Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שיקום מהו? מידע כללי על תהליך זה לאחר פציעה מוגש במאמר הבא. החזרת היכולות של המפרק פצוע המתבצעת באופן המתאים למצב הפציעה הוא המפתח לחזרה בטוחה יחסית לפעילות ולאורח חיים נורמלי. בלי תהליך זה המפרק נותר נטול הגנה מפני פציעה חוזרת.

בכול הנוגע לפציעות ופגיעות במערכות עצב, שריר ושלד, עדיף למנוע אותן, וכדי למנוע פציעות אנו צריכים להבין מדוע הן מתרחשות. הבנת מנגנון הפציעה הוא על כן מרכיב חשוב בתהליך המניעה של הפציעה ובמידת הצורך גם באבחון שלה. יחד עם זאת במידה ונפצעת על תקלו ראש בשיקום של הפציעה. מדובר בשלב קריטי בטיפול ובנהול של הפציעה שלכם. ללא שיקום אתם מעלים את הסיכון לפציעות חוזרניות. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שיקום מהו - רקע

על מנת למנוע פציעות ספורט הגוף שלנו צריך להיות חזק, גמיש ומאוזן. בעיקר נכון הדבר לאותו אזור אנטומי או מפרק שנושא במירב העומס האופייני לספורט שאתה עוסק. הרוב המכריע של נזקי וכאבי הגוף שאינם טראומטיים, אלא נובעים מעומס יתר ונזק מצטבר נגרמים בגין חולשה וחוסר איזון שרירי ו/או שינויים ניווניים מוקדמים. השינויים אלו גורמים לפגיעה ביכולת של המפרקים או החוליות לשמר התנהגות ביו מכאנית אופטימאלית תחת מעמס פיזי. התנהגות ביו מכאנית תקינה נמדדת ביכולתו של המפרק לשמור על שלמות המבנה והמיקום התקין של המפרקים ו/או החוליות בכול מצב ולמנוע מצב של עומס יתר נקודתי.שיקום

התנהגות מכאנית לקויה של הפרקים או החוליות הוא תהליך פתולוגי קליני היכול לגרום לשינויים לא רצויים במיקום ובתנועת החוליות או הפרקים ולגרום לנזקים חדים או מצטברים. כך למשל חוליה בגב התחתון שמאבדת, תחת עומס, את אופן תנועתה האידיאלי, עלולה לגרום נזק לחוליה עצמה, לרקמות הרכות הסובבות אותה ולגרום לנזקים לדיסק הבין חולייתי ובכלל זה פריצת דיסק. חוסר איזון בין קבוצות השרירים השונות הפועלים על המפרק עלולים לייצר תנועת כתף (זריקת כדור למשל) או תנועת רגל (ריצה למשל) שאינם אופטימאליות ולגרום נזקים מקומיים כולל כאבי כתפיים במקרה הראשון ולקרע בשרירי המיתר במקרה השני.

חוסר ביציבות המפרקים

שלושת הסיבות העיקריות לחוסר יציבות קלינית הינן:

  • חוסר יציבות בגלל פגיעה ברקמות הפסיביות.

רקמות אלו כוללות את העצמות, את חוליות עמוד השדרה, את הדיסקים הבין חולייתיים, את הרצועות שתומכות בפרקים ופרקי השטחה. תפקידן של הרקמות הפסיביות הוא לייצב את המפרק או את החוליה בסופו של טווח התנועה בלבד ובכך למנוע תנועה לא תקינה ונזקים.

  • חוסר יציבות בגין פגיעה ברקמות הדינמיות.

שיקום הגוףרקמות אלו כוללות את השרירים ואת הגידים. תפקידן של הרקמות הדינמיות הוא לייצב את המפרקים או החוליות כאשר אנו מצויים במצבים דינמיים או במצבים נייחים ובכך למנוע תנועות לא תקינות ונזקים.

  • חוסר יציבות בגין פגיעה במערכת השליטה והפיקוח.

מערכת השליטה והפיקוח כוללים את מערכת העצבים המרכזית ומערכת העצבים הפריפרית. תפקידן שלמערכות אלו הוא לפקח על הייצוב של הפרקים או החוליות ובכך למנוע ביצוע תנועות לקויות ונזקים לרקמות השונות.

