כאבי שוקיים, אבחון וטיפול

כאבי שוקיים

שרירי ועצמות השוקיים שלנו נתונים לעומסים חוזרניים ועל כן חשופים לפציעות. השוקיים שלנו חשופים גם לפגיעות טרואמטיות ולהפרעות בריאותיות שונות. בדף שלפניכם תיארתי חלק ניכר מאותם גורמים שכיחים להתפתחות כאבים ושאר סימנים ותסמינים בשוקיים, אבחונם, הטיפול בהם ומניעתם. אבחון מוקדם של מקור הכאב בשוק והבנת מנגנון התפתחות שלו עשויים לאפשר טיפול יעיל בבעיה ולמנוע התמודדות עתידית עם בעיות כרוניות כולל עם צורך בניתוחים. עוד תמצאו בדפים הללו הכוונה לגבי אופן ההתנהלות הנכון עם פציעה וכאבים בשוקיים.

כאבי שוקיים בעקבות פעילות גופנית היא פציעת ספורט נפוצה וסיבה שנייה אחרי פציעות ברכיים לחיפוש עזרה רפואית. האבחון "שין ספלינט" שניתן לאנשים עם כאבים מסוג זה הוא כוללני מידי ולכן עלול למנוע טיפול מתאים ונכון. 

שין ספלינט אינו אבחון מדויק אלא ציון העובדה שיש כאבים בשוק. תסמונת כאב זאת נגרמת לרוב בגלל פציעת ספורט על רקע ריצה. ברוב המקרים הכאבים יופיעו בעקבות נזקים זניחים ויחלפו תוך ימים ספורים בחלק קטן מהמקרים הגורם עלול להיות משמעותי.

כאבי רגליים הם עניין שכיח. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון ולעיתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר עם פוטנציאל לנזק בלתי הפיך. 

כאבים בחלק האחורי של השוק מתחת למפרק הברך שהחלו במהלך פעילות גופנית עלולים להגרם בגלל מתיחה או אפילו קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה. לפציעה זו יש נטייה לחזור שוב ושוב ולהפוך כרונית.

פציעות בשרירי השוק ובכלל זה קרע בשריר התאומים או בשריר הסוליה הן פציעת ספורט שכיחה אך נגרמת גם כתוצאה מפעילויות אחרות. לפציעה זו נטיה לחזור שוב ושוב. אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול ושיקום יסודי של הפציעה וימנע מצב של פציעות חוזרות.

כאבים ברגל והופעת סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל חוסר יכולת להרים את כף הרגל מעידים לרוב על בעיה בגב התחתון. לפעמים סימנים ותסמינים אלו עלולים להעיד על נזק לעצב השוקיתי (Fibular nerve) ומחייבים טיפול שונה.

התכווצות (עווית) שרירים היא תופעה מוכרת וכואבת. התופעה מתרחשת לרוב בלילה במהלך השינה, אך התכווצויות שרירים יכולות להתרחש בכול זמן כולל בפעילות גופנית. מחלות ותרופות מסוימות עלולות לגרום לתופעה. 

התכווצות שרירים לילית מתרחשת לרוב בשרירי השוק האחורי ובשרירים נוספים וגורמת לכאבי שרירים. ההתכווצות מתפתחת במהירות רבה ונמשכת שניות ארוכות ואפילו דקות. הכאבים המתמשכים בגין התופעה עלולים לגרום להפרעות שינה קשות.