Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו. עקב יעילותה בשיפור היכולות הגופניות היוגה עלולה גם לגרום לפציעות קשות. לאחרונה יותר מתרגלי יוגה נפצעים באופן חמור.

מנתונים שנאספו בארצות הברית נמצא שבשנים האחרונות יותר מתרגלי יוגה נפצעים בגופם ולעתים אפילו פציעות קשות. למרות נתונים אלה יוגה נחשבת לבטוחה ולא היה בכוונת החוקרים להפחיד או למנוע את תרגולה. היתרונות של היוגה ברורים והם כוללים בין היתר הורדת לחץ הדם, הפחתה בכולסטרול, הפחתה בקצב הלב, שיפור במצבי דיכאון, חרדות והפרעות שינה ועוד ועוד. יחד עם זאת מדובר בפעילות גופנית שלוקחת את הגוף לקצוות שלו בכול הנוגע לטווחי תנועה. כאן טמון היתרון וכאן גם טמון החיסרון של היוגה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות יוגה חמורות - רקע

פציעות יוגהבשנים האחרונות הפופולאריות של יוגה ברחבי העולם עולה. על פי נותנים ממקורות שונים יוגה מתורגלת על ידי 200 מיליוני בני אדם ברחבי העולם. בשנת 2007 תרגלו יוגה כ5% מהבוגרים בארצות הברית, בשנת 2012 מספר המתרגלי עלה למעל 9% מכלל המבוגרים בארצות הברית. למרות העובדה שיוגה נחשבת לבטוחה יחסית, מספרם הרב של המתאמנים מעלה את מספר הפציעות ובכלל זה את מספר הפציעות החמורות שחלקן אף דורש התערבות כירורגית.

המחקר

המחקר: החוקרים בדקו נתונים ממספר מקורות לגבי מספר הפציעות החמורות בארצות הברית כתוצאה מתרגול יוגה.

ממצאי המחקר: על פי המחקר מספר הפציעות החמורות שנגרמות מתרגול יוגה ומחייבות חדרי מיון עלה ב70% ואף יותר בקרב אנשים מבוגרים. הנתון המטריד הוא שמגמת הפציעות החמורות מראה גרף ברור של עלייה. בין השנים 2001-2014 ביקרו בחדרי המיון בארצות הברית כמעט 30,000 אמריקאים מפציעות שנגרמו מתרגול יוגה כולל מתיחות ונקיעות חמורות של שרירים ומפרקים (45%), שברים (5%) ופציעות נוספות. מבוגרים מעל גיל 65 סבלו מאחוז הפציעות הגבוה ביותר (פי 3) ביחס למספרם.

בעוד שבשנת 2001 טופלו בחדרי המיון עם פציעות חמורות 9.5 מתוך כול 100,000 מתרגלי יוגה הרי שבשנת 2014 קפץ המספר ל 17 פציעות חמורות מתוך כול 100,000 מתרגלי יוגה. חשוב עוד לזכור שהנתונים הללו מייצגים את מספר הפציעות החמורות שחייבו הגעה לחדרי מיון. אין דרך למנות את כול הפציעות הנגרמות בגלל יוגה שכן חלקם מטופל בבית או במרפאות או שאינו מטופל כלל.

מסקנות החוקרים: לדעת החוקרים יתכן והסיבה למגמת הפציעות העולה טמונה בעובדה שהיוגה הפכה להיות פופולארית ונגישה יותר ומתרגלי יוגה חסרי יכולות בסיסיות וניסיון ניגשים אליה עם אותה גישה שבה הם ניגשים לפעילות ספורט אחרת. ישנם סוגים שונים של יוגה. חשוב לדעת האם אתם נכנסים לכיתה שמתרגלת יוגה אינטנסיבית וקשוחה או יוגה עדינה יותר. בחירה נכונה עשויה להיות מפתח למניעת פציעות.

האופי התחרותי שגורם לנו להתחרות עם השכן על המזרן לידנו הוא עוד גורם ידוע לפציעות. הצורך שלנו "להגיע" לאותה תנוחה מפותלת שבה נמצא המתרגל שלידך או לבצע עמידת ראש למשך 61 שניות בגלל שהמתרגל לידך ביצע עמידת ראש למשך 60 שניות היא בעוכרינו.

לגבי השיעור הגבוה של הפציעות מיוגה בקרב מבוגרים טוענים החוקרים שהסיבה לכך היא הפגיעות הגבוהה יותר של מבוגרים לפציעות. החוקרים מאירים את עיננו לעובדה שרופאים רבים מפנים את המטופלים שלהם לשיעורי יוגה מבלי שידעו באיזה סוג של יוגה מדובר והאם היא מתאימה לחולה שלהם. לדעת רופאים אורתופדים מצבם המקדים של החולים חייב להיות ברור טרם תחילת אימוני היוגה כך למשל אנשים שסובלים תסמונת תפס הירך תרגול של כפיפות עמוקות וסיבובים עמוקים של מפרק הירך עלולים לגרום לנזק נוסף וכאב. 

סיבות אפשריות נוספות לריבוי הפציעות כוללות כיתות הכוללות מספר רב מידי של מתאמנים ומדריכים לא טובים מספיק.

המלצות החוקרים: החוקרים ממליצים למתרגלי היוגה החדשים להתחיל לאט, לא לדחוף קשה מידי והכי חשוב למצוא מדריך טוב שמקפיד על תנוחות וטכניקות מדויקות. כמו כן חשוב לדעת החוקרים להתמקד בעצמכם וביכולות שלכם ואם המתרגל לידכם מצליח להתפתל למצב של בייגלה אז תכירו בזה שהם בעלי יכולות מיוחדות ואל תדחפו את עצמכם בכוח להגיע לתנוחה הזאת. גמישות היא גם עניין גנטי ולא תמיד ניתן לכפות על הגוף שלנו דברים שהוא לא בנוי להם מלכתחילה. המלצה נוספת של החוקרים כוללים הקפדה ופיקוח על הרמה של תכניות ההכשרה של בתי הספר ליוגה עבור מדריכים.

Nov., 2016, Orthopaedic Journal of Sports Medicine

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)