משמעות בחיים שומרת על המוח

משמעות בחיים שומרת על המוח
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


משמעות בחיים שומרת על המוח! דמנציה היא מהמחלות האכזריות ביותר בחיים. אורח חיים בריא יכול למנוע אלצהיימר. חכמי עבר כמו הרמב"ם (1138-1204) הצביעו על הקשר שבין נפש האדם לבריאותו. מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות מצביעים על קשר בין מחלות גופניות כולל פגיעה פיזית במוח בגלל תחושות שליליות ודיכאון. אנו יודעים גם שפעילות גופנית, תזונה נכונה ולמידה מהווים גורם רב חשיבות למניעת דמנציה. ומה לגבי משמעות בחיים?

האדם מחפש משמעות. לבני האדם יש צורך נפשי לחוש משמעות בחייהם. התחושה שחיינו משמעותיים חשובים למידת הסיפוק שאדם חש. תחושת הריקנות המאפיינת את העידן המודרני שבו חזות הכול היא צריכה בלתי פוסקת מקשה על מציאת המשמעות וזו הופכת להיות חמקמקה. על פי המחקר הנוכחי משמעות לחיים שומרת על המוח ומעניקה תחושת הסיפוק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמשמעות בחיים שומרת על המוח – רקע

אופטימיות ותחושת משמעות משפרים את הבריאות הגופנית והנפשי שלנו במגוון דרכים ובסופו של דבר מאפשרים חיים ארוכים יותר. משמעות מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ואילו אושר, אופטימיות, סיפוק בחיים, וגישה חיובים לחיים מפחיתים את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. מחקרים הראו כיצד אנשים מאושרים נהנו מיכולת התמודדות טובה יותר עם וירוסים ופחות חשיפה ביטוי של גנים הקשורים בדלקות. תחום זה נכנס לקטגוריה של אפיגנטיקה – שינוי האופן שבו הגנים מתפקדים באמצעות התנהלות שונה באופן עקבי ובכלל זה על ידי התנהלות רגשית ומחשבתית חיוביים.

ניתן באמצעות שיטות שונות לתרגל חשיבה חיובית ולהשיג את השיפורים הללו בבריאות ובחדות המוח. בין היתר מומלץ להקיף את עצמכם בתזכורות לרגעים יפים כמו תמונות מאירועים משמחים, פתקים שכתבו לכם ועוד. ניתן בכול הזדמנות להרבות בביטויי הודיה. להודות לאישה או לילד על התנהלות חיובית, להודות לשכן או לחבר על אירוע חיובי כזה או אחר. להחמיא לאנשים על דברים שאתם אוהבים אצלם. להתנדב ולעזור לאנשים במצוקה ועוד.

המחקר

משמעות בחיים שומרת על המוח
משמעות בחיים שומרת על המוח

הנוכחי בחן את בריאות רקמת המוח של 453 מבוגרים המצויים בשנות ה80 לחייהם במטרה להבין האם לתחושות כולל תחושת משמעות יש השפעה על מידת הנזק במוח.

ממצאי המחקר

מבוגרים שחשו שלחייהם יש משמעות היה סיכון מופחת ב44% לסבול מנזקים ברקמת המוח הנובעים מחסימות של כלי דם זעירים. נזקים אלו ברקמת המוח מעלים את הסיכון להתפתחות דמנציה (שטיון או קיהיון), בעיות תנועה, מגבלות תנועתיות ואף מוות. כול אלה סימנים קלאסיים של זקנה.

מחקרים רבים מצביעים על הקשר שבין מצבנו הנפשי למצבנו הבריאותי. בין היתר תחושות כמו לחצים נפשיים, דיכאון או בדידות גורמים למגוון פגיעות גופניות, מחלות, מוות מוקדם ועכשיו אנו יודעים שגם לפגיעות מוחיות ולשיטיון. מאידך חשיבה חיובית מהווה גורם מחסן ומגן על הבריאות הפיזית והנפשית מפני מחלות ונזקים.

מסקנות החוקרים

לחשיבה חיובית בין היתר על ידי הענקת משמעות לחיינו, ישנה השפעה גדולה על הבריאות של אנשים מבוגרים כולל על בריאות המוח. החוקרים מציעים למבוגרים למצוא משמעות לחייהם על ידי התנדבות, לימוד של חומרים חדשים ולהיות חלק מחברה. למעשה טוענים החוקרים יש לבצע ולהיות מעורב בכול מה שמעניין ומניע אותך לחשוב חיובי, בכול מה שמעניק לחייך משמעות. החוקרים ממליצים לרופאים לקחת בחשבון גם את החשיבות של גורמים מנטליים לבריאותם של המבוגרים ולדרבנם להיות מעורבים.

Stroke, 03/2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים