Skip to main content

שיקום לאחר פציעה

שיקום לאחר פציעה

שיקום לאחר פציעה הוא אחד השלבים החשובים ביותר בטיפול בחולה. לאחר פציעה משמעותית, חולי או ניתוח האזור הפגוע עלול להיוותר חלש, לא יציב ונטול יכולת להגן על עצמו מפני פציעות חוזרניות. מלאכת הריפוי של החולה הפצוע אינה מסתיימת כאשר הוא אינו מתלונן יותר על כאבים. בשלב הזה אנו מתחילים לפעול במרץ כדי לשקמו. משמעות התהליך היא החזרת החולה למצב של כשירות תפקודית מלאה. האזור שנפצע צריך להתחזק, צריך להתייצב, צריך לקבל חזרה את היכולות הפסיכומוטוריות שלו ועוד. אופי התהליך ומטרותיו משתנות מאדם לאדם בהתאם לרקמה שניזוקה, חומרת הנזק ועיסוקו של החולה. החזרת היכולות הגופניות למפרק הפצוע של ספורטאי מקצועי או של אדם שנפל ברחוב דומה בעקרונותיה אך שונה באינטנסיביות, ברמות הקושי ובעומסים הנדרשים.

כאן אנו סוקרים מאמרים שעוסקים בהרחבה בשיקום, תכליתו, חשיבות התהליך ואופן ביצועו. ידע זה יעניק לכם את ההזדמנות לנסות ולשקם פציעות ישנות שלכם תוך שימוש בציוד המגוון בחדר הכושר, בריכה, טכניקות הנעה ותרגילי ספורט למיניהן. הרבו בתנועה ובפעילות גופנית מאתגרת כדי למנוע הישנות של הבעיה אך עשו זאת בזהירות ובהדרגתיות.

שיקום לאחר פציעה

נפצעתם בברך או כול מפרק אחר או עברתם ניתוח ולאחריו קיבלתם טיפול ששיפר את התחושה שלכם, הכאבים חלפו ואפילו טווחי התנועה של הברך השתפרו והכול נראה וורוד... אז זהו שלא. אתם צריכים גם לשקם את הברך הפצועה או המנותחת. תהליך שיחזור היכולות של הברך או כול מפרק אחר לאחר פציעה מתבצע צעד אחר צעד שבסופו אתם אמורים לחזור לשגרת חייכם עם ברך שמסוגלת להתמודד עם עומסים ובכלל זה עם העומסים הכרוכים בספורט המועדף עליכם. לא תמיד ניתן להגיע לתוצאה הזאת. לעתים הנזקים בברך הם בחלקם בלתי הפיכים ולא ניתן לחזור לסוג ולרמת הפעילות הקודמת.

בסוף התהליך אנו אמורים להחליט האם הברך המשוקמת מסוגלת לעמוד בציפיות שלכם מבלי להסתכן בפציעה חוזרת. מדובר בהחלטה המחייבת רגישות מחד והחלטיות מאידך וזאת עקב הלחצים המוטלים על הקלינאי המשקם על ידי הספורטאי הפצוע, מאמניו ובעלי הקבוצה. ההחלטה מתבססת על קריטריונים ולא על זמן. הפצוע צריך להציג יכולות גופניות מוגדרות המותאמות לספורט שבו הוא משתתף לפני שיקבל אישור לחזור למגרש.

שלבי השיקום

החזרת היכולות הגופניות של המפרק הפצוע התבצע במספר שלבים תוך הקפדה להימנע מעומסים מופרזים ופגיעה במפרק הפצוע. בשלבים הראשונים יושם דגש על הטיפול בכאב וביתר הסימנים והתסמינים ובשלבים המתקדמים יותר יעבור הדגש אל השבת כשירויות ויכולות גופניות של המפרק הפצוע.

שלב ראשוני:

השלב הראשוני יחל בסמיכות להתרחשות הפציעה או לאחר הניתוח. בשלב הזה הטיפול התמקד בהפחתת הכאב על ידי מגוון טכניקות ועזרים כמו לייזר רך ובמקביל יחל תהליך החזרת היכולות של המפרק הפצוע באמצעות טכניקות ידניות ותרגילים פסיביים נטולי כאב. המטרה בשלב הזה של השיקום היא בעיקר מניעת אובדן טווחי תנועה ויכולות גופניות אחרות.

שלב שני:

בשלב הבא הטיפול בכאב הימשך ובמקביל נמשיך בתהליך החזרת היכולות השונות למפרק. התהליך יהפוך בהדרגה לאקטיבי יותר ויכלול תרגילי חיזוק והגמשה של שרירי ליבה, של שרירי המפרק המעורב ושל השרירים של השרשרת הקינטית, איזון שרירים אלה, תרגילים לשיפור היציבות.

