Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יישור לורדוזיס מותני? טיפול עשוי להחזיר חלק מהקיעור, לשפר את התפקוד של עמוד השדרה ולמנוע נזקים. לעמוד השדרה התחתון יש באופן טבעי לורדוזיס קל (קער) שמאפשר לו לבצע את המטלות שלו. בליקוי שכיח זה הלורדוזיס קטן מידי או אינו קיים. 

כאשר הקער המותני הוא מיטבי כלל המטלות של ע"ש מותני ובכללן תנועה, בלימת זעזועים ונשיאת משקל נעשות עם הרבה פחות עומסים ולחצים על החוליות, על הדיסקים הבין חוליתיים ועל הרקמות הסובבות. תוכלו להתרשם ממידת הקיעור של הגב התחתון שלכם על ידי הצמדתו לקיר ואומדן הרווח שנוצר בין עמוד השדרה המותני לקיר. אם כף ידכם נכנסת ללא שוליים משמעותיים לרווח הלורדוזיס שלכם נחשב תקין. במידה ויותר מכף יד אחת יכולה להיכנס לרווח מדובר בלורדוזיס עמוק מידי. לורדוזיס מותני מופחת הוא מצב שבו הרווח בין הקיר לע"ש מותני מועט מידי או לא קיים. זהו גם מצב שבו האגן שלכם מוטה יתר לאחור (Posterior pelvic tilt).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קער מותני מופחת

יישור לורדוזיס מותני טיפול - רקע

גם לקות יציבה זו זו נגרמת בין היתר בגלל חוסר האיזון בין קבוצות שרירים הפועלים על האגן והירכיים. מחד, גמישות יתר וחולשה של השרירים זוקפי עמוד השדרה (Erector spine) ושל השרירים מכופפי הירך (Psoas and Rectus Femoris) ומאידך חוסר גמישות של השרירים מכופפי הברך ומותחי הירך (Hamstrings), שרירי הבטן (Abdominals) ושל שרירי העכוז (Gluteal). כמובן שישנם גורמים נוספים שעלולים להשפיע ובכללם: שינויים מבניים מולדים או נרכשים בחוליות המותן או במנח המפרקים של הגפיים התחתונות, פגיעות בחוליות המותניים, תורשה.

נזקים אפשריים בגין לקות זאת

לקות זו גורמת לגב תחתון שטוח ולעומס יתר על חוליות הגב התחתון ועל הרקמות סביבן. עקב כך אנשים הסובלים מיישור הלורדוזיס המותני נחשפים לעומסים קשים יותר על עמוד השדרה המותני וצפויים לסבול מכאבים ושאר סימנים ותסמינים בגב התחתון על רקע תפקוד לקוי של מפרקי עמוד השדרה המותני והרקמות סביבן, מתיחות חוזרות ונשנות של שרירים ורקמות רכות אחרות בגב התחתון, שחיקת סחוסים, בלטים ופריצות דיסקים בין חולייתיים ועוד.

טיפול עצמי ביישור הלורדוזיס

תרגול שמירה על המנח האופטימאלי של האגן חיזוק וקיצור של השרירים החלשים והגמישים (זוקפי עמוד השדרה ומכופפי הירך) והארכה והגמשה של השרירים החזקים והקצרים (השרירים מכופפי הברך ומותחי הירך, שרירי הבטן ושרירי העכוז) תרגול לשיפור התנועה בע"ש מותני.

תרגיל I: חיזוק שרירי הגב התחתון

שרירי הגב התחתון מהווים חלק חשוב מקבוצת שרירים אינטימית לעמוד השדרה המותני הקרויה שרירי הליבה. חיזוק של שרירים אלו עשויים להועיל לשיפור ליקוי זה ולמנוע בין היתר גם כאבי גב. תרגילי חיזוק של הגב התחתון ניתן לבצע בחדר הכושר באמצעות מכשירים ייעודיים או לחילופין בבית.

