Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בכתף? ריקוד עלול לגרום לכך. אכן בריקוד עיקר העומסים מוטלים על המפרקים נושאי המשקל בגפה התחתונה ובכללם קרסול, ברך, ירך ועמוד השדרה. בחלק קטן מהריקודים נוצרים עומסים  גם על הגפה העליונה ובכך לפציעות גם בגפה הזאת.

מפרק הכתף הוא מפרק כדורי בעל טווחי תנועה מרשימים. מפרק הכתף מקבל את יכולת התנועה שלו מארבעת השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff). הרקדנים נוטים לנצל את יכולות התנועה הללו על ידי ביצוע תנועות מגוונות בקצה טווח התנועה של הכתפיים. בעקבות עומס חריג הנובע מנפילות, סיבובים, הרמות חוזרות ונשנות ועוד נגרמים נזקים ופציעות למפרק וכאבים בכתף

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בכתף ריקוד - רקע

מפרק הכתף מצטיין ביכולת תנועתית רבה כאשר אחת הסיבות לכך היא שטח החיכוך הקטן במיוחד של המפרק. המשמעות של טווח תנועה גדול עם שטח פנים קטן היא שמפרק הכתף הוא בבסיסו  מפרק לא יציב. השרירים מסובבי הכתף שתפקידם להעניק את יציבות דינאמית למפרק כושלים כאשר העומס רב מידי. כאבים כתף ופציעות הכתף אינם שכיחים בקרב רקדנים כמו פציעות וכאבים של הפלג הגוף התחתון אך בכול זאת מהווים בעיה משמעותית.

פציעות חריפות וכרוניות בכתפיים עקב ביצוע סיבובים (spins), הרמות (lifting) והשלכות (Drops) עלולים לגרום לפציעות וכאבים בכתף. גם כוריוגרפיה היוצרת עומסים על הכתף עלולה לגבות מחיר בצורה של פציעות. בין הפציעות נמנה פריקת כתף (Shoulder Dislocation), תסמונת הצביטה בכתף (Shoulder Impingement), קרע בשרירים המסובבים (Rotator Cuff Tear), פציעה של מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular) ועוד. רקדנים הממשכים לרקוד ובמקביל מטפלים בכאבים בכתפיים באמצעות תרופות וזריקות קורטיזון צריכים לזכור שאמצעים אלה עלולים למסך את הכאב ולעלות את הסיכון להחמרת הנזקים. 

להלן מספר פגיעות כתפיים שכיחות בקרב רקדנים ורקדניות:

תסמונת הצביטה

בתסמונת הצביטה גידי השרירים המסובבים של הכתף מפתחים, עקב חבלה או עומס יתר כרוני, דלקות ובצקתיות. נפיחות בצקתית זאת מצרים את המרווח האנטומי המצוי מתחת לזיז הכתף. בעת הרמת הכתף גידי הכתפיים הנפוחים "נתקלים" היתקלות כואבת בזיז שיא הכתף.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים בתסמונת הצביטה יכללו כאבים בעת הרמת הכתף. הכאבים התפתחו באופן הדרגתי ובתחילת הדרך רוב הרוקדים יתעלמו מהם. בהמשך עלולים הכאבים להחמיר עד כדי הפרעה לשנת הלילה.

אבחון, טיפול שיקום

היסטוריה רפואית שבה נלמד בין היתר מתי וכיצד התחיל הכאב ובדיקה פיזית שבה נאתר פיזית את מקור הכאב ואלו תנועות מחמירות אותו יעזרו לנו להגיע לאבחון. כמובן שחשוב לערוך אבחנה מבדלת כדי לשול פתולוגיות אחרות בכתף כולל פריקת כתף, כתף קפואה, דלקת או קרע באחד מהגידים של השרירים המסובבים.

אבחון וטיפול מהיר בתסמונת הצביטה עשויים למנוע סיבוכים כולל קרע מלא של גידי השרירים המסובבים. הטיפול בתסמונת הצביטה יכלול חלק את כל האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות ומנחים שיוצרים גירוי של הכאב בכתף, תכנית אימונים חלופית לכתפיים, שימוש במכשור חשמלי לריפוי דלקות כולל אולטרה סאונד, לייזר רך וגלי הלם.

