Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

השרירים (Muscles) נתונים לעומסים וחשופים לכאבים ודלקות. העומסים הללו חושפים אותם לפציעות ספורט ופגיעות על רקע אחר. מגוון הגורמים לפציעות יכולים לכלול: הפחתה או הפסקה של אספקת הדם לשריר (אוטם שריר הלב) מכה, מתיחה, קרע חלקי, קרע מלא, התכווצות שרירים ועוד. אימוני כוח חשובים לבריאות השריר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שרירים בגוף האדם - רקע

בגוף האנושי ישנם מאות שרירים (מעל 650) שמשקלם הוא כמחצית ממשקלו הכולל של הגוף. ישנם שלושה סוגים שונים של שרירים: שרירי השלד הרצוניים שמטרתם להניע את הגוף, שרירים חלקים אוטונומיים המצויים בדפנות של כלי דם, לימפה, קיבה ועוד ושרירי הלב שגם הם אוטונומיים ותפקידם לאפשר כיווץ והרפיה של הלב. השרירים הרצוניים מעניקים לנו את היכולת ללכת, לרוץ לקפוץ, ללעוס מזון ועוד, באמצעות השרירים האוטונומיים אנו נושמים, מפקחים על לחץ הדם, מאפשרים ללב לפעום ועוד. השרירים הרצוניים נשלטים על ידי מערכת העצבים המוטורית באמצעות סיבי עצב המגיעים פיזית לשרירים ואילו השרירים החלקים נשלטים באמצעות מערכת העצבים האוטונומית. 

מבנה אנטומי של השריר

השרירים בגוף האדםהשריר הוא מבנה מורכב אשר מאפשר לו להפוך אנרגיה לתנועה. יש לשריר יכולת שרידות וריפוי עצמי גבוהים וכמובן את היכולת להתאים את חוזקו לדרישות המוטלות עליו. מאמץ של השריר מחזק אותו חוסר שימוש בשריר מנוון אותו. בגוף האדם שלושה סוגים של שרירים: שריר חלק, שריר הלב ושריר השלד.

1) שרירים חלקים - מופעלים על ידי מערכת העצבים הבלתי רצונית, נמצאים בכלי הדם , מערכת העיכול, דרכי הנשימה ועוד ותפקידם להתכווץ ולהרפות באופן אוטומטי על מנת להניע מזון במערכת העיכול, לפקח על הקוטר של כלי הדם, לפקח על גודלו של האישון בעין ועוד.

2) שרירי הלב - הוא שריר ייחודי ללב עובד גם הוא באופן בלתי רצוני וללא לאות, מתכווץ כדי לדחוף דם מהלב לגוף ומרפה כדי למלא את הלב בדם.

3) שרירי השלד - מעל 600 שרירי שלד יש בגוף האדם ואלה מהווים כמחצית ממסת הגוף. שרירי השלד הם שרירים רצוניים שתפקידם העיקרי להניע את הגוף. תפקידים נוספים כוללים הענקת יציבות למפרקים, תמיכה ביציבה של הגוף, ויסות טמפרטורה של הגוף ועוד.

שריר השלד בנוי מסיבים ארוכים בעלי יכולת כיווץ והרפיה המתאגדים יחדיו. הגיד שהוא המשך של רקמת החיבור שעוטפת את השריר, מתחבר לעצם ומחבר את השריר לעצם משני צדדיו (תחל, אחז). השריר מחבר שתי עצמות משני הצדדים של המפרק מה שמקנה לו את היכולת להניע.

סוגי סיבים

השרירים בגופנו מצוידים בשני סוגים בסיסיים של סיבי שריר, אדומים ולבנים: סיבים אדומים (Slow twitch) הם בעלי יכולת התכווצות איטית אך בעלי יכולת אירובית מוגברת. סיבים אלו מצוינים לפעילות גופנית ארוכה המצריכה סבולת. סיבים לבנים (Fast twitch) הם בעלי יכולת התכווצות מהירה אך יכולת אירובית וסיבולת מופחתים. סיבים אלו מצוינים לפעילות גופנית מתפרצת אנאירובית. 

אין שריר בגופנו המכיל אך ורק סוג אחד של סיבים. כול אחד מהשרירים בגופנו הוא שילוב של שני סוגי הסיבים. שרירים שנזקקים בעיקר לסיבולת התפתחו עם יותר סיבים אדומים בעוד ששרירים שנזקקים בעיקר למהירות התפתחו עם יותר סיבים לבנים. הנטייה להתפתחותו של שריר עם דומיננטיות של סיבים מסוג מסוים נקבעת במהלך ההתפתחות שלנו ובהתאם לדרישות הגוף. שרירים הדורשים מהירות יתפתחו עם יותר סיבים בהירים ואילו שרירים הדורשים יותר סיבולת יתפתחו עם יותר סיבים כהים.

עצבוב השרירים

שריר השלד הוא כאמור שריר רצוני הנשלט ומפוקח על ידי מערכת העצבים. כול מספר תאי שריר ותא העצב מוטורי שמעצבב אותם נקראים יחידה מוטורית. חלוקה זו מאפשרת למוח שליטה מדויקת על כמות היחידות המוטוריות שהוא חושב לנכון לכווץ לצורך ביצוע מטרה מסוימת. יותר יחידות יותר כוח ויותר שליטה. המוח משגר לשריר פקודה להתכווץ ואלו יחידות מוטוריות בדיוק עליו לכווץ לצורך ביצוע המטלה. אות חשמלי רץ מהמוח דרך העצב הפריפרי עד לשריר. מוליך עצבי כימי (Neurotransmitter) משוחרר בנקודת המפגש (Synapse) שבין העצב והשריר. המוליך הכימי נקשר לקולטנים המצויים בשריר ובכך יוצר אות חשמלי אשר גורם בסופו של דבר להתכווצות השריר. 

בכול שריר קיימים חיישנים ובכללם גופיפי גולג'י וכישורי השרירים (Muscle spindle) שתפקידם לבקר בכול רגע נתון את המנח והמתח של השריר, לדווח על כך למערכת העצבים המרכזית ולפעול על פי הנחיותיה לשם תיקון. חיישנים אלה המצויים גם בגידים וברצועות מספקים מידע פרופריוספציה למערכת העצבים המרכזית על התפקוד של הגוף במרחב ובכך הוא משפר את המיומנויות המוטוריות.

תפקוד השרירים

לשרירי השלד בגופנו מספר תפקידים אך העיקרי שבהם הוא ביצוע התנועה. תנועת גוף תקינה משמעותה מערכת שרירים תקינה הנשלטת על ידי מערכות העצבים המרכזית והפריפרית באופן מיומן. באמצעות כווץ והרפיה של השרירים אנו מניעים את העצמות ובכך מאפשרים תנועה. תפקידים נוספים כוללים ייצוב את המפרקים, הגנה על איברים פנימיים, ויסות טמפרטורת הגוף ושמירה על היציבה. תפקוד לקוי של השרירים משמעותו יותר פציעות.

אגוניסט, אנטגוניסט

אגוניסט אנטגוניסט

לצורך ביצוע תפקידיו נחלקים שרירי השלד לזוגות כאשר שריר אחד - אגוניסט (Agonist) תפקידו להניע את המפרק לכיוון אחד והשריר הממוקם בצד השני - אנטגוניסט (Antagonist) מניע את המפרק לכיוון ההפוך. השרירים העיקריים שבהם אנו משתמשים להניע את השריר לכוון שבו אנו חפצים נקראים אגוניסטים. מסיבה זו שריר אגוניסט נקרא גם המניע העיקרי (Prime Mover). לשרירים האנטגוניסטים יש תפקיד חשוב באיכות התנועה שמייצר השריר האגוניסט. בכפיפה של המרפק, שריר האגוניסט הוא השריר הדו ראשי (Biceps) בעוד שהשריר התלת ראשי הוא השריר האנטגוניסט. כאשר אנו מכופפים את מפרק הברך לכיוון הישבן, שריר המיתר (Hamstrings) מהווה את שריר האגוניסט בעוד שהשריר הארבע ראשי (Quadriceps) מהווה את השריר האנטגוניסט. 

