Skip to main content

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

ישיבה עלולה להרוג אתכם! אורח החיים המודרני מתאפיין בחוסר פעילות גופנית ובישיבה. הרבה מאוד ישיבה. אין סוף מחקרים, שחלקם מצוטט כאן, מוצאים קשר בין ישיבה לבעיות בריאות. אנשים שמרבים לשבת סובלים מבעיות בריאותיות ומקצרים לעצמם את החיים. 

הקשר שבין ישיבה ובעיקר ישיבה ממושכת לבין מחלות רבות שחלקן פוגעות באיכות החיים וחלקן מקצרות לכם את החיים הוכח כבר מזמן. רבות נכתב על כך במגוון אמצעי תקשורת ובירחונים מדעיים. גם באתר הזה כתבתי רבות על ההשפעות המזיקות של הישיבה הממושכת על מערכות הגוף השונות כולל בין היתר על מערכות שריר ושלד וכתוצאה מכך גרימת כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר ועוד.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

ישיבה עלולה להרוג אתכם - רקע

פרקי זמן ארוכים של ישיבה מעלים את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2 ובסוגי סרטן מסוימים כולל סרטן השד, סרטן המעי, סרטן המעי הגס, סרטן הרחם, סרטן השחלות ועוד. מלבד הפגיעה הקשה באיכות החיים לחולים במחלות קטלניות אלה יש לעתים קרובות תוצאה נלוות נוספת - מוות מוקדם.

מחקרים אינם מסכימים לגבי התפקיד של פעילות גופנית במניעת הנזקים הבריאותיים הנובעים מישיבה ממושכת. חלק מהמחקרים טוענים שפעילות גופנית לא תמנע את הנזקים הללו, חלק אחר טוען שפעילות גופנית משמעותית עשויה לצמצם אותם וישנם מחקרים שטוענים שפעילות גופנית משמעותית יכולה לנטרל את נזקי הישיבה לחלוטין. אני מניח שהאמת נמצאת היכן שהוא באמצע. ישיבה ממושכת מזיקה ופעילות גופנית מספקת עשויה לצמצם את הנזקים הללו.

אז מה לעשות?

אין ברירה, אורח החיים העכשווי אינו מאפשר לנו ללכת או לרוץ בשטחים הפתוחים כדרך להתפרנס ממנה. רובנו נאלצים להיצמד אל מסך כלשהו במשך כול יום העבודה. כדי לא להקריב שנות חיים ופגיעה אנושה באיכות החיים חשוב לעשות זאת נכון. ראשית תתארגנו על שולחן וכיסא שניתן לשנות את הגובה שלהם.

אחת לחצי שעה צאו להליכה קצרה, שנו את גובה השולחן ואת גובה הכיסא בהתאם ובכך למעשה תשנו את מערך הכוחות הפועלים על הגוף שלכם. התחילו בעמידה, לאחר חצי שעה צאו להליכה קצרה של 3-5 דקות ועברו לעבוד במנח ישיבה גבוה כשהשולחן בגובה המתאים, לאחר חצי שעה צאו שוב להליכה קצרה של 3-5 דקות וחזרו לעבוד בישיבה מלאה וחוזר חלילה. בכול הנוגע לפעילות גופנית כול המרבה (להיזהר מפציעות) הרי זה משובח.

המחקר

ישיבה עלולה להרוג אתכםרקע: למרות שמחקרים רבים מצאו קשר בין אורח חיים יושבני לבין חולי ומוות מוקדם רק מעטים התייחסו לנשים לאחר גיל הפוריות כקבוצת סיכון. החוקרים במחקר הנוכחי יצאו לבדוק את ההשפעה שישי לישיבה ממושכת על קבוצת גיל זאת.

המחקר: המחקר שלפנינו עקב אחר הרגלי הישיבה של 92,234 נשים לאחר גיל הפוריות בגיל 50-79 ובמקביל למד על מצבן הרפואי בניסיון להבין האם יש קשר בין ישיבה ממושכת לבין מחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן קטלניות.

המחקר נערך בין השנים 1993-1998 והתבסס על נתונים שסופקו על ידי הנשים הללו באמצעות שאלונים. משתנים שונים נלקחו בחשבון כולל גיל, גזע, מדד מסת הגוף, פעילות גופנית, חולי כרוני ועוד.

ממצאי המחקר: נשים מבוגרות שמרבות לשבת מצויות בסיכון מוגבר למות מוות מוקדם. נשים שישבו יותר מ11 שעות ביום או לא היו פעילות פרק זמן דומה סבלו מסיכון גבוהה ב12% למוות מוקדם בהשוואה לנשים יותר פעילות.

המלצות החוקרים: ישנו יחס ברור בין אורח חיים יושבני ובין הסיכון למוות מוקדם. חשוב להמשיך עם פעילות גופנית ולצמצם את שעות הישיבה.

American Journal of Preventive Medicine, January 2014

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני

עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני מהווים גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בבגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. כתוצאה מפעילות חוזרנית אנו עלולים לגרום לנזק עצבי, לדיכאון ובסיכומו של דבר לתסמונת העובד החולה. 

עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני
מהי ישיבה נכונה

מהי ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

מהי ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה כתוצאה מעבודה ממושכת מול מסך מחשב הכוללת בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. הדרך לטפל בבעיה היא בעיקר הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך כלשהו והקפדה על עמדת עבודה ארגונומית.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
לבחור ילקוט ביה"ס

לבחור ילקוט ביה"ס אינו עניין מורכב מידי. גורמים רבים עומדים אחר כאבי הגב אצל ילדים. נציין עוד שמדובר בבעיה שנמצאת במגמת עלייה. בין הגורמים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

לבחור ילקוט ביה"ס

מחקרים רפואיים - חדשות

 • כאבי ברכיים? הרזיה מועילה

  כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד מועילים כדי להפחית את הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת מפרקים ניוונית בברכיים. השילוב של השניים הללו יאפשרו שיפור גדול יותר במצב הברכיים.

   
 • קרע במיניסקוס, חכו עם הניתוח

  קרע במיניסקוס? חכו עם הניתוח והתחילו טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים ומגבלות תנועה בברכיים. עד לפני שנים אחדות ניתוח היה הטיפול הכמעט אוטומטי שהוצע עבור בעיה זאת. היום מקובל שעדיף להתחיל עם טיפול שמרני.

   
 • דלקת פרקים בגלל עודף משקל

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים, בעיקר מפרקים נושאי משקל או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. כדי למנוע דלקת פרקים ניוונית בברך יש להקפיד בין היתר על משקל מאוזן.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)