שלב שלישי:

בשלב הבא  נמשיך אם טכניקות לחיזוק, הגמשה ואיזון השרירים ונעבור לתרגילים מורכבים יותר, תרגילים נושאי משקל הכוללים תרגילי זריזות, חיזוק פונקציונלי, נשלב תרגילים של שיווי משקל, תרגילים של שיפור החישה העצמית ונתחיל בהדרגה לחשוף את האיבר הפצוע לפעילות אופיינית לספורט שבו עוסק החולה.

שלב רביעי:

לשלב הזה נגיע כאשר כול טווחי התנועה שהאקטיביים והפסיביים חזרו לקדמותם, הכוח, שיווי המשקל וחוש החישה העצמית באיבר המשוקם חזרו למצב של טרם פציעה. נעלה בהדרגה את רמת הקושי ונחשוף את המפרק לעומסים הנובעים מהדרישות האופייניות לספורט שבו עוסק החולה. בתום השלב הזה אמור החולה לחזור למגרש לפעילות מלאה.

שלב אחרון:

בשלב הזה הספורטאי חוזר לתחזוקה תקופתית של המפרק הפצוע.

שיקום? מידע כללי על תהליך זה לאחר פציעה מוגש במאמר הבא. החזרת היכולות של המפרק פצוע המתבצעת באופן המתאים למצב הפציעה הוא המפתח לחזרה בטוחה יחסית לפעילות ולאורח חיים נורמלי. בלי תהליך זה המפרק נותר נטול הגנה מפני פציעה חוזרת.

השלבים בתהליך השיקום חשובים על מנת להגיע לתוצאה אופטימאלית. חשוב להקפיד, בתהליך הזה על מעבר הדרגתי מפעילות פסיבית לפעילות אקטיבית. כדי לחזור לאורח חיים פעיל הכולל פעילות גופנית יש להכשיר את המפרק לעמוד בעומסים הצפויים. 

תכנית שקומית טובה מספקת הזדמנות לטפל באופן יסודי בפציעה ובדלקת, לחזק ולאזן את הגוף ולאפשר חזרה לתפקוד מלא. תכנית טובה תהיה הדרגתית ותכלול מענה לכלל הבעיות הנובעות מהפציעה ובכללן הבעיות הפיזיות וגם הבעיות הפסיכולוגיות.

לעיתים קרובות ספורטאים מגיבים לפציעתם עם מגוון תחושות שליליות. החל מזעם והכחשה ועד לדיכאון, אפילו קליני. ספורטאים רוצים להמשיך להתאמן ולשחק ולפעמים מוכנים לעשות זאת בכל מחיר, אפילו במחיר בריאותי יקר. עיתוי הוא הכול.

כאבים הנובעים מפציעות שרירים הםן עניין שכיח. אחת הסיבות לפציעות שרירים היא חוסר איזון. לתפקוד מיטבי שרירים חייבים להיות מאוזנים. שרירים בלתי מאוזנים מבחינת חוזקם וגמישותם חושפים אותנו לביצוע לקוי, לפציעות וכאבים.

שריר הוא מבנה מורכב, אמין ובעל יכולת התחדשות וריפוי עצמי. בין תכונותיו היכולת להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן עצמאי. השרירים נתונים לעומסים וחשופים לכאבים ודלקות.

כולנו מכירים את חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, מגע וריח. חוש נוסף הוא חוש הפרופריוספציה (חישה עצמית) שבניגוד לחושים האחרים שחשים את העולם החיצוני החוש הזה מספק לנו מידע על התנועה והמנח של חלקי הגוף שלנו.

נפילות בגיל המבוגר הן סיבה שכיחה לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית עשויה לשפר את היכולות הגופניות של המבוגרים כולל את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיפור שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • ברכיים של נשים

  כאבי ברכיים בקרב נשים הם תופעה שכיחה. שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי . בין הגורמים המנבאים התפתחות כאבי ברכיים ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

   
 • פעילות גופנית לבניית מסת העצם

  פעילות גופנית לבניית מסת העצם היא שיטה יעילה ביותר. מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) הפוגעת בנשים ובגברים גורמת להיחלשות העצמות. במקרים אלו, נפילה משמעותה סיכון גבוה לשברים ואפילו למוות. פעילות גופנית היא דרך יעילה להתמודד עם בעיה זאת.

   
 • דלקת כלמידיה ומפרקים

  דלקות פרקים הם מטרד בריאותי וכלכלי קשה. דלקת כלמידיה (Chlamydia) - חיידק שגורם לזיהומים שונים מהווה גם הוא גורם בהתפתחות של דלקות פרקים בעמוד השדרה (Spondyloarthropathy) ולסימנים ותסמינים כולל כאבי גב ומגבלות תנועה.