Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

לפציעה זו יש נטייה להיות חוזרנית ולהפוך לפציעה כרונית. הכאב בשוק, חד ופתאומי המופיע לרוב במהלך הפעילות הגופנית גורמת לנפגעים לדמות את תחושתם לפגיעת קליע רובה ברגל. רגע אחד אתה מלא אנרגיה, מתרוצץ ורץ על המגרש ברגע השני אתה נבלם בחדות על ידי כאב חד. פציעות בשוק הן עניין שכיח. על פי מחקר שנעשה בקרב שחקני כדורגל נמצא ששיעור הפציעות באזור אנטומי זה עמד על 13% מכלל הפציעות. מספר גורמי סיכון מעלים את הסיכוי לסבול מנזק בשרירי השוק מאחור כולל גיל, מקצוע, סוג הספורט שלכם ועוד. אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול ושיקום יעילים וימנע מצב של קרעים חוזרים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בשריר התאומים - רגל טניס

מתיחה או קרע ברמות חומרה כזו או אחרת בשריר התאומים (Gastrocnemius) היא פציעת ספורט שכיחה הנקראת גם "רגל טניס" וזאת בגלל היותה נפוצה בקרב שחקני טניס. ברוב המקרים מיקום הפציעה הנו בראש הפנימי של שריר התאומים. נקודת התורפה להתפתחות נזק בשרירי השוק מאחור כוללים את אזורי החיבור בין גיד האכילס לשריר. פציעה זו עלולה להיות נחלתם של כול העוסקים בפעילות ספורט ובעיקר בקרב שחקני כדור והעוסקים בספורט הכרוך בריצה, קפיצה, ויציאה מהירה מהמקום.

בקרב העוסקים בתחומי ספורט נושאי משקל גברים מתבגרים מעל גיל 30 מהווים את קבוצת הסיכון הגדולה ביותר. הסיבה לכך היא שהם דוחפים את עצמם מעט יותר מידי מבלי להתחשב בהליכי ניוון שונים שחלו בגופם. פציעה זו אופיינית גם לספורטאים של סופי שבוע או כפי שהם נקראים "לוחמי סוף השבוע". ילדים אינם סובלים מפציעה זאת מה שמעיד שלתהליכים ושינויים ניוונים מוקדמים יש משקל בסוג זה של פציעה. קרוב ל- 20% מהנפצעים בשריר התאומים מדווחים על נוקשות בשריר מספר ימים טרם פציעה.

אנטומיה של השוק

בשרירי השוק האחורית (Calf) מתפקדים שני שרירים, שריר התאומים ושריר הסוליה. שרירים אלו נושאים בעומס הנובע מפעילות כף הרגל במצבים קיצוניים כמו קפיצה, ריצה ויציאה מהירה מהמקום. במהלך ההליכה, ריצה או קפיצה השרירים הללו מושכים את העקב באמצעות גיד האכילס ובכף מאפשרים את התנועה לפנים.

שריר התאומים

שרירי התאומים המורכב משני ראשים ומהווה את השריר הגדול והעוצמתי יותר. שני הראשים של שרירי התאומים, הראש הפנימי והראש החיצוני, מתחילים מעצם הירך מעל מפרק הברך ומתחברים במורד הרגל יחד עם שריר הסוליה לגיד האכילס שמתחבר לקרסול. תפקידו העיקרי של שריר התאומים הוא כפיפה מטה (Plantarflex) של כף הרגל אך הוא גם מסייע לשרירי מיתר הברך (Hamstrings) בכפיפה של הברך. אזור נקודת החיבור של הראש הפנימי של שריר התאומים עם גיד האכילס הוא האזור שנושא בעיקר העומס ועל כן הוא גם האזור המעורב ביותר בפציעה הזאת. תפקידים נוספים: כפיפה מסוימת של פרק הברך והענקת יציבות אחורית לברך ולתנועת המיניסקוס.

שריר הסוליה

שריר הסוליה (Soleus) הממוקם מתחת לשריר התאומים הוא ההקטן והחלש יותר מבין שני השרירים בשוק מאחור. השריר מתחיל מעצמות השוק והשוקית (Tibia and Fibula) מתחת לברך ומתחבר יחד עם שרירי התאומים לגיד אכילס ובאמצעותו לעקב מאחור. תפקידו של שרירי הסוליה הוא כיפוף מטה של כף הרגל. בגלל מיקומו מתחת לברך אין לו השפעה על תנועת הברך ולכן כאשר שריר הסוליה נפגע אין כאב בכפיפה של הברך אלה רק בכפיפה מטה של כף הרגל.

