Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בכתף הגורמת בין היתר למיחושים ומגבלות תנועה במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות שבהם מצויד מפרק הכתף הכוללים טווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בהקשר של יציבות וחוסן וחושפים אותו לפציעות שונות ומרובות. 

מפרק הכתף הוא מפרק מורכב הנתון ללחצים ועומסים גדולים בגין היות היד כלי רב שמושי עבורנו וכן בגלל טווח התנועה העצום שמאפיין את המפרק הזה. הלחצים והעומסים האלו וחוסר היציבות היחסית של המפרק עלולים להוביל לפציעות ובעיקר פציעות ספורט וכאבים בכתף.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונות שכיחות בכתף - רקע

מפרק הכתף הוא מורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו פוגעת ביציבותו ובחוסנו. תכונות בסיס אלו הופכים את המפרק לפגיע וחשוף לפציעות. התוצאה ריבוי פציעות וכאבים במפרק וברקמות סביבו. תנועתיות יתר ושימוש מוגבר במפרק עלולים להוביל להתפתחות עומסים חריגים וסיכויים להתפתחות נזקים ברקמות השונות התומכות ומניעות את המפרק. על פי מחקרים שונים כשליש מהאוכלוסייה סובלת מפציעות כלשהן במפרק הזה.  פציעות כתף הן לרוב ממושכות וטורדניות ובמקרה של פציעה הטיפול עלול להימשך זמן רב. זו עוד סיבה מדוע עדיף למנוע אותן מאשר לטפל בהן.

ישנן מספר תסמונות שכיחות שבין היתר כוללות כאבים בכתף. חלק גדול מהתסמונות הללו מקורם בפגיעה באחת מהרקמות בבמפרק (אמתחת, גיד, שריר...) או בסביבתו הקרובה וחלק קטן יותר מקורם פגיעה ברקמות מרוחקות (עמוד שדרה צווארי) שהן בעלות יכולת השלכת כאב למפרק הזה. רוב תסמונות הכאב במפרק זה נובעות מפגיעה בשרירים המסובבים של המפרק, בדלקת באמתחת בכתף (בורסיטיס), פריקות מפרק, כתף קפואה, שברים ודלקות פרקים.

כאן אנו סוקרים את תסמונות הכאב השכיחות במפרק הזה אך לפני כן מבט קצר על המבנה האנטומי שלו. 

אנטומיה בסיסית של הכתף

מפרק זה מורכב למעשה מארבעה מפרקים שונים:
1) הפרק הראשון הינו בין עצם החזה לעצם הבריח (Sternoclavicular (SC
2) הפרק השני מצוי בין עצם הבריח ועצם הקרויה אקרומיון (Acromioclavicular (AC 
3) הפרק שלישי מצוי בין חלקו הכדורי של עצם הזרוע לבין השקע המצוי על עצם השכמה ( Glenohumeral (GH
4) הפרק האחרון מצוי בין עצם השכמה ובין הצלעות מאחור. (Scapulothoracic (ST

קצות העצמות של המפרקים השונים, בנקודות המפגש שלהן, מכוסים בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. השרירים אחוזים לעצמות באמצעות גידים תפקידם להניע את המרפק. קבוצות שרירים חשובות בתנועת המפרק מחוברות לעצם השכמה, לעצם ההומרוס ולעצם הבריח. שרירים אלו בכלל וקבוצת השרירים המסובבים של הכתף (rotator cuff) בפרט מאפשרים למפרק לבצע תנועות נרחבות ומגוונות.

חשיבות השרירים המסובבים

כאבים בכתףמפרק הכתף מוקף בקבוצת שרירים אשר מייצבת אותו באופן דינאמי ונקראת השרירים המסובבים. השרירים המסובבים תומכים את מפרק במקומו ובמקביל מאפשרים את טווח תנועה הגדול המאפיין את המפרק. כל הפרעה לקואורדינציה של השרירים הללו או לכוחם ולגמישותם תוביל בהכרח לתפקוד לקוי שלהם כמייצבי המפרק ותגביר את הסיכוי לפציעה. 

במקרה של פציעה ממושכת ובעיקבות השינויים החלים בשרירים וברקמות הרכות האחרות העוטפות את הפרק, יתכן מצב של אובדן חלק מטווח התנועה והיווצרות תופעה הניקראת "כתף קפואה". על כן החשיבות של איתור מהיר של מקור הפציעה והענקת טיפול מתאים.

