Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

נזקים הנגרמים באופן איטי מהווים איום משמעותי שכן יכולת ההסתגלות של הגוף שלנו עלולה למנוע מאיתנו להיזהר. החיסרון הגדול של נזק איטי ומצטבר מהסוג הזה הוא שאינו מורגש באופן מידי, על כן איננו מודעים לו, איננו יכולים לאתר את הגורמים ולהתגונן מפניו. רק לאחר שעות, ימים, או אפילו חודשים ושנים של לחצים מתמשכים ובלתי מאוזנים על מערכות שריר ושלד ועמוד השדרה כאשר הנזק המצטבר גודל והופך משמעותי, אז אנו חשים בכאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, כאבים בכתף ועוד. יציבה לקויה גורמת גם לעייפות הנגרמת מנשיאת הגוף באופן שאינו יעיל מבחינה ביו מכנית ואנרגטית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה גורמים - רקע

הגורמים ליציבה לקויה משתנים מאדם לאדם. אדם שעובד על פס ייצור במשך שנים רבות בעודו שפוף ומבצע פעולות חוזרניות יכולת לשנות את היציבה שלו באופן הדרגתי ולהפוך ברובות השנים להיות אדם עם יציבה שפופה. אדם שסובלת מכאבי גב כרוניים שגורמים לו לשנות את האופן שבו הוא עומד עלול ברבות השנים לשנות את יציבתו באופן קבוע ולהישאר עם נטיית גב כזו או אחרת. ילדה ששדיה מתפתחים עלולה לנסות להסתיר את זה באמצעות יציבה הכוללת כתפיים מעוגלות לפנים. על הציר של הזמן היציבה הזאת עלולה להתקבע. להלן גורמים שכיחים לליקויי יציבה:

גורמים אפשריים ליציבה לקויה

- פציעות

בעקבות פציעה והיווצרות דלקת וכאב, השרירים באזור הפציעה מתכווצים לצורך הגנה ומניעת פציעה חוזרת מהאזור הפגיע. הכיווץ של השרירים באזור הפגיעה יכול להימשך שבועות ואף חודשים לגרום לחוסר איזון באופן עבודתם של השרירים, באופן ביצוע תנועות ובאופן ההחזקה של הגוף. שינויים אלו גורמים לשינויים ביציבה שעם הזמן מתקבעים והופכים להיות היציבה הקבועה שלכם. השינוי הזה ביציבה עלול לגרום לנזקים נוספים, באותו אזור אנטומי או באזור אנטומי אחר, לגרום להגנה שרירית מחודשת ולשינויים נוספים ביציבה.

- מחלות או חסרים תזונתיים

אובדן צפיפות העצםהרקמות התומכות ביציבה כוללות עצמות, חוליות, שרירים, רצועות, גידים ועוד. הרקמות הללו זקוקות למגוון תכונות ובכלל: כוח, גמישות וסבולת על מנת לבצע את עבודתן באופן מיטבי. חסר תזונתי או מחלה התוקפת את אחת הרקמות הללו עלולה גם לפגוע ביכולתן לתמוך ביציבה.

דוגמה מובהקת היא אובדן צפיפות עצם בקרב אנשים מבוגרים הגורמת לשינוי יציבה. דוגמה נוספת היא מחלת ריאות אשר משבשת את תפקודה של מערכת הנשימה את התפתחות בית החזה ואת היציבה. שינויים ניווניים במפרקים השונים עלולים להוביל באותו אופן לשיני ביציבה.

- חולשות שרירים ורקמות אחרות

תנועות הגוף השונות מוכתבות בין היתר על ידי היכולות הפיזיולוגיות של רקמות הגוף השונות. באופן מיטבי כאשר יש צורך במאמץ שרירי לביצוע עבודה הוא חייב להתבצע באמצעות קבוצת השרירים הגדולה יותר ובטווח תנועה נוח (לא בקצה טווח התנועה). כך למשל צורך ביצוע בעיטה בכדור באופן מהיר, יעיל מבחינה אנרגטית וביו-מכאנית ובטוה, אנו זקוקים בין היתר לשרירי ליבה חזקים, גמישים ומאומנים לעבוד באופן מסונכרן. שרירי ליבה שאינם נושאים בתכונות הללו יגרמו לנו לבצע את התנועה על ידי שימוש בקבוצות שרירים חלופיות שהיא פחות יעילה ובעלת סיכון לפציעה בעמוד השדרה. שימוש אלטרנטיבי מעין זה יכול גם לייצר דפוסי תנועה ויציבה לקויים. במצב הזה הגוף משיג את מטרתו מבחינת הביצוע אך יוצר הרגלי תנועה ויציבה לקויים.

- בעיות על רקע נפשי

להערכה עצמית נמוכה, להתפתחות שדיים אצל נערות צעירות ולמתח נפשי כרוני יש יכולת השפעה על התפתחות ליקויי יציבה. לאדם שיש הערכה עצמית נמוכה תהיה נטייה לשבת באופן שחוח. כך גם לגבי נערות צעירות המנסות לטשטש את התפתחות השדיים על ידי כפיפה והקשתה של בית החזה. נשימות רדודות על רקע של מתחים כרוניים עלולים ליצור גם הם לקות באופן התפתחות ותפקוד בית החזה ושוני ביציבה.

- גנטיקה

זווית הטייה של הברכייםלשינויים מבניים מולדים או נרכשים יש את היכולת לשנות את היציבה שלנו. חולשת מולדת של קבוצות שרירים מסוימות יכולה לגרום לנו לשאת את הצוואר והראש, למשל, באופן אחר. שוני מולד במבנה עמוד השדרה (עקמת, יתר לורדוזה, יתר קיפוזה) או של אחד הפרקים בגוף (ברכי X או ברכי O) יכולים לגרום לשוני ישיר ביציבה או לחילופין לשיבוש בתפקוד המכאני של המפרק ובעקבותיו להתפתחות לקות ביציבה.לקות זו עלולה לגרום לנזקים ולדלקות מפרקים.

- נעלים לא מתאימות

בגדים ובמיוחד נעלים משפיעים על היציבה. בגדים צמודים שאינם משאירים אפשרות תמרון לגוף יכולים לשנות את אופן ההליכה ואת איכות היציבה. נעלי עקב, נעליים שאינן מותאמות עבורנו או נעליים שהתבלו יוצרות שוני באופן הדריכה ועל כן משנות את היציבה.

- הרגלים וגורמים תפקודיים

הרגלי יציבה לקויים יכולים להתפתח בעקבות חוסר מודעות לישיבה נכונה ושהייה ממושכת במצבים נייחים שאינם מעודדים השבחה של רקמות הגוף השונות. כך למשל צפייה ושימוש ממושך בטלוויזיה ובמחשב, בעיקר בגיל בו אנו אמורים לחזק את שרירי היציבה ולקבוע את עתיד היציבה שלנו הינם הינם גורם שלילי רב עוצמה להתפתחות היציבה התקינה. גם למשקל יתר יש את היכולת לשנות את אופן התנועה ואת אופן השימוש בו. שוני זה מוביל עם השנים לשוני ביציבה.

מה המשמעות הבריאותית?

walking posture

יציבה לקויה משפיעה על מערכות הגוף השונות באופן משמעותי. ברשימה הבאה אנו מונים שורה שלמה של ליקויים פיזיים הנובעים מיציבה לקויה. עם זאת אין להתעלם מהנזקים הפסיכולוגיים הנובעים מיציבה לקויה. מה אנו משדרים כאשר אנו יושבים שפוף...?

- נזקי היציבה הלקויה

 •  הגוף מתעייף מהר יש קושי לעמוד גם במאמץ קל

 •  תפקוד לקוי של האיברים הפנימיים

 •  תפקוד לקוי של הריאות

 •  תפקוד לקוי של מערכת העיכול

 •  זרימה לימפתית לקויה

 •  זרימת דם לקויה

 •  תפקוד לקוי של שורשי העצבים בגין לחץ

 •  אובדן של תחושת מצב הגוף proprioception

 •  שחיקה מוגברת של הפרקים הנחשפים לעומס

 •  כאבים ההופכים עם השנים לכרוניים בגין שינויים ניווניים

האם היציבה שלך לקויה?

- דוגמאות שכיחות ליציבה לקויה:

 •  ישיבה שפופה והחלקה קדימה על הכיסא כאשר הגב קמור, הצוואר קעור ושרירי העורף מכווצים גורמת לכאבי צוואר וראש ושכמות וכאבי גב תחתון.

 •  יציבה שפופה עם כתפיים נפולות קדימה כאשר החזקת הראש גבוה מדי או נמוך מדי ללא תנועה למשך פרקי זמן ארוכים, גורמת לכאבי צוואר וראש ושכמות.

 •  תופעת ראש הצב - נשיאת הראש קדימה באופן מודגש גורמת להרבה אנשים לכאבי צוואר, ראש ושכמות. משקל הראש מונח על שרירי העורף ופחות על חוליות הצוואר, כל 2.5 ס"מ של מנח ראש לפנים העומס על שרירי העורף עולה ב 4.5 ק"ג.

 •  יציבה לורדוטית (lordosis) -האגן מוטה לפנים גורמת לקיעור (יתר לורדוזה) יתר לורדוזה של עמוד השדרה המותני, חולשה של שרירי הבטן, שרירי גב תחתון ומכופפי ירך קצרים ומכווצים.

 •  יציבה קיפוטית (kiphotic)- כתפיים מעוגלות. גב עליון כפוף. האגן מוטה לפנים. חולשה והארכה של שרירי הגב העליון. שרירי חזה קצרים ומחוזקים.

האם היציבה שלכם תקינה?

המשיכו לקרוא אודות כאבי גב עליון  וכן כאבי גב תחתון במהלך היריון, וגם כאבים בעצם הזנב, כולם תסמונות כאב שונות שיכולות להיגרם גם בגלל יציבה לקויה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה פוגעת בבריאות

יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

יציבה לקויה פוגעת בבריאות
עקמת בגב

עקמת בגב? אבחון וטיפול המתבצעים מהר ימנעו החמרה והתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת בגב
יציבה אבחון וטיפול

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.

יציבה אבחון וטיפול
יציבה מהי

יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

יציבה מהי
שיפור ותיקון יציבה לקויה

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון יציבה לקויה
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 מנח ראש קדמי
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
כתפיים מורמות

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר, כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מורמות
קיפוזיס עקשת

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

קיפוזיס עקשת
היפר לורדוזיס מותני טיפול

היפר לורדוזיס מותני? טיפול עשוי לצמצם נזקים. מדובר בליקוי במנח חוליות עמוד השדרה התחתון הנושא משמעות ביומכנית. בליקוי זה יש קער יתר בעמוד השדרה המותני ונלווים לו גם בטן בולטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם היפר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי. 

היפר לורדוזיס מותני טיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)