Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מתקני שיזוף עלולים לסרטן! שיזוף הוא מנגנון הגנה של העור מפני נזקי השמש. קרני השמש העל סגולות גורמת לעור לייצר את הצבען החום (מלנין) ובכך להכהות את העור. לעור כהה יש יכולת טובה יותר להתגונן מפני נזקים פוטנציאליים של השמש. 

חשיפת יתר לקרניים על סגולות עלולה לגרום לנזקים בעיניים, לעור שמתקמט טרם זמנו ולפגעים עוריים אחרים כולל סרטן העור. שנים רבות סברו רבים שהשיזוף במכונים עם מתקני שיזוף מלאכותיים בטוח יותר משיזוף הנעשה באמצעות קרני השמש. המחקר הזה ואחרים מצא שהדבר לא נכון, גם שיזוף מלאכותי גורם לסרטן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מתקני שיזוף עלולים לסרטן - רקע

יותר מידי קרינה על סגולית מחשיפה לשמש או ממכשירי שיזוף הם הגורם העיקרי לסרטן העור. כך למשל באנגליה 8 מתוך 10 מקרים של חולים בסרטן העור מסוג מלנומה - סרטן העור החמור ביותר- נגרמים בגלל חשיפה מוגברת לשמש או למיטות השיזוף. מלנומה הוא סרטן העור השלישי בשכיחותו אך המסוכן מכולם. אבחון מוקדם של סרטן זה מבטיח ריפוי מלא בעוד שעיכוב באבחון שלו מקטין דרמטית את סיכויי הריפוי. סוג סרטן נוסף שנגרם בעיקר בגלל אור על-סגול (UV) הוא קרצינומת תאי בסיס (Basal Cell Carcinoma - BCC). זהו סוג סרטן העור השכיח ביותר. 

ישנם שני סוגים של קרניים על סגוליים שעלולים להזיק לעור שלנו סוג : UV-A המתאפיין בגל ארוך ו- UV-B המתאפיין בגל בינוני. יש סוג שלישי הקרוי UV-C המתאפיין בגל קצר אך הוא אינו משפיע על העור. UVA חודר עמוק יותר לתוך העור מגורם להזדקנות של העור אך אינו מהווה גורם משמעותי  בהתפתחות כוויות שמש בעוד שה- UVB משפיע על השכבה העליונה של העור וגורם לרוב כוויות השמש. כוויות שמש גורמת לשינוי בחומר התורשתי (DNA) של תאי העור ולכן כווית שמש עלולה להעלות את הסיכון להיווצרות מוטציות בחומר התורשתי. חומר תורשתי שניזוק באופן משמעותי עלול לגרום לתאי עור להתחלק באפן לא מבוקר ולהוביל להתפתחות גידול סרטני בעור.

המחקר

מתקני שיזוף עלולים לסרטןהמחקר: מכוני שיזוף הפכו להיות פופולאריים בקרב צעירים. עלייה במספר מקרי סרטן העור הובילה את החוקרים לבדוק האם יש קשר בין השכיחות הגבוהה של סרטן העור לבין מתקני השיזוף. האם אכן מתקנים אלו בטוחים לשימוש ומאפשרים ליהנות משיזוף ללא המחיר הבריאותי הכבד שגובה השמש. מידע נילקח מ 657 מקרים של סרטן העור מסוג קרצינומת תאי הבסיס ו452 אנשים היוו את קבוצת הביקורת. ממוצע הגילים היה 50.

תוצאות המחקר: מתקני השיזוף הללו יוצרים עד פי 15 יותר קרינה אולטרה סגולה (Ultraviolet) מזו הנוצרת על ידי השמש. כמובן שגם החשיפה ממושכת לקרינה אולטרה סגולה הנפלטת ממתקן השיזוף עלולה לפגוע בחומר הגנטי ולהוביל להתפתחות של סרטן העור. מתקני שיזוף מעלים את הסיכון ללקות בסרטן העור ב10% בעיקר עם אתם נחשפים להם בגיל צעיר.

המלצות החוקרים: ממצאי המחקר מראים שחשיפה לאור על סגול בשלבים המוקדמים של החיים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן העור מסוג קרצינומת תאי הבסיס. לאור הנתונים האלו פנה הFDA האמריקאי לנערים עד גיל 18 בדרישה להימנע משימוש במתקני שיזוף. 

Pediatrics, June 2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)