Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

זה הכול גנטיקה או אימון? המצב הגופני שלנו תלוי גם בגנטיקה וגם בגורמים סביבתיים כמו פעילות גופנית, אבל מה יותר חשוב? על השאלה הזאת ששבה ועולה בין ספורטאים לאלה שמעדיפים לשבת מול מסך הטלוויזיה עונה באופן ברור המחקר המסוקר כאן.

האימון חשוב יותר ובאופן חד משמעי. יתרון אחד ממנו נהנה נהג המשאית לעומת אחיו, שרירי הרגליים שלו היו חזקים יותר וגדולים יותר. במחקר שלפנינו השוו החוקרים את הכושר הגופני של תאומים זהים שאחד מהם אתלט ואילו השני נהג משאית. חשוב לזכור שתאומים זהים חולקים מעל 99% מאותם גנים וכל שוני אצלם נובע מהשפעות סביבתיות. נתון זה מעניק הזדמנות יוצאת מין הכלל להשוות בין מצבם הגופני של התאומים ולענות על השאלה הטורדנית: מה יותר חשוב, גנטיקה או אימון. בין היתר בדקו והשוו החוקרים את פרופיל הדם של התאומים, את מצב הלב וכלי הדם שלהם, את מצב הריאות, את בריאות מערכות שרירי ושלד כולל מצבם הבריאותי של השרירים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

זה הכול גנטיקה או אימון - רקע

מה יותר חשוב לשיפור הכושר הגופני, גנים או סגנון חיים פעיל? בניסיון לענות על השאלה הזאת, חוקרים מאוניברסיטת המדינה בסן פרנסיסקו חקרו תיאומים זהים בני 52 שניהלו בשלושת העשורים האחרונים אורח חיים שונה בתכלית. אחד מהתאומים פתח בקרירה של נהג משאית ואילו האח השני החל לנהל אורח חיים ספורטאי. לאחר שלושה עשורים האתלט הפך להיות לאיש ברזל ומאמן מסלול בעוד שהנהג משאית המשיך לנהל אורח