Skip to main content

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

מתח נפשי, דיכאון ומחלת לב הם צוות קטלני. כולנו משלמים מחיר בריאותי כבד על מתח נפשי ודיכאון אך חולי לב משלמים מחיר בריאותי כבד יותר. חולי לב נמצאים בסיכון גבוה, במיוחד בתקופה הראשונית שלאחר פרוץ מחלתם לאוטם חוזר בשריר הלב ואפילו למוות.

מתחים נפשיים ותסמיני דיכאון הם בעלי השפעה גדולה במיוחד על חולי לב במהלך התקופה הראשונית שלאחר תחילת המחלה ועלולים לגרום להתקפי לב חוזרים ואפילו למוות. החוקרים מכנים את השילוב של דיכאון ומתחים נפשיים: "הסערה הנפשית המושלמת" (Psychosocial perfect storm). רק דיכאון או רק מתחים נפשיים לא מגבירים את הסיכון להתקפי לב ומוות מוקדם.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

מתח נפשי, דיכאון ומחלת לב - רקע

מחקרים שנעשים בשנים האחרונות מדגימים באופן עקבי כיצד דיכאון, לחצים נפשיים ומחלות לב הם צוות שהולך יחדיו וחמור מכך נוכחות של האחד מעלה את הסיכון להגעת השני. עוד נזכיר שדיכאון הוא גורם מוביל למגבלות תפקודיות ברחבי העולם ומחלות לב הם גורם מוביל למוות בארצות מערביות. השילוב של שתי הבעיות הללו מצמית.

דיכאון ומחלת לבדיכאון מהווה יחד עם לחץ דם גבוה ורמה גבוהה של כולסטרול גורם סיכון למחלות לב. כך למשל במחקר שנערך בארצות הברית נמצא שאנשים, מקרב 1,551 אנשים בריאים ללא כול מחלת לב, שסבלו מדיכאון נמצאו בסיכון גבוה פי 4 לסבול מאוטם שרירי הלב במהלך 14 השנים הבאות לחייהם. בקנדה מצאו חוקרים שחולי לב שסבלו מדיכאון היו בסיכון גבוה פי 4 למות בשישה חודשים הבאים לעומת חולי לב שלא סבלו מדיכאון. לא ברור לגמרי מה הקשר בין דיכאון ומחלות לב. בין ההסברים האפשריים שהועלו נמנה טיפול תרופתי לא סדיר בגלל הדיכאון, רמה גבוהה של הורמוני מתח נפשי כולל קורטיזול ואדרנלין שמשפיעים על בריאות לב ועוד.

המחקר 

המחקר: החוקרים בדקו לאורך מספר שנים את ההשפעות שיש למתח נפשי ודיכאון על 4,487 חולי לב בגילאים 45 ומעלה. החולים עברו ראיון בביתם ונשאלו שאלות שנתנו אינדיקציה לגבי מצבי הרוח שלהם וכיצד הם מנהלים את חייהם. במהלך 6 שנים של המעקב מתו או סבלו מהתקף לב חוזר 1,337 מחברי הקבוצה.

ממצאי המחקר: חולי לב שסבלו ממתח נפשי גבוה ומדיכאון נמצאו בסיכון גבוה יותר ב48% להתפתחות התקף לב נוסף או מוות בשנתיים וחצי שלאחר פרוץ מחלתם לעומת חולי לב שסבלו מרמה נמוכה של מתח נפשי ודיכאון. חולי לב שסבלו ממתחים נפשיים גבוהים ותסמיני דיכאון היו בעלי סיכוי גדול יותר להתקפי בכי וקושי להתמודד עם קשיים אישיים ובעיות.

מסקנות החוקרים: טיפולים התנהגותיים ופעילות גופנית עשויה להפחית את השפעות המתחים הנפשיים והדיכאון ולהפחית את הסיכון להתקפי לב חוזרים ומוות בתקופה הפגיעה שלאחר התפתחות מחלת הלב.

March 10, 2015, Circulation, online

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
שינה טובה יותר

שינה טובה יותר אינה נגישה לכולם. עבור רבים מאיתנו שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שרמה מסוימת של הפרעות שינה היא נורמאלית הפרעות שינה רבות מידי או חריפות מידי עלולות לגרום לבעיות בריאות שונות שילקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

שינה טובה יותר
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
האם חולה חכם הוא גם טרדן

האם חולה חכם הוא גם טרדן? קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

האם חולה חכם הוא גם טרדן
טיפים לחיים ארוכים ובריאים

טיפים לחיים ארוכים ובריאים עשויים לשפר את איכות חייכם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? להלן רשימה מרוכזת של טיפים לשיפור הבריאות ואריכות חיים.

טיפים לחיים ארוכים ובריאים
מחלת דלדול העצם

מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) מתפתחת בעיקר בקרב אנשים מבוגרים. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

מחלת דלדול העצם
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון

מחקרים רפואיים - חדשות

 • נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

  נזק בלתי הפיך בחוט השדרה בעקבות פציעה עלול להתרחש באופן מהיר יותר ממה שסברו המומחים עד היום. פציעה של חוט השדרה בגלל תאונת דרכים, נפילה בבית או מכול סיבה אחרת עלולה לגרום להתפתחות נזק בלתי הפיך ובעקבותיו קשיים תפקודיים. 

   
 • שמנים חייבים יותר קרינה

  שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה בין היתר לגרום להתפתחות סרטן. לצורך ביצוע צילומי רנטגן נזקקים אנשים בעלי משקל עודף או שמנים למנת קרינה גדולה יותר.

   
 • ריצה לקויה גורמת לפציעות

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם נפצעים. ריצה יוצרת עומסים חוזרניים משמעותיים וכול שגיאה או ליקוי יובילו בסבירות גבוהה לעומס יתר וכתוצאה מכך לפציעה.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)