Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

כאבי ברכיים מהווים בעיה שכיחה ביותר בעיקר בקרב מבוגרים החשופים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. מספר מחקרים בוצעו בניסיון להבין האם לכוח של השריר הארבע ראשי יש השפעה כלשהי על דלקת הפרקים הניוונית (Osteoarthritis) אצל מבוגרים. חלק מהמחקרים הראה שחולשה של השריר הארבע ראשי אכן מקדמת את הסיכויים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית ו/או מחמירה את הסימנים והתסמינים של החולים במחלה. מחקרים אחרים העלו תוצאות שלא היו חד משמעיות. המחקר הנוכחי הוא ניסיון נוסף לקבוע מה השפעת יכולתו של השריר הארבע ראשי על התפתחות דלקת פרקים ניוונית בברכיים ו/או על הקלה או החמרה של הסימנים והתסמינים הנובעים מהמחלה.

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך - רקע

על פי מחקרים שונים (J Orthop Sports Phys Ther. 2014 Jun;44(6):391–B1) כול חולה הסובל מכאב ברכיים הנגרם בגלל תסמונת פטלופמורל מתבקש בין היתר לחזק את השריר הארבע ראשי ובעיקר את הראש הפנימי הקרוי בעברית השריר הנרחב התיכון (Musculus vastus medialis). לשריר זה הפעיל במיוחד בעשרת האחוזים האחרונים של פשיטת הברך, יוחס במשך הרבה שנים השפעה מכרעת על מיקום הפיקה. חוקרים שונים טוענים שאין אפשרות לחזק את השריר הנרחב הפנימי באופן מבודד מהשרירים האחרים בשריר הארבע ראשי ולכן הגורם לשיפור שחל במצב הברך המטופלת הוא החיזוק של כול השריר הארבע ראשי. אין חולק על ההשפעה המיטיבה של חיזוק השריר בריפוי תסמונת פטלופמורל. במחקר אחר (Arthritis Rheum. 2004 Jun;50(6):1815-21) נמצא שיש קשר בין חולשה של השריר הארבע ראשי לבין התפתחות דלקת פרקים ניוונית בברך גם במפרק ירך - שוק (tibiofemoral) וגם במפרק ירך-פיקה.

השריר הארבע ראשי הוא השריר הגדול ביותר בגוף שלנו ותפקידו העיקרי הוא לפשוט את הברך. השריר מורכב מארבעה שרירים שונים כולל: שריר הירך הישר (Rectus femoris) שהוא דק יחסית מעל ושלושה ראשים מסיביים יותר מתחת: השריר הנרחב הצדי (Vastus lateralis), השריר הנרחב הביניימי (Vastus intermedius) ומיודענו השריר הנרחב התיכון. השרירים הללו מסתיימים בגיד אחד המתחבר אל פיקת הברך. המיקום של פיקת הברך נקבע על פי משחקי הכוחות בין השרירים הללו.

המחקר

שריר ארבע ראשי חזק מונע כאב בברךהמחקר: החוקרים עקבו במשך 30 חודשים אחר 265 נשים וגברים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית בברכיים וממגוון הסימנים והתסמינים של דלקת זאת כולל שחיקת סחוסים, כאבים ומגבלות תנועה. בתחילת המחקר נחשף מצב הסחוס במפרק הירך- שוק (Tibiofemoral joint) ובמפרק הירך - פיקה (Patellofemoral joint) של הנחקרים באמצעות דימות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging). כמו כן נמדד כוחו של השריר הארבע ראשי של כול אחד מהנחקרים, נבדקה היכולת התפקודית של הברכיים שלו ונרשם דרוג הכאב שהם חשים שנתן כול אחד מהם. לצורך מעקב אחר מצבה של דלקת הפרקים הניוונית בברכיים של הנחקרים בוצעה דימות תהודה מגנטית נוספת לאחר 15 חודשים ואחרונה לאחר 30 חודשים.

ממצאי המחקר: החוקרים לא מצאו השפעה כלשהי של הכוח של השריר הארבע ראשי על קצב שחיקת הסחוס במפרק הירך-שוק (Tibiofemoral joint). גם כאשר השריר היה חזק או המפרק היה לא מאוזן הדבר לא השפיע על הסחוס במפרק הזה. מצד שני נמצא שריר ארבע ראשי חזק מגן על הסחוס בצד החיצוני של מפרק הירך-פיקה (Patellofemoral joint). זהו אזור אנטומי עם שכיחות פגיעה גבוהה יחסית בסחוס הגורמת לכאבי ברכיים ומוגבלות תנועה. על פי ממצאי המחקר החולים בדלקת פרקים ניוונית בעלי ארבע ראשי חזק סבלו מפחות כאבים ומפחות מגבלות תנועה.

מסקנות החוקרים: החוקרים מסייגים את הממצאים וטוענים שמחקרים נוספים צריכים לאשר אותם. עם זאת אי אפשר לדעתם להתעלם מההשפעה הגדולה שהייתה לחוזקו של השריר הארבע ראשי על דלקת הפרקים הניוונית בברכיים כולל על שחיקת הסחוס, על רמת הכאבים ועל היכולת התפקודית. החוקרים משערים שההשפעה החיובית הזאת מושגת בגלל שהראש הפנימי של השריר הארבע ראשי מייצב את פיקת הברך ומונע או מצמצם את הסימנים והתסמינים של דלקת הפרקים הניוונית במפרק הירך-פיקה (Patellofemoral joint).

האם יתכן שהמפתח לבריאות הברך מצוי בחיזוק של השריר הארבע ראשי? למרות מקומו החשוב של השריר הארבע ראשי לבריאות הברך לא הכול תלוי בו. הברך נתונה לעומסים חריגים, בין היתר מסיבות אבולוציוניות ועל כן חשופה לנזקים. הקפדה על חיזוק שריר ארבע ראשי חשובה אך כך גם הניהול הנכון של העומסים שמוטלים על הברך.

Arthritis & Rheumatism, January 2009; 60:1; pp.189-198

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
ברך קופצים אבחון וטיפול

ברך קופצים אבחון וטיפול ללא דיחוי יאפשרו תוצאות מהירות יותר. פציעת ספורט זאת השכיחה בקרב ספורטאים המרבים לנתר ממוקמת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל הקוטב התחתון של הפיקה ונוטה לעתים להפוך לפציעה כרונית.

ברך קופצים אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)