Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית רופאים נוטים לעשות שימוש יתר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל זה MRI או CT וכמו כן רושמים יותר מידי תרופות נרקוטיות לטיפול בכאבים. 

כאבי גב תחתון מהווים בעיה שכיחה ביותר ובעיה הכרוכה בהוצאות כספיות אדירות בגלל טיפולים, אשפוזים, אובדן ימי עבודה, פיצויים ועוד. כאבי גב תחתון הם גורם מוביל לנכויות ומגבלות תפקודיות. רצוי להפנות את החולים לטיפולים גופניים ולהמליץ על משככי כאב קלים ללא מרשם ולא להפנות אותם לצילומים חסרי תועלת ולטפל בהם באמצעות תרופות לא יעילות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב אבחון וטיפול יתר - רקע

בשנים האחרונות עקב תהליכים בריאים של בקרה עצמית מופנה הזרקור גם על הנזקים הנגרמים בגלל הטיפולים הרפואיים. בין היתר נלמדים הנזקים הנגרמים בגלל טעויות באבחון, נזקים הנובעים מסיבוכים ותופעות לוואי של טיפולים תרופתיים וניתוחים וכן נזקים הנובעים מאבחון יתר ומטיפול יתר. מה גורם לרופא להפנות את החולה לביצוע בדיקה יקרה הכרוכה בקרינה שאינה תואמת את ההנחיות הקליניות המושתתת על רפואה מסובבת ראיות? ישנן מספר סיבות אפשריות, ראשית חוסר ידע לגבי קיומם של ההנחיות הללו. להערכתי סיבה זו אינה מייצגת מספר רב של רופאים.

סיבה שכיחה נוספת כוללות לחץ מצד המטופלים לקבל צילום כזה או אחר או טיפול תרופתי כזה או אחר. על הקלינאי המעודכן להתבסס על ההנחיה המתאימה לבעיה הרפואית של החולה מולו לפני שהוא נוקט בצעד זה או אחר. יתרה מכך שיתוף החולים בהגיון של צעדיו עשוי להתקבל בהבנה ולהקל על החלטתו. כול רופא חייב לשאול את עצמו האם הבדיקה או התרופה שהוא מציע היא הכרחית כדי לשפר את מצבו של החולה. האם העלויות של הבדיקה או התרופה מצדיקות את ההשפעה הצפויה? האם ההקרנות הכרוכות בחלק מהבדיקות מצדיקות את תאפשרנה לטפל טוב יותר בחולה? 

עלויות הטיפולים הרפואיים

הרפואה המודרנית עולה הרבה כסף. לא תמיד העלויות הללו מוצדקות וניתן לצמצמן ועדין לשמור על יעילות ואולי אף להגבירה. אמצעי הדמיה משוכללים ויקרים הם דוגמא לשימוש מוגזם. את רוב הבעיות במערכות עצב שריר ושלד ניתן לאבחן באופן מדויק למדי באופן קליני בלבד ללא עזרתם.

קרינה מייננת

מלבד העלויות הכבדות של בדיקות ההדמיה חשוב לציין את הנזקים שעלולות חלק מהבדיקות הללו כגון CT או צילום רנטגן לגרום. השימוש באמצעי דימות אלו כרוכים בספיגת קרינה מייננת שעלולה לגרום לשינויים גנטיים ובכך מעלה את הסיכון להופעת גידולים סרטניים. מסיבות שונות כולל גודל גוף קטן, התפתחות מואצת וצפי חיים ארוך גורמות לכך שהשפעתה השלילית של הקרינה המייננת גבוהה במיוחד בקרב ילדים.  

ממצאים לא רלוונטיים

בעיה נוספת היא הממצאים שעולים בדימות שאינם רלוונטיים לבעייתו של החולה. מגוון רחב של שינויים ניווניים מתרחשים בגוף שלנו מבלי לגרום לכאבים או מגבלות כלשהן. כאשר דימות MRI או CT מצביע על השינויים הללו אין ביכולתו גם להצביע עליהם כמקור הסימנים והתסמינים. הרבה חששות נגרמים וטיפולים מיותרים ולפעמים אפילו ניתוחים מיותרים מתבצעים בגלל ממצאים לא רלוונטיים.

המחקר

כאבי גב תחתון? אבחון וטיפול יתררקע: הטיפול בכאבי גב הוא יקר ולעתים קרובות כולל טיפול יתר שאינו נתמך בהנחיות הרפואיות המתבססות על רפואה המבוססת על ראיות. המחקר הנוכחי החליט לבדוק מה הן המגמות במדינה בכול הנוגע לטיפול בכאבי גב בין השנים ינואר 1999 ועד דצמבר 2010..

המחקר: החוקרים למדו באמצעות שאלונים ומסמכים אחרים את הנתונים של חולים שהגיעו למרפאות עם תלונות על כאבי גב וכאבי צוואר וסימנים ותסמינים נלווים. חולים שסבלו מסימנים ותסמינים המהווים דגל אדום (חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, תסמינים נוירולוגיים, סרטן ועוד) לא נכללו במחקר. החוקרים בדקו את הצילומים והסריקות שאליהם הופנו החולים, את התרופות שקיבלו כולל תרופות נוגדות דלקת ותרופות נרקוטיות ואת ההפניות לרופאים וגורמים מקצועיים אחרים.

ממצאי המחקר: סך הכול נבדקו 23,918 חולים עם בעיות בעמוד השדרה המייצגים 440 מיליון ביקורים. 58% מהחולים היו נשים. הגיל הממוצע במהלך המחקר היה 49-53 שנים. הממצאים: חלה ירידה במספר המרשמים לתרופות נוגדות דלקת מ-36.9% בשנים 1999-2000 ל-24.5% בשנים 2009-2010. בכול הנוגע למרשמים של תרופות נרקוטיות חלה עלייה משמעותית מ19.3% בשנים 1999-2000 ל-29.1% בשנים 2009-2010.

מספר ההפניות לפזיותרפיה נותר זהה ועמד על 20% מהמקרים. הפניה לרופאים אחרים עלה מ6.8% בשנים 1999-2000 ל-14.0% בשנים 2009-2010. מספר צילומי הרנטגן לאורך השנים נותרו זהים ועמדו על 17% בעוד שבכול הנוגע לסריקת CT או MRI מספר ההפניות עלה מ 6.8% בשנים 1999-2000 ל-11.3% בשנים 2009-2010.

מסקנות החוקרים: למרות אין סוף הפרסומים לגבי הנזקים האפשריים הנלווים לפרוצדורות מיותרות של דימות וטיפולים תרופתיים עדיין מדובר בתופעה נרחבת שהולכת וגדלה. הקפדה על צמצום אבחון היתר וטיפול היתר עשוי לצמצם עלויות וישפרו את איכות הטיפול.

 JAMA Internal Medicine, July 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)