Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שין ספלינט? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את סבלכם. הרופא קבע שאתם סובלים משין ספלינט ואין לכם מושג מה זה אומר. ובכן, לא מדובר באבחון ספציפי אלא ציון העובדה שישנם מיחושים בקדמת הרגל בין מפרק הברך לבין מפרק הקרסול. תסמונת כאב זאת נגרמת לרוב בגלל ריצה. 

ברוב המקרים הכאבים בשוקיים יופיעו בעקבות נזקים זניחים ויחלפו תוך ימים ספורים בחלק קטן מהמקרים הגורם עלול להיות משמעותי. על מנת להעניק את הטיפול המתאים והיעיל ביותר יש תחילה לאבחן את מקור הכאבים. התהליך האבחוני כולל לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך שימוש בבדיקות מתקדמות. הזנחה משמעותה כאבים כרוניים וקושי רב לרפא את הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שין ספלינט אבחון וטיפול - רקע

שין ספלינט מתייחס לכאבים המופעים בקדמת עצם השוק (Tibia) מתחת לברך. הגורם העיקרי לתופעה זאת הוא פעילות גופנית מאומצת וחוזרנית כמו פעילות שנראה אצל טירונים או אצל ספורטאים שהחליטו להעלות את העצימות של האימונים שלהם באופן חד מידי. קבוצת סיכון נוספת לפציעה המעיקה הזאת היא הספורטאים החדשים או הספורטאים שנטשו ולאחר שנים החליטו לחזור תוך קיצור פרק הזמן הנדרש להגיע לכושר שבו הם היו. אבחון מדויק של הבעיה הוא קריטי לאיכות הטיפול. לפעמים בעיה מורכבת גורמת לכאבים בקדמת השוק ויש להיות מודע לה. בין הבעיות שעלולות לגרום לכאבים לאורך השוק נמנה שברי מאמץ, דלקות גידים, תסמונת המדור ועוד.

אבחון

שין ספלינט

אבחון של כאבים בשוק מתחיל מלמידת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה לאחריה יעבור החולה בדיקה גופנית ובמידת הצורך ניעזר גם בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקה למדידת לחצים בתוך המחיצות ברגל.

היסטוריה רפואית

אבחון כאבים בשוק מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית קפדנית. בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על נטיות גנטיות לפתח שברי מאמץ או לפתח כאבים ברגליים. נאתר את מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, אלו מאמצים ופעולות מחמירות את הכאב?, באיזה מצבים הכאב פוחת או אף נעלם?, האם מלבד הכאבים בשוק אתם סובלים מסימנים ותסמינים נלווים נוספים? ועוד.

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. מטרת הבדיקה הפיזית היא לשחזר את הכאבים שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולהעריך את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה ו/או העמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה של הרגל על חלקיה השונים ובדיקות נוירולוגיות. מכות עדינות על חלקו התחתון פנימי של השוק באמצעות פטיש רפלקסים יגרום לתגובת כאב. במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה כגון מיפוי עצמות ובדיקות מעבדה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הרגל אינו מכני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף. 

בדיקות מתקדמות

ברוב המקרים בשלב הזה של המפגש עם החולה נוכל כבר לקבוע את האבחון. במידה ויש ספק לגבי האבחון או במידה ואנו חושדים בקיומה של פתולוגיה אחרת נפנה את המטופל לבדיקות הדמיה כולל MRI  או מיפוי עצמות לזיהוי שברי מאמץ, גידולים סרטניים ועוד וכן לבדיקות מתקדמות אחרות כמו מדידת לחץ תוך מדורי במנוחה.

אבחנה מבדלת

כאבים בשוק יכולים לנבוע ממספר סיבות כאשר כל אחת מהן מהווה תסמונת בפני עצמה ומצריכה ניהול שונה. כך אנו עלולים לחשוב שזה בסך הכול כאבים בשוק בעוד שהגורם הוא בעיה ייחודית המחייבת אבחון וטיפול מיוחדים כמו "תסמונת המדור" (Compartment syndrome), שברי המאמץ בעצם השוק (Tibial stress fracture), תסמונת עומס פנימי של עצם השוק (Medial tibial stress syndrome) או בעית גב תחתון המקרינה כאב לשוק. האבחנה המבדלת מתבססת על המידע המופק מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומבדיקות הדימות והמעבדה. בהתבסס על המידע הזה נאשר או נשלול את האבחנה שלנו.

הסימנים והתסמינים של תסמונת המדור (Compartment syndrome) כוללים כאב חריף ואובדן תפקוד של הרגל בגלל חסימה של זרימת הדם לרגל. במצב של מנוחה הכאב הנובע מתסמונת המדור פוחת באופן מהיר אבל השרירים נותרים מכווצים. החולה בתסמונת המדור יפסיק לרוץ לאחר בערך 15 דקות. חוסר זרימה של הדם עלולה במקרים קשים לגרום למוות של רקמות או נקרוזה (Necrosis).

הכאבים בשברי מאמץ בעצם השוק יהיו מרוכזים בנקודה אחת על העצם ויופיעו במצב של פעילות ובמצב של מנוחה. לחיצה על נקודה זאת תייצר כאב חד. במצבים מתקדמים הכאבים עלולים להפריע גם למהלך שנת הלילה. מבחן ניתור (Hop test) על הרגל הפצועה יעצים את הכאב שנובע משבר המאמץ אך לא את הכאבים האחרים. גם שימוש במבחן המזלג עשוי להעצים כאב מקומי של שבר מאמץ ולא כאב שנובע מפתולוגיות אחרות.  

