יציבה. אבחון, טיפול ומניעה

יציבה

יציבה היא המצב שבו אתם מחזיקים את הגוף שלכם כנגד כוח המשיכה בעמידה, ישיבה או בכול מצב אחר. יציבה טובה משמעותה עומס נמוך יחסית על השלד ועל הרקמות התומכות (רצועות, מעטפות מפרקים, סחוסים ועוד) ומניעות אותו (גידים, שרירים). יציבה לקויה משמעותה עומסי יתר על השלד והרקמות הללו ופציעות. כאן, בקטגוריה הזאת אנו מפרסמים מאמרים שמסבירים מהי יציבה נכונה ומה המשמעות שלה, כיצד אנו מאבחנים יציבה לקויה וכמובן על האופן שבו אנו מטפלים ומשפרים את היציבה הלקויה.

המושג יציבה (Posture) מקורו במילה הלאטינית שמשמעותה להניח (Ponere). "להניח" מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של היציבה הנכונה למניעת פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו.

אנשים עם יציבה לקויה חשופים בין היתר גם לפציעות כאבים ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים עקב עומסים חריגים. עומסים אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. יציבה לקויה יוצרתגם עייפות הנגרמת מנשיאת הגוף באופן שאינו יעיל מבחינה ביו מכנית ואנרגטית. 

על פי המילון יציבה היא "מצב אברי הגוף בשעת עמידתו" לטעמי: היציבה היא סידור איברי הגוף בכול מצב: ישיבה, עמידה, שכיבה, כפיפה ועוד. ליציבה טובה תפקיד חשוב בתפקוד גופני תקין ובמניעת נזקים כגון פריצת דיסק, כאבי גב תחתון ועוד.

האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה לכך היא שלילית! למעשה הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ממושך כול כך שקשה יהיה אפילו לשפרה. טיפול מוקדם יאפשר שיפור יעיל והימנע היתדרדרות.

סביר להניח שכמו אצל רובנו גם היציבה שלך לוקה בחסר ודורשת שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. יציבה נכונה משמעותה פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. שווה להשקיע את הזמן והאנרגיה הדרושים לשיפורה.

בטבלה סיכמתי את ליקויי היציבה השכיחים ביותר תוך פירוט השרירים הקצרים והשרירים החלשים שמצויים בבסיס הלקות. מלבד אסתטיקה ליציבה לקויה יש משמעות בריאותית כולל כאבים, שחיקת סחוסים, מגבלות תנועה, עייפות ועוד.

"מנח ראש קדמי" (Forward head posture) הוא ליקוי יציבה שכיח ביותר. ליקוי יציבה זה מתאפיין בראש וצוואר הנמצאים במנח קדמי מידי ביחס ליתר עמוד השדרה. בליקוי זה נוצר עומס חריג שעלול לגרום לכאבי ראש, כאבי צוואר, כאבים במפרקי הלסת ועוד.

אחד הגורמים לכאבי ראש ו/או כאבי צוואר, הוא מנח ראש קדמי אותה נטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל למתוח לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. לקות זו נקראת גם "צוואר צב" או "תסמונת הסטודנט".

תפקוד עם כתפיים מורמות (Elevated Shoulder) באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו גורמים לכך. התוצאה עלולה להיות עומסים, נזקים וכאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

ליקוי היציבה שבו הכתפיים מעוגלות או משוכות לפנים הוא שכיח.  ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, עמוד שדרה צווארי וחגורת כתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לאנשים מסוימים, לאו דווקא אנשים מבוגרים, לפתח עקשת או קימור גבי מוגבר - קיפוזיס (Postural Kyphosis). בשנים האחרונות, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

לעיתים קרובות יופיעו בדף הפיענוח של צילום הרנטגן שהופניתם לבצע בגלל כאבי צוואר או כאבי גב, המילים "יישור הלורדוזיס המותני" או "יישור הלורדוזיס הצווארי".  תופעה זאת נגרמת ממגוון סיבות ועלולה להיות לה השפעה על הבריאות שלכם.

כאבים בכפות הרגליים וגם כאבי רגליים עלולים להתפתח גם בגלל ליקוי יציבה המכונה "רגלי יונה" (Pigeon toes). בליקוי יציבה זה כפות הרגליים פונות פנימה. בגלל העיקרון הקינטי שעל פיו פועל הגוף כול פעולה של שריר, מפרק או חוליה משפיעה על חלקי גוף אחרים.

בליקוי יציבה זה הלוקדוזיס המותני קטן מידי או אינו קיים (Lumbar hypolordosis). לעמוד השדרה התחתון יש באופן טבעי לורדוזיס קל (קער) שמאפשר לו לבצע את המטלות שלו ובכללן תנועה, בלימת זעזועים ונשיאת משקל באופן מיטבי.

עמוד השדרה התחתון קעור במידה באופן טבעי. בליקוי היציבה שבו אנו עוסקים יש יתר לורדוזיס של עמוד השדרה המותני (Lumbar hyperlordosis). נלווים לליקוי זה גם בטן מובלטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם יתר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי.