשל בעלי מקצוע כמו צבעים או ספורטאים כמו שחיינים שפעילותם מחייבת הרמת היד יצטרכו להימנע מכך לפרק זמן שאורכו ישתנה בהתאם לחומרת הבעיה. מלבד תנועות שגורמות לכאב והחמרה במצב הגידים בכתף יש להקפיד ולהמשיך להניע את היד כדי למנוע התפתחות של כתף קפואה. בשלב הזה נעשה שימוש במכשור חשמלי כולל אולטרה סאונד, לייזר רך וגלי הלם כדי להאיץ את ריפוי הדלקת.

עם שוך הדלקת נתחיל בשיקום הכתף על ידי מגוון תנועות ותרגילים כולל תרגילים איזומטריים. מטרת השיקום, החיזוק והשיפור של התיאום העצבי של שרירי השרוול המסובב היא החזרת היכולת של מפרק הכתף לשאת בעומס. מגוון רחב של מחקרים מאשר ששיקום הכתף בעקבות תסמונת הצביטה יכול למנוע ניתוח. מחקר שבדק את היעילות של הטיפול בגלי הלם בתסמונת הצביטה מצא שיעילותה עולה כאשר בטיפול משולבים גם תרגילי שיקום. נקפיד לשלב שיפורים ארגונומיים ושיפור טכניקות אימון במידה ותסמונת הצביטה מתרחשת על רקע של טכניקות משחק או עבודה לקויים. 

טיפול רפואי

באותם מקרים שבהם הטיפול השמרני כושל ישנה אפשרות טיפולית נוספת באמצעות תרופות נגד כאב, תרופות נוגדות דלקת וזריקות קורטיקוסטרואידים. במקרים קשים במיוחד יתכן ויהיה גם צורך בהתערבות כירורגית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בגיד הכתף

קרע בגיד הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק. השרירים במפרק הזה נוטים להיפצע. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

קרע בגיד הכתף
כתף קפואה

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה
דלקת בכתף

דלקת בכתף הגורמת בין היתר למיחושים ומגבלות תנועה במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות שבהם מצויד מפרק הכתף הכוללים טווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בהקשר של יציבות וחוסן וחושפים אותו לפציעות שונות ומרובות. 

דלקת בכתף
בורסיטיס בכתף

בורסיטיס בכתף? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. הרופא אבחן דלקת בבורסה? אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה. מדובר בהפרעה בריאותית שכיחה במפרק הזה הנובעת לרוב מביצוע תנועות חוזרניות.

בורסיטיס בכתף
כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו בזיהוי הרקמה שניזוקה ובהערכת חומרת הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי ומורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו והתוצאה עלולה להיות פציעה. 

כאבים בכתף גורמים ותסמינים
מכתב: פציעות כתף

פציעות כתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי. הבעיה העיקרית אצלי הייתה שאף אחד לא הצליח לאבחן את הבעיה שלי במדויק וזה נורא תסכל אותי.

פציעות כתף
מכתב: דלקת בכתף

דלקת בכתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר,  

מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל התקופה נאלצתי להעדר מהעבודה שלי שהייתה כרוכה במאמץ גופני). 

דלקת בכתף
מכתב: כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),  

סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין את הידע הרב שלך ככירופרקט ואת היחס החיובי והנעים שאתה משרה על הבאים לטיפול. ליחס כזה

כאבי כתפיים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאב בכתף? חכו עם הניתוח
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)