שיקום כתף ומרפק

מחקרים העוסקים בפציעות ספורט מצאו שחולשה של השרירים המסובבים את מפרק הכתף מנבאים באופן מדויק למדי פציעות כתף במהלך שחייה תחרותית. בנוסף נמצא במחקרים אלו שתרגילים איזו קינטיים להגברת החוזק של שרירים הללו הורידו את תכיפות הפציעות בקרב שחיינים תחרותיים (American Journal of Sports Medicine, vol. 8, pp. 151-158, 1980).

בקרב טניסאים מפרק המרפק נושא במירב העומס ועל קבוצות השרירים המניעים את המרפק להיות חזקים, גמישים ומאוזנים. לעתים קרובות, קבוצת השרירים המותחת של כף היד חלשה יותר מהקבוצה הנגדית - המכופפת. חוסר איזון זה חושף את הטניסאי לפציעה טורדנית הנקראת "מרפק טניס". על מנת למנוע פציעות חוזרות ונשנות של המרפק חייב הטניסאי לחזק את השרירים המותחים את כף היד ולהשיב את האיזון לעבודת כף היד.

חשיבות התהליך השיקומי

שיפור חוסר היציבות של הפרקים או של חוליות עמוד שדרה הינו חלק חיוני מהטיפול והשיקום הכירופרקטי של מערכות עצב-שריר-שלד וראוי שיינתן לכל נפגע. השיקום משנה את המצב הבסיסי של החולה, מייצב את המפרק הפגוע ומאפשר לו לחזור ולהיות פעיל. פציעות ספורט של רקמות רכות ובכללן שרירים, גידים, רצועות וכיוצא בזה מטופלות ומשוקמות תוך שימת דגשים על איחוי טוב של הרקמה שיפור הבקרה העצבית של הרקמה ויכולת עמידה בעומסים סטטיים ועומסים דינאמיים. ללא השיקום של הרקמות שנפצעו הבעיה עמה אנו מתמודדים עלולה לחזור מיד עם העומס הראשוני. 

השיקום כולל מספר רב של מרכיבים. פעילות גופנית הדרגתית מהווה מרכיב חשוב בבתהליך הזה והינה גורם חיוני לחזרתו של האדם שנפגע במערכת עצב-שריר-שלד לאורח חיים פעיל וללא כאבים. הנעת המפרק הפגוע באופן נכון ללא התנגדות תחילה ומאוחר יותר עם התנגדות הולכת וגדלה, משפרת את תנועתו ומפחיתה את הכאב. מרכיבים נוספים יהיו טיפולים חשמליים להורדת הדלקת והכאב, אימוני שיווי משקל ושיפור של המערכת הפרופריוצפטית.שיקום

מטרות השיקום

חלק מפציעות הספורט מחיבות אבחון מדויק, טיפול וניהול זריז וקפדני של הפציעה על מנת לעצור את הנזק ולמנוע כרוניות של הפציעה. בשלבים הראשונים של הפציעה הטיפולים יהיו פסיביים יותר ויוקדשו להורדת הדלקת על ידי אמצעים להפחתת דלקות כגון לייזר, אולטרה סאונד ומכשיר המייצר גלי הלם ועוד. בשלבים הבאים יחלו הטיפולים לשאת אופי דינאמי ואקטיבי יותר ולכלול פעילות ברמות קושי גדלות והולכות של המטופל. המטרות השיקום כוללות:

הפחתה של הכאב

התלונה העיקרית בדרך כלל היא כאב. את הכאב אנו מורידים באמצעות שימוש וקומפרסים קרים או חמים ומכשירים רפואיים להורדת דלקות ובכללם מכשיר לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר המייצר גלי הלם ועוד.

החזרת טווח תנועה

אובדן טווח תנועה הוא תוצר כמעט וודאי של פציעה. על מנת להשיב את טווח התנועה נערוך מוביליזציות פסיביות תחילה ולאחר מכן הנעות אקטיביות של המפרקים הפצועים.

החזרת האיזון לשרירים ולמפרקים (כוח, סבולת, גמישות)

פציעות אופנייםחוסר איזון שרירי יכול להיות התוצאה של הפציעה אך יכול גם להיות הגורם לה. להחזרת האיזון השרירי נשתמש בתרגילים שונים ובכללם תרגילים איזומטריים (Isometric exercise): בתרגילי כוח איזומטריים אנו מכווצים את השרירים כיווץ סטאטי על ידי הפעלת כוח כנגד חפץ נייח. מצוינים במצב של פציעה ושיקום שבו תנועת מפרקים מייצרת כאב. תרגילים איזומטריים מחזקים את השרירים בעיקר בזווית הביצוע של התרגילים ומונעים ניוון. ניתן לעלות את רמת הקושי באופן פרוגרסיבי. 

