חוות דעת שנייה מכירופרקט

חוות דעת שנייה מכירופרקט
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


חוות דעת שנייה מכירופרקט עשויה להעניק לכם את המידע החסר להחלטה נבונה. כולנו טועים וזה כולל גם רופאים, כירופרקטים ויתר בעלי מקצוע. הבנה בסיסית זאת ראוי לה שתכניס ספק סביר לאבחון הראשוני שקבלתם ותהפוך את הצורך בקבלת חוות דעת שנייה להגיוני. טעויות רפואיות מהוות גורם מוות ונכויות מרכזי. חשוב לשמור את האפשריות הטיפול הרפואיות ובכלל זה טיפולים תרופתיים וכירורגיים רק למקרים שבהם מוצו דרכי הטיפול השמרני.

כולנו סובלים לעיתים מכאבים ומגבלות גופניות, זמניות או מתמשכות. כולנו מנסים להקל על הכאב ולהתגבר על המגבלות, בין אם בשיטה של עשה זאת בעצמך ובין אם בעזרת בעלי מקצוע בתחום. כולנו בני האדם, וכול בני האדם עלולים לטעות. מבחינתי, ריבוי האנשים שמגיעים אלי למרפאה לאחר שעברו טיפולים שניתנו על בסיס אבחון שגוי שכנעו אותי בחשיבות של חוות הדעת השנייה מכירופרקט ובכלל. חוות דעת שנייה מכירופרקט עשויה להעניק מבט רענן ומדויק על בעייתכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןחוות דעת שנייה מכירופרקט – רקע

כירופרקטיקה (Chiropractic) שמשמעותה “כירו” – ידיים, “פרקטיקה” – ביצוע הוא מקצוע בריאותי המטפל בעיקר בפגיעות והפרעות במערכות עצב,שריר ושלד. הכשרתו של כירופרקט מאפשרת לו ללמוד את ההיסטוריה הרפואית של החולה, לערוך לו בדיקה מקיפה, לאבחן וכמובן לטפל ולשקם את החולה. טיפול כירופרקטי כולל שימוש בטכניקות טיפול ידניות יחד עם  אמצעי עזר מתקדמים כגון לייזר רך וגלי הלם המסייעים בטיפול בדלקות. כירופרקט גם מעניק ייעוץ במבחר נושאים כולל ארגונומיה, יציבה, תזונה ופעילות גופנית כדי לשפר את סיכויי ההחלמה והשיקום.

כירופרקט מטפל בין היתר בכאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי ראש, פציעות או דלקות בכתף, פציעות ודלקות במפרקי הירך, פציעות ודלקות בברכיים ובכפות רגליים, פציעות ודלקות במפרקי הלסת, כאבי ראש, כאבי שרירים ועוד. עוד חשוב לציין שכירופרקטיקה לא נעזרת בתרופות או בכירורגיה כדי להשיג החלמה.

למה צריך את חוות דעתו של כירופרקט?

חוות דעת שנייה מכירופרקט
חוות דעת שנייה מכירופרקט

במידה ותגיעו לרופא המשפחה או לאורתופד עם כאבי גב, כאבי כתפיים או כאבי ברכיים סביר להניח שתצאו עם מרשם לתרופות נוגדות דלקת או לתרופות נוגדות כאב. ברוב המקרים גם לא תקבלו תשובה ברורה לגבי מה בדיוק נפגע אצלכם וגורם לכאבים. מבחינת הרופאים כאשר אתם בכל מקרה תקבלו את התרופות הללו יש פחות חשיבות לאבחון מדויק. כירופרקט חייב להגיע לאבחון מדויק על מנת שהטיפול שלו יהיה יעיל. אנו לא רושמים תרופות ולא מנתחים, אם לא נדע איזה גיד בכתף ניזוק או איזה דיסק בדיוק פרץ החוצה בעמוד השדרה שלכם לא נוכל לתת טיפול יעיל.

כירופרקט מחפש תמיד את הגורם לבעיה ולא ינסה לטפל בתסמינים בלבד. היכן שיש כאבים ומגבלות גופניות יחפש הכירופרקט את הליקוי הביו מכני שעומד בבסיסם. במידה ואכן קיימים ליקויים בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה, המפרקים השונים ומערכות עצב-שריר-ושלד, הכשרתו המקיפה של הכירופרקט מאפשרת לו לאתר אותם. יתרה מזאת, על פי תפיסתו של הכירופרקט תרופות נוגדות דלקת או נגד כאב אינן מועילות ואפילו עלולות להפריע לגוף בתהליך של הריפוי. התרופות הללו משבשות את היכולת של החולה להגן על עצמו מנזקים אפשריים. בבסיס גישתו של הכירופרקט מצויה ההבנה שתנועה היא מקור חיים עבור הגוף שלנו ואותה יש לעודד.

למה צריך חוות דעת שנייה?

ראשית הבנה טובה יותר של הבעיה הרפואית שלכם היא עניין בסיסי. סובלים מכאבי גב תחתון או כאבי ברכיים? כל חולה צריך להבין ממה הוא סובל ומהם היתרונות והחסרונות של הפתרונות שמוצעים לו. ידע כזה עשוי לעזור לו לבחור את הטיפול הנכון לכם. סיבה נוספת היא העובדה שאנשים ובכלל זה בעלי מקצוע רפואיים עלולים לטעות באבחון. רפואה אינה מדע מדויק ותסמינים רבים עלולים להגיע מבעיות שונות ולכן האפשרות לטעות סבירה.

