דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל תסמינים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  דורבן ברגל – תסמינים הנובעים מדורבן בעקב מהווים תלונה שכיחה. דורבן או בזרגון מקצועי "דלקת בחיתולית הכפית" נגרם בגלל פציעה של רקמת חיבור זאת הממוקמת בתחתית כף הרגל. סימנים ותסמינים אופייניים לגירוי דלקתי זה בחיתולית הכפית או לדורבן כוללים כאבים בכף הרגל ובעיקר באזור העקב וקושי לעמוד, ללכת או לרוץ. הכאבים הללו מחמירים בעמידה, הליכה, ריצה או בכול מצב נושא משקל אחר. הטיפול בגלי הלם יעיל ביותר וחברות ביטוח רבות מגדירות אותו כטיפול מחליף ניתוח. בכל מקרה של דורבן ברגל תסמינים אופייניים יועילו לאבחון הבעיה.

  דורבן מהווה גורם שכיח לכאבים בכף הרגל בקרב בוגרים, אתלטים וגם בקרב כאלה שאינם ספורטאים. עומס רב וסיכוני פציעה מוגברים מוטלים על כף הרגל ועל חיתולית הכפית אשר נדרשים לשאת את משקל גופנו. יש לזכור שהעומסים על רקמות אלו גדול הרבה יותר בגלל הדרישה שמוטלת עליהן לבלום זעזועים במצבים נייחים ודינמיים (עמידה, הליכה, ריצה, קפיצה) תוך שמירה על יציבות, עמידות וגמישות של כפות הרגליים והגוף. ללא טיפול מתאים דורבן ברגל עלול להפוך לכרוני, לגרום לפגיעה תפקודית ולפגיעה משמעותית באיכות החיים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   דורבן ברגל תסמינים – רקע

   ברוב המקרים של כאבים בעקב החשד הראשוני הוא שמדובר בכאבי דורבן ברגל – מצב קליני שנגרם בגלל הסתיידות מקומית הנוצרת בעקב. יחד עם זאת לא תמיד מדובר במצב כואב. בחלק ניכר מהמקרים הדורבן ברגל אינו גורם לסימנים ותסמינים ויכול להתקיים שנים מבלי שנהיה מודעים לו במקרים אלו אין צורך לטפל בו. הרבה פעמים אנו עדים לקיומו באקראי כאשר אנו סורקים צילום רנטגן של אזור אחר. עוד חשוב לזכור שלא כול כאב בעקב נגרם בהכרח מתופעה זאת.

   יחד עם זאת כאשר מופיעים סימנים ותסמינים בעקב חשוב לא להתעכב עם הטיפול. התעלמות מכאבים בכף הרגל הנגרמים מבעיה זאת תגדיל את הסיכוי לכאבים כרוניים וקושי גדול יותר לריפוי. אחד הטיפולים היעילים ביותר בבעיה זאת הוא טיפול בגלי הלם הניתן בהתאמה אישית לחומרת הדלקת ולפרק הזמן שהיא קיימת.

   אנטומיה בסיסית של כף הרגל

   היכולת של כף הרגל לעמוד בעומסים מוקנית לה בזכות המבנה המיוחד של כף הרגל. לכף הרגל שלושה אזורים עיקריים: כף רגל קדמית, כף רגל אמצעית וכף רגל אחורית. בכף רגל קדמית אנו מוצאים את האצבעות, ועצמות עצמות המסרק. בכף רגל אמצעית באזור הקשת אנו מוצאים את חמשת העצמות הטרסל. עצמות אלו מחוברות לכף רגל קדמית וכף רגל אחורית באמצעות שרירים ורקמת חיבור הקרויה חיתולית הכפית (Plantar fascia).

   בכף הרגל האחורית אנו מוצאים את עצם הערקום ועצם העקב. עצם העקב היא העצם הגדולה ביותר בכף הרגל. בתחתית כף הרגל אנו מוצאים שכבת שומן מבודדת. כל המרכיבים הללו עובדים יחדיו להקנות לכף הרגל יציבות, שיווי משקל ותנועה. כשל מבני או כשל תפקודי באחד המרכיבים הללו יכול לגרום לשחיקה ובלאי באחד הפרקים או ברקמות הרכות וכתוצאה מכך להתפתחות בין היתר דורבן ברגל.

   חיתולית הכפית – מה זה?

   חיתולית הכפית (Plantar fascia) היא רקמה סיבית עבה וחזקה אשר מתחילה בזיז הפנימי של עצם העקב (Calcaneus) בחלק האחורי של כף הרגל ומתפרסת על מנת להתחבר אל בסיס כול אחת מאצבעות כף הרגל. נזק לחיתולית הכפית יתרחש לרוב, באזור העקב בסמוך לנקודת החיבור לזיז העקב, שכן, באזור זה חיתולית הכיפה עדינה יותר מאשר בהמשכה סמוך לאצבעות, אך בהרבה מקרים הנזק והכאבים יופיעו גם לפנים באזור הקשת של כף הרגל.

