Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר חדש מוצא שהיפוכונדרים שעסוקים, מוטרדים וחרדים ללא הרף ממצב בריאותם מעלים את הסיכוי שלהם לחלות באמת.

על פי החוקרים הנורבגים, החשש הקבוע של אותם היפוכונדרים מפני אוטם שריר הלב מעלה את הסיכוי לכך שאוטם כזה אכן התרחש. גם אנשים החוששים במידה מועטה לבריאות ליבם מעלים את הסיכוי ללקות בליבם אך האנשים שאינם מפסיקים לחשוש מפני מחלת לב מכפילים את הסיכוי שלהם לחלות בליבם. עקב ממצאים אלו ממליצים החוקרים לעשות כול מאמץ להפחית את רמת החרדה.  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דאגה לבריאות גורמת לחולי - רקע

אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) מכונה גם "התקף לב", הוא מחלת לב הנגרמת לרוב בגלל חסימה של אחד מן העורקים הכליליים ועקב כך הפרעה באספקת דם לשריר של הלב. התוצאה האפשרית בגין תופעה זאת היא מוות של תאי שריר הלב באזור שנפגע. במקרים הללו למהירות שבה מוגש הטיפול ישנה משמעות קריטית. עיכוב בטיפול עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לשריר הלב ואף למוות. ישנם הרבה גורמי סיכון למחלה הזאת כולל עישון, חוסר בפעילות גופנית ועוד. על פי החוקרים הנורבגים במחקר הנוכחי ניתן להוסיף גם חשש מפני ליקוי או חולי כגורם סיכון.

אוטם שריר הלבנתון זה מתבסס על השוואה לקבוצת אנשים שאינם חוששים לבריאותם וזאת לאחר שמיטה של כלל גורמי הסיכון האחרים כולל עישון, חוסר פעילות גופנית, שתיית אלכוהול והיסטוריה משפחתית של מחלות לב. לטענת החוקרים ניראה שהסיכון המוגבר למחלות לב נגרם על רקע ההשפעות הפיזיולוגיות של הדאגה על מערכות הגוף השונות.

המחקר

המחקר: עקב אחר מצב בריאותם של 7,000 בני אדם בריאים שנולדו בין השנים 1953-1957. המעקב נמשך עד לשנת 1999. אנשים אלו מילאו שני שאלונים שעסקו במצב בריאותם, סגנון חייהם והשכלה ורמת החרדות שלהם. בין השנים 1997-1999 בוצעו גם בדיקות גופניות לחברי הקבוצה וכן בוצעו בדיקות דם, מדידת משקל גוף וגובה.

ממצאי המחקר: החוקרים איתרו 700 בני אדם מקרב חברי הקבוצה שהוגדרו כאנשים עם רמת חרדה גבוהה למצב בריאותם. 234 אנשים סבלו מאוטם שריר הלב או כאבים חריפים בחזה (angina). הזמן הממוצע עד לאירוע הלב הראשון היה מעט יותר מ7 שנים.

מסקנות החוקרים: בקרב האנשים שחששו לבריאותם באופן חריג נמצא שיעור כפול של מחלות לב. לדאגות וחששות יש מחיר בריאותי שעלול לגרום למחלות קטלניות. יש על כן לזהות את האנשים שחוששים באופן אובססיבי לבריאותם ולטפל בחששות הללו.

Nov., 2016, BMJ Open

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)