רוב המקרים של כאבים או מגבלות הנובעים ממערכות עצב שריר ושלד נובעים מבעיות מינוריות כגון מתיחת שריר או דלקת חולפת ועל כן לאבחון לקוי במקרים אלו אין משמעות רבה. הגוף מתגבר על בעיות מסוג זה גם במקרים שבהם האבחון ו/או הטיפול אינם נכונים. כאשר הכאבים והמגבלות נובעים מנזקים משמעותיים יש חשיבות גדולה לאבחון מדויק.

לעתים עיכוב משמעותו כרוניות של המצב

במקרים אלו, אבחון לקוי וטיפול שגוי שבה בעקבותיו עלולים לגרום לנו לאבד זמן יקר ולהוסיף על סבלו של החולה. לניתוח עמוד שדרה או ניתוח להחלפת מפרק עלולות להיות השלכות משמעותיות. אם ניתן למנוע את הניתוח הזה אתם רוצים לדעת את זה בהקדם. אבחון מדויק משמעותו בחלק גדול מהמקרים ריפוי מהיר יותר, קיצור זמן הסבל וחזה מהירה יותר לאורח חיים יצרני. בכול הנוגע לבעיות עצב ושריר ניתן לקבוע באופן ודאי, בעיה רפואית שמאותרת בשלב הראשוני שלה, טרם הפיכתה לכרונית מגיבה מהר יותר וטוב יותר לטיפול. סיבה נוספת שיש לקחת בחשבון היא העלויות. בעידן הזה בריאות עולה כסף. אבחון נכון בשלבים המוקדמים עשוי לקצר את פרק הזמן שמושקע בטיפולים יקרים ולחסוך לחולה כסף רב, אובדן ימי עבודה ועגמת נפש.

מעט על שגיאות רפואיות

מחקרים רבים שבודקים טעויות ברפואה (חבל שלא אצלנו בארץ) מעידים על כך ששגיאות רופאים בכל תחומי ההתמחות הן תופעה שכיחה. במאמר שפורסם בוול סטריט ג'ורנל מציינת המחברת (Laura Landro; 2013) שאבחון שגוי מהווה את הטעות המסוכנת והיקרה ביותר בארצות הברית. לטענת העיתונאית כ 160.000 בני אדם כל שנה ניזוקים קשות או מתים בגלל טעויות אלו. הסיבות השכיחות ביותר לטעויות באבחון כוללות: מראה לא אופייני של החולה, חוסר יכולת להעריך אפשרויות אבחוניות אחרות, היסטוריה רפואית לא מספקת, מעקב לא מספק אחר תוצאות הבדיקות, כישלון להתייחס לכלל התסמינים, כישלון בבחירת הבדיקות הנכונות, כישלון בביצוע הבדיקה הגופנית, אי הפנייה מתאימה, הבנה לקויה של תוצאות הבדיקות…

טעויות רפואיות בתחום עצב שריר ושלד

גם התחום, עצב, שריר ושלד, אותו מכסים בין היתר אורתופדים אינו חף מטעויות. על פי ד"ר יהונתן שפר (Jonathan Schaffer) אורתופד מנתח ומנהל מרפאה בקליבלנד (Cleveland Clinic) כ75% ממבקרים במרפאה מקבלים אישור לגבי נכונות האבחנה הראשונית שקיבלו קודם לכן. 15% מהנותרים נשלחים לבדיקות נוספות כדי לקבוע אם האבחון הראשוני נכון וב- 10% מהמקרים האבחון שגוי. הליקויים והשגיאות לגבי הטיפול המומלץ היו חמורות אף יותר. על פי ד"ר יהונתן שפר רק ב- 36% מהמקרים התכנית הטיפולית של המרפאה שלו תאמה את התכנית המומלצת שעמה הגיעה החולה לצורך קבלת חוות דעת שנייה. ב- 47% מהמקרים נדרשו שינויים לתכנית הטיפולים וב-  17% מהמקרים הטיפול היה שגוי לחלוטין.

חוקרים בג'ון הופקינס עברו על 350.000 תביעות רפואיות שהוגשו בין השנים 1966-2010. מסקנתם הייתה שהאבחנה של 29% מחולים שנפטרו בבתי החולים הייתה שגויה. מחקר שפורסם בירחון הבריטי לרפואה ומסכם 25 שנים של תביעות רפואיות בארצות הברית בגין נזקי גוף ומוות קובע שהגורם העיקרי לנזקים אלו הוא אבחון שגוי (BMJ Quality and Safety; April 22, 2013). במחקר אחר שפורסם בירחון הרפואי האמריקאי (AMA Intern Med. 2013; 173(6):418-425) נמצאו 68 טעויות אבחון מתוך 190 מקרים שנבדקו. לרוב הטעיות היה פוטנציאל לגרום לנזק קשה ואף מוות.

מתי נכון לקבל חוות דעת שנייה

חוות דעת שנייה מכירופרקט
חוות דעת שנייה מכירופרקט

המצב היחידי שלא כדאי "לבזבז" זמן כדי לקבל חוות דעת שנייה הוא כאשר חייכם מצויים בסכנה מידית ואתם זקוקים לטיפול חירום עכשיו. רוצים סיבות מתי כן כדאי לקבל חוות דעת שנייה? בבקשה:

  • כאשר אתם סובלים מבעיה רפואית משמעותית
  • כאשר אתם זקוקים למידע אודות הבעיה שלכם
  • כאשר הוצע לכם ניתוח כפתרון לבעיה שלכם
  • כאשר יש הרבה אפשרויות טיפול בבעיה לכם
  • כאשר הטיפול אינו יעיל ונאמר לכם שאין יותר מה לעשות
  • כאשר יש התדרדרות במצבכם
  • כאשר אתם סתם רוצים לדעת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור