Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.

היציבה שלנו מהווה תוצר מובהק גם של מצבנו הנפשי וגם של מצבנו הפיזי. במצב נפשי נכניס כול אותם תחושות ואפיוני אופי ואישיות אשר גורמים לנו להחזיק את גופנו כפי שאנו מחזיקים. מצבנו הפיזי הנוכחי מורכב מהנטייה הגנטית שלנו בתוספת להרגלים שרכשנו במהלך השנים: הרגלי ישיבה, אופן ביצוע העבודה, סוג העבודה, האם אנחנו פעילים גופנית ועוד. שיפורה של היציבה על כן מצריך לעיתים התייחסות לשני המרכיבים האלו גם יחד למרכיב הנפשי מחד ולמרכיב הפיזי מאידך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה אבחון וטיפול - רקע

היציבה מבהירה למעשה את התפיסה של הכירופרקטיקה לגבי קשר הדומינו שבין חלקי הגוף השונים. פציעה במקום אחד בגוף יכולה לגרום לכאבים וחוסר נוחות ולשינוי תפקוד או יציבה במקום אחר בגוף. כך למשל צליעה שמקורה בטראומה במפרק הקרסול עלולה לגרום לשחיקת סחוס במפרק הירך ולכאבים בירך. צליעה זו יכולה גם לגרום לנזק בעמוד השדרה הצווארי ולהוביל לשינוי באופן בו אנו משתמשים ונושאים את הצוואר. עם הזמן אופן נשיאת הצוואר הופכת להיות היציבה החדשה שלנו. 

דוגמא נוספת ניתן לקבל מחלק ניכר מנפגעי תאונת צליפת שוט. בעקבות הנזק שנגרם לצוואר במהלך תאונת שוט מאבדים חלק מנפגעים את הקשת הלורדוטית של הצוואר. שינוי זה מוביל לעומס גדול יותר על הדיסקים הבין חולייתיים, על השרירים ועל יתר הרקמות התומכות ומוביל לנזקים נוספים. גורם אחר לשיבוש היציבה הוא כאמור נפשי. ילדה ששדיה מתחילים לצמח מנסה להצניע אותן על ידי עיוות חגורת הכתפיים ושינוי אופן העמידה שלה. ילד ביישן מסוגר או חסר ביטחון עצמי יפתח מנח גוף מסוגר וכפוף משהו לעומת ילד או ילדה בעלי ביטחון עצמי.יציבה נכונה

אבחון

הכירופרקט יוכל לעזור לבעיית היציבה שלך ולמנוע את הנזק הנלווה לה אם מקורה תפקודי/מכני: הרגלי עמידה לקויים, שינויים ניווניים, ליקוי באופן שבו אתם מחזיקים את עצמכם בגלל כאב ועוד. על כן מיד לאחר שזיהינו בעיית יציבה ננסה גם לאתר את הגורמים להיווצרותה. הערכה הסטאטית והדינאמית של יציבה תחל בלקיחת ההיסטוריה רפואית כללית. להיסטוריה רפואית יש יכולת ללמד אותנו על התפתחותה של היציבה הלקויה. נלמד על בעיות מבניות גנטיות, היסטוריה של פציעות, מחלות או חסרים תזונתיים, חולשות שרירים ורקמות חיבור אחרות, רקע בריאותי משפחתי, מוגבלות גופנית, בעיות נפשיות סוג העבודה והרגלי עבודה לקויים.

בשלב הבא נערוך בדיקה גופנית מקיפה. הבדיקה תחל בתצפית ובבחינה של המראה הכללי, סימטריה, אופן העמידה והישיבה, אופן ההליכה, תפקוד תנועתי, דפורמציות גופניות. נמשיך את הבדיקה במישוש (Palpation). נמשש את הבליטות הגרמיות ואת הרקמות הרכות ונחפש נפיחות, רגישות למגע, שינוי טמפרטורה, עווית שרירית וכיוצא בזה. נמשיך בבחינת התפקוד של השרירים ובעיקר אלו שתומכים ביציבה: אורכם של השרירים, גמישותם וחוזקם. נבדוק באופן אקטיבי ופסיבי את טווחי התנועה של המפרקים השונים ובכללם מפרקי עמוד השדרה. נערוך בדיקות ממוקדות לאזור הפצוע. נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה.

יציבה

בדיקת יציבה באמצעות אנך 

בדיקה חזיתית

אם נמתח קו אנכי (Plumb line) מלפנים הוא יחצה את הגוף לשני חלקים זהים. האנך עובר בין שני העיניים מרכז האף, מרכז הפה, סנטר, השקע הג'וגולרי, עצם החזה, מרכז האגן, בין שתי כפות הרגליים. פיקות הברך והזיזים על עצם הטיביאל מצויים באותו גובה ומופנות לפנים, כפות הרגליים פונות לפנים או מעט החוצה. האוזניים מצויים בגובה שווה. הכתפיים מצויים בגובה שוהה. קפלי בית השחי מצויים בגובה שווה. הצלעות התחתונות מצויות בגובה שווה. הרכסים העליונים של עצם האגן משני הצדדים (Ilium) מצויים בגובה שווה. הבליטות הפנימיות של מפרק הקרסול (Medial malleoli) מצויים באותו גובה.

בדיקה במבט צד

במבט מהצד הקו האנכי עובר דרך מרכז האוזן, הגוף של חוליות הצוואר, מפרק הכתף והבליטות הגרמיות של פרקי הירך (greater trochanter). הקו האנכי יעבור מעט אחורית לפיקות הברך, ומעט קדימה מהבליטות הגרמיות החיצוניות של מפרק הקרסול (lateral malleoli).

בדיקה במבט מאחור

במבט מאחור הקו האנכי חוצה את הגוף לשני חלקים זהים. הקו עובר דרך מרכז הראש ודרך הזיזים האחוריים של חוליות הצוואר, החזה והמותן. גובה האוזניים מאוזן. גובה כתפיים מאוזן. גובה קפלי בית השחי מאוזן. גובה הזווית התחתונה של עצמות השכמה מאוזן. המרחק בין עמוד השדרה לעצמות השכמה זהה משני הצדדים. עצמות השכמה מונחות על הצלעות בין הצלע השנייה ועד לצלע השביעית. הרכסים העליונים של עצם האגן משני הצדדים (Ilium) מצויים בגובה שווה. השקע האחורי של מפרק הברך שווה בגובהו. גידי אכילס אנכיים לקרקע. הבליטות הפנימיות של מפרק הקרסול (Medial malleoli) מצויים באותו גובה.

מתי לבדוק את היציבה?

מודעות ליציבה נכונה חייבת להתחיל בגיל הרך וככול שנקדים בפעילות החינוכית כך נקטין את הנזקים האופייניים לה. בארצות הסקנדינביות מקובל ללמד ולתרגל יציבה נכונה כבר בגן הילדים. יש לציין שבבדיקות שעורכים כירופרקטורים בבתי ספר מידי שנה נמצא שאחוז גבוה של הילדים סובלים מליקויי יציבה: כתפיים שמוטות, קשתות מוגזמות (יתר או חסר קיפוזה יתר או חסר לורדוזה).

כיצד ניתן לשפר את היציבה?

עקמתרוב בעיות היציבה ניתנות לשיפור במידה ומתחילים לעשות מוקדם מספיק. התערבות מהירה תאפשר לתקן ולשפר ליקויים מינוריים באופן שבו אנו מחזיקים את גופנו גם באופן עצמוני על ידי הגברת המודעות וביצוע פעילות גופנית נכונה. כאשר קיימת לקות יציבה משמעותית ומתמשכת ו/או כאשר לקות זאת מתחילה לגרום לכאבים והפרעות בחיי היום יום (כאבי ראש, כאבי גב, מגבלות תנועה ...) יש לקבל עזרה מקצועית. כירופרקטיקה, בהסתכלותה התפקודית על גוף האדם יכולה להועיל בטיפול ומניעת ליקויי יציבה. לכירופרקטיקה יש היכולת להתמודד עם בעיות מהן אלה באופן שמרני, ללא תרופות או ניתוחים.

