Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

גברים ונשים שונים בהרבה מובנים כולל בין היתר בעובדה שנשים חשופות משמעותית יותר מגברים לפציעות רציניות בברכיים. הקביעה הזאת נכונה לאתלטיות מקצועיות אך נכונה גם לגבי ספורטאיות חובבות המשחקות כדור עף חופים, משחקות כדור סל עם חברות לשכונה או משתתפות בשיעורים עם פעילות אירובית.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר - רקע

פציעות ברכיים שכיחות מאוד בקרב בני אדם אך נשים נוטות לסבול מהן יותר. אנשים רבים חושבים בטעות שברכיי נשים הם למעשה גרסה מוקטנת של ברכי גברים. למעשה ישנם הבדלים אנטומיים בין הברכיים של שני המינים הגורמים לברכי נשים להיות פגיעות יותר לפציעות. שתי פציעות שכיחות יותר בקרב נשים לעומת גברים: קרע של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior Cruciate Ligament) המתרחשת פי 2 - 8 יותר בקרב נשים ותסמונת פטלו-פמורל - שחיקה של הסחוס מתחת לפיקת הברך המתרחשת פי 2.23 יותר בקרב נשים. מה הן הסיבות לכך שנשים מצויות בסיכון גבוה יותר לסבול מפציעות אלה לעומת גברים.

הבדלים אנטומיים וביומכניים כגורם סיכון

שתי סיבות עיקריות: סיבה ראשונה היא השוני בזווית של ברכי הנשים. ברכי הנשים בנויות אחרת מאלו של גברים. האגן של הנשים רחב יותר ולעתים זה גורם לזווית Q גדולה יותר בברכיים שלהן. תופעה זאת הנקראת גם ברכי X חושפת את הרצועות ואת הסחוסים בברכיים לעומסי יתר וסיכויי פציעה גדולים יותר. הבדל נוסף מצוי בתחום ההורמונלי. מחקרים שונים מראים שנשים מצויות בסיכון גבוה יותר להיפצע בברכיים במהלך הביוץ זמן שבו רמת ההורמון הנשי אסטרוגן עולה. הסיבה לכך טוענים החוקרים שאסטרוגן מסיבות לא ברורות מחליש את הרצועות. במחקרים אחרים מצעים חוקרים לנשים ליטול אמצעי מניעה כדי לנטרל את ההשפעה של ההורמון הזה.

על פי מחקרים נשים נוטות לנוע אחרת מגברים. נשים רצות זקופות יותר ונוטות לנחות מניתור תוך קריסה של הברכיים פנימה. נוטות להעמיס מאוד במצבים מסוימים על רגל אחת ולפעול יותר רחוקות ממרכז הכובד שלהן. כול אלו מעלים את הסיכון לפציעות ברכיים של נשים. חשוב לזכור שבעוד שמבחינה אנטומית לא ניתן לעשות דבר הרי שבכול הנוגע לאופן שבו נשים משחקות ונעות ניתן לעשות הרבה.

מניעת פציעות ברכיים בקרב נשים

מספר צעדים שנשים יכולות לנקוט כדי לצמצם את הסיכון לפציעות ברכיים מתבססים בעיקר על נטרול או הקטנת ההשפעה של גורמי סיכון להתפתחות כאבים ופציעות בברכיים. בין גורמי הסיכון שיש להתייחס אליהם נמנה שמירה על משקל גוף מאוזן, הקפדה על נעילת נעליים מתאימות ותומכות, חיזוק של שרירי הגפה התחתונה ובעיקר של השריר הארבע ראשי (quadriceps) לפנים ושל שרירי המיתר (hamstrings) מאחור, ושיפור הביומכניקה והתנועה כולל בין היתר מעבר לנחיתה על כריות כף הרגל, מודעות לאופן שבו הן מבצעות סיבובי ציר ועוד.

המחקר

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותרמטרת המחקר: הייתה לתאר את דפוסי הופעת הכאבים בברכיים בקרב קהילה של 489 נשים בגיל ממוצע של 52 שנים ועם מדד מסת גוף ממוצע של 24.39. 11.7% מקבוצת הנשים הזאת הראתה סימנים ראשוניים של דלקת פרקים ניוונית באחת הברכיים. אוכלוסייה במחקר ארוך טווח שנמשך 12 שנים. לצורך המחקר נערך ניתוח מידע על דיווחים שהתקבלו באופן עצמוני על כאבים בברכיים כולל אופיים, משכם ועוד. הדיווחים ניתנו 4 פעמים לאורך 12 שנות מעקב. חישובים סטטיסטיים נערכו על מנת לזהות גורמים מנבאים לכול סוג של כאב.

ממצאי המחקר: בקרב הנשים שדיווחו על כאבים במהלך כול החודש האחרון 9% סבלו מכאב קבוע, 24% סבלו מכאב שהופיע באופן פתאומי, 29% סבלו מכאב לסירוגין. בקרב נשים שדיווחו על כאב ברוב ימי החודש האחרון 2% סבלו מכאב קבוע, 16% מהן סבלו מכאב פתאומי, 18% מהן סבלו מכאב לסירוגין. מדד מסת גוף גבוה היווה גורם מנבא לכאב קבוע. הנוכחות של סימנים רנטגנולוגים של דלקת פרקים ניוונית הייתה גם היא גורם מנבא לכאבים קבועים. גם דיווחים על רקע היסטורי של פציעה בברך היוו גורמים מנבאים לכאבים קבועים וגם לכאבים לסירוגין.

מסקנות המחקר: 12 שנות המעקב אחר קהילה זאת הראתה שינויים נרחבים בכול הנוגע לאופי, תדירות ומשך הכאבים בברכיים. ידיעת אופן התפתחות הכאב בברכיים והכרת גורמי הסיכון לכאבים אלו עשויים לאפשר טיפול טוב יותר בתופעה מטרידה זאת.  

Arthritis Rheum. 2012 Apr;64(4):1145-52

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
ברך קופצים אבחון וטיפול

ברך קופצים אבחון וטיפול ללא דיחוי יאפשרו תוצאות מהירות יותר. פציעת ספורט זאת השכיחה בקרב ספורטאים המרבים לנתר ממוקמת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל הקוטב התחתון של הפיקה ונוטה לעתים להפוך לפציעה כרונית.

ברך קופצים אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)