תסמונת כאב שכיחות בכתף

אנו נתייחס כאן לשתי הפציעות השכיחות ביותר שהן: צביטת גידים ומתיחה או קרע של הגידים. בעיות נפוצות נוספות במפרק הזה כוללות: בורסיטיס, פריקת חוזרת, דלקות ריאומטיות ועוד. בעיות אחרות נדירות יותר כוללות גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות והקרנות כאב המיוחסות לעצבים.

"צביטת גידי הכתף"

בעייה נפוצה הנגרמת בגין פגיעה חוזרת בשרירים המסובבים על ידי "צביטה" של הגידים בין שני חלקי הפרק (עצם הזרוע ועצם שיא הכתף). בגידים מתפתחת דלקת מה שמוביל לפגיעה בייצוב הכתף ולפגיעות נוספות.

תסמינים:

כאב. כאב מוגבר בעת הרמת היד מעל גובה הראש. מגבלת תנועה בגלל כאב.

טיפול:

בבית: להימנע מביצוע תנועות כואבות או שהייה במנחים הגורמים לכאב. 
מה עושים במרפאה: טיפול בדלקת באמצעים חשמליים. טיפול ושחרור ידני של השרירים סביב המפרק. שיפור חוסר האיזון וייצוב המפרק על ידי חיזוק והגמשה של השרירים המתאימים. החזרת טווח התנועה.

"מתיחה או קרע של גידי הכתף"

בעייה שכיחה הנגרמת בגין עומס יתר על הגידים ובעיקר החלק של הגיד המחבר את שרירי הכתף לעצם מדובר בעיקר בגידים של השרירים המסובבים ובגיד של השרירי הדו ראשי. הנזק גורם לדלקת ולפגיעה בתפקוד המפרק. לעתים הגוף ייצור הסתיידות במקום הדלקת. 

סימפטומים:

כאב. יתכן גם כאב שמפריע לשנת לילה. כאב מוגבר בתנועות מסוימות (בהתאם לגיד הפגוע). מגבלת תנועה בגלל כאב.

טיפול:

בבית: להימנע מביצוע תנועות כואבות או שהייה במנחים הגורמים לכאב. 
מה עושים במרפאה: טיפול בדלקת באמצעים חשמליים. שחרור ידני של השרירים סביב המפרק. החזרת האיזון ושיפור הייצוב של המפרק על ידי חיזוק והגמשה של השרירים המתאימים. שיפור טווח התנועה. במקרים חמורים (קרע גדול) נדרשת התערבות כירורגית.טיפול בגלי הלם יעיל מאוד במקרים של הסתיידות בגיד.

תסמונות שכיחות נוספות שניתן לקרא עליהן בהרחבה באתר הזה כוללות: כתף קפואה, דלקת באמתחת הכתף (בורסיטיס), פריקת כתף, דלקת במפרקי עצם הבריח משני צדיו, דלקת פרקים באחד מהמפרקים בחגורת הכתפיים, שבר ועוד. כאבים במפרק הזה עלולים להופיע בגלל נזקים מרוחקים כמו במצב של נזק לדיסק בין חוליתי צווארי הלוחץ על שורש עצב צווארי ומקרים במורד הכתף והיד. 

מה גורם לתסמונות הללו

גורם לפציעות כתףתסמונות כאב בכתף מתרחשות בגין עומס יתר. הנקודה בה העומס על המפרק ורקמותיו הופך לעומס יתר משתנה בהתאם למצב היחסי של המפרק על מרכיביו השונים (גידים, סחוסים, בורסות, מעטפת, רצועות ועוד). מעל גיל 50 בגין תהליכים ניוונים והיחלשות השרירים הסיכוי להיפצע בכתף עולה. 

בקרב מקצועות ספורט מסוימים אנו מוצאים פגיעות גבוהה לפציעות כתף. לרוב פציעות אלו הן תוצר של אימון לקוי, מאמצים מרובים ותנועות חוזרניות של המפרק בזוויות בעיתיות. תנועת זריקה או מסירה הנעשית מעל גובה הראש טומנת בחובה סיכויי פציעה מוגברים. המהירות של התנועה, העוצמה שלה והמנוף הארוך של התנועה מיצרים ריכוז של עומס חריג על הפרק וחושפים אותו לפציעה. 

