Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

חוסר שינה והתקררות? האם יש קשר ביניהם? על פי מחקרים שונים השינה של חלקים נרחבים מהאוכלוסייה המודרנית אינה איכותית ואינה כוללת מספיק שעות שינה. הדבר גורם לפגיעה במערכת החיסונית ובין היתר מוביל להתפתחות מחלות וירליות והצטננות.

השיבושים שחלים במערכת החיסונית גורמים לשינויים בנוכחות של תאי הדם הלבנים ובאותות הכימיים של מערכת זאת. מערכת חיסונית חלשה משמעותה פגיעות גבוהה יותר למחלות הנגרמות בגלל מיקרואורגניזם. במחקר הנוכחי הדגימו החוקרים כיצד אנשים שישנים פחות מ6 שעות ללילה חושפים את גופם להידבקות במחלות נגיפיות הקרויות גם הצטננויות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

חוסר שינה והתקררות - רקע

חוסר שעות שינה ו/או שינה שאינה איכותית מספיק פוגעת במערכות הגוף השונות ובכלל זה במערכת החיסונית. התוצאה עלולה להיות החל מסיכון מוגבר לחלות במחלות וירליות כגון אלה הגורמות להתקררות וכלה בסיכון גבוה יותר לחלות בסוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות לב, שבץ מוחי, מוות מוקדם, קוגניציה לקויה, מעורבות גדולה יותר בתאונות וסרטן. שינה של פחות מ6 שעות מעלה את הסיכון שלכם לחלות בהצטננות בפי 4 ואילו שינה של פחות מ5 שעות בלילה מעלה את הסיכון לחלות בהצטננות בפי  4.5. מתברר מחקרים שחוסר שינה משמעותי יותר מגורמי סיכון אחרים לחלות בהצטננות כולל ממתח נפשי, גיל, עישון ועוד. 

מדובר במחלה שכיחה ביותר הנגרמת על ידי נגיף או נכון לומר סוגים שונים של נגיפים. הצטננות גורמת לעוגמת נפש רבה ולנזק כלכלי ואובדן ימי עבודה. בארצות הברית קרוב ל- 40% מהאנשים אינם ישנים את כמות שעות השינה הרצויה. לדעתי המצב בארץ דומה ואולי אף חמור יותר.

המחקר

שינה והצטננותהמחקר: במטרה לזהות קשר אפשרי בין חוסר שינה ו/או איכות שינה ירודה להתקררות עקבו החוקרים במשך שבעה ימים אחר כמות שעות השינה ואיכות השינה של 164 בוגרים ובוגרות בגילים שבין 18-55. במהלך השבוע הזה הנחקרים רשמו באופן מדויק את מספר שעות השינה וציוד אלקטרוני עקב אחר האיכות שלה. עם תום השבוע הזה חשפו החוקרים את הנחקרים לווירוס הגורם להצטננות.

ממצאי המחקר: אנשים שישנו מספיק גילו התנגדות גדולה יותר לווירוס. בהשוואה לאנשים שישנו 7 שעות ומעלה האנשים שישנו פחות מ6 שעות בלילה היו ברמת סיכון של פי 4.2 לחלות בהצטננות ומי שישן פחות מ5 שעות שינה היו ברמת סיכון של פי 4.5 לחלות בהצטננות.

מסקנות החוקרים: החוקרים שאינם מופתעים מתוצאות המחקר מדגישים את החשיבות שיש לתת לשינה בחיינו ובחיי הילדים שלנו.

September 2015, Sleep

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)