הכירופרקט מאומן לאתר ולשפר חלק גדול מלקויים הללו שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני של אחד או יותר מחלקי הגוף או בגלל נזק לרקמות הגוף מעומס יתר או מפציעה טראומטית. כמובן שהרבה יותר קשה ולעיתים בלתי אפשרי לטפל בלקות יציבה כרונית שנמשכת שנים ארוכות. היכולת להתגבר על יציבה לקויה כרוכה במשאבי נפש כגון ריכוז, התמדה וסבלנות וזמן לאימונים. מניסיוני גיוס הסביבה הקרובה (חברים ומשפחה) לצורך עידוד ותמיכה יכולה להועיל. לצורך שיפור היציבה נעשה שימוש באחד או יותר מהכלים הבאים:

  • חידוד המודעות באמצעות מגוון דרכים

  • הרפיית שרירים

  • חיזוק שרירים (בעיקר שרירי הליבה)

  • הארכת שרירים

  • הנעות ידניות (מניפולציות) של עמוד השדרה

  • תרגילי שיווי משקל

  • עזרים חיצוניים כגון חגורות למיניהן ומדרסים.

יציבה נכונה ושרירי הליבה

ישיבה לקויהשרירי הליבה ובכללם שרירי בטן - על כל הרבדים, שרירי הגב- על כל הרבדים, שריר המותן כסל ושריר הסרעפת ושרירי רצפת האגן מתפקדים כמחוך שתפקידו לשמור על היציבה ומרכז הכובד במצבים נייחים ובמצבים דינאמיים. שרירי הליבה הממוקמים במרכז הגוף ומחברים את הפלג הגוף העליון עם הפלג  התחתון מהווים גם את אבן היסוד לביצוע תנועות גפיים מאומצות. על פי פנג'בי שרירי הליבה מהווים חלק מרכזי מקו הגנה על הגב. תפקוד אופטימאלי בו זמני של כל שרירי הליבה מצריך סנכרון המחייב מערכת עצבים תקינה. המשמעות של שרירי ליבה חלשים ולא מתואמים היא בראש וראשונה עמוד שדרה ואגן לא מוגנים מפציעות ומפציעות חוזרות. התוצאה היא יותר כאבי גב תחתון, וכאבי גב אחרים וכן יציבה לקויה. חולשת  מיוחדת של שרירי רצפת האגן עלולה להוביל גם לצניחת איברים, דליפת שתן וצואה ועוד. 

חלק ניכר מליקויי היציבה וכאבי הגב נובעים מחוסר יכולתן של הרקמות הרכות התומכות את פרקי עמוד השדרה להקנות יציבות מבנית לעמוד השדרה. חוסר יציבות של חוליות עמוד השדרה גורמת לתנועתיות בלתי-מבוקרת של החוליות ולפציעות. שיפור התפקוד של שרירי הליבה הפועלים על חוליות המותן שווה לייצוב חוליות המותן והפחתה או אפילו מניעה של פציעות וכאבי גב תחתון. התכווצותם של שרירי הליבה מגבילה את יכולתה של החוליה "ללכת" לכיוונים לא נכונים. 

המשיכו לקרוא אודות נזקים נוספים אפשריים בגלל ישיבה בכלל ובגלל עבודה במשרד בפרט.  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה פוגעת בבריאות

יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

יציבה לקויה פוגעת בבריאות
עקמת בגב

עקמת בגב? אבחון וטיפול המתבצעים מהר ימנעו החמרה והתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת בגב
יציבה לקויה גורמים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה גורמים
יציבה מהי

יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

יציבה מהי
שיפור ותיקון יציבה לקויה

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון יציבה לקויה
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 מנח ראש קדמי
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
כתפיים מורמות

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר, כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מורמות
קיפוזיס עקשת

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

קיפוזיס עקשת
היפר לורדוזיס מותני טיפול

היפר לורדוזיס מותני? טיפול עשוי לצמצם נזקים. מדובר בליקוי במנח חוליות עמוד השדרה התחתון הנושא משמעות ביומכנית. בליקוי זה יש קער יתר בעמוד השדרה המותני ונלווים לו גם בטן בולטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם היפר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי. 

היפר לורדוזיס מותני טיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)