מנח מוצא: שכבו על הרצפה או על המיטה כאשר הפנים מופנים מטה מרפקים כפופים ומונחים משני צידי הראש.

אופן ביצוע: הרימו את פלג הגוף העליון עד למצב של קיעור משמעותי בגב התחתון, שהו במנח הזה 10 שניות וחזרו לתנוחת מוצא. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע אותו 3 פעמים ביום.

הערות: יש להקפיד לכול אורך התרגיל שהראש מצוי בקו אחד עם עמוד השדרה. יש להקפיד לא להגיע למצב של כאב בגב התחתון או בכול מקום אחר.

תרגיל II: חיזוק השרירים מכופפי הירך

תרגיל ראשון- הרמת רגליים על ספסל

מנח מוצא: ישיבה על ספסל עם הרגליים מתוחות לפנים וכפות רגליים על הרצפה.

אופן ביצוע: הרימו רגליים ישרות. השתמשו מכופפי ירך לצורך ביצוע התנועה. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו שלושה סדרות כאלו מידי יום. ניתן להגביר את העומס על השרירים מכופפי הירך באמצעות משקולת שניתן להניח בין כפות הרגליים.

הערות: הימנעו מקימור הגב ושמרו על מנח גב ואגן ניטרליים.

תרגיל שני - חיזוק כופפי ירך עם גומיית כושר

מנח מוצא: עמדו כאשר קצה אחד של גומיית הכושר קשורה לקרסול ימין והקצה השני קשור מאחוריכם לחפץ סטאטי (עמוד?). אחזו בידכם בכיסא או בחפץ אחר לשם יציבות.

אופן ביצוע: כופפו את הירך לפנים עד לגובה מקסימאלי שאינו משנה את מצב הגב. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות לפני החלפת רגליים.

הערות: שמרו על מנח גב ואגן ניטרליים.

תרגיל III: הגמשת השרירים מכופפי ברך ומותחי ירך (Hamstrings) 

מנח מוצא: שכיבה על הגב כאשר שתי הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הרצפה.

אופן ביצוע: הרימו את רגל שמאל ישרה לפנים הכי גבוה לכיוון הראש שאתם יכולים. כופפו את כף הרגל על מנת להעצים את המתיחה של השרירים. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנת מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו שלוש סדרות לפני החלפת רגליים.

הערות: הקפידו שהאגן הישאר צמוד לרצפה. ניתן להעצים את המתיחה גם על ידי הנחת מגבת על כף הרגל המורמת ולמשוך בעזרתה את הרגל.

תרגיל IV: הגמשה של שרירי העכוז

מנח מוצא: שכיבה על הגב כאשר שתי הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הקרקע.

אופן ביצוע: השתמש בשתי הידיים והבא את ברך ימין לכיוון הכתף השמאלית עד שאתה חש במתיחה של שרירי העכוז. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות בטרם תחליפו רגל.

הערות: הקפידו להותיר את האגן על הרצפה. הימנעו משינוי מנח של עמוד השדרה ומעומס יתר על הצוואר.

מגוון בעיות היציבה הוא נרחב. יתכן ואתם או אחד מיקירכם סובלים מיותר ליקוי יציבה אחד. המשיכו לקרוא אודות בעיות יציבה אחרות ובכללן קער מותני מוגבר וכן קימור גבי מוגבר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה פוגעת בבריאות

יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

יציבה לקויה פוגעת בבריאות
עקמת בגב

עקמת בגב? אבחון וטיפול המתבצעים מהר ימנעו החמרה והתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת בגב
יציבה אבחון וטיפול

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.

יציבה אבחון וטיפול
יציבה לקויה גורמים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה גורמים
יציבה מהי

יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

יציבה מהי
שיפור ותיקון יציבה לקויה

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון יציבה לקויה
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 מנח ראש קדמי
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
כתפיים מורמות

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר, כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מורמות
קיפוזיס עקשת

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

קיפוזיס עקשת
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)