דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול

דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת פרקים ניוונית? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בפרקי הגוף. דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא מחלה הפוגעת במפרקי הגוף וגורמת בין היתר לשחיקה של הסחוסים בתוך המפרקים. מחלות פרקים ובכלל זה מחלות פרקים ניווניות טורדות את האדם ופוגעות באיכות חייו. יש מספר רב של מחלות פרקים ובכללן כאלה הנגרמות בגלל ליקוי אוטו אימוני, כאלה הנגרמות בגלל מחלות מטבוליות וכמובן כאלה הנגרמות על רקע ניווני.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  למרות ההתקדמות האדירה שעושים הרפואה והמדע הרי שבתחום הזה ההתקדמות היא מועטה. אין מזור למחלת פרקים ניוונית. כול שנתן לעשות הוא לצמצם את הסימנים והתסמינים של המחלה ולעכב את התפתחותה. אלא שכדי לעשות זאת צריך להתחיל לטפל בה בשלבים מוקדמים ככול האפשר. ולכן, בכול מקרה של דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול מהירים משרתים את מיטב האינטרסים שלכם.

  {loadposition inside-page}

  דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול – רקע

  דלקת מפרקים ניוונית ( OA/Osteoarthritis) היא פתולוגיה של מפרקי הגוף הכוללת אובדן סחוס מפרקי וצמיחת זיזי עצם במפרקים. מחלה זו היא הפגיעה הנפוצה ביותר במפרקים ולמעשה כולנו סובלים או נסבול ממנה בשלב כלשהו בחיינו. מחלת הפרקים על רקע ניווני – מופיעה עם התבגרותנו. באופן עקרוני זוהי מחלה של הגיל המבוגר, אבל יכולה להופיע גם אצל צעירים אצלם הסחוס במפרק נחבל או עמד בלחצים גדולים מדי או נפגע בגלל ניתוח.

  בקרב יותר מ- 80% מהאוכלוסייה מעל גיל 65 ימצאו סימנים בצילומי רנטגן למחלת מפרקים ניוונית זאת באחד או יותר מהפרקים בגוף. עם זאת רק בקרב 60% מהם יופיעו גם התסמינים של המחלה ובכלל זה כאבים, מגבלות תנועה נוקשות ועוד. המחלה הניוונית של המפרקים מופיעה בגילאים צעירים היא לרוב משנית לפגיעה טראומטית במפרקים. OA הנה מחלה אוניברסלית וכל אחד יחלה בה אם יחיה מספיק זמן. לנשים סיכוי גבוה יותר לחלות במחלה זאת.

  תרופה למחלה זו אינה בנמצא אך נהוגים טיפולים תומכים ומשמרים לסובלים מהמחלה. המחלה יכולה להופיע בכל אחד מן הפרקים אך היא שכיחה בעיקר בפרקים הגדולים נושאי המשקל של גופנו. כגון מפרק הברך, פרקי עמוד השדרה מפרק הירך וכן בפרקים הנתונים לעומסים גדולים מסיבות של עומס יתר כגון פרקי האצבעות והאגודלים. לתפוצת המחלה יש קשר מסוים עם מגדר, מוצא אתני ומבנה גוף. בדרך כלל רק פרק אחד או שניים יהיו סימפטומטיים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פתולוגיה אופיינית

   דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול
   דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול

   המאפיינים העיקריים: הרס סחוס פרוגרסיבי, יצירת ציסטות סובכונדרליות, סקלרוזיס של העצם מסביב, יצירת אוסטאופיטים ופיברוזיס קפסולרי. הנזקים הללו מתפתחים באופן הבא: במהלך המחלה, מופר שיווי המשקל המבני בסחוס של המפרק. תאי הסחוס פועלים ליצור מוגבר של חומרי גלם חדשים ליצירת סחוס אך במקביל הם מייצרים אנזימים המעכלים את הסחוס. מעגל היצור והעיכול המוגבר של הסחוס מסתכם בירידה בכמות הסחוס. רקמת העצם הסמוכה הופכת דלילה וחסרה.

   תהליכי ריפוי העצם המופעלים בעקבות הפגיעה בעצם מסתכמים בהופעת בליטות עצם (אוסטאופיטים) באזור המפרק. לסיכום – מדובר בבעיית פרקים כרונית, בה מתרחש תהליך מתקדם של התרככות ואיבוד צורה של הסחוס הארטיקולרי. התהליך מלווה בצמיחה חדשה של סחוס ועצם בגבולות הפרק (אוסטאופיטים) ופיברוזיס של הקפסולה.

