Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כפות רגליים פונות פנימה עלולות לגרום על פי העיקרון הקינטי שלפיו פועל הגוף לעומסים חריגים במעלה השרשרת הקינטית ולהתפתחות פגיעות, דלקות ומיחושים בכפות הרגליים, בברכיים ובחלקי גוף נוספים עוד. ליקוי שכיח זה בכפות הרגליים מכונה "רגלי יונה". 

אכן, רוב הסיכויים שבגלל העומסים החריגים המופעלים על כפות הרגליים בגלל שכפות הרגליים פונות פנימה (Pigeon toes) ולא ישר לפנים כפי שאמורות היו יגרמו נזקים ויתפתחו כאבים מקומיים. בגלל העיקרון הקינמטי של הגוף שבגינו כול חלק בגוף קשור לחלקים אחרים, גם חלקי גוף אחרים עלולים להנזק . בין יתר חלקי הגוף שעלולים להפגע ניתן למנות גם את הגב התחתון, את מפרקי הירך, את הברכיים ואת השוקיים. יציבה לקויה זאת שכיחה בקרב ילדים בגיל הצעיר ומתקנת עצמה באופן הדרגתי כאשר התינוק מתחיל ללכת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כפות רגליים פונות פנימה, מה זה?

כפות רגליים פונות פנימה או רגלי יונה נגרמת כאשר אחד מחלקי הרגל או כול חלקי הרגל כולל עצמות הירך, הברכיים, השוקיים וכפות הרגליים מסובבים פנימה אחת כלפי השנייה. אחת מהתוצאות האפשריות של לקות זאת הם כאבים במגוון מקומות החל מהקרסול וכפות הרגליים וע לעמוד השדרה הצווארי.

הגורם ללקות:

לקות זאת עלולה להיגרם בגלל מגוון סיבות כולל נטייה גנטית. בחלק מהמקרים הגורם לכפות רגליים פונות פנימה בקרב מבוגרים עשוי להיות חוסר איזון שרירי וחולשה של השרירים שאחראים לסיבוב החוצה של הירך. במקרים אלו תרגילים להחזרת האיזון עשויים להניב שיפור.

התרגילים מטרתם מתיחה של השרירים מסובבי הירך פנימה (internal  hip rotators) וחיזוק שרירי הישבן מסובבי ירך החוצה (Gluteus Maximus and Gluteus Medius). חשוב לציין שאין שריר עיקרי אחד שמסובב את הירך פנימה. את פעולת סיבוב הירך פנימה מבצעים מספר שרירים: הסיבים הקדמיים של שריר הישבן המרכזי ושריר הישבן הקטן (Gluteus medius and minimus), קבוצת השרירים המקרבים (Adductor longus and brevis, Pectineus), שרירי המיתר הפנימיים (Semitendinosus and Semimembranosus) ושריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor Fasciae Latae).

נזק אפשרי:

כפות רגליים פונות פנימה

כפות רגליים הפונות פנימה באופן ממושך עלולות לגרום לעומס יתר על מפרקי הקרסול, על הברכיים, על מפרקי הירך ועל הגב התחתון. עומסים אלו עלולים להוביל להתפתחות נזקים מוקדמת באזורים אנטומיים אלו ולכאבי קרסול, כאבי ברכיים, כאבי ירך וכאבי גב.

פתרון מוצע:

במקרים שבהם לקות זאת נובעת מחוסר איזון שרירי אני ממליץ על תרגילים להחזרת האיזון השרירי וכן הקפדה על ישיבה ללא סיכול רגליים.

תרגיל I: מתיחת השרירים מסובבי ירך פנימה (internal  hip rotators)

יש לשבת כאשר הברכיים כפופות ב90 מעלות, גו זקוף, כפות רגליים מונחות על הקרקע. להניח רגל ימין על הברך שמאל ובאמצעות הידיים, שלכם או של שותף, לדחוף בעדינות את הרגל העליונה עד למצב של רוטציה משמעותית. לשהות במנח 10 שניות ולחזור למצב התחלתי. בצעו 3 סטים של 12 חזרות והחליפו רגליים. הקפידו שהאגן הנגדי אינו מתרומם ונסו להימנע משינוי המנח של עמוד השדרה.

תרגיל II: חיזוק שרירי ישבן (Gluteus Maximus & Gluteus Medius)

שכיבה על הצד כאשר הברכיים כפופות ל90 מעלות והקרסוליים מצויים אחד מעל השני. הרימו את הברך העליונה עד פישוק של 45 מעלות שהו במצב 10 שניות וחזרו למצב התחלתי. בצעו 3 סטים של 12 חזרות. הקפידו שכול התנועה תתבצע במפרק הירך ובמפרק האגן ונסו להימנע משינוי המנח של עמוד השדרה.

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב נוספים בגפה התחתונה ובכללם קראו על כאבי ירך וכן על כאבים בכף הרגל שני פתולוגיות אלו עלולים להתרחש גם בגלל כפות רגליים הפונות פנימה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה פוגעת בבריאות

יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

יציבה לקויה פוגעת בבריאות
עקמת בגב

עקמת בגב? אבחון וטיפול המתבצעים מהר ימנעו החמרה והתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת בגב
יציבה אבחון וטיפול

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.

יציבה אבחון וטיפול
יציבה לקויה גורמים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה גורמים
יציבה מהי

יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

יציבה מהי
שיפור ותיקון יציבה לקויה

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון יציבה לקויה
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 מנח ראש קדמי
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
כתפיים מורמות

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר, כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מורמות
קיפוזיס עקשת

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

קיפוזיס עקשת
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)