שיקום הכתף יחל עם שוך הדלקת ויכלול מגוון תנועות ותרגילים שמטרתם חיזוק ושיפור התיאום העצבי של השרירים המסובבים. שיפורים ארגונומיים ושיפורים ושינויים בטכניקות הריקוד יעזרו לנו בתהליך. במקרים קשים יהיה צורך לשקול הפנייה לטיפול תרופתי כולל זריקות סטרואידים ו/או כירורגי.

פריקת כתף

מתלה לכתף פרוקההיכולת התנועתית המרשימה של מפרק הכתף באה על חשבון יציבותו. חוסר יציבותו היחסית של מפרק הכתף מעלה את הסיכון שלו לפריקה. פריקת הכתף יכולה להיות חלקית או מלאה ותתרחש לרוב בגלל טראומה פיזית כגון חבלה, תאונה או נפילה. עם זאת, גם תנועות כתף מהירות המתבצעות במנחים קיצוניים ובעיקר כאשר מדובר ברקדנים גמישים, עלולות להוביל לכך. קשה יחסית לפרוק כתף בפעם הראשונה. פריקת כתף נוספות הופכות להיות קלות יותר בגלל המתיחה/ קריעה של הרקמות התומכות כולל מעטפת מפרק, רצועות, גידים, ועוד.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים בפריקת כתף יכללו כאבים חריפים, מוגבלות תנועה קשה ותחושה של חוסר יציבות ורצון לאחוז את מפרק הכתף צמוד לגוף. במצב של פריקות כתף חוזרות הכאבים פוחתים משמעותית ואף נעלמים. פריקות חוזרות ונשנות עלולות לגרום לאובדן מלא של יציבות מפרק הכתף והתוצאה עלולה להיות פריקות כתף מגורמים שוליים כמו התעטשות כאשר הכתף נתמכת בקיר.

אבחון טיפול שיקום

היסטוריה רפואית יחד עם בדיקה פיזית יעניקו לנו את המידע הדרוש. נתבונן בכתף ונזהה את העיוות שנוצר בעקבות הפריקה. נמשש את הכתף על מנת לחוש את מיקומו של ראש עצם הזרוע ונזה רקמות שנפגעו בעקבות הפריקה. הכאבים הקשים (במידה וזאת פריקה ראשונה) לא יאפשרו לנו להניע משמעותית את מפרק הכתף. צילום רנטגן עשוי להועיל בשלילת נזקים גרמיים.

את הטיפול במפרק כתף פרוק נתחיל בהחזרת המפרק למקומו. בפריקות חוזרות נוטה החולה להחזיר את המפרק למקומו באופן עצמאי. לאחר מכן יכלול הטיפול חלק או את כל האמצעים הבאים: מתלה לכתף לשבועות ספורים ומנוחה מתנועות כואבות. חזרה לריקוד או לכל פעילות גופנית אחרת מבלי לשקם את הכתף משמעותה פריקה חוזרת.

שיקום הכתף יתמקד בחיזוק שרירים הכתף המסובבים ושרירי הגב העליון. במצב של כאב קיצוני יופנה החולה לטיפול תרופתי. במצב של חוסר יציבות קיצונית יופנה החולה לטיפול כירורגי. כמובן שעל הרקדן לנקוט בכל הצעדים הנדרשים למנוע נפילות בסטודיו וכן לשפר או לשנות טכניקות ריקוד היוצרות עומסים חוזרים ונשנים על הכתפיים במנחים קיצוניים.

מתיחה או קרע גידים בכתף

לנוכח העומסים המוטלים על הכתפיים שלהם לא פלא שרקדנים ורקדניות מותחים ולפעמים גם קורעים את אחד או יותר מהגידים של שרירי הכתף המסובבים. תפקידם של שרירי הכתף המסובבים (Rotator cuff) ייצוב מפרק הכתף וההנעה שלו. הגיד של השריר הרום קוצי (Supraspinatus) הוא הגיד הפגיע ביותר מבין הגידים הפועלים במפרק הכתף. רוב פגיעות הגידים בקרב רקדנים נובעות מנפילה ו/או מפעולות של הרמה חוזרת ונשנית של הכתף מעל הראש. 

