שיקום

שיקום

מלאכת הריפוי של החולה הפצוע אינה מסתיימת כאשר הוא אינו מתלונן יותר על כאב. בשלב הזה כשכבר אין כאב משמעותי מתחיל שלב השיקום. המשמעות של שיקום היא למעשה החזרת החולה למצב של כשירות תפקודית מלאה. כאן בקטגוריה הזאת אנו מפרסמים מאמרים שעוסקים בשיקום, תכלית השיקום, חשיבות התהליך השיקומי ואופן ביצוע השיקום. קריאת מאמרים אלו תעניק לכם את ההזדמנות לנסות ולשקם פציעות ישנות שלכם ותעודד אתכם לעשות שימוש בציוד המגוון בחדר הכושר, בריכה, טכניקות הנעה ותרגילי ספורט למיניהן. הכול במטרה לעודד תנועה תקינה ופעילות שגרתית ולמנוע הישנות של הבעיה.

שיקום יסודי שנעשה בשלבים המתאימים של הפציעה הוא המפתח לחזרה בטוחה יחסית לפעילות ולאורח חיים נורמאלי. בלעדיו המפרק נותר ללא יציבות ואין ערובה שהפציעה לא תשוב. מעבר מהיר מידי מפציעה לפעילות מסכן את המפרק.

הרבה אנשים יחוו פציעה גופנית או יעברו ניתוח שישאירו אותם חלשים ומוגבלים. כדי לחזור לאורח חיים פעיל הכולל פעילות גופנית והשתתפות בתחרויות ספורט יש להכשיר ולשקם את המפרק הפצוע כדי שיוכל לעמוד בעומסים הצפויים. 

תכנית שקומית טובה מספקת הזדמנות לטפל באופן יסודי בפציעה ובדלקת, לחזק ולאזן את הגוף ולאפשר חזרה לתפקוד מלא. תכנית טובה תהיה הדרגתית ותכלול מענה לכלל הבעיות הנובעות מהפציעה ובכללן הבעיות הפיזיות וגם הבעיות הפסיכולוגיות.

לעיתים קרובות ספורטאים מגיבים לפציעתם עם מגוון תחושות שליליות. החל מזעם והכחשה ועד לדיכאון, אפילו קליני. ספורטאים רוצים להמשיך להתאמן ולשחק ולפעמים מוכנים לעשות זאת בכל מחיר, אפילו במחיר בריאותי יקר. עיתוי הוא הכול.

כאבים הנובעים מפציעות שרירים הםן עניין שכיח. אחת הסיבות לפציעות שרירים היא חוסר איזון. לתפקוד מיטבי שרירים חייבים להיות מאוזנים. שרירים בלתי מאוזנים מבחינת חוזקם וגמישותם חושפים אותנו לביצוע לקוי, לפציעות וכאבים.

שריר הוא מבנה מורכב, אמין ובעל יכולת התחדשות וריפוי עצמי. בין תכונותיו היכולת להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן עצמאי. השרירים נתונים לעומסים וחשופים לכאבים ודלקות.

כולנו מכירים את חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, מגע וריח. חוש נוסף הוא חוש הפרופריוספציה (חישה עצמית) שבניגוד לחושים האחרים שחשים את העולם החיצוני החוש הזה מספק לנו מידע על התנועה והמנח של חלקי הגוף שלנו.

נפילות בגיל המבוגר הן סיבה שכיחה לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית עשויה לשפר את היכולות הגופניות של המבוגרים כולל את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיפור שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.