סיכוני פציעה גבוהים ניתן לראות בעיקר בקרב שחיינים, שחקני טניס, שחקני כדור יד, שחקני כדור סל, הרמת משקולות ועוד. אלא שפציעות כתף אינן נחלתן של ספורטאים בלבד. גם בעלי מקצועות רבים שעבודתם מצריכה מאמץ מרוכז של הגפה העליונה נחשפים לפציעות. דוגמאות לכך הן עבודת צביעה (צביעת תקרה או קיר גבוה) וסידור סחורה על מדפים גבוהים, מיון חבילות בדואר ועוד.

מניעת תסמונות כאב בכתף

שיפור טכניקות אימון

חלק גדול מפגיעות הכתף נגרמות בגין תנועות לקויות של המפרק במהלך ספורט (בעיקר ספורט הדורש תנועות מעל גובה הכתף) או בחיי היום יום (סידור מדפים גבוהים). מציאת תנועות חלופיות או שיפור מסלול תנועת הכתף עשויה למנוע חלק מהפציעות.

כוח שרירי הכתף

שרירי מפרק הכתףהכוח והעוצמה של שרירי המפרק וההגנה שהם מספקים מפני חבלה מהווים קו הגנה חשוב לבריאותו של המפרק.

גמישות

גמישות מאפשרת חופש תנועה יחסי. יש חשיבות גם למידת החופש היחסי בין השרירים המסובבים. חוסר איזון בגמישות יגרום למפרק להיות פגיע.

חיזוק שרירי הליבה

חיזוק שרירי הליבה חשוב גם במניעת פציעות כתף. ייצוב עמוד השדרה ועצם השכמה מפחית עומסים מעל המפרק הזה ומאפשר ביצוע תנועות מדויקות יותר ובכך מגן עליו מפציעות.

שיפור השליטה של שרירי הכתף

בריאות הכתף תלויה ביכולת השליטה והתיאום של שרירי המפרק. שרירים בעלי קואורדינציה טובה יוכלו לייצב ולמקם את עצם השכמה ואת הפרק בעיתוי ובאופן מתואם וימנעו נזק.

חיזוק גוף כללי

הקשר הביו-מכני שבין חלקי הגוף השונים מחייב את אלו הרוצים להימנע מפציעות במפרק הזה לתחזק את הגוף שלהם כמכלול. חיזוק אינטנסיבי של שרירי הכתף אך חולשה של השרירים האחרים יגרמו לתנועות גוף לא תקינות ולפיצוי אשר יעלו את הסיכון לפציעות. 

המשיכו לקרוא אודות אבחון וטיפול בפציעות ברכיים וכן אודות האבחון והטיפול בפציעות מפשעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בגיד הכתף

קרע בגיד הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק. השרירים במפרק הזה נוטים להיפצע. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

קרע בגיד הכתף
כתף קפואה

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה
בורסיטיס בכתף

בורסיטיס בכתף? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. הרופא אבחן דלקת בבורסה? אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה. מדובר בהפרעה בריאותית שכיחה במפרק הזה הנובעת לרוב מביצוע תנועות חוזרניות.

בורסיטיס בכתף
כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו בזיהוי הרקמה שניזוקה ובהערכת חומרת הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי ומורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו והתוצאה עלולה להיות פציעה. 

כאבים בכתף גורמים ותסמינים
מכתב: פציעות כתף

פציעות כתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי. הבעיה העיקרית אצלי הייתה שאף אחד לא הצליח לאבחן את הבעיה שלי במדויק וזה נורא תסכל אותי.

פציעות כתף
מכתב: דלקת בכתף

דלקת בכתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר,  

מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל התקופה נאלצתי להעדר מהעבודה שלי שהייתה כרוכה במאמץ גופני). 

דלקת בכתף
מכתב: כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),  

סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין את הידע הרב שלך ככירופרקט ואת היחס החיובי והנעים שאתה משרה על הבאים לטיפול. ליחס כזה

כאבי כתפיים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאב בכתף? חכו עם הניתוח
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח
צביטה בכתף גורמים ותסמינים

צביטה בכתף? גורמים ותסמינים שונים עשויים להועיל לנו באבחון ובאומדן חומרת הנזק. תסמונת זאת נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת לזיז שיא הכתף. התוצאה היא לרוב מיחושים ומגבלות תנועה של המפרק.

צביטה בכתף גורמים ותסמינים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)