Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ככל שאתם רצים מהר יותר ורחוק יותר כך גם פוחת הסיכון שלכם לפתח ניוון של הראייה.  לשיפור הכושר הגופני יתרונות רבים. מחקרים רבים במהלך השנים האחרונות שבים ומאשרים את יתרונותיו. על פי מחקרים אלו כושר גופני טוב משמעו חיזוק מערכות הגוף השונות ובכלל זה מערכות עצב שריר ושלד, מערכת החיסונית, מערכות לב כלי דם וריאות ועוד. וכתוצאה מכך הפחתה בסיכוי להשמין, הפחתה בסיכוי למחלות לב וכלי דם, הפחתה בסיכוי לחלות בסרטן, הפחתה בסיכוי  לחלות במחלות נשימה, הפחתה בסיכוי לחלות במחלות מטבוליות כמו סוכרת וכולסטרול גבוה ועוד.  המחקר שלפנינו מוצא יתרון נוסף, בלתי צפוי, גם מערכת הראייה מתחסנת מפני ירידה בחדות שלה.

ריצה משפרת גם את הראייה - רקע

פעילות גופנית ובעיקר ריצה, כאשר היא מתבצעת באופן נכון ועל ידי אנשים ללא מגבלות שאינן מאפשרות ריצה, תורמת רבות לבריאות שלנו ובכלל זה לשיפור מערכת הלב וכלי הדם ולמניעת מחלות. המחקר הנוכחי מצא שריצה אף תורמת למערכת הראייה שלנו. רק מעט ריצה הוא כול שנדרש כדי להפחית את הסיכון ללקות במחלות עיניים ולשפר את איכות הראייה שלנו. פעילות גופנית אירובית מפחיתה את הלחץ התוך עיני, משפרת את זרימת הדם לעצב הראייה ולרשתית. התוצאה הסופית של השפעות אלה היא בריאות כוללת טובה יותר של העיניים ושיפור הראייה.

בעיקר נהנים מהשפעות מטיבות אלה של הפעילות הגופנית על מערכת הראייה אנשים הסובלים ממחלות עיניים כגון גלאוקומה (Glaucoma). גלאוקומה או כפי שהיא קרויה בעברית: ברקית היא למעשה קבוצה של מחלות הנגרמות לרוב עקב עלייה בלחץ התוך עיני ובעלות פוטנציאל לפגוע בעצב הראייה. עצב הראייה אחראי על העברת אותות ויזואליים למוח וכאשר הוא ניזוק כתוצאה מפגיעה באספקת הדם או בגלל מחלות כגון סוכרת וטרשת עורקים התוצאה עלולה להיות שיבושי ראייה כגון אובדן של הראייה הפריפרית ואפילו עיוורון.

כמה פעילות נדרשת לשיפור הראייה?

על מנת לשפר את הראייה על ידי פעילות גופנית לא צריך להשתתף במרתונים או לנצח בתחרות איש הברזל. מתברר שגם ביצוע הליכות קצרות של 20 דקות מידי יום או אפילו 4 פעמים בשבוע יעלו את הדופק שלכם ב25% ובכך יועילו ברמה מסוימת למערכת הראייה. יחד עם זאת כפי שמדגים המחקר הזה המסוקר מטה ככול שהפעילות יותר מאומצת היתרונות למערכת הראייה גדולים יותר. במידה ואתם לא אוהבים ללכת ניתן לבחור בפעילות אירובית אחרת שיש ביכולה לעלות את הדופק שלכם ו"לדחוף" דם לתוך כלי הדם הצרים. בין יתר הפעילויות נמנה רכיבה על אופניים, שחייה, ריקודים, ריצה, סטפר ומכשיר אליפטי בחדר הכושר ועוד. חשוב לזכור שמלבד למערכת הראייה, פעילות גופנית מסוג זה עשויה להועיל למערכות גוף אחרות ובכלל זה למערכת לב וכלי דם ובכך תאפשר לכם לחיות חיים ללא מחלות קטלניות.

המחקר

רקע: קטרקט היא תופעה קלינית שבה מתפתחת עכירות בעדשת העין. עדשת העין שאמורה להיות שקופה ולאפשר מעבר של קרני אור אינה עושה זאת באופן המלא וכתוצאה מכך המוח שלנו "רואה" תמונה מטושטשת בדומה לזו שנראית כאשר נתבונן על חפץ מבעד לווילון. קטרקט נגרמת על רקע גיל מבוגר, מחלות רקע כגון סוכרת טיפול ממושך באמצעות סטרואידים ועוד. בארצות הברית מעל מחצית מהאוכלוסייה לאחר גיל 65 סובלת מקטרקט ומחלה זו מהווה גורם מוביל לעיוורון.

 

בארצות הברית גם ניוון מקולרי על רקע הזדקנות הגורמת נזק לרשתית הוא גורם מוביל לאובדן בלתי הפיך של הראייה. כ28% האנשים מעל גיל 75 נפגעים מהתופעה הזאת. גורמי הסיכון לשתי המחלות כוללים חשיפה מוגברת לשמש וסוכרת במקרה של קטרקט, עישון במקרה של ניוון מקולרי ועוד.

ריצה משפרת גם את הראייה

נכון להיום אין פתרון לעדשה עכורה הנגרמת מקטרקט. רק ניתוח להחלפת העדשה יכול לשפר את המצב. גם הטיפול בניוון מקולרי אינו מושלם. המחקר הנוכחי מציע לשלב פעילות אירובית מאומצת כדרך למניעת מחלות אלו ושיפור במצב המחלות לאחר התפתחותן.

המחקר: החוקרים עקבו אחר 29,000 רצים ו - 12,000 רצות לאורך שבע שנים. מתוך קבוצה זאת 733 גברים פתחו קטרקט. מעט נשים חלו גם הן בקטרקט. גברים שרצו יותר מ5.7 מייל ליום נהנו מסיכון מופחת ב35% ללקות בקטרקט לעומת גברים שרצו רק 1.4 מייל ליום. באופן כללי נמצא שגברים שהיו בכושר גופני טוב יותר נהנו מ50% פחות סיכון ללקות בקטרקט לעומת הגברים שהיו בכושר נמוך יותר. במחקר השני שבדק את כול הנושא של ניוון מקולרי נמצא ש- 152 גברים ונשים אובחנו עם המחלה הזאת. גם כאן מי שרץ יותר נהנה מחסינות גבוהה יותר מפני ניוון מקולרי. אנשים שרצו 1.2 - 2.4 מייל ליום היו נתונים בסיכון מופחת ב19% לחלות בניוון מקולרי ואלו שרצו יותר מ2.4 מייל ליום היו נתונים לסיכון מופחת ב42 - 54% לחלות במחלה זאת.

ממצאי המחקר: פעילות גופנית מאומצת עוזרת במניעת קטרקט וניוון מקולרי (Macular degeneration) על רקע הזדקנות. בניוון מקולרי נגרם שיבוש בתפקוד של התאים קולטי האור (פוטו רצפטורים) ושל האפיתל הצבעני באזור המקולה.

מסקנות החוקרים: מלבד בדיקות עיניים סדירות אנשים יכולים לקחת תפקיד פעיל יותר בשמירה על הראייה שלהם. פעילות גופנית מאומצת תפחית את הסיכון לליקויים ומחלות עיניים. המחקר שהוא בין הראשונים לקשור בין פעילות גופנית למניעת מחלות עיניים נותן תקווה לאנשים שמועדים למחלות אלו

Investigative Ophthalmology & Visual Science, January 2009

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות

נעלי ריצה מומלצות תצמצמנה את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

נעלי ריצה מומלצות
ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
שריפת שומן יעילה יותר

שריפת שומן יעילה יותר זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. ספורט שמטרתו הפחתת משקל מינימאלית אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות מהסוג הזה חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת שומן יעילה יותר
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ספורט ורק אחר כך טלוויזיה

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה
שרירים בגוף האדם

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

שרירים בגוף האדם
דיכאון, פעילות גופנית כטיפול

דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את איכות החיים והיכולת התפקודית של מאות אלפי בני אדם בישראל. פעילות גופנית יעילה לשיפור תסמיני המחלה.

דיכאון, פעילות גופנית כטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)