   גורמי סיכון לדלקת פרקים ניוונית

   גורם הסיכון הברור ביותר הוא הגיל. שכיחות המחלה עולה עם הגיל. עם זאת לוקח למחלה שנים ארוכות של שחיקה כדי להגיע למצב של סימנים ותסמינים כולל כאבים. כאמור כל אדם אם יחיה מספיק שנים יסבול מהמחלה הזאת. גורמי סיכון נוספים כוללים נטייה גנטית, אופן השימוש במפרק או במילים אחרות עומס יתר שיכול להיגרם למשל בגלל פגיעות מעומס נשנה, בגלל פציעות ספורט, עקב מחלות פרקים אחרות, חבלה למפרק כולל עקב ניתוח, מפרקים שאינם מאוזנים מבחינה מבנית ו/או ביו מכנית (כפות רגליים שטוחות או גבוהות, ברכיי X או ברכי O, עקמת ועוד).

   סיווג

   מחלת מפרקים על רקע ניווני מסווגת כראשונית או שניונית. מחלת מפרקים על רקע ניווני ראשונית היא אידיופטית (מגורם לא ידוע) ומופיעה לרוב עם הגיל, מחלת מפרקים על רקע ניווני שניונית מופיעה בעקבות שינויים בסביבת הסחוס כגון טראומה, הפרעות מבנה שלד מולדות, דלקות מפרקים שונות, הפרעות מטבוליות ומחלות הפוגעות במבנה הסחוס. מחלה זאת עלולה לפגוע במספר מפרקים (Generalized OA) או במפרק בודד.

   דלקת פרקים ניוונית – סימנים ותסמינים

   התסמין העיקרי של מחלת פרקים על רקע ניווני הוא כאב המופיע בהדרגה, מחמיר תחילה במנוחה ומשתפר בפעילות ובשלבים מתקדמים יותר מחמיר במאמץ ומוקל במנוחה. הכאב הקשה ביותר הוא בלילה בעת שינה. הכאב מתואר ככאב עמוק או כתחושת שריפה הקשורה לשרירים ולגידים של האזור. התלונה השנייה בשכיחותה היא נוקשות. עם התקדמות המחלה יופיעו נוקשות ומגבלות תנועה במפרקים וכן רעשים וחריקות (קרפיטציות).

   התהליכים הניווניים במפרקים הפגועים עשויים להעמיק את הנזקים במפרק והתוצאה תתבטא בנפיחות, חום מקומי, אודם של אזור המפרק ונוקשות. בתחילה תופיע הנוקשות לאחר מנוחה ובשלבים מתקדמים יותר תהפוך להיות תמידית. נפיחות – יכולה להיות נוכחת לסירוגין או קבועה. במידה ומחלת הפרקים הניוונית נמשכת מספיק זמן המפרק עובר גם תהליך של דפורמציה מבנית וכמובן איבוד טווחי תנועה.

   מפרקים פגיעים במיוחד

   למרות שמחלת המפרקים הזאת יכולה לפגוע בכל מפרק בגוף, נפוצות פגיעות בעיקר במפרקים נושאי משקל גדולים, דהינו בברכיים במפרקי הירך, בעמוד השדרה הצווארי והמותני ובמפרקי אצבעות הידיים. כתשעה מיליון אמריקאים סובלים ממחלת פרקים ניוונית בברכיים. מחצית מהנשים בקרב קבוצה זו הן מבוגרות בגיל 65 שנים ומעלה. במחקר שביצע משרד הבריאות האמריקאי ב 2008 הוערך ש46% מהציבור הבוגר האמריקאי צפוי לפתח מחלה ניווניות באחד או יותר מהמפרקים ובעיקר בברך עד הגיעם לגיל 85.

   בחולי ניווני של מפרקי עמוד השדרה ייתכנו תסמינים רדיקולריים (הנובעים מלחץ על שורשי עצב) כמו כאב מוקרן, תחושת נימול וחולשה. בדלקת מפרקים על רקע ניווני באצבעות הידיים מופיעים קשרירים (גושי עצם מכוסים בסחוס) במפרקים המרוחקים והמקורבים שבין גלילי האצבעות המכונים קשרירים על שם הברדן (Heberden's nodes) וקשרירים על שם בוכרד (Bouchard's nodes). הקשרירים נוטים להגביל את התנועה במפרקי האצבעות.