תרגילים איזו קינטיים (Isokinetic exercise): תרגילי כוח איזו קינטיים מבוצעים באמצעות מכשירי כוח המאפשרים ביצוע תרגילי כוח עם התנגדות משתנה ומהירות תנועה זהה והם טובים במיוחד לביצוע תרגילים לפיתוח חוזק דינאמי בהם האיבר הפצוע נדרש לכיווץ מהיר. תרגילים איזו טוניים (Isotonic exercise): בתרגילי כוח איזו טוניים הטונוס של השרירים נותר קבוע בעוד אורך השריר מתקצר. נועד לחזק את השרירים ולשפר טווח תנועה של הפרק הפגוע.

החזרת תחושת המיקום לשרירים ולמפרקים שנפגעו

כול פגיעה במפרק תהיה כרוכה גם בפגיעה בשליטה ובתיאום העצבי של מערכת העצבים המרכזית. חלק חשוב מהשיקום הוא חידוש הקשר הנוירו מוטורי של מערכת העצבים עם האיבר שנפגע.

שיפור שיווי משקל

שיווי המשקל של המטופל עלול היה להיפגע בגלל הפציעה או להיות אחד הגורמים לפציעה. אנו נשתמש בתרגילים לשיפור שיווי משקל.

עיקרון הפעילות החלופית

על פי העיקרון הזה (עיקרון ע"ש אריק שרון) פעילות חלופית או מנוחה אקטיבית הוא מפתח חשוב בשיקומו של ספורטאי או של כל אדם פגוע פיזית. תמיד להוסיף ולהתאמן! לא להרפות! החולה אינו נשלח יותר לנוח בביתו עד שהכאב יחלוף. המנוחה ניתנת במידת הצורך לאיבר הנפגע בלבד.

אריק שרון: פוליטיקה היא גלגל ענק שמעלה ומוריד אותך העיקר, לא להרפות מהגלגל.

ספורטאים הישגיים ובמידת האפשר כל חולה או נפגע במערכות של עצב שריר ושלד חייבים להמשיך ולהתאמן למרות הפציעה. זה תורם מבחינה פיזית ומנטאלית להחלמה מהירה. לשם כך עליהם לקבל חלופות לפעילותם הרגילה. אימונים גופניים חלופיים מאפשרים חזרה מהירה יותר של הספורטאי המשוקם לפעילות הגופנית המקורית ולתחרויות שכן אין צורך לבנות את כל מרכיבי הכושר הגופני מחדש. במהלך תקופת שיקומו יכול החולה לשמר סיבולת לב ריאה באופן שאינו מציק לפציעה ולחזק אזורים אחרים בגופו הזקוקים לכך. כך למשל שחיין שפצע את כתפו יטופל בכתפו ובנוסף גם יופנה לפעילות אירובית חלופית כגון הליכה או ריצה ולחיזוק רגליו בחדר כושר.

חזרה מהירה לפעילות גופנית

  • חזרה לפעילותשמירה על כושר לאורך כל השנה

  •  פציעות מאובחנות ומטופלות ללא עיכוב

  •  נפצעת? השתתף בתוכנית שיקומית

  •  הקפד על ביצוע ההנחיות הניתנות לך

  • תהיה סבלני לגבי מועד חזרתך לפעילות מלאה

  •  שמור על כושר גופני טוב גם בעודך פצוע

  •  שמור על גישה חיובית

 המשיכו לקרוא אודות שלבי השיקום וכמובן תכנית השיקום הנדרשת. כמו כן קראו אודות  דלקת פרקים ניוונית שעלולה להתפתח בעקבות פציעה שאינה משוקמת כראוי. 

"איני פוחד מייסורי מחלה,
אלא מהפינוק שלאחר המחלה"
רבי מנחם מנדל מקוצק (1787 - 1859)

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אולטרה סאונד לריפוי

אולטרה סאונד לריפוי הוא מכשיר המייצר קול בתדירות גבוהה כדי לטפל בדלקות וכאב. לרשות הרופא המטפל בכאבים ופציעות מערכות עצב, שריר ושלד עומדים מגוון אמצעים ייעודיים לשם כך.  בין האמצעים היעילים ניתן למנות מספר מצומצם של מכשירים: גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. 

אולטרה סאונד לריפוי
גלי הלם טיפול

גלי הלם? טיפול באמצעות גלי הלם הוא אחד הטיפולים היעילים בדלקות גידים כרוניות ועקשניות שאינן מגיבות לטיפולים תרופתיים או טיפולים אחרים. גלי הלם המוטחים על מוקד הדלקתי יוצרים שינויים מקומיים וגורמים לגיוס מוגבר של מערכות הגוף לצורך ריפוי הנזק.

גלי הלם טיפול
לייזר רך טיפול

לייזר רך? טיפול באמצעות לייזר רך נחשב לטיפול יעיל בתסמונות כאב שמקורם במערכות עצב שריר ושלד ובתסמונות נוספות. רוב האמצעים הקיימים לרשות המטפלים שמטרתם טיפול בכאב אינם אלא גימיקים חסרי תועלת. מה לגבי לייזר רך? מדובר במכשיר לא חודרני ואפקטיבי.

לייזר רך טיפול
ריצה נכונה

ריצה נכונה עשויה למנוע נזקי גוף שכיחים. הסיבה לשכיחות נזקי הגוף בקרב הרצים היא הפופולאריות של הריצה והזמינות שלה. כמו רוב פגיעות הספורט גם את אלה הנובעות מריצה ניתן למנוע על ידי הקפדה על מספר כללי אימון נכונים ושיפור סגנון ריצה.

ריצה נכונה
אימוני כוח להפחתת כאבי גב

אימוני כוח להפחתת כאבי גב! אימוני כוח יחזקו אתכם, ישפרו את הסבולת שלכם וגם יפחיתו את הסיכון לסבול מכאבי גב תחתון. אימונים אירוביים לעומת זאת ישפרו את הכושר הגופני ויעזרו לכם להפחית את אחוזי השומן אך ישפרו רק במעט את מצב הגב התחתון שלכם.

אימוני כוח להפחתת כאבי גב
חזרה לפעילות גופנית

חזרה לפעילות גופנית לאחר פציעה צריכה להתבצע בזהירות. לעיתים קרובות ספורטאים מגיבים לפציעתם עם מגוון תחושות שליליות, החל מזעם והכחשה ועד לדיכאון. ספורטאים רוצים להמשיך להתאמן ולשחק ולפעמים מוכנים לעשות זאת גם במחיר בריאותי יקר. עיתוי הוא הכול.

חזרה לפעילות גופנית
תכנית שיקום

תכנית שיקום טובה מספקת הזדמנות לטיפול יסודי בפציעה, לחזק ולאזן את הגוף ולאפשר חזרה לתפקוד מלא. תכנית שיקום טובה תהיה הדרגתית ותתן מענה לבעיות הנובעות מהפציעה ובכללן הבעיות הפיזיות וגם הבעיות הפסיכולוגיות וכמובן תפחית את הסיכון להישנות הפציעה.

תכנית שיקום
שלבי השיקום

שלבי השיקום השונים חשובים על מנת להגיע לתוצאה אופטימאלית. חשוב להקפיד, בתהליך הזה על מעבר הדרגתי מפעילות פסיבית לפעילות אקטיבית. כדי לחזור לאורח חיים פעיל הכולל פעילות גופנית יש להכשיר את המפרק לעמוד בעומסים הצפויים. 

שלבי השיקום
פרופריוספציה מה זה?

פרופריוספציה מה זה? כולנו מכירים את חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, מגע וריח. חוש נוסף הוא חוש הפרופריוספציה (חישה עצמית) שבניגוד לחושים האחרים שחשים את העולם ההסובב אותנו החוש הזה מספק לנו מידע תמידי על התנועה והמנח של חלקי הגוף שלנו.

פרופריוספציה מה זה?
איזון שרירים

איזון שרירים הוא חלק חשוב מכשירות גופנית טובה. כאבים הנובעים מפציעות גופניות הם עניין שכיח. אחת הסיבות לכך היא תפקוד גופני לקוי הנגרם בגלל חוסר איזון שרירי. שרירים בלתי מאוזנים מבחינת חוזקם וגמישותם גורמים לביצוע לקוי ופציעות.

איזון שרירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)