שריר אנטגוניסט חייב להיות גמיש וארוך מספיק על מנת לאפשר למפרק לנוע באופן חלק ומדויק וללא התנגדות משמעותית. שריר אנטגוניסטי קצר מידי ישנה את התנועה של השריר האגוניסט וישבש את הביומכניקה של המפרק. ישנם שרירים שתפקידם לסייע (Synergists) למהלך המדויק של התנועה וישנם שרירים שתפקידם לייצב (Fixators) את המפרק שממנו יוצאת התנועה. חשוב לציין ששריר יכול לשנות את תפקידיו ולהיות אגוניסט, אנטגוניסט מסייע או מייצב הכול בהתאם לתנועה הנדרשת.

אופני עבודה

לשריר יש אלסטיות מובנית ואת יכולת להתקצר, להתארך ולהגיב לגירוי עצבי באמצעות שינוי טונוס. תכונות אלו מאפשרות לשריר לפעול בכמה אופנים במהלך ההתכווצות: התכווצות קונצנטרית שבו השריר מייצר כוח תוך כדי כיווץ והתקצרות. התכווצות אקסצנטרית (Eccentric contraction) שבו השריר מתארך תוך מאמץ. התכווצות איזוטונית שבו אורך השריר מתקצר והמתח (הטונוס) של השריר נותר זהה. התכווצות איזומטרית שבו אורך השריר והזווית של המפרק נותרים זהים לכול אורך הפעולה אך המתח (טונוס) שבשריר עולה. התכווצות איזו קינטית (Isokinetic) שבו השריר מתכווץ במהירות קבועה כנגד התנגדות שיכולה להשתנות.

כיצד לשמור על השרירים?

הנוסחה לשמירה על הבריאות ועל התפקוד התקין של השרירים חייבת להיות מורכבת מהרבה פעילות גופנית כולל הרמת משקולות הנעשית באופן נכון והדרגתי. הקפידו על חימום לפני פעילות וקירור לאחר פעילות. הגבירו את רמת המאמצים באופן הדרגתי. הקפידו על מנוחה והתאוששות בין האימונים. הקפידו על שתייה ותזונה ראויים. 

זכרו שרירים חזקים משמעותם גם מפרקים טובים. לא מוצא זמן? קבע לך מראש את לוח הזמנים ועמוד בהם. אי שימוש מספק בשרירים בדומה לאי שימוש מספק בכול רקמה אחרת בגוף גורם לניוון ולהפחתה במסת השריר. גם גיל מתקדם פוגע במסת השריר. בגיל מתקדם יש חשיבות לשמר מסת שריר על מנת לייצב אותנו ולמנוע נפילות ופציעות בעלי פוטנציאל קטלני. 

המשיכו לקרוא אודות כאבי שרירים וכן אודות החשיבות של איזון שרירים למניעת כאבים ופציעות ספורט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות

נעלי ריצה מומלצות תצמצמנה את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

נעלי ריצה מומלצות
ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
שריפת שומן יעילה יותר

שריפת שומן יעילה יותר זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. ספורט שמטרתו הפחתת משקל מינימאלית אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות מהסוג הזה חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת שומן יעילה יותר
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ריצה משפרת גם את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ריצה משפרת גם את הראייה
ספורט ורק אחר כך טלוויזיה

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה
דיכאון, פעילות גופנית כטיפול

דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את איכות החיים והיכולת התפקודית של מאות אלפי בני אדם בישראל. פעילות גופנית יעילה לשיפור תסמיני המחלה.

דיכאון, פעילות גופנית כטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)