   דלקת פרקים ניוונית – אבחון

   לאבחון המחלה נגיע לרוב לאחר לימוד ההיסטוריה הרפואית וביצוע בדיקה גופנית. לעתים נזדקק גם לביצוע בדיקות מתקדמות כולל בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה. במהלך ההיסטוריה נלמד בין היתר כיצד החלו הסימנים והתסמינים, מה אופיים, מה מקל ומה מחמיר אותם ועוד. בבדיקה גופנית – נחפש אחר נפיחות, רגישות, הגבלה בתנועה, קרפיטציות, אי יציבות. במידת הצורך נבצע בדיקות הדמיה. ברוב המקרים צילום רנטגן רגיל יספיק לצורך ביצוע האבחנה. להלן הסימנים שנחפש בצילומי הרנטגן: היצרות אסימטרית של המרווח בתוך המפרק, סקלרוזיס סוב-כונדרלי, ציסטות סובכונדרליות, אוסטאופיטים בגבולות המפרק. לעתים נבחין בעדות לפגיעות קודמות.

   יש לקחת בחשבון שבמרבית האוכלוסייה המבוגרת ימצאו סימנים למחלת מפרקים על רקע ניווני ללא תסמיני מחלה. אין בדיקות מעבדה המזהות מחלה זאת אך לפעמים יערכו בדיקות דם ובדיקת הנוזל הסינוביאלי כדי לשלול מחלות אחרות של המפרקים או על מנת לזהות את אותן מחלות העשויות להיות הגורם לתסמינים או לדלקת פרקים ניוונית שניונית.

   דלקת פרקים ניוונית – טיפול

   אין בנמצא תרופה או טיפול אחד שנמצאו כיעילים לריפוי מחלה זאת. הטיפולים הנהוגים מטרתם הפחתת כאב, מניעת החמרה במצב המפרקים ושיפור של תפקודם.

   טיפולי כירופרקטיקה

   דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול
   דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול

   כירופרקטיקה יכולת לתת מענה למגבלות ולסימפטומים שיש לחולים במחלה זו. כירופרקט ידע לשפר את טווח התנועה, להחזיר את האיזון הנדרש לשרירים הפועלים על המפרק ובסביבתו ולהמליץ ולכוון לגבי שינויים נדרשים באורח החיים: דיאטה, ופעילות גופנית מתאימה.

   הפחתת משקל הגוף נועדה גם כדי לצמצם את העומסים על המפרקים נושאי המשקל. לעתים משתמשים בעזרים דוגמת מקל הליכה או הליכון כדי להפחית נשיאת משקל על מפרקים פגועים ולהקל על תפקוד יום יומי של חולים דלקת מפרקים ניוונית או במקבעים שונים כדי לאפשר מנוחות קצרות למפרקים. מנוחה מקלה על הכאבים בתנאי שהיא מלווה בפרקי אימון והתעמלות למניעת נוקשות וחולשה במפרקים.

   תרופות נוגדות דלקת

   תרופות שונות להורדת כאב משמשות תדיר במקרים של מחלת מפרקים ניוונית. התרופות יכולות להינתן דרך הפה או כמשחות למריחה על אזורי הכאב. כאשר מחלת הפרקים על רקע ניווני מלווה בסימני דלקת יינתנו תרופות נוגדות לתהליך שאינם על בסיס סטרואידים (NSAID) וגם קורטיקוסטרואידים בהזרקה ישירה למפרק. אין ממצאים מחקריים התומכים בשימוש הפופולרי בתרופות או תוספי מזון המכילים מרכיבים שונים של רקמת סחוס כמו גלוקוזאמין וכונדרויטין סולפט. מעט מאוד עדויות נמצאו ליעילותם של אלה במניעת כאב אם בכלל לעומת תרופות פלסבו.

   ניתוחים?

   כאשר אין די בטיפולים שמרניים ובטיפולים תרופתיים נשקלת האפשרות הכירורגית. בחולי דלקת מפרקים ניוונית נערכים ניתוחים במהלכם מוחלפים המפרקים במפרקים מלאכותיים, מוסרים שבבים מתוך המפרקים, מארגנים מחדש את מבנה העצמות או מקבעים מפרקים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,