Skip to main content

כאבים בשוקיים, אבחון וטיפול

כאבים בשוקיים, אבחון וטיפול

כאבים בשוקיים? אבחון וטיפול בהקדם עשויים למנוע נזקים משמעותיים. הרקמות הרכות ובכללן השרירים וכן עצמות הרגל התחתונה נתונים לעומסים חוזרניים, לפגיעות טראומטיות ולהפרעות בריאותיות שונות וכתוצאה מכך חשופים לפציעות ותסמינים. מיחושים כאלה ואחרים באזור אנטומי זה נקראים גם שין ספלינט (shin splints). ספורטאים ובמיוחד אלה שבמסגרת פעילותם חשופים לעומסים חוזרניים על הגפה התחתונה נמצאים בקבוצת סיכון להתפתחותם. בין סוגי הספורט שבהם ישנה שכיחות גבוהה יותר של פציעות של הרגל התחתונה נמנה, רצים, שחקני טניס, כדורסלנים, רקדנים ועוד.

כאן תוכלו למצוא סקירה של חלק מהגורמים השכיחים להתפתחות סימנים ותסמינים באזור אנטומי זה, אבחונם, הטיפול בהם ומניעתם. תמצאו בדפים הללו גם הכוונה לגבי אופן ההתנהלות הנכון עם פציעה ותסמינים בחלק התחתון של הגפה התחתונה. אבחון מוקדם של מקור הבעיה והבנת מנגנון ההתפתחות שלה יאפשרו טיפול יעיל ומניעת התמודדות עתידית עם נזקים כרוניים ועם צורך בניתוחים. 

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כאבים בשוקיים

סימנים ותסמינים בחלק זה או אחר בין הברך לקרסול הם עניין שכיח ביותר. הגורם הוא ברוב המקרים עומסי יתר מפעולות חוזרניות כמו ריצה. קרוב ל70% מהרצים צפויים להיפצע כאשר מעל שליש מתוכם התלוננו על מיחושים בחלק התחתון של הגפה התחתונה מתחת לברך. התסמינים הללו יכולים להופיע ישירות על העצם (tibia) או מעל השרירים הפועלים משני הצדדים של העצם הזאת. הכינוי המקובל של תסמינים אלו - שין ספלינט - אינו מפורט או ברור מספיק. הרבה פעמים אנשים מקבלים אבחון זה ואינם יודעים מה בדיוק מקור הבעיה שלהם. אז מה באמת מוגדר כשין ספלינט? בין המחלות וההפרעות השכיחות שמאובחנות באופן כוללני כשין ספלינט נכלול שברי מאמץ (Stress fracture), תסמונת המדור (Compartment syndrome) ותסמונת עומס פנימי של עצם השוק (Medial tibial stress syndrome). מה הם הגורמים להתפתחות סימנים ותסמינים בחלק התחתון של הגפה התחתונה?

גורמים

הגורם העיקרי לכאב באזור הזה הוא שימוש יתר, פציעה וגירוי דלקתי של העצם ו/או השרירים והגידים הפועלים סביבה. התסמינים הללו מתפתחים לרוב אצל ספורטאים מתחילים שלא בנו את היכולות הגופניות שלהם באופן הדרגתי מספיק, אצל ספורטאים החוזרים לפעילות שלהם לאחר פגרה ועושים יותר מידי ומהר מידי או אצל ספורטאים שמשנים משהו מהותי באימון שלהם כמו ריצה על משטח ריצה שונה. גורמים נוספים כוללים פציעות טראומטיות ונזקים מקומיים לרקמות כולל מתיחה או קרע חלקי או מלא בשריר התאומים והסוליה הממוקמים בחלק האחורי של השוק ועוד. תסמינים בחלק התחתון של הגפה עלולים להופיע גם בגלל נזק לדיסק הבין חולייתי בגב התחתון ולחץ על שורש עצב מותני או בגלל לכידה פריפרית של עצב ברגל.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות כאבים בין הברך לקרסול כוללים ליקויים מבניים וביומכניים בכף הרגל כולל כף רגל שטוחה הגורמת לפרונציה יתר (Overpronation) או קשת גבוהה הגורמת לסופינצית יתר (Over supination). שינויים אלה באופן עבודת כף הרגל גורמים ציר עומסים שונה על הרגל התחתונה וחושפים אותה לפציעות ותסמינים. גם נעלים שחוקות או לא מתאימות ו/או תמיכה שאינה מספקת בכפות רגליים מעלות את הסיכון להתפתחות מיחושים אלו. פעילות גופנית הכרוכה בפעילות חוזרים הכוללת ריצות ארוכות, קפיצות וספרינטים ועלייה מהירה מידי בעצימות האימונים הגופניים מעלים גם הם את הסיכון לפציעה בחלק הזה של הרגל. יש לעתים שגם נוקשות של השרירים בשוק ובכף הרגל עלולים להוות גורם סיכון.

סימנים ותסמינים

הכאבים בשוק עלולים להופיע באופן חד או הדרגתי, להופיע בשעת מאמצים ולהיעלם במנוחה או להיפך, להופיע במנוחה ולהשתפר בפעילות, יכולים להתפתח ברגל אחת (לרוב ברגל הדומיננטית) או בשתיהן. סימנים ותסמינים נלווים אפשריים משתנים בהתאם למקור הבעיה. כך למשל עם מקור התסמינים ברגל הוא לחץ על שורש עצב בגב התחתון סביר להניח שהחולה התלונן גם על שינויים תחושתיים ומוטוריים. סימנים ותסמינים שכיחים בין הברך לקרסול כוללים כמובן מיחושים ברגל, נפיחות ובליטות לאורך העצם, שטפי דם חיצוניים, פגיעה עורית, חולשת שרירים, שינויים תחושתיים ברגל, קושי בדריכה, קושי ללכת ועוד. חשוב לאבחן באופן מדויק את מקור הבעיה ולהבין את מנגנון היווצרותו כדי שאפשר יהיה לטפל בסימנים ובתסמינים באופן יעיל ולמנוע את שובם. 

אבחון

אבחון של כאבים המופעים בין מפרק הברך לבין מפרק הקרסול נועד לזהות את מקור הבעיה, לאמוד את חומרת הנזק ואת זיהוי מנגנון הפציעה. אלה יאפשרו טיפול יעיל שבו ניתן יהיה להחזיר את הרקמה הפצועה למצבה הקודם טרם פציעה. האבחון, בשלב של ההיסטוריה הרפואית יישא אופי של שאלות ותשובות. אנו נשאל את החולה על רקע בריאותי אישי ומשפחתי (פציעות, ניתוחים), נשאל על הסימנים והתסמינים, מתי החלו כיצד החלו, סימנים ותסמינים נלווים ועוד. נבדוק את הרגל על חלקיה השונים וכמובן נתמקד בקרסול ובשוק וננסה לזהות את מקור הבעיה. הבדיקה תכלול התבוננות בחלקי גוף אלה, מישוש, בדיקת יכולת תנועה פסיבית ואקטיבית, בדיקות מיוחדות ונוירולוגיות ובמידת הצור בדיקות מעבדה ודימות כולל אולטרה סאונד.

טיפול

במקרה של כאב קל באחת או בשתי השוקיים ניתן להתחיל עם טיפול עצמי. ראשית חוכמה יש לנוח מפעילות שמחמירה את התסמינים. במצב שבו זה אפשרי מומלץ לבחור בפעילות חלופית ורכה יותר על עצמות הגפה התחתונה כגון רכיבה על אופניים ושחייה. אמצעים נוספים כוללים קומפרסים של חום, תמיכה, עיסוי עדין, מתיחות עדינות של שריר התאומים ושל גיד אכילס ועוד. במידה והמיחושים אינם חולפים או אפילו מחמירים או במידה ומלבד המיחושים אתם סובלים מסימנים ותסמינים נלווים אחרים מומלץ לקבל עזרה מקצועית.

לאחר שאבחן את מהות הנזק כירופרקט יוכל להתמודד עם הסימנים והתסמינים תוך שימוש באמצי עזר לריפוי דלקות וטכניקות טיפול ידניות שמטרתן שמירה על הכשירות הגופנית של הגפה התחתונה והרקמות הפועלות ומרכיבות אותה. מלבד הטיפול ינחה הכירופרקט את החולה בכול הנוגע לנעליים מתאימות ותמיכה מתאימה, פעילות גופנית מותאמת (הימנעו מריצה בעלייה, הימנעו מריצה על משטחים קשיחים, שינוי כיוון בריצה כדי לפזר עומסים, מתיחות עדינות ועוד) ועוד. כאשר הטיפול השמרני כושל יש לשקול אפשרות לטיפול תרופתי ו/או כירורגי.

