Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סגנון חיים וצפיפות העצם קשורים זה בזה! אורח החיים המודרני המתאפיין בחוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת מול המחשב, טלפון חכם ו/או מול הטלוויזיה מזיקים לבריאותנו בהרבה דרכים כולל בין היתר פוגעים בצפיפות העצם כבר במהלך הילדות שלנו.

אובדן צפיפות העצם היא בעייה נרחבת. כול מי שחי מספיק שנים יסבול מדלדול העצמות שלו. אובדן צפיפןות העצם מהווה גורם ראשון במעלה לנפילות, שברים וכתוצאה מכך אף למוות מוקדם. לטענת החוקרים חוסר בפעילות הגופנית בשלבים המוקדמים של החיים יחד עם אכילה לקויה עלולים להיות הגורם לתופעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סגנון חיים וצפיפות העצם - רקע

רוב בני האדם בעולם המערבי סובלים בשלבים מאוחרים של חייהם מירידה בצפיפות העצם. אצל חלק מהאנשים הללו זה קורה בשלבים מוקדמים, מוקדמים מידי. בניסיון להבין למה זה קורה אנו נאחזים בעיקר בשני מרכיבים מרכזיים של סגנון חיים: תזונה ופעילות גופנית. עצמות מתפתחות זקוקות לתזונה מתאימה הכוללת בין היתר את רכיבי המזון הבסיסיים, סידן ומינרלים נוספים. עצמות מתפתחות זקוקות גם לפעילות גופנית מאתגרת כדי להמריץ את תאי העצם הבונים ומעבים את העצמות. בלי תזונה ראויה לעולם לא נבנה עצמות טובות וכך גם כאשר אנו לא פעילים גופנית.

אורח חיים יושבני וצפיפות העצם

העולם המערבי מנהל אורח חיים יושבני. אנו יושבים את עצמנו לדעת. יושבים בעבודה, יושבים בבית, יושבים עם חברים בבתי קפה, במסעדות ועוד. ומאידך אנו לא עושים מספיק פעילות גופנית. רוב הציבור אינו מבצע את מינימום הפעילות הגופנית הנדרשת על פי ארגון הבריאות העולמית. אורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית תורמים להתפתחות מגוון רחב של מחלות כולל בין היתר השמנה, סוכרת, מחלות לב וכלי דם, סרטן וכמובן התדלדלות העצם. צפיפות העצם היא מדד חשוב בהערכת בריאות העצם. חוסר בפעילות גופנית מוביל לספיגת העצם ואובדן צפיפותה. פעילות גופנית אינטנסיביים גורמת לבנייה מואצת של העצם.

אוסטאובלסטים ואוסטאוקלסטים

מי שאחראי לתהליך הזה הם תאי עצם הקרויים אוסטאוקלסטים מפרקים את העצם וגורמים לספיגתה, ותאי עצם הקרויים אוסטאובלסטים בונים מחדש את העצם. תפקידם של אוסטאוקלסטים הוא שימור רמת הסידן בדם. כאשר אנו לא חושפים את העצמות לעומסים התאים הללו מפרקים את העצמות ואת הסידן המתקבל מעבירים לדם. 

המחקר

סגנון חיים וצפיפות העצםהשלד שלנו מתפתח מרגע הלידה ומגיע לשיא חוזקו בסוף שנות העשרה. אכילה נכונה המקפידה על רכיבי המזון המרכזיים ופעילות גופנית מהווים גורם קריטי בהתפתחות העצמות. בילוי ממושך מול מסך הטלוויזיה עלול לגרום לפגיעה בבריאות העצמות של הילדים ולגרום לכך שגם בבגרותם העצמות שלהם יישארו שבירות. גבר אחד על כול 5 גברים לאחר גיל 50 סובל משבר בגלל אובדן צפיפות העצם.

המחקר: עקב אחר 484 בנים ו463 בנות בגילים 16-18 שעברו בדיקה לצפיפות עצמות הירך ושאר עצמות הגוף. הילדים והילדות הללו נשאלו על סגנון החיים שלהם כולל בין היתר כמה זמן הם מבלים מול מסך הטלוויזיה או מול מסך המחשב לאורך כול ימות השבוע וכן פרטים אודות הפעילות הגופנית שלהם כולל סוג הפעילות, תדירות הפעילות וכמה זמן הם משקיעים בפעילות הזאת.

ממצאי המחקר: נמצא במחקר הזה שבנים נוהגים לצפות בטלוויזיה יותר מבנות ועוד נמצא שככול שהם בילו יותר זמן מול המסך כך צפיפות העצם בכול הגוף נפגעה. התוצאות נותרו משמעותיות גם לאחר התחשבות בגורמים שונים כגון גיל, בגרות מינית, גובה, מדד מסת גוף, פעילות גופנית, רמה של ויטמין D, עישון, שתיית אלכוהול ועוד. אצל בנות לא נצפתה השפעה דומה.

מסקנות החוקרים: צפיפות העצם מהווה מדד חשוב לבריאות העצם ומסייעת בהערכת סיכוייו של האדם לסבול בעתיד משברים. לא ברור למה בקרב הבנות לא נמצאה השפעה דומה על צפיפות העצם כמו זו שנצפתה אצל בנים.

BMJ Open 2015;5

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)