Skip to main content

יציבה לקויה, אבחון וטיפול

יציבה

יציבה לקויה? אבחון וטיפול מוקדמים ימנעו בלאי מהיר וכאבים כרוניים. גוף המוחזק נכון מאפשר לכם להיראות טוב יותר ומהווה דרך חיים המשפיעה על הבריאות הכללית שלכם. מדובר באופן שבו מונח גופכם במגוון מצבים כולל עמידה, ישיבה, שכיבה, הליכה, ריצה או בכול מצב אחר. הקפדה על מנח גוף נכון ולא משנה במה אתם עוסקים תמנע כאב, פציעות ומחלות רבות. 

מנח גוף נכון משמעותו עומס נמוך יחסית על השלד ועל הרקמות התומכות והמניעות (רצועות, מעטפות מפרקים, סחוסים, גידים, שרירים ועוד). מנח לקוי משמעותו עומסי יתר על השלד ועל הרקמות הללו. כאן, אנו סוקרים מאמרים אודות הליקויים במנחים שאנו משתמשים לצורך ישיבה, עמידה ועוד, מה משמעותם, כיצד מאבחנים את הליקויים הללו וכמובן על האופן שבו אנו מטפלים ומשפרים אותם.

יציבה לקויה

המנחים שבו אנו אוחזים את הגוף, נחלקים לשני סוגים, מנחי גוף דינמיים שמתייחסים לאופן שבו הגוף מוחזק במצבים דינאמיים כגון ריצה הילכה, כפיפה ריקוד ועוד ומנחי גוף סטטיים שמתייחסים לאופן שבו אנו מחזיקים אותו במצבים נייחים כלומר יושבים, עומדים, ישנים ועוד. שני הסוגים חשובים למניעת נזקי גוף אבל מנח לקוי של הגוף במצבים סטטיים, במיוחד כאשר אנו שוהים בהם ארוכות, עלול להזיק יותר. המפתח למנח גוף נכון נמצא במצב הקימורים והקיעורים של עמוד השדרה. שמירה במהלך עמידה ישיבה או התכופפות על הקימורים והקיעורים הללו בעמוד השדרה משמעותה מנח נכון. 

השפעות על הבריאות

מנח לקוי של הגוף יוצר שיבושים באופן העברת העומסים במערכות שריר ושלד ומעלה את הסיכון לבלאי מואץ ופציעות בעמוד השדרה וברקמות הסובבות אותו. כתוצאה גם לסיכון גבוה יותר לסבול מסימנים ותסמינים בצוואר, גב עליון, כתפיים, גב תחתון ואגן. עומסים אלו ממנח גופני לקוי גורמים לשינויים ניווניים במפרקים השונים ועקב כך מצמצמים את טווחי התנועה שלנו. שינויים אלה בעמוד השדרה וברקמות החיבור השונות בגוף פוגמות במנגנון שיווי המשקל המתבסס בין היתר על חיישנים שונים בגוף ועל מערכת עצבים תקינה, וגורמות לסיכון גבוה יותר לנפילות ופציעות. במצבים של מנח גוף לקוי באופן מיוחד אנו עלולים להגיע אפילו למצב שבו האדם מתקשה לנשום או ללעוס ולעכל את מזונו.

שיפור עצמי

כדי לשפר את היציבה יש תחילה להיות מודע לה. פיתוח מודעות למצב גופכם במצבים דינמיים וסטטיים. שמרו על רמה גבוהה של פעילות גופנית ומשקל גוף תקין. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה תשמר את היכולות הגופניות שלכם ותאפשר לכם להחזיק את הגוף באופן נכון יותר בקלות יחסית. משקל עודף עלול להחליש ולהעמיס את הרקמות והמפרקים שלכם ולגרום לפגיעה במנח הבסיסי שלכם. נסו לשפר את הסביבה שלכם ולהתאים אותה למידות שלכם ובכך למנוע מאמצים קיצוניים כדי לשמור על מנח גופני ראוי. גוונו את העומסים שאתם מטילים על הגוף על ידי שינויים תכופים בסוג הפעילות ועוד.

טיפול כירופרקטי

הטיפול הכירופרקטי עשוי לצמצם את הנזק הנגרם מגוף המוחזק לא נכון. הטיפול יחל לאחר אבחון שיזהה את סוג הלקות ואת ההרגלים שלכם בכול הנוגע למנחים. הטיפול שיעשה באמצעות טכניקות ידניות ויכלול הנחיות ואימונים שמטרתם שיפור הליקוי. טכניקות הטיפול הידניות תכלולנה הפעלות פסיביות ואקטיביות של חלקי הגוף המעורבים ותרגילים מתקנים לחיזוק, גמישות ואיזון שרירים ורקמות חיבור. עוד יינתנו הנחיות שהתמקדו בשינויים שדרושים באופן התפקוד היומי ובכלל זה הנחיות ארגונומיות.

יציבה. מידע כללי על משמעות המונח מוגש במאמר הבא. מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה להניח (Ponere). "להניח" מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו.

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים פציעות חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף חושפים את האנשים בין היתר גם לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסים אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה? ההשפעות על הבריאות עלולות להיות נרחבות ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. המנחים הגופניים שבהם אנו מצויים בכול אחד מהמצבים ביום ובלילה כולל ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה לכך היא שלילית! למעשה הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ממושך כול כך שקשה יהיה אפילו לשפרה. טיפול מוקדם יאפשר שיפור יעיל והימנע היתדרדרות.

שיפור ותיקון היציבה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

ליקויי יציבה. טבלה מסכמת של מנחי גוף לקויים האופייניים לאנשים רבים מובאת כאן לפניכם. בטבלה תמצאו פירוט השרירים הקצרים והשרירים החלשים שמצויים בבסיס כול לקות. מלבד אסתטיקה למנח גוף לקוי יש משמעות בריאותית כולל כאבים, שחיקת סחוסים, עייפות ועוד.

מנח ראש קדמי (Forward head posture) הוא ליקוי שכיח ביותר. ליקוי זה מתאפיין בראש וצוואר הנמצאים במנח קדמי מידי ביחס ליתר עמוד השדרה. בליקוי זה נוצר עומס חריג שעלול לגרום לנזקים גופניים, כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבים במפרקי הלסת ועוד.

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל למתוח לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

תפקוד עם כתפיים מורמות (Elevated Shoulder) באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו גורמים לכך. התוצאה עלולה להיות עומסים, נזקים וכאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לאנשים מסוימים, לאו דווקא אנשים מבוגרים, לפתח עקשת או קימור גבי מוגבר - קיפוזיס (Postural Kyphosis). בשנים האחרונות, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

לעיתים קרובות יופיעו בדף הפיענוח של צילום הרנטגן שהופניתם לבצע בגלל כאבי צוואר או כאבי גב, המילים "יישור הלורדוזיס המותני" או "יישור הלורדוזיס הצווארי".  תופעה זאת נגרמת ממגוון סיבות ועלולה להיות לה השפעה על הבריאות שלכם.

כפות רגליים פונות פנימה עלולות לגרום על פי העיקרון הקינטי שעל פיו פועל הגוף לעומסים במעלה השרשרת הקינטית ולהתפתחות כאבים בכפות הרגליים, כאבים בברכיים ועוד. מדובר בליקוי שכיח במנח כפות הרגליים המכונה "רגלי יונה" (Pigeon toes). 

לורדוזיס מותני מופחת הוא ליקוי שכיח במנח חוליות עמוד השדרה המותני. בליקוי זה הלוקדוזיס המותני קטן מידי או אינו קיים (Lumbar hypolordosis). לעמוד השדרה התחתון יש באופן טבעי לורדוזיס קל (קער) שמאפשר לו לבצע את המטלות שלו.

לורדוזיס מותני מוגבר הוא ליקוי במנח חוליות עמוד השדרה התחתון. בליקוי זה יש יתר לורדוזיס של עמוד השדרה המותני (Lumbar hyperlordosis). נלווים לליקוי זה גם בטן מובלטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם יתר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי. 

חדשות - מחקרים רפואיים

 • פעילות גופנית מתונה או אינטנסיבית

  פעילות גופנית מתונה או אינטנסיבית, מה עדיף? מחקרים רבים העוסקים באופן שבו רצוי לבצע פעילות גופנית מגיעים למסקנות סותרות. חלקם ממליץ על פעילות מתונה כמו למשל הליכה איטית וחלקם טוען שפעילות אינטנסיבית נושאת יתרונות רבים יותר. 

   
 • הטלפון החכם גורם להשמנה

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים העיקריים להשמנה. הטלפון החכם מעודד את אורח החיים הפסיבי וזאת למרות שלא צריך לשבת כדי להשתמש בו.

   
 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים הנתונים לעומסים חריגים כמו מפרק הברך. כאבי ברכיים בעת עלייה במדרגות עלול להיות התסמין הראשון של המחלה הזאת.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)