Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סיאטסטה עושה טוב ללב. שנת הצהריים הטובה והישנה הולכת ונעלמת מהנוף האנושי. לחץ הזמנים שבו מתנהל אורח החיים המודרני לא מותיר זמן לכך. חבל, מתברר שההפסד כולו שלנו. על פי המחקר הנוכחי שינה קצרה בשעות הצהריים תורמת לבריאות. 

שנת הצהריים, לרוב, לאחר ארוחת הצהריים היוותה חלק חשוב מסדר היום של אנשים רבים ותרבויות שונות ברחבי העולם. בספרד טבעו את המונח סיאסטה שמשמעותו בלטינית השעה השישית מעלות השחר שהיא שעת הצהריים. להרגל הזה שהולך ונעלם ישנה השפעה על הבריאות שלנו כולל הפחתה של לחץ הדם ושיפור מצב הלב וכלי הדם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סיאסטה עושה טוב ללב - רקע 

שנת צהריים נהוגה במספר מדינות, חמות לרוב  כמו פורטוגל, איטליה וספרד אך גם בקרב מדינות קרות כמו כמו גרמניה ואוסטריה. שנת צהריים נהוגה גם במדינות שונות בדרום אמריקה ובמזרח הרחוק והייתה נהוגה עד לפני שנים מועטות גם בארץ. המנהג של שנת הצהריים נתון להתקפות חוזרות ונשנות על ידי המצדדים בכלכלה הקפיטליסטית ואחרים. לטענת המתנגדים המזגנים פותרים כיום את בעיית החום ומאפשרים עבודה רצופה.

מחקרים בנושא מעידים על כך שסיאסטה שאינה גולשת לשינה ארוכה מידי תורמת לבריאות שלנו. שנת צהריים בת חצי שעה עד שעה גורמת בין היתר להפחתה של לחצים נפשיים, הפחתה במחלות לב וכלי דם, שיפור בערנות, שיפור הזיכרון. ממצאים אלו נתמכים על ידי מחקר שערכה סוכנות החלל האמריקאית שהגיעה למסקנה שטייסים שהורשו לחטוף תנומה למשך 26 דקות במהלך שעות העבודה שלהם שיפרו את היעילות שלהם ב34%.

המחקר

סיאסטה ללב בריאהמחקר: החוקרים בדקו אחר ההשפעה שיש לשעת שינה באמצע היום על 400 אנשים בגיל ממוצע של 61 הסובלים מלחץ דם גבוה.

ממצאי המחקר: קבוצת הנבדקים שישנה את שנת הסיאסטה הורידה את לחץ הדם בממוצע ב5% לעומת קבוצת הביקורת שלא ישנה את שנת הצהריים. נמצאה גם קורלציה בין שנת הצהריים לבין הגודל של הפרוזדור השמאלי של הלב (היפרטרופיה). עיבוי זה המציין את הקשיים של שריר הלב וכלי הדם ואת מעלה את הסבירות לסיבוכים כולל שבץ מוחי ואוטם שריר הלב. בקרב קבוצת הבדיקה נמדדה גם ירידה בשל 10% במהירות גל הדופק (Pulse wave velocity).

מדובר בקצב שבו גלי הלחץ נעים בתוך כלי הדם. מהירות גל דופק נמוכה מעידה על אלסטיות של העורקים בעוד שמהירות גל דופק גבוהה מהווה גורם סיכון לאירוע מוח ולמחלת לב כלילית. המחקר גם מצא שאנשים שנוהגים לישון שנת צהריים צרכו פחות תרופות להורדת לחץ דם מקבוצת הביקורת שלא ישנה שנת צהריים.

מסקנות החוקרים: למרות שהירידה בלחץ הדם נראית קטנה הרי שמדובר בירידה משמעותית ביותר ובעלת השפעה. ירידה של 2 יחידות מילימטר כספית (mmHg) בלבד בלחץ הדם הסיסטולי מפחיתה את הסיכון למחלות במערכות הלב וכלי הדם ב10%.

European Society of Cardiology, Aug. 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)