Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

על פי ההגדרה המילונית של אבן שושן היציבה (Posture) היא "מצב אברי הגוף בשעת עמידתו", אלא שלטעמי, אין ההגדרה זאת מקיפה מספיק. היציבה היא למעשה, סידור איברי הגוף במכלול מצבי ומנחי הגוף, כולל סטאטיים ודינמיים כאחד. ישיבה, שכיבה, ריקוד, ספורט, עבודה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה מהי - רקע

שמירה על יציבה טובה היא צעד חשוב במניעת נזקים לגוף בכלל ולעמוד השדרה בפרט. שמירה על יציבה נכונה היא על כן, מפחיתה ולעיתים אף מונעת כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי פרקים וכאבי שרירים. התבוננות על היציבה של אדם תלמד אותנו רבות אודות אופיו ומצבו הנפשי. על פי מוריהי יושאיבה עמידה טובה ויציבה טובה משקפים מצב נפשי טוב. 

איכות היציבה מקנה לנו את היכולת לאמוד את מצבו הבריאותי הנוכחי והעתידי של עמוד השדרה. עמוד שדרה הנתון לעומסים חריגים בגין יציבה לקויה יפתח בהכרח שינויים ניווניים, יתבלה מהר יותר, יגרמו לו נזקים, דלקות וכאבים. יתכן מאוד שהבסיס לכאבים שלך מצויים בליקוי יציבה כלשהו. נסה לזהות מהו הליקוי ויתכן ותוכל לרפא את הכאבים שלך בעצמך.

מהי יציבה טובה ?

יציבה מהי

היציבה שלנו טובה כאשר הקשתות של עמוד השדרה ומפרקי הגוף השונים "מאורגנים" בצורה שמחלקת את העומסים ואינה יוצרת עומס יתר על איזור אנטומי מסוים בגופנו. באין עומס יתר אין בלאי ושחיקה של רקמות, אין דלקותואין כאבים.יציבה טובה מהווה בסיס לתנועה מדויקת, נטולת כאב וחסכנית בקלוריות. ביציבה מיטבית הגוף זקוף, מרכז הכובד מצוי במקומו הנכון, הגוף מתעייף פחות, ויציבותו הביו מכנית גדלה.

הבסיס לעמוד שדרה בריא מתחיל ביציבה טובה. שמירה על המבנה של הקשתות של עמוד השדרה בעמידה, ישיבה או בתנועה היא התמצית של יציבה טובה והמפתח לבריאותו של עמוד השדרה והגוף. ביציבה ניטראלית הגוף יכול לפעול באופן מיטבי. הלחצים השונים המופעלים על חלקי הגוף השונים הם מינימאליים. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השלילים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימאלי נשמר גםמרכז הכובד ואנו מקבלים אתהחוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל.

עמוד השדרה כבסיס

עמוד השדרה הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. לעמוד השדרה מבנה ייחודי הנובע מהצורך להוות עמוד תומך ליציבה, מאחז לשרירים וצורך להגן על חוט השדרה. בנוסף לכך חייב עמוד השדרה לאפשר תנועתיות מקסימאלית. עמוד השדרה הוא הפתרון האופטימאלי. גמיש במידה הדרושה לתנועה ועם זאת קשוח מספיק על מנת להגן על חוט השדרה.
 

עמוד השדרה הנמשך מעצם הזנב ועד לבסיס הגולגולת הינו למעשה תעלה המורכבת בצעירותינו מ33 חוליות ושלוש קשתות. בהתבגרותנו, חמשת החוליות מתמזגות ויוצרות את עצם העצה (Sacrum) וארבעת החוליות תחתן מתגבשות להיות עצם הזנב (קוקסיס). לאחר שחמשת חוליות עצם העצה וארבעת חוליות עצם הזנב מתמזגות בהתבגרותנו נותרות בעמוד השדרה רק 24 חוליות פעילות. 

שבע חוליות צוואר, שתים עשרה חוליות חזה וחמש חוליות מותן. עמוד שדרה צווארי (Cervical), המכיל שבע חוליות. עמוד שדרה חזי (Thoracic), הכולל 12 חוליות המחוברות לצלעות מימין ומשמאל. ועמוד שידרה מותני (Lumbar), המורכב מחמש חוליות. חוליות המותן יושבות על עצם העצה (הסקרום) המורכבת מחמש חוליות. בקצהו התחתון של עצם העצה נמצא את עצם הזנב (Coccyx) המורכב משלוש עד ארבע חוליות- משתנה מאדם לאדם. 

