Skip to main content

כאבים בשוקיים, אבחון וטיפול

כאבים בשוקיים, אבחון וטיפול

כאבים בשוקיים? אבחון וטיפול בהקדם עשויים למנוע נזקים משמעותיים. שרירי ועצמות השוקיים שלנו נתונים לעומסים חוזרניים ולכן חשופים לפציעות וכאבים. השוקיים חשופים גם לפגיעות טראומטיות ולהפרעות בריאותיות שונות וכתוצאה מכך לכאבים. כאבים בשוקיים נקראים גם שין ספלינט (shin splints). ספורטאים ובמיוחד אלה שבמסגרת פעילותם חשופים לעומסים חוזרניים על השוקיים נמצאים בקבוצת סיכון להתפתחות מיחושים באזור זה. בין סוגי הספורט שבהם ישנה שכיחות גבוה יותר של פציעות בשוק נמנה, רצים, שחקני טניס, כדורסלנים, רקדנים ועוד.

פירטתי כאן חלק מהגורמים השכיחים להתפתחות כאבים בשוקיים, אבחונם, הטיפול בהם ומניעתם. תמצאו בדפים הללו הכוונה לגבי אופן ההתנהלות הנכון עם פציעה וכאבים בשוקיים. אבחון מוקדם של מקור הכאב בשוק והבנת מנגנון התפתחותו יאפשרו טיפול יעיל בבעיה ומניעת התמודדות עתידית עם בעיות כרוניות כולל עם צורך בניתוחים. 

כאבים בשוקיים

כאבים בחלק זה או אחר בשוק בין הברך לקרסול הם עניין שכיח ביותר. הגורם הוא ברוב המקרים עומסי יתר על השוק מפעולות חוזרניות כמו ריצה. קרוב ל70% מהרצים צפויים להיפצע כאשר מעל שליש מתוכם התלוננו על כאבים בשוקיים. הכאב יכול להתפתח ישירות על העצם השוק (tibia) או מעל השרירים הפועלים משני צידה של העצם הזאת. הכינוי המקובל של כאבים אלו - שין ספלינט - אינו מפורט או ברור מספיק. הרבה פעמים אנשים מקבלים אבחון זה ואינם יודעים מה בדיוק קורה שם בשוק. אז מה באמת מוגדר כשין ספלינט? בין המחלות וההפרעות השכיחות בשוק שמוגדרות כשין ספלינט נכלול שברי מאמץ (Stress fracture), תסמונת המדור (Compartment syndrome) ותסמונת עומס פנימי של עצם השוק (Medial tibial stress syndrome). מה הם הגורמים לכאבים בשוקיים?

גורמים

הגורם העיקרי לכאבים בשוקיים הוא שימוש יתר, פציעה וגירוי דלקתי של העצם ו/או השרירים והגידים הפועלים סביבה. הכאבים הללו מתפתחים לרוב אצל ספורטאים מתחילים שלא בנו את היכולות הגופניות שלהם באופן הדרגתי מספיק, אצל ספורטאים החוזרים לפעילות שלהם לאחר פגרה ועושים יותר מידי ומהר מידי או אצל ספורטאים שמשנים משהו מהותי באימון שלהם כמו ריצה על משטח ריצה שונה. גורמים נוספים לכאבים בשוקיים כוללים פציעות טראומטיות ונזקים לרקמות בשוק ובכלל זה מתיחה או קרע חלקי או מלא בשריר התאומים והסוליה הממוקמים בחלק האחורי של השוק ועוד. כאבים ברגל עלולים להופיע גם בגלל נזק לדיסק הבין חולייתי בגב התחתון ולחץ על שורש עצב מותני או בגלל לכידה פריפרית של עצב ברגל.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות כאבים בשוקיים כוללים ליקויים מבניים וביומכניים בכף הרגל כולל כף רגל שטוחה הגורמת לפרונציה יתר (Overpronation) או קשת גבוהה הגורמת לסופינצית יתר (Over supination). שינויים אלה באופן עבודת כף הרגל גורמים ציר עומסים שונה על הרגל התחתונה וחושפים אותה לפציעות וכאבים. גם נעלים שחוקות או לא מתאימות ו/או תמיכה שאינה מספקת בכפות רגליים מעלות את הסיכון להתפתחות כאבים אלו בשוק. פעילות גופנית הכרוכה בפעילות חוזרים הכוללת ריצות ארוכות, קפיצות וספרינטים מעלה את הסיכון לפציעה בשוק. עלייה מהירה מידי בעצימות האימונים הגופניים מעלים גם הם את הסיכון לכאבים אלו. יש לעתים שגם נוקשות של השרירים בשוק ובכף הרגל עלולים להוות גורם סיכון לכאב זה.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים נלווים אפשריים משתנים בהתאם למקור הבעיה. הכאבים בשוק עלולים להופיע באופן חד או הדרגתי, להופיע בשעת מאמצים ולהיעלם במנוחה או להיפך, להופיע במנוחה ולהשתפר בפעילות. הכאבים יכולים להתפתח ברגל אחת (לרוב ברגל הדומיננטית) או בשתיהן. סימנים ותסמינים שכיחים בשוק כוללים כאבים ברגל, נפיחות ובליטות לאורך העצם, שטפי דם חיצוניים, פגיעה עורית, חולשת שרירים, שינויים תחושתיים ברגל, כאב בדריכה, קושי ללכת ועוד. חשוב לאבחן באופן מדויק את מקור הכאב בשוק ולהבין את מנגנון היווצרותו כדי שאפשר יהיה לטפל בכאב באופן יעיל ולמנוע את שובו. 

אבחון

אבחון הכאבים בשוקיים נועד לזהות את מקור הכאב, או חומרת הנזק ואת זיהוי מנגנון הפציעה. אלה יאפשרו טיפול יעיל שבו ניתן יהיה להחזיר את הרקמה הפצועה למצבה הקודם טרם פציעה. האבחון, בשלב של ההיסטוריה הרפואית יישא אופי של שאלות ותשובות. אנו נשאל את החולה על רקע בריאותי אישי ומשפחתי (פציעות, ניתוחים), נשאל על הסימנים והתסמינים, מתי החלו כיצד החלו, סימנים ותסמינים נלווים ועוד. נבדוק את הרגל על חלקיה השונים וכמובן נתמקד בקרסול ובשוק וננסה לזהות את אזור הכאב. הבדיקה תכלול התבוננות בחלקי גוף אלה, מישוש, בדיקת יכולת תנועה פסיבית ואקטיבית, בדיקות מיוחדות ונוירולוגיות ובמידת הצור בדיקות מעבדה ודימות כולל אולטרה סאונד.

טיפול

במקרה של כאב קל באחת או בשתי השוקיים ניתן להתחיל עם טיפול עצמי. ראשית חוכמה יש לנוח מפעילות שגורמת לכאבים. במצב שבו זה אפשרי מומלץ לבחור בפעילות חלופית ורכה יותר על עצמות השוק כולל רכיבה על אופניים ושחייה. אמצעים נוספים כוללים קומפרסים של חום, תמיכה בשוק, עיסוי עדין, מתיחות עדינות של שריר התאומים ושל גיד אכילס ועוד. במידה והכאבים אינם חולפים או אפילו מחמירים או במידה ומלבד כאבים בשוק אתם חשים בסימנים ותסמינים נלווים אחרים מומלץ לקבל עזרה מקצועית.

לאחר שאבחן את מהות הנזק כירופרקט יוכל להתמודד עם הסימנים והתסמינים תוך שימוש באמצי עזר לריפוי דלקות וטכניקות טיפול ידניות שמטרתן שמירה על הכשירות הגופנית של השוקיים והרקמות הפועלות סביבן. מלבד הטיפול ינחה הכירופרקט את החולה בכול הנוגע לנעליים מתאימות ותמיכה מתאימה, פעילות גופנית מתאימה במצב של כאב בשוק (הימנעו מריצה בעלייה, הימנעו מריצה על משטחים קשיחים, שינוי כיוון בריצה כדי לפזר עומסים, מתיחות עדינות ועוד) ועוד. כאשר הטיפול השמרני כושל יש לשקול אפשרות לטיפול תרופתי ו/או כירורגי.

שיקום

שיקום יסודי של השוק יאפשר חזרה לפעילות גופנית מלאה. מדובר בתהליך שעלול להימשך כחודשיים שלושה ולעתים אף יותר אך אסור לדלג מעליו. תהליך השיקום יכלול מעבר הדרגתי מפעילות גופנית פסיבית במרפאה ועד לפעילות אקטיבית מול התנגדות. מהלך השיקום נמשיך תחילה עם פעילות חלופית כמו שחייה ורכיבה על אופניים ונעבור בהדרגה לפעילות גופנית נושאת משקל. את העצימות של הפעילות הזאת נעלה באופן הדרגתי  לא יותר מ10% כול 10 ימים. ישנם טענות שלא הוכחו שמעבר לריצה בסגנון יחף עשוי להפחית את העומסים מעל השוק ובכך לאפשר ריפוי ומניעת של פציעה חוזרת.

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב בשוקיים. כאב בשוק בעקבות פעילות גופנית היא פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי כאבים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט? אבחון וטיפול מהירים יקצרו את הסבל שלכם. הרופא קבע שאתם סובלים מהתופעה הזאת ואין לכם מושג מה זה אומר. ובכן, לא מדובר באבחון ספציפי אלא ציון העובדה שיש כאבים בחזית השוק מתחת לברך. תסמונת כאב זאת נגרמת לרוב בגלל ריצה. 

כאבי רגליים עלולים להתעורר בגלל תסמונת המדור. אבחון וטיפול מהירים קריטיים כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. 

כאבים בחלק האחורי של השוק מתחת למפרק הברך שהחלו במהלך פעילות גופנית עלולים להגרם בגלל מתיחה או אפילו קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה. לפציעה זו יש נטייה לחזור שוב ושוב ולהפוך כרונית.

קרע בשרירי השוק ובכלל זה קרע בשריר התאומים או בשריר הסוליה היא פציעת ספורט שכיחה אך עלולה להיגרם  גם בגלל סיבות אחרות. לפציעה זו נטיה לחזור שוב ושוב. אבחון וטיפול מהירים ומדויקים יאפשרו ריפוי ושיקום יסודי של הפציעה וימנעו פציעות חוזרות.

כאבים ברגל והופעת סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל חוסר יכולת להרים את כף הרגל מעידים לרוב על בעיה בגב התחתון. לפעמים סימנים ותסמינים אלו עלולים להעיד על נזק לעצב השוקיתי (Fibular nerve) ומחייבים טיפול שונה.

התכווצות (עווית) שרירים היא תופעה מוכרת וכואבת. התופעה מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך התכווצויות שרירים יכולות להתרחש בכול זמן כולל בפעילות גופנית. פעילות גופנית מאומצת, מחלות ותרופות מסוימות עלולות לגרום לתופעה. 

התכווצות שרירים לילית מתרחשת לרוב בשרירי השוק האחורי ובשרירים נוספים וגורמת לכאבי שרירים. ההתכווצות מתפתחת במהירות רבה ונמשכת שניות ארוכות ואפילו דקות. הכאבים המתמשכים בגין התופעה עלולים לגרום להפרעות שינה קשות.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • למבוגרים עדיף לרוץ

  למבוגרים עדיף לרוץ! שיבוש בצורת ההליכה מהווה אינדיקציה טובה לניבוי חולי בקרב מבוגרים. מבוגרים העוסקים בפעילות גופנית הכוללת ריצה שומרים על היעילות אנרגטית של ההליכה שלהם יותר ממבוגרים העוסקים בספורט הכולל צעידה בלבד. 

   
 • אכילה לילית ובעיות שינה

  אכילה לילית ובעיות שינה מהוות צמד חמד שהרבה אנשים לא מודעים להם. חלק גדול מאתנו סובלים מהפרעות שינה ומצוי בסיכון גבוה להיות מעורבים בתאונות דרכים ופציעות ספורט ולפתח בעיות בריאות החל מכאבי גב וכאבי ראש וכלה במחלות מסכנות חיים.

   
 • לשריפת שומנים עדיפה פעילות אירובית

  לשריפת שומנים עדיפה פעילות אירובית! אנשים רבים הסובלים מעודף משקל ועודף שומנים מעוניינים לשרוף שומן. קווים מנחים המפרסמים ארגוני בריאות שונים שעוסקים בפעילות גופנית להפחתת משקל ממליצים לשם כך על אימוני כוח ואימונים אירוביים.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)