   חיתולית הכפית יוצרת את הקשת האורכית אשר במהלך הליכה או ריצה מגביהה את הקשת ומתחילה את התרוממות כף הרגל לצורך המשך תקין של הפעילות. לאור הבנת העומסים שמוטלים על הרקמה הזאת מפליא מדוע אינה נפצעת יותר. למרות חוסנה, כמו כול רקמה אחרת בגופנו גם לחיתולית הכיפה יש נקודת שבירה. עומס יתר יכול להזיק לרקמה הזאת להוביל לפציעתה, להיווצרות דלקת והתפתחות דורבן ברגל.  

   דורבן ברגל תסמינים וסימנים

   דורבן ברגל תסמינים
   דורבן ברגל תסמינים

   דורבן (Heel spurs) הוא מצב דלקתי באזור החיבור של חיתולית אל קרקעית עצם העקב. התסמינים העיקריים שעלולים להופיע במצב הזה כוללים כאבים בעקב ובכף רגל וקושי לעמוד וללכת. הכאבים יכולים להתפתח בכף רגל אחת או בשתי כפות הרגליים ללא העדפה של מין או גיל. שמה העממי של הפתולוגיה הזאת "דורבן" ניתן לה בגלל שלעתים בנקודת הפציעה של חיתולית הכיפה, בסמיכות לעצם העקב נוצר זיז מסויד וקשיח שניתן לפעמים לראותו בצילום רנטגן.

   דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) או דורבן ברגל היא מצב דלקתי בנקודה כלשהי ברקמת החיבור הקרויה חיתולית הכפית (Plantar fascia). הסימנים והתסמינים של דלקת בחיתולית הכפית זהים לאלו של דורבן מלבד המיקום של הכאב שמשתנה בהתאם למיקום הנזק.

   דורבן ברגל – גורמים אפשריים

   מספר גורמים עלולים להיות האחראיים לפציעה של חיתולית הכפית ולהתפתחות דורבן ברגל וכאבים באזור העקב. את הגורמים העיקריים לפגיעות בכף הרגל ובכלל זה לפגיעה בחיתולית הכפית ניתן לחלק לשתי קבוצות: גורמים התנהגותיים וגורמים מבניים.

   גורמים התנהגותיים

   עומס יתר הנגרם בגלל גורמים התנהגותיים מאפיין לרוב אנשים העוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית ובכלל זה ספורטאים ובעיקר רצים שאינם רצים נכון או סובלים מבעיות מבניות, ספורטאים אשר קופצים (כדורסל) ורקדנים (ריקודים אירוביים). יש לזכור שכאשר אנו הולכים, רצים או קופצים אנו מכפילים פי כמה את העומסים הגבוהים ממילא המוטלים על חיתולית הכפית ומעלים את הסיכון להתפתחות דורבן ברגל.

   סיבות התנהגותיות נוספות שגם הן מובילות מוקדם יותר לנקודת העומס יתר של חיתולית הכיפה כוללות עמידה ממושכת, נעילת נעליים שאינן מתאימות, עלייה מהירה מידי בעומס אימונים נושאי משקל גוף (ריצה, הליכה, משחקי כדור), ריצה על משטחים קשיחים, ספורטאים שחוקים אשר צברו הרבה נזקים וגופם אינו מתפקד היטב מבחינת יכולתו לספוג זעזועים, משקל עודף והשמנה המגבירים את העומס על הקשתות של כף הרגל.

   גורמים מבניים

   גורמים מבניים אשר בעטיים חשופה כף הרגל לעומסים ופתולוגים כוללים בעיקר שוני מבני של קשת כף הרגל: קשת גבוהה (pes cavus) או קשת שטוחה (pes planus). שוני מבני עלול לפגוע בתפקודה הביו-מכני התקין של קשת כף הרגל להגביר את העומסים ולרכזם באופן בעייתי ולגרום לנזקים ברקמת חיתולית הכפית והתפתחות דורבן ברגל.

   בעיות נוספות אשר יש ביכולתן לשנות את התפקוד המכני של כף הרגל ולגרום לעומס יתר גם על חיתולית הכיפה כוללות: אצבע פטיש (Hammertoes), אצבע טופר (Claw toe) ובוהן קלובה (Hallux Valgus). כול הבעיות המבניות הללו כמו גם פציעות, ניתוחים, דלקות פרקים או שיגדון (Gout) ומחלת הסוכרת, משנות את אופן ההליכה שלנו, מייצרות עומס מצטבר על קשת כף הרגל, קרעים זעירים בחיתולית הכיפה, דלקות וכאבים.

   גורמים נוספים

   אין לשכוח, דורבן ברגל יכול להתחיל מפציעה על רקע של חבלה חדה. פעם אחת ויחידה שבה נחתתם נחיתה לא טובה עם כף הרגל על משטח קשיח או חפץ חד עלולים לגרום להתפתחות רגישות מקומית. התעלמות מהפציעה ראשונית הזאת והמשך העמסה על כפות הרגליים עלולים להוביל להתפתחות דורבן.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב