Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אימון כוח טוב ללב ולכלי הדם! על פי מחקר שנערך באוניברסיטת איווה בארצות הברית אימוני כוח פעם בשבוע הנמשכים פחות משעה מפחיתים את הסיכון לאוטם שריר הלב או שבץ מוחי ב- 40 - 70%. לא נמצא יתרון לאימונים ממושכים יותר.

יותר אימוני כוח מידי שבוע או אימוני כוח הנמשכים זמן ארוך יותר לא הניבו תוצאות טובות יותר בכול הנוגע למניעת בעיות בריאותיות שכיחות אלה. חשוב לציין שהממצאים האלה אודות ההשפעות של אימוני הכוח על בריאות כלי הדם, הלב והמוח מעידים על היעילות של אימוני כוח כאימון שעומד בזכות עצמו גם ללא אימונים אירוביים כגון ריצה, הליכה, אופניים ועוד.

אימון כוח טוב ללב ולכלי הדם  - רקע

שבץ מוחי ואוטם שריר הלב הם סיבות שכיחות ביותר למוות. שבץ מוחי והנזקים הנוירולוגיים הנגרמים בגינו מהווים את הסיבה העיקרית לנכות בעולם המערבי. בין יתר הסימנים והתסמינים הנובעים משבץ מוחי נמנה שיבושי דיבר, שיבוש בתפקוד הגפיים ועוד.  בעיות בריאותיות אלה נגרמות בעיקר על רקע התקשות עורקים. התקשות עורקים הוא מצב שבו שכבות של פלאק הכוללות בין היתר כולסטרול, חומרים שומניים ועוד מתמקמות בדפנות של כלי הדם ומקשות אותו.

שכבות אלה גורמות להיצרות של כלי הדם ומפריעות לזרימת הדם ללב, למוח ולשאר חלקי הגוף. היצרות משמעותית גורמת לירידה באספקת הדם והחמצן ללב ולשאר הרקמות. חסימה מלאה או כמעט מלאה של כלי הדם עלולה להתפתח כאשר הפלאק המצוי על דפנות הפנימיות של כלי הדם גדל ו /או כאשר הוא משתחרר ממקומו ונע לעבר כלי דם צר יותר. חסימה של אחד או יותר מהעורקים הכליליים המספקים דם לשריר הלב עלולה לגרום לאוטם שריר הלב (התקף לב) ולנזקים מקומי משמעותי. חסימה של כלי הדם המספקים דם למוח עלולה לגרום לשבץ מוחי. 

לבריאות הלב וכלי דם עדיף אימון אירובי או אימון כוח?

כאשר אנו חושבים על פעילות גופנית שיכולה לשפר את בריאות הלב וכלי הדם אנו חושבים בעיקר על פעילות אירובית ואכן לפעילות אירובית יש את היכולת לשפר את המערכות החשובות האלה אבל לא רק. כפי שמדגים המחקר הזה אימוני כוח אינם רק מחזקים שרירים ועצמות. מתברר שגם אימוני כוח מועטים עשויים להועיל ללב ולכלי הדם ולהפחית את הסיכון לחולי של מערכות גוף אלה. רוצים לב וכלי דם בריאים? אתם יכולים לרוץ, ללכת או לרכב על אופניים לשם כך אבל אתם לא חייבים. אימוני כוח, כך קובע המחקר מספיקים.

המחקר

אימוני כוח מצמצמים הסיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם אבל אין מספיק נתונים שמאשרים ירידה בתמותה ממחלות אלה בקרב אלה העורכים אימוני כוח. מטרת המחקר הייתה לזהות את היחס שבין אימוני כוח ושיעור מקרי המוות ממחלות לב וכלי דם. עוד בדקו החוקרים את ההשפעה שיש למדד מסת הגוף על היחס שבין אימוני כוח ומחלות לב וכלי דם.

שיטת המחקר

החוקרים למדו באמצעות שאלון את הנתונים של 12,591 מתנדבים שגילם הממוצע עמד על 47 שנים. מתנדבים אלה עברו לפחות שתי בדיקות רפואיות בין השנים 1987 - 2006. חלק מהמתנדבים התאמנו באימוני כוח. הם למדו מהשאלונים הללו על  מספר המתנדבים שחלו במחלות הלב וכלי דם שלא הסתיימו במוות, סך כול המתנדבים שחלו במחלות לב וכלי דם ובכלל זה אוטם שריר הלב ושבץ מוחי כולל אלה שהסתיימו במוות וסך כול מקרי המוות בקרב קבוצת מתנדבים זאת.

ממצאי המחקר

אימון כוח טוב ללב ולכלי הדםבמהלך המעקב אחר המתנדבים הללו (לאחר 5.4  ולאחר 10.2 שנים) התרחשו 205 מחלות לב וכלי דם שגרמו לנכות ומוות ו276 מקרי מוות מכול סיבה. מתאמנים שערכו אימוני כוח כול שבוע ובהשוואה לאלה שלא עושים זאת נהנו מהפחתה של 40 - 70% ברמת הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם וזאת ללא תלות באימונים אירוביים.

לטענת החוקרים אימונים ממושכים יותר משעה או יותר מ4 פעמים בשבוע לא הגדילו את היכולת למנוע מחלות אלה. החוקרים השתמשו באותם מקורות מידע והגיעו למסקנה שאימוני כוח באותה רמת אינטנסיביות (וללא אימונים אירוביים) הפחיתו ב- 29% את הסיכון לחלות בתסמונת מטבולית שמעלה את הסיכון לחלות בסוכרת, מחלות לב וכלי דם וב-32% את הסיכון לסבול מכולסטרול גבוה.

מסקנות החוקרים

חיזוק השרירים עוזר לנו להניע טוב יותר את המפרקים ואת הגוף אבל השרירים מהווים גם תחנות כוח לשריפת קלוריות. בניית מסת שריר גורמת לשריפה קלורית גדולה יותר ובכך מונעת השמנה, כולסטרול גבוה ושאר גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם. אפילו אימון כוח חד שבועי הנמשך עד שעה יכול להפחית באופן דרמטי את רמת הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם ובכלל זה אוטם שריר הלב ושבץ מוחי. השפעה מונעת זאת של אימוני כוח עומדת בפני עצמה ואינה דורשת גם אימונים אירוביים.

החוקרים ממליצים להוסיף אימוני כוח לשגרת החיים אך עם זאת הם מודעים לכך שהרבה יותר קל לשלב בשגרה אימונים אירוביים כמו הליכה, ריצה ואופניים מאשר אימוני כוח המחייבים חדרי כושר, ציוד מיוחד וכו'.

Medicine & Science in Sports & Exercise, October 2018 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות

נעלי ריצה מומלצות תצמצמנה את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

נעלי ריצה מומלצות
ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
שריפת שומן יעילה יותר

שריפת שומן יעילה יותר זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. ספורט שמטרתו הפחתת משקל מינימאלית אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות מהסוג הזה חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת שומן יעילה יותר
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ריצה משפרת גם את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ריצה משפרת גם את הראייה
ספורט ורק אחר כך טלוויזיה

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה
שרירים בגוף האדם

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

שרירים בגוף האדם
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)