Skip to main content

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

סטרואידים אנבוליים לפיתוח גוף עשויים לעזור לכם בהגדלת מסת השריר אך עלולים לגרום לנזקים בריאותיים כבדים. לגוף שרירי יתרונות רבים כולל ייצוב של עמוד השדרה והפחתת כאבי גב. צעירים רבים חפצים בגוף שרירי וחלקם נוקטים בצעדים דרסטיים כדי להשיג זאת.

בסקר שנערך בארצות הברית נמצא שמעל לשליש לבני הנוער שעסקו בספורט פיתוח גוף צרכו תוספים לצורך כך כולל סטרואידים. צריכה או קיום של סטרואידים אנאבוליים, סינתטיים או טבעיים, מעודדים גידול וחלוקת תאים בגוף. התוצאה של צריכתם היא בין היתר גידול של מספר סוגי רקמות ובעיקר שרירים ועצמות. דוגמא לסטרואיד אנבולי טבעי וחזק הוא הטסטוסטרון.

סטרואידים אנבוליים לפיתוח גוף - רקע

סטרואידים אנאבוליים המהווים חומר אסור לשימוש לשם שיפור יכולות גופניות ופיתוח גוף, הם חומרים כימיים שהשפעתם דומה לזו המושגת על ידי ההורמון הטבעי המצוי בגופנו הקרוי טסטוסטרון. לסטרואידים האנבוליים יש יכולת לבנות מסת שריר (יכולת אנבולית) אבל יש גם יכולת אנדוגנית המעודדת התפתחות מינית זכרית. רופאים נעזרים בהשפעה האחרונה הזאת של סטרואידים אנבוליים כדי לטפל במקרים של התפתחות מינית לקויה. כפי שמציין המחקר הנוכחי האיסור על שימוש בסטרואידים אנבוליים ללא מרשם רופא לא מרשים את ציבור המתאמנים ומפתחי הגוף. השימוש בחומרים אלה הופך להיות שכיח יותר משנה לשנה.

בארצות הברית רוב המשתמשים בסטרואידים אנבוליים הם צעירים שחפצים בגוף שרירי ומפותח יותר. בחלק מהמקרים הצעירים הללו צורכים גם תרופות מרשם כדי לנטרל את ההשפעות הלא רצויות של הסטרואידים האנבוליים הכוללים בין היתר השפעות התנהגותיות כמו פרנויה, דיכאון ואגרסיות, נזקים קרדיו וסקולאריים, פגיעה בכבד כולל צהבת, אי ספיקת כבד, סרטן, דימומים ועוד, פגיעה בכליה, פגיעה בעור כולל אקנה ונשירת שיער, פגיעה בפוריות, פגיעה הורמונאלית הגורמת להשמנה וירידה במסת השריר, עלייה בשיעור מקרי הסרטן, קשיים בתפקוד המיני בגלל ירידה בדחף המיני ואין אונות ובעיקר עלייה במספר מקרי המוות המוקדם ועוד.

המחקר

סטרואידים אנבוליים לפיתוח גוףרקע: הרשתות החברתיות משפיעות על חיינו באופנים שונים כולל בין היתר על הדימוי העצמי שלנו. הדמויות הניבטות מהרשתות החברתיות הופכות להיות שריריות יותר וגורמות לנו לרוץ לחדרי הכושר ולהתאמן על השרירים שלנו.

מטרת המחקר: היא לבדוק עד כמה הצעירים והצעירות נוטים לעשות שימוש בחומרים לא בריאים מנפחי שריר. המחקר (METHODS) שנעשה באמצעות שאלון הקיף אלפי צעירים וצעירות מ20 בתי ספר תיכוניים שנשאלו על שינויים בתזונה, האימונים, צריכת אבקות חלבונים, שימוש בסטרואידים וחומרים מנפחי שריר אחרים.

תוצאות המחקר: השימוש בחומרים מנפחי שרירים שכיח בקבוצת גיל זאת. 34.7% מהם צורכים אבקות חלבון או שיקים,  5.9% משתמשים בסטרואידים. התנהלות זאת אופיינית יותר בקרב בנים מאשר בנות. בנות בעלות עודף משקל נטו לצרוך אבקות חלבונים ושיקים לעומת בנות שמקל גופן תקין.

מסקנות החוקרים: השימוש בחומרים מנפחי שרירים שכיח בקרב בני הנוער. התופעה חייבת למשוך את תשומת הלב של הגורמים השונים כולל גורמי רפואה. אלה חייבים לשאול את בני הנוער המגיעים אליהם לגבי שימוש בחומרים אסורים. 

על פי החוקרים שימוש בחומרים סטרואידים מהווים גורם בעיתי והשפעתו משתרעת על החל מהתפתחות אקנה, שיעור יתר של הגוף ועד בעיות לב וכבד. יש לדעת החוקרים לערוך פעילות הסברתית בקרב הצעירים על הנושא. 

Pediatrics, 11, 2012

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

בחירת נעלי ריצה

בחירת נעלי ריצה טובות ומתאימות תצמצם את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

בחירת נעלי ריצה
ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
לשרוף שומנים ביעילות

לשרוף שומנים ביעילות זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. יש מטרות שונות לעיסוק בספורט. ספורט שמטרתו הפחתת משקל קלה אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות זו חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

לשרוף שומנים ביעילות
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ריצה משפרת גם את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ריצה משפרת גם את הראייה
ספורט ורק אחר כך טלוויזיה

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה
שרירים בגוף האדם

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

שרירים בגוף האדם

מחקרים רפואיים - חדשות

 • מסרונים במקום שינה

  מסרונים במקום שינה? הילדים שלכם עלולים לשלם מחיר בריאותי על כך. גורמים רבים, בעידן הנוכחי, עלולים לגזול שינה מילדכם. בין היתר נמנה את המחשב, הטלוויזיה והטלפון החכם. ילדים השולחים הודעות SMS על חשבון שעות שינה משלמים מחיר בריאותי. 

   
 • יותר פעילות פחות הרזיה

  יותר פעילות פחות הרזיה! המחקר הנוכחי מצא שפעילות אירובית יומית בת 30 דקות נושאת יתרונות דומים לפעילות אירובית יומית בת שעה בכול הנוגע להפחתה במשקל ולאחוזי השומן בגוף. לדעת החוקרים אלו שהתאמנו יותר היו רעבים יותר ואכלו יותר.

   
 • עישון גורם סיכון לכאבי גב

  עישון גורם סיכון לכאבי גב! השכיחות העצומה של כאבי גב וההמגבלות הקשות שהיא מטילה הופכים את הבעיה הזאת לאחת הבעיות המעיקות ביותר על האדם המודרני והיקרה ביותר בכול הנוגע לנזקים הכלכליים האישיים והלאומיים הנגרמים בגינה. אז מה עושים?

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)