Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צביטה בכתף? גורמים ותסמינים שונים עשויים להועיל לנו באבחון ובאומדן חומרת הנזק. תסמונת זאת נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת לזיז שיא הכתף. התוצאה היא לרוב מיחושים ומגבלות תנועה של המפרק.

מפרקי הכתפיים חשופים לעומסים פיזיים ניכרים וזאת עקב היותם צירי תנועה מרכזיים. לגוף ובכלל זה לכתפיים יש יכולת מרשימה להתמודד עם עומסים אלו. כול שנדרש הוא הקשבה לגוף ולמפרקים והימנעות מהגזמה במאמצים. שכיחות הכאבים בכתפיים ומגבלות התנועה שמתלוות להם מעידה על כישלוננו להפעיל נכון את הגוף. אין לשכוח שלפעמים הכאבים בכתפיים ומגבלות תנועה מתפתחים גם על רקע טראומטי. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צביטה בכתף גורמים ותסמינים - רקע

תסמונת הצביטה היא תסמונת כאב שכיחה בכתף. היא מתרחשת כאשר מתפתח לחץ חוזרני באמצעות עצמות המפרק על הגידים ועל שק הבורסה בכתף. בין גורמי הסיכון השכיחים לפציעה שכיחה זאת נמנה פעילות גופנית ומקצוע המצריכים ביצוע תנועות חוזרניות מעל גובה הכתף כמו למשל בצביעת תקרות, במשחקי טניס, כדועף או כדור סל. הסימנים והתסמינים בפתולוגיה זאת כוללים כאבים מקומיים בכתף, מגבלות תנועה ובעיקר קושי להרים את הכתף עד לנקודת הלחץ על הגידים והבורסה.

על ציר הזמן, התעלמות מתסמונת הצביטה עלולה לגרום לגירוי דלקתי בגידים של השרירים המסובבים ובבורסה. דלקת עלולה להוביל בסופו של דבר לקרע חלקי ומאוחר יותר לקרע מלא של הגידים. כמובן שעדיף לאבחן ולטפל בבעיה בראשית דרכה.

אנטומיה של הכתף

מאפיין מרכזי במפרק הכתף הוא יכולת התנועה המרשימה שלו. תנועה מגוונת זאת מוקנית לו בגלל המבנה האנטומי. מפרק הכתף מורכב משלושה מפרקים שונים, כולם מפרקים סינוביאלים: מפרק הזרוע (Glenohumeral) שהוא כדורי הבנוי ממכתש ועלי (Ball and Socket), מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular) ומפרק החזה והבריח (Sternoclavicular). יש המוסיפים את ציר התנועה שנוצר מאחור בין עצם השכם לכלוב הצלעות למניין המפרקים.

לברום, רצועות, מעטפת

שרירי הכתף

סביב השקע הגלנואידי ישנה טבעת סחוסית שמעמיקה את האחיזה בעצם הזרוע  שנקראת גלנויד לברום (Glenoid labrum). מפרקי הכתף נתמכים עם רצועות (Ligaments). מעטפות המפרקים מעניקות למפרקים יציבות נוספת. אמתחות בורסה (Bursae) מפרידות בין החלקים הגרמיים לרקמות הרכות במפרק כדי להפחית חיכוך ולשפר תנועה.  

כלי דם ועצבים

אספקת הדם לכתף מגיעים מעורקים שמוצאם מענפים של עורק הזרוע (Humeral arteries), מהעורק הרום שכמתי (Suprascapular artery) והעורק השכמתי (Scapular artery). מהמקלעת הברכיאלית (Brachial plexus) בעמוד השדרה הצווארי יוצאים סיבי העצבים שאחראים על עצבוב הכתף. העצבים הללו כוללים את  העצב התת שכמתי (Suprascapular nerve), העצב האקסילארי (Axillary nerve) ועצב החזה הצדדי (Lateral pectoral nerve). 

השרירים מסובבי הכתף

קבוצת השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff) מייצבים את מפרק הזרוע ומניעים אותו. השרירים מסובבי הכתף הנקראים גם השרוול המסובב או השרוולית המסובבת כוללים את: השריר הרום קוצי (Supraspinatus), השריר המך קוצי (Infraspinatus), השריר העגול הקטן (Teres minor) והשריר התת-שכמי (Subscapularis). שרירי השרוול המסובב עוברים בתוך מרווח אנטומי שנוצר בין זיז שיא הכתף (Acromion) מעל לבין ראש עצם הזרוע (Humerus).

תסמונת הצביטה בכתף. מה זה?

מדובר בתסמונת שכיחה הכרוכה בכאב ומגבלות תנועה של הכתף הנגרמת עקב צביטה של הרקמות הרכות במפרק זה. תסמונת זאת מתרחשת כאשר מסיבות שונות כולל טראומה, הליכים ניווניים בכתף, ביצוע תנועות הרמת כתף חוזרניות ומסיבות נוספות, ניצבטות רקמות בכתף ונפצעות. בין הרקמות הללו נציין את שרירי השרוול המסובב ו/או את האמתחת - הבורסה. נפיחות ודלקתיות של הרקמות הללו גורמים להיצרות נוספת של המרווח האנטומי הצר ממילא, המצוי מתחת לזיז שיא הכתף. היצרות זאת גורמת בעת הרמת הכתף להחרפת הצביטה של הרקמות בין ראש עצם הזרוע (Humerus) לבין זיז שיא הכתף. צביטה חוזרת ונשנית של הרקמות גורם לפציעה שהולכת ומחריפה הנקראת תסמונת הצביטה (Impingement Syndrome). על הציר של הזמן צביטת רקמות זאת עלולה להסתבך ולגרום לדלקות ברקמות הנצבטות כולל דלקות גידים, שרירים ואמתחות (בורסיטיס). התעלמות מהבעיה בשלבים הללו עלולה להוביל להתפתחות קרע מלא של הגידים והשרירים של השרוול המסובב.

צביטת רקמות אינה אמורה להתרחש בכתף בריאה. האזור בו נצבטים הרקמות בין עצם שיא הכתף (Acromion) לבין ראש עצם הזרוע אמור לאפשר תנועה חופשית לרקמות המתפקדות בו. קשת שנוצרת בעיקר על ידי שיא הכתף (Acromion) אמורה להעניק הגנה קשיחה לשרירי השרוול המסובב בעוברם מתחת.  מיקומה של אמתחת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa) בין הקשת הגרמית של שיא הכתף לבין שרירי השרוול המסובב אמור היה לאפשר גם לה להגן על שרירי וגידי השרוול המסובב. אך לא לעולם חוסן. תהליכים ניווניים, שינויים מבניים חבלה או פשוט מאוד יותר מידי תנועות הרמת כתף מובילות לצביטה פתולוגית של הרקמות הללו כולל דלקת באמתחת תת שיא הכתף.

סימנים ותסמינים

תסמונת הצביטה

תסמונת הצביטה גורמת לכאבים בכתף שעלולים להקרין במורד הזרוע אל המרפק. כאבים אלו יוחמרו בעת הרמת הכתף מעל גובה הראש. פעולות שכיחות שיחמירו את הכאב כוללות שחייה, זריקת כדור והגשת כדור במשחק טניס. גם פעולות כתף דומות שאינן על רקע ספורטיבי עלולות לגרום להחמרת הכאב כמו למשל הרמת היד על מנת לקחת משהו מהמזווה או מארון הבגדים, הושטת היד אל מאחורי הגב כדי לסבנו, הושטת היד אל חגורת הבטיחות ברכב ועוד.

בדומה לדלקות אחרות גם הכאבים בתסמונת הצביטה עלולים להחמיר במהלך השינה, בעיקר עם אתם ישנים על הכתף הכואבת ואף להעיר אתכם משנתכם. בעיקר נכון הדבר לגבי האנשים שרגילים לישון עם היד מורמת מעל הראש. כאשר הבעיה מחמירה הכאבים עלולים להפוך לקבועים ולא תלויים בתנועה כזאת או אחרת. הכאבים בתסמונת הצביטה נוטים להפוך לכאבים כרוניים. מלבד כאבים ומגבלות תנועה החולים בתסמונת הצביטה יתלוננו גם על חולשה של השרירים בכתף.

סיבוך אפשרי שנוצר כאשר הגידים והשרירים של השרוול המסובב נותרים פצועים לאורך זמן הוא קרע מלא של הרקמות הללו (Rotator cuff tear). הסימנים והתסמינים במקרה של קרע יהיו חמורים יותר בכול הנוגע ליכולת התנועה של הכתף אך לא בהכרח בכול הנוגע לכאבים.

גורמים

שני הגורמים העיקריים להתפתחות תסמונת הצביטה כוללים נזקי חבלה ונזקים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות של הרמת כתף מעל לגובה הראש. חבלה מקומית עלולה להיגרם על רקע נפילה ובלימה באמצעות יד מושטת לפנים, בגלל תאונת דרכים או פציעת ספורט. עומס יתר על הגידים של שרירי השרוול המסובב עלולים כאמור להתפתח גם ביצוע תנועות חוזרניות כמו למשל בקרב שחקני כדור יד או כדור מים.

גורמי סיכון 

גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת הצביטה כוללים גיל, מקצוע, עיסוקים ספורטיביים מועדפים, שינויים מבניים נרכשים ומולדים ועוד. תסמונת הצביטה אינה מתרחשת בקרב ילדים. מכאן שנדרשים שינויים ניווניים מסוימים כדי להתחיל את תהליף צביטת הרקמות והנזקים בכתף. מקצועות הדורשים מהעוסקים בהם להרים משאות מעל גובה הראש או לסדר מדפים גבוהים בסופר מעלים את הסיכון להתפתחות תסמונת התביטה. הדברים נכונים גם לגבי ספורטאים כולל שחיינים, שחקני כדור יד, שחקני כדור מים, מרימי משקולות מעל גובה הכתפיים ויתר ענפי הספורט שבהם נדרשת הרמת ידיים  מעל לגובה הכתף. תסמונת הצביטה עלולה להתפתח עקב שינויים מבניים מולדים (חלק מהאנשים נולד אם מרווח קטן יותר) או שינויים נרכשים.

שינויים נרכשים במפרק הכתף עלולים להתפתח עקב פציעה או שבר של זיז שיא הכתף  או דלקת פרקים ניוונית שמצרים את המרווח התפקודי של הרקמות הרכות בכתף מתחת לקשת המדוברת. שינויים מבניים בזיז שיא הכתף כתוצאה מהליכים ניווניים (Bony spurs) עלולים להוביל להיצרות המרווח מתחת לזיז שיא הכתף ולגרום להתפתחות התסמונת. גם חוסר יציבות של ראש עצם הזרוע הגורם לגלישה שלו כלפי זי שיא הכתף עלול להצר את המרווח ובכך לגרום להתפתחות תסמונת הצביטה.

המשיכו לקרוא אודות האבחון והטיפול בתסמונת הצביטה בכתף וכן אודות תסמונות כאב נוספות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים גם בכתף ובכלל זה פציעות צוואר וכן פציעות מרפק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בגיד הכתף

קרע בגיד הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק. השרירים במפרק הזה נוטים להיפצע. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

קרע בגיד הכתף
כתף קפואה

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה
דלקת בכתף

דלקת בכתף הגורמת בין היתר למיחושים ומגבלות תנועה במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות שבהם מצויד מפרק הכתף הכוללים טווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בהקשר של יציבות וחוסן וחושפים אותו לפציעות שונות ומרובות. 

דלקת בכתף
בורסיטיס בכתף

בורסיטיס בכתף? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. הרופא אבחן דלקת בבורסה? אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה. מדובר בהפרעה בריאותית שכיחה במפרק הזה הנובעת לרוב מביצוע תנועות חוזרניות.

בורסיטיס בכתף
כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו בזיהוי הרקמה שניזוקה ובהערכת חומרת הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי ומורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו והתוצאה עלולה להיות פציעה. 

כאבים בכתף גורמים ותסמינים
מכתב: פציעות כתף

פציעות כתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי. הבעיה העיקרית אצלי הייתה שאף אחד לא הצליח לאבחן את הבעיה שלי במדויק וזה נורא תסכל אותי.

פציעות כתף
מכתב: דלקת בכתף

דלקת בכתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר,  

מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל התקופה נאלצתי להעדר מהעבודה שלי שהייתה כרוכה במאמץ גופני). 

דלקת בכתף
מכתב: כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),  

סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין את הידע הרב שלך ככירופרקט ואת היחס החיובי והנעים שאתה משרה על הבאים לטיפול. ליחס כזה

כאבי כתפיים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאב בכתף? חכו עם הניתוח
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)