קשתות עמוד השדרה

חוליות עמוד השדרה מופרדות על ידי דיסק בין - חולייתי. הדיסק הבין חולייתי בנוי מטבעות סחוסיות ומכיל חומר ג'לטיני. הדיסק הבין חולייתי יחד עם פרקי השטחה מאפשרים לעמוד השדרה לנוע במגוון כיוונים: כפיפה, מתיחה לאחור וכן פיתול. תפקיד נוסף של הדיסק הבין חולייתי הו לבלום זעזועים המופעלים על עמוד השדרה.  

יציבה טובה משמעותה גוף בריא. שפרו יציבתכם ומנעו נזק מגופכם

חשיבות קשתות עמוד השדרה

בהתבוננות מאחור על עמוד שדרה נורמאלי, נגלה שהוא ישר. במבט מהצד נזהה את העקומות הפיזיולוגיות. עקומות אלה הן למעשה הקשתות של עמוד השדרה. במצבו המיטבי מצויד עמוד השדרה בשלוש קשתות: קשת (קיעור) צווארית (Lordosis cervicis), קשת (קימור) גבית (Kyphosisthoracica) וקשת (קיעור) מותנית (Lordosis lumbalis). המבנה הזה מקנה חוזק, יציבות וגמישות לעמוד השדרה ומשמש בסיס ליציבה נכונה ובריאה.

הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השלילים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. הקשתות מאפשרות את הפחתת הזעזועים המופעלים על השלד והגוף . כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימאלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל. הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה הן תוצאה של מאמץ ותמיכה של הרקמות הרכות התומכות בו ובכללן השרירים, הרצועות והגידים. ללא התמיכה של הרקמות הללו עמוד השדרה היה קורס. 

לשרירי הבטן והגב חשיבות מיוחדת בתמיכה ושמירה על המיקום, היציבות והתפקוד של החוליות.חוסר איזון בחוזק או בגמישות של השרירים הללו עלול להוביל למצב של שיבוש בקשתות של עמוד השדרה בצורה שליתר או חוסר "לורדוזה" או לחילופין יתר או חסר "קיפוזה". שיבושים אלה יכולים לגרום לבלאי ושחיקה מהירים יותר בפרקים של עמוד השדרה.

פתולוגיות שכיחות בקשתות עמוד השדרה

כול פגיעה במבנה הקשתות עלולה לתרום להתפתחות בעיות בעמוד השדרה. ישנם מספר מצבים קליניים בהם לעמוד השדרה אין קשתות אופטימאליות. עקמת עמוד השדרה (Scoliosis), היא דוגמה לעיוות בצורת S של קשת עמוד השדרה. עקמת יכולה להשפיע באופן שלילי על היציבה לגרום לאזורים של עומס יתר ואזורים אחרים של תת עומס. כמו כן היא יכולה לגרום לחוסר סימטריה בגובה הכתפיים והמותניים. 

מצבים אחרים של שיבוש קשתות עמוד השדרה עם השלכות קליניות פחות חמורות כוללות: קימור חסר (Hypokyphosis), קימור יתר (hyperkyphosis), קיעור חסר (Hypolordosis) וקיעור יתר (hyperlordosis). במצבים אלו יכול להיגרם שיבוש בכוחות הפועלים על עמוד השדרה, לשינוי ביציבה והשפעת גומלין על הקשתות האחרות. מבחינה בריאותית יציבה נכונה היא יציבה המשמרת את הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה. 

זכור! יציבה טובה משדרת גם ביטחון עצמי ויושרה

השליטה העצבית על היציבה

היציבה והמיקום היחסי של כול חלק בגופנו הם למעשה תהליך מתמשך שמבוקר ונשלט באופן לא מודע על ידי מערכת העצבים המרכזית והפריפרית. לשם פעולה מורכבת זאת אנו זקוקים לתקינותם של המוח כולל החלקים המוטורים שלו, לגזע מוח ולמוח הקטן. בזכות השליטה הזאת אנו מצויים תמיד (פחות או יותר) בטווח התנועה והמנח הנכונים עבורנו. 

מערכת הבקרה עושה שימוש בחיישנים ובמידע המגיעים מאברי הגוף השונים, מהראייה ומהמערכת הווסטיבולרית לשיווי המשקל. שתי שיטות לפיקוח ולתיקון: 1) תיקון של מנח שאינו אופטימאלי או ביצוע לקוי של תנועה מדווחים למערכת העצבים המרכזית וזה בתורו מוציא הנחיות תיקון. 2) תכנון וניבוי מוקדם של אופן ביצוע פעולות ושהייה במנחים והביצוע שלהם. חלק מהמידע לגבי אופן ביצוע מטלות ושהייה במנחים שונים טבוע בנו וחלק אחר נרכש עם השנים והופכים לאוטומטיים.

מהי יציבה לקויה?

כתפיים מעוגלותפגיעה ממושכת או חוזרת על עצמה בקשתות עמוד השדרה משמעותה עומס יתר על החוליות, נזקים, דלקות וכאבים. על כן יציבה לקויה היא מהגורמים הנפוצים ביותר לתפקוד לקוי של עמוד השדרה ולכאבים ומוגבלות. יציבה גרועה יכולה לגרום לכאבי גב, לכאבי צוואר, לכאבי ראש, לתסמונת מפרק הלסת ולעוד תסמונות כאב.

יציבה לקויה יכולה גם להחמיר בעיה שנגרמה ללא כול קשר ליציבה. כך למשל אדם עם נטייה של הראש קדימה (ראש מושט לפנים) שנחשף כתוצאה מתאונת דרכים לנזקי "צליפת שוט" עלול לגרור את הפציעה הרבה יותר מאדם שנושא את ראשו באופן ראוי. כאשר הגוף אינו זקוף והמפרקים והשרירים אינם ממוקמים במצבם האופטימאלי נוצר עומס שמהר מאוד מתפתח ל"עומס יתר" מה שגורם לעייפות, לחוסר נוחות, לשחיקה ובלאי של רקמות גוף הנושאות בעומס ולבסוף פציעה וכאב.

דוגמאות מהחיים

מה קורה לצווארנו כאשר אנו רוכנים לכיוון מסך המחשב? מתרוממים להחליף נורה? או מתכופפים לרחוץ את התינוק?... האם אנחנו משבשים את אחת או יותרמהקשתות של עמוד השדרה? ואם אכן יש שינוי כזה האם הוא מתמשך שניות, דקות, או שעות ...האם השינוי הזהחוזר על עצמו שוב ושוב? צבעי יחוש רגישות וכאב בצווארו אם יכפוף את ראשו לאחור באופן ממושך לצורך צביעה של התקרה. אינסטלטור יחוש כאבים בגבו התחתון אם ירכון לפנים לא באמצעות בירכיו לצורך תיקון כזה או אחר.

עבודה לקויה עם מחשב

איש מחשבים יחוש כאב ומגבלות תנועה בגבו בגין ישיבה ממושכת באופן מרושל, מול מחשב כאשר גבו התחתון מעוגל. הקלדן יחוש כאבי צוואר ושכמות בגלל הקלדה מתמשכת עם צוואר כפוף. רופא השיניים יחוש לאות וכאב בגלל רכינה לא נכונה על מנת לטפל בפיו של חולה.

המשיכו לקרוא אודות אודות כאבי גב עליון וכן אודות כאבי צוואר. שתי תסמונות שעלולות להתפתח בגלל יציבה לקויה.

המאמר הבא: כך תשפרו את היציבה

"וכל מי שהוא יושב לבטח ואינו מתעמל...
אפילו אכל מאכלות טובים ושמר עצמו ...
כל ימיו יהיו מכאובים וכוחו תשש"
רמב"ם הלכות דעות פ"ד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה פוגעת בבריאות

יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

יציבה לקויה פוגעת בבריאות
עקמת בגב

עקמת בגב? אבחון וטיפול המתבצעים מהר ימנעו החמרה והתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת בגב
יציבה אבחון וטיפול

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.

יציבה אבחון וטיפול
יציבה לקויה גורמים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה גורמים
שיפור ותיקון יציבה לקויה

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון יציבה לקויה
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 מנח ראש קדמי
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
כתפיים מורמות

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר, כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מורמות
קיפוזיס עקשת

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

קיפוזיס עקשת
היפר לורדוזיס מותני טיפול

היפר לורדוזיס מותני? טיפול עשוי לצמצם נזקים. מדובר בליקוי במנח חוליות עמוד השדרה התחתון הנושא משמעות ביומכנית. בליקוי זה יש קער יתר בעמוד השדרה המותני ונלווים לו גם בטן בולטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם היפר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי. 

היפר לורדוזיס מותני טיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)