הכאבים והרגישות בתסמונת עומס פנימי של עצם השוק (מוגדר לעתים כשין ספלינט האמיתי) ממוקדים בשוק (ורק בשוק) ויתפרסו לאורך חלק נרחב מהחלק הפנימי התחתון של עצם השוק. הכאבים יופיעו לאחר הריצה ובשלבים מתקדמים גם במהלכה אבל ברוב המקרים לא יהיו מספיק חמורים למנוע את הריצה. מנוחה משמעותית תעלים את הכאבים. במצבים קיצוניים עלייה במדרגות תחמיר את הכאב.

גם המיקום של הכאב עשוי להעניק לנו רמז לגבי האבחון. כאבי תסמונת עומס פנימי של עצם השוק יופיעו בחלק הקדמי פנימי התחתון של עצם השוק, תסמונת המדור תגרום להופעת כאבים בחלק החיצוני של עצם השוק עם נפיחות מודגשת, עור מתוח וחיוור ואילו כאבים הנובעים משבר מאמץ יהיו ממוקדים ויכולים, תלוי במיקום הנזק, להופיע בכול מקום לאורך עצם השוק. בצילום רנטגן יופיעו סימנים לשבר מאמץ ולא של הפתולוגיות האחרות. 

טיפול עצמי

לכול המקרים של מיחושים בשוקיים יש רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני, ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. זכרו התנהגות נכונה כאשר הרגל מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ואף מאטה את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא לא להמשיך ולבצע פעילות גופנית שכרוכה בכאב ברגל. מאידך כל פעילות שאינה גורמת לכאבים רצוי להמשיך ולבצע אותה. 

עצרו את הריצה. שמרו על כושר אירובי באופן אחר (אופניים, שחייה, ריצה במים עם מצוף ללא מגע בקרקעית). נסו לבצע מתיחות של שריר הטיביה האחורי ולנעול נעליים, עם או בלי מדרסים, בעלי יכולת ספיגת זעזועים טובה. נסו לשמור על כושר לב ריאה באמצעות שחייה, אופניים או מכשירי כושר אחרים שאינם נושאי משקל. יתכן וכדאי לכם לנסות להשתמש בתומך לאזור הרגל לפני תחילת אימון. 

הימנעו מתנועות, מנחים ומאמצים הגורמים לכאב, במידת הצורך עשו שימוש בקביים וחבישה כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לרגל. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

טיפול כירופרקטי 

כאב בשוק על רקע שרירי שאינו מטופל עלול להתפתח למצב של שבר מאמץ (הסיכוי שזה יקרה אצל נשים גבוה פי 4). כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לכאבים בשוק. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכאבי רגלים ובכללם כאבים בשוקיים שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. תיבדק ההתנהגות הביו מכאנית של כל השרשרת הקינטית בעמידה, הליכה וריצה. הטיפול בכאבי שוקיים כולל הפחתה של הכאב והדלקת. זיהוי של הגורם הביומכני לפציעה הזאת, הפסקתו או נטרולו. החזרת הכשירות והאיזון של השרירים הפועלים על שוק, בעיקר האיזון של שריר הטיביה האחורי. חזרה הדרגתית לפעילות שגרתית. 

הטיפול הכירופרקטי במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של סטרואידים. האופציה הכירורגית קיימת גם היא עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. במידת הצורך יופנה החולה לצורך התאמת נעליי ספורט איכותיות בעלי יכולת בלימת זעזועים טובה. על פי מידת הנחיצות יותאמו מדרסים להורדת העומס מהרגל ויעשה שימוש בחבישה תומכת.

מניעה 

כאבים בשוקשמרו על אורח חיים מאוזן מבחינה תזונתית ופעילות גופנית.  לא משנה כמה אתם נחים, נוטלים כדורים אנטי דלקתיים או כול פעולה מניעתית אחרת, ללא נטרול הגורם להיווצרות ההכאב בשוק הבעיה תחזור עם התגברות המאמצים. פעילות גופנית שמתוכננת נכון גם תשמר את החוזק של העצמות, השרירים והפרקים שלכם. נעלו נעליים טובות ויציבות המתאימות לסוג הפעילות שלכם. הקפידו להתאמן עם מדרסים במידה ויש לכם כף רגל שטוחה או גבוהה מידי. 

שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. משקל עודף הוא מהגורמים לעומסי יתר על הרגל, לדלקות פרקים ניווניות ומיחושים לאורך השוקיים. למניעת עומס יתר בריצה, הימנעו מהגדלת המרחק והגברת המהירות באופן לא פרופורציונלי. הכלל אומר לא להגדיל את מרחק הריצה ביותר מ10% לשבוע. 

כאשר אתם משנים משטח ריצה או טכניקת אימון יש להקפיד מחדש על הימנעות מעומס יתר ולהגביר מעמס באופן הדרגתי. על תרוצו רק על מדרכות וכבישים. נסו לגוון את משטחי הריצה שלכם ולרוץ על דשא, שבילי עפר ועוד. שימרו על האיזון והגמישות של השרירים הפועלים על רגליכם. חזקו את הטעון חיזוק והגמישו על ידי מתיחות את השרירים שיתקצרו. 

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לכאבי רגליים ובכלל זה דלקת בגיד אכילס, ופציעה שכיחה נוספת קרע בשריר התאומים.  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)