סימנים ותסמינים

קרע בשריר התאומים

התסמינים המופעים בעקבות מתיחה או קרע בשריר התאומים או בשריר הסוליה משתנים בהתאם לחומרת הנזק. החולה התלונן לרוב על כאבים בחלק האחורי של השוק שעלולים להקרין לאזור הברך והקרסול אך לא לקדמת השוק. חולה המתלונן על כאבים בקדמת השוק עלול לסבול מפתולוגיה הקרויה שין ספלינט. לעתים ידווח החולה על רעש של קריעה שקדם לכאב החד. הכאב יהיה מלווה בעווית שרירית (ספאזם) , צליעה ועד חוסר יכולת לדרוך על הרגל (תלוי בחומרת הנזק).

אזור השוק מאחור יהיה רגיש למגע ומישוש. כעבור מספר דקות שעות או ימים (תלוי בחומרת הנזק) תתווסף בצקת ויופיע שטף דם נמוך ממקום הפגיעה לרוב באזור הקרסול. שטף דם זה מהווה את אחד ההסימנים שהשריר אכן נקרע. לאחר מספר ימים, עם הספיגה של הדם ישתנה אט אט הצבע הכחול העז האופייני לשטף דם טרי לצבע סגול ולצהוב עד להיעלמות מוחלטת בתום הספיגה של הדם. 

סיווג הפציעה

נהוג לסווג את הקרע בשרירי השוק האחורי לשלושה סוגים וזאת על פי חומרת הנזק:

פציעה בדרגת חומרה אחת

משמעותה של פציעה ברמת חומרה אחת היא שרק עד 25% מסיבי השריר נקרעו (Calf muscle strain). במצב הזה הספורטאי עלול להמשיך לפעול במגרש למרות המיחושים בשוק. הכאבים ומגבלות התנועה יופיעו עם תום הפעילות לאחר שהתקרר. למרות שמדובר בפציעה קלה יחסית מומלצת התערבות של בעל מקצוע כדי לטפל ולשקם את הפציעה וזאת בגלל הנטייה שלה להיות כרונית וחוזרנית.

פציעה ברמת חומרה שתיים

בפציעה מסוג זו רוב סיבי השריר נקרעו (Calf muscle tear). הסימנים והתסמינים במצב הזה יכללו כאב חד בשוק, צליעה וקושי ללכת, נפיחות של השוק מאחרו, שטף דם (לאחר שעות - יום יומיים), כאבים במצב של כפיפה מטה של כף הרגל מול התנגדות ועוד. פציעה זאת נזקקת לטיפול ושיקום מקצועי כדי למנוע קריעת שריר חוזרת ונשנית.

פציעה ברמת חומרת שלוש

בפציעה זאת בין 100%- 90% מסיבי השריר נקרעו (Calf muscle rupture). הסימנים והתסמינים במצב הזה כוללות כאב חד, חוסר יכולת לנוע על הרגל, נפיחות ושטפי דם המתפתחים באופן מהיר יחסית, חוסר יכולת לכווץ את שרירי השוק, ניתן יהיה לראות ו/או לחוש בקרע בשריר התאומים בצורה של מרווח לא תקין ברקמת השריר. בגלל מיקומו האנטומי לא ניתן להבחין בנזק בשריר הסוליה אך ניתן לחוש בו באמצעות מישוש. במצב של קרע מלא תחול דפורמציה בשריר כאשר החלק העליון של השרירי הקרוע יתכנס מעלה וייצור גוש כדורי. גם בפציעה ברמת חומרה שלוש ניתן לטיפול ושיקום שמרניים על ידי איש מקצוע. רק במקרים קשים במיוחד כאשר החולה אינו משתפר תיתכן התערבות כירורגית.

נזקים נוספים לשרירי השוק

לא כול הנזקים לשרירי השוק מסתכמים בקרע של סיבי שריר. נזק לשריר התאומים או לשריר הסוליה יכול לכלול גם סתם מתיחה של סיבי שריר (Pulled calf muscle). המשמעות של פציעה זאת היא שסיבי השריר נמתחו מעבר ליכולות הפזיולוגיות שלהן. במקרה הזה זמן ההחלמה אמור להיות קצר יותר. פתולוגיה נוספת שעלולה לגרום לסימנים ותסמינים דומים לקרע בשרירי השוק היא דלקת של שרירי השוק (Calf muscle myositis) הנגרמת בגלל דלקת זיהומית או מחלה אוטואימונית. פגיעות נוספות בשרירי השוק שאינן שכיחות כוללות גידולים סרטניים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
שין ספלינט ופציעות אחרות

שין ספלינט ופציעות אחרות בגפה התחתונה טורדות את מנוחתם של ספורטאים חובבים ומקצועיים רבים. בין הפציעות השכיחות נמנה פציעות קרסול, גיד אכילס, שוקיים, שחיקת סחוסים וקרע מיניסקוס בברכיים. מדוע יש ספורטאים שמרבים להיפצע ואחרים שאינם נפצעים כלל?

שין ספלינט ופציעות אחרות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)