שיקום

שיקום יסודי של השוק יאפשר חזרה לפעילות גופנית מלאה. מדובר בתהליך שעלול להימשך כחודשיים שלושה ולעתים אף יותר אך אסור לדלג מעליו. תהליך השיקום יכלול מעבר הדרגתי מפעילות גופנית פסיבית במרפאה ועד לפעילות אקטיבית מול התנגדות. מהלך השיקום נמשיך תחילה עם פעילות חלופית כמו שחייה ורכיבה על אופניים ונעבור בהדרגה לפעילות גופנית נושאת משקל. את העצימות של הפעילות הזאת נעלה באופן הדרגתי  לא יותר מ10% כול 10 ימים. ישנם טענות שלא הוכחו ששינוי סגנון ריצה לנחיתה על הכריות ולא על העקבים עשוי להפחית את העומסים מעל הגפה התחתונה ובכך לאפשר ריפוי מהיר ומניעת פציעה חוזרת.

אנטומיה וביומכניקה של השוקיים ושל הרגל התחתונה מהווים את הבסיס לאבחון מדויק יותר של מקור הכאב בשוק ולטיפול יעיל. סימנים ותסמינים בשוק מהווים תלונה שכיחה ביותר ומבלי להכיר את המבנה האנטומי ולהבין את מערך הכוחות שפועל עליו נפעל בחשיכה.

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את סבלכם. הרופא קבע שאתם סובלים משין ספלינט ואין לכם מושג מה זה אומר. ובכן, לא מדובר באבחון ספציפי אלא ציון העובדה שישנם מיחושים בקדמת הרגל בין מפרק הברך לבין מפרק הקרסול. תסמונת כאב זאת נגרמת לרוב בגלל ריצה. 

כאבי רגליים עלולים להתעורר בגלל תסמונת המדור. אבחון וטיפול מהירים קריטיים כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. 

קרע בשריר התאומים עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים בחלק האחורי של השוק מתחת למפרק הברך שהחלו במהלך פעילות גופנית עלולים להגרם בגלל מתיחה או אפילו קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשרירי השוק? אבחון וטיפול יסודיים נדרשים למניעת קריעות שריר חוזרות. קרע בשריר התאומים או בשריר הסוליה היא פציעת ספורט שכיחה אך עלולה להיגרם גם לא בגלל ספורט. לפציעה זו נטיה לחזור. ריפוי ושיקום יסודיים של הפציעה וימנעו קרעים חוזרים.

נזק לעצב השוקיתי? אבחון וטיפול הניתנים מהר וביעילות עשויים למנוע נזק כרוני בעצב. סימנים ותסמינים ברגל ובכללם מיחושים, אובדן תחושה, קושי חוסר יכולת לבצע כפיפה גבית (מעלה) של כף הרגל ועוד עלולים להעיד על בעיה בגב התחתון או על פגיעה בעצב הנדון.

התכווצות שרירים? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון,מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים? אבחון וטיפול יעילים יקצרו את סבלכם. התכווצות שרירים לילית מתרחשת לרוב בשרירי הרגל האחורית מתחת לברך אך עלולה לפגוע גם בשרירים נוספים. ההתכווצות מתרחשת במהירות רבה ונמשכת שניות ארוכות, עד דקות. ההמיחושים הקשים עלולים לגרום להפרעות שינה.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • ישיבה עלולה להרוג אתכם

  ישיבה עלולה להרוג אתכם! אורח החיים המודרני מתאפיין בחוסר פעילות גופנית ובישיבה. הרבה מאוד ישיבה. אין סוף מחקרים, שחלקם מצוטט כאן, מוצאים קשר בין ישיבה לבעיות בריאות. אנשים שמרבים לשבת סובלים מבעיות בריאותיות ומקצרים לעצמם את החיים. 

   
 • דאגה לבריאות גורמת לחולי

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר חדש מוצא שהיפוכונדרים שעסוקים, מוטרדים וחרדים ללא הרף ממצב בריאותם מעלים את הסיכוי שלהם לחלות באמת.

   
 • עבודה בעמידה ממושכת עלולה להזיק

  עבודה בעמידה ממושכת עלולה להזיק! אכן, עבודה בישיבה גורמת לנזקים בריאותיים קשים ואף מעלה את הסיכון ללקות במחלות קטלניות ומוות מוקדם. לאור זאת ישנם מחקרים וחוקרים רבים הקוראים להחליף את תנוחת הישיבה בעבודה ולעבוד בעמידה. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)