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים העיקריים שהתפתחו כתוצאה ממתיחה ו/או קרע חלקי של גיד בכתף יהיו כאבי כתף ומגבלות תנועה ברמות חומרה שונות. ברוב המקרים הכאב בתחילת דרכו יהיה מינורי ולא תהיה מגבלה בתנועת הכתף. בשלבים מתקדמים של הבעיה הכאב עלול להחמיר ותוגבל מאוד היכולת להרים את הכתף מעל הראש. יתכן ותחושו גם חולשה מסוימת בכתף. במקרים חמורים נזק גידי זה עשוי לגרום לכאב שיעיר אתכם משנתכם בעיקר אם אתם ישנים על הכתף הזאת. 

אבחון, טיפול שיקום

היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית יעזרו לנו להגיע לאבחון. התבוננות בכתף עשויה לחשוף ניוון שרירים בכתף. מישוש נקודת החיבור בין הגיד לעצם הזרוע יעורר כאב. בדיקה של גידי השרירים המסובבים מול התנגדות תחשוף איזה גיד ניזוק. MRI ו/ או אולטרה סאונד אבחוני עשוי להועיל בזיהוי הנזק וחומרתו. חשוב לערוך אבחנה מבדלת ולשלול אפשרות שמדובר בבעיית כתף אחרת או לחילופין בעיית צוואר המקרינה כאב לכתף.

הטיפול במרפאה יכלול חלק או כול האמצעים הבאים: הימנעות מתנועות או מנחים כואבים, טיפול באמצעים נוגדי דלקת כגון לייזר רך ואולטרה סאונד. למניעת הישנות הפציעה חשוב לשקם את הכתף.

שיקום הכתף והחזרתה לכשירות מחייבת שרירים מסובבי כתף בריאים. יש להקפיד על איזון שרירי הכתף על ידי חיזוק והגמשה בין היתר לצורך שיפור ביציבות הכתף ועל שיפור /שמירה של טווחי התנועה של הכתף. שינוי ו/או שיפור בטכניקת ריקוד עשויה להועיל בריפוי הפציעה ומניעת ההישנות שלה. במקרים של קרע מלא ו/או כאבים בלתי נסבלים יופנה החולה לטיפול תרופתי ו/או כירורגי. 

פציעת מפרק שיא הכתף והבריח

גם המפרק הנוצר מהמפגש בין שיא הכתף לעצם הבריח חשוף לפציעות בקרב העוסקים במחול. הרצועות שאוחזות את המפרק עלולות להימתח מתיחת יתר או אפילו להיקרע כתוצאה מטראומה כגון נפילה ובלימה עם יד מושטת לפנים. התוצאה יכולה לנוע בין נקע קל של המפרק ועד לפריקה מלאה.

סימנים ותסמינים

חומרת הסימנים והתסמינים תלויה בחומרת הנזק. אלה יכולים לכלול כאב מקומי, נפיחות ומגבלות תנועה של מפרק הכתף.

אבחון, טיפול שיקום

אבחון הנזק במפרק שיא הכתף ועצם הבריח הינו קליני בעיקרו ונעשה במרפאה. ברוב המכריע של המקרים, הממצאים המופקים מההיסטוריה (איך, מתי וכיוצא בזה) הרפואית ומהבדיקות הגופניות (התבוננות, מישוש, הנעה וכיוצא בזה) מספיקות כדי להגיע לאבחון. כאשר קיים ספק בנוגע לאבחון ניעזר באמצעי הדמיה כגון רנטגן, אולטרה סאונד אבחוני, או MRI. את הנזק מסווגים על פי רמות החומרה כאשר רמת חומרה I מתאר פגיעה מזערית וללא שינוי ביחס שבין העצמות בעוד שברמת חומרה VI מדובר בקרע מלא של הרצועות ומעטפת המפרק וסטייה קשה של עצם הבריח.

יש להעדיף טיפול שמרני במפרק שיא הכתף והבריח כאשר הנזק נע בין נקע קל לקרע חלקי של הרצועות. בשלבים החריפים, הטיפול השמרני יכלול: מתלה או מתקן תמיכה אחר לכתף, הימנעות מתנועות המחמירות את הכאב ואמצעי עזר לריפוי דלקות כגון לייזר רך ואולטרה סאונד.

בשלבים מתקדמים יותר נתחיל את תהליך השיקום על ידי הנעת הכתף באופן אקטיבי ופסיבי במטרה לשמר טווחי תנועה ולחזק ולאזן את השרירים המסובבים. לעיתים רחוקות תינתן עדיפות לפתרון הכירורגי. 

מניעת פציעות כתף בקרב רקדנים

מבלבד ההימנעות מ"עשיית יתר" שהיא הסיבה העיקרית לפציעות, כולל פציעות כתפיים, על העוסקים במחול להקפיד על מספר כללי יסוד: הקפדה על ביצוע מדויק של תנועות כתף ובעיקר תנועות שכרוכות בהרמת הכתף מעל הראש, שמירה על איזונם ותפקודם של השרירים המסובבים של הכתף - כולל כוח, גמישות ושליטה, שמירה על כשירותם של כלל השרירים בגוף ושל שרירי הליבה בפרט. 

עם זאת, הכלל החשוב ביותר הוא לא להגיע למצב של ריקוד עם כאבים. להמשיך לרקוד תוך התעלמות מכאב או לחילופין תוך נטילת תרופות נוגדות כאב או דלקת על מנת להפחית או להעלים את הכאבים באופן מלכותי עלולים להחמיר את הבעיה ואף לגרום להפיכתה לבעיה כרונית. כאשר הכתף מתחילה לכאוב יש לנסות תחילה לבודד את אותן תנועות המגרות את הכאב ולהימנע מהן. אם הכאב ממשיך ו/או מחמיר פנו לקבלת עזרה מקצועית.

המשיכו לקרוא אודות פציעות ריקוד נוספות ובכלל זה ריקוד ופציעות כף רגל, כמו גם ריקוד ופציעות ירך וכמובן ריקוד ופציעות עמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בגיד הכתף

קרע בגיד הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק. השרירים במפרק הזה נוטים להיפצע. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

קרע בגיד הכתף
כתף קפואה

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה
דלקת בכתף

דלקת בכתף הגורמת בין היתר למיחושים ומגבלות תנועה במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות שבהם מצויד מפרק הכתף הכוללים טווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בהקשר של יציבות וחוסן וחושפים אותו לפציעות שונות ומרובות. 

דלקת בכתף
בורסיטיס בכתף

בורסיטיס בכתף? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. הרופא אבחן דלקת בבורסה? אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה. מדובר בהפרעה בריאותית שכיחה במפרק הזה הנובעת לרוב מביצוע תנועות חוזרניות.

בורסיטיס בכתף
כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו בזיהוי הרקמה שניזוקה ובהערכת חומרת הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי ומורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו והתוצאה עלולה להיות פציעה. 

כאבים בכתף גורמים ותסמינים
מכתב: פציעות כתף

פציעות כתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי. הבעיה העיקרית אצלי הייתה שאף אחד לא הצליח לאבחן את הבעיה שלי במדויק וזה נורא תסכל אותי.

פציעות כתף
מכתב: דלקת בכתף

דלקת בכתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר,  

מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל התקופה נאלצתי להעדר מהעבודה שלי שהייתה כרוכה במאמץ גופני). 

דלקת בכתף
מכתב: כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),  

סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין את הידע הרב שלך ככירופרקט ואת היחס החיובי והנעים שאתה משרה על הבאים לטיפול. ליחס כזה

כאבי כתפיים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאב בכתף? חכו עם הניתוח
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)