Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים העיקריים להשמנה. הטלפון החכם מעודד את אורח החיים הפסיבי וזאת למרות שלא צריך לשבת כדי להשתמש בו.

שימוש אינטנסיבי בטלפון החכם נכרך באורח חיים יושבני. אנשים שמשתמשים בו לעתים קרובות (ומי לא?) נוטים לשבת ממושכות, לא להיות פעילים גופנית ולאכול יתר על המידה. בכך כמובן שהטלפון החכם תורם להשמנתנו ולמגוון המחלות הנלוות להשמנה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הטלפון החכם גורם להשמנה - רקע

הטלפונים החכמים הפכו להיות חלק מחיינו. שימוש אינטנסיבי בטלפון חכם הפך למעשה לנורמה. הטלפונים החכמים הפכו כזה מכבר להיות מרכזי בידור, אנו לא מסתפקים במכשירים הללו כדי להתקשר או לשלוח הודעות אלא גם כדי להתחבר לרשתות החברתיות, לשחק וסתם כדי לגלוש באינטרנט. לאן שלא תביטו תראו אנשים רכונים מעל המסך הקטן. חלקם עושים זאת תוך כדי בהליכה, חלקם תוך כדי נהיגה אבל הרוב בוהים במסך הטלפון החכם במצב ישיבה.

לטלפונים החכמים יכולת אדירה לשנות את אורח החיים שלנו. למרות היות הטלפון החכם מכשיר נייד שניתן לעשות בו שימוש תוך כדי תנועה רוב האנשים, בעודם משתמשים בו מתכנסים לאורח חיים יושבני. ישנם חוקרים הטוענים שמאז המהפכה התעשייתית טכנולוגיה לא שינתה את אורח החיים של האדם כפי שעושה זאת הטלפון החכם. הוא משפיע על האופן שבו אנו אוכלים (תוך שיטוטים בטלפון), הוא משפיע על האופן שבו אנו נעים (ללא יציבות ועם יציבה שמוטה), הוא משפיע על האופן שבו אנו ישנים (או לא מצליחים לישון בגלל האור שנפלט מהמסך), הוא גורם לתאונות ונפילות (בגלל שאנו לא ערים לסביבה) ועוד.

הטלפון החכם גורם להשמנהאת המבט הביקורתי על אנשים שרובצים שעות מול הטלוויזיה אנו צריכים עכשיו להפנות אל האנשים שרובצים מול המסך הקטן. מחקר שלמד את ההרגלים של סטודנטים מצא ששימוש בטלפון חכם ממש כמו צפייה פסיבית בטלוויזיה עלולים להפחית את הפעילות הגופנית ואת הכושר הגופני. המחקר המסוקר מצא שסטודנטים יושבים בממוצע 5 שעות ביום מול מסך הטלפון שלהם ושלחים מאות הודעות ביום, אך היו גם סטודנטים שישבו 14 שעות ביום מול המסך הקטן.

המחקר

המחקר: למד באמצעות שאלונים שחולקו ל- 300 סטודנטים בקולג'ים אמריקאים על הרגלי השימוש בטלפונים החכמים, על פעילות גופנית ועל פעילות בזמן החופשי שלהם. לאחר מכן 49 סטודנטים עשו התבקשו לרוץ על הליכון כדי לבחון את הסיבולת לב ריאה שלהם.

ממצאי המחקר: אלה שעשו שימוש אינטנסיבי וממושך בטלפון החכם עד 14 שעות ביום נמצאו בכושר רע יותר מאלה שעשו שימוש מצומצם בטלפון החכם של עד 1.5 שעות ביום. אלה שעשו שימוש אינטנסיבי גם ניהלו אורח חיים יושבני ביחס לסטודנטים שעשו שימוש מצומצם יותר עם הטלפונים החכמים. התוצאות הללו שקללו משתנים שונים בעלי השפעה אפשרית על התוצאות כולל: מין, אחוז שומן בגוף, הערכה עצמית לגבי יכולות ביצוע ועוד.

מסקנות החוקרים: שימוש מרובה בטלפון חכם קשור בהכרח עם אורח חיים יושבני. הנזקים של טלפון חכם דומים לאלו הנגרמים עקב צפייה ממושכת בטלוויזיה, משחקי מחשב, צפייה ממושכת בסרטים או סדרות או בגלל עבודה ממושכת עם מחשבים. החוקרים ממליצים להורים לפקח על השימוש שעושים ילדיהם עם טלפונים חכמים. עליהם לצמצם את זמן השימוש, את תדירות השימוש ואת העיתוי של השימוש בטלפונים חכמים.

Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, July 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות

נעלי ריצה מומלצות תצמצמנה את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

נעלי ריצה מומלצות
ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
שריפת שומן יעילה יותר

שריפת שומן יעילה יותר זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. ספורט שמטרתו הפחתת משקל מינימאלית אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות מהסוג הזה חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת שומן יעילה יותר
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ריצה משפרת גם את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ריצה משפרת גם את הראייה
ספורט ורק אחר כך טלוויזיה

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה
שרירים בגוף האדם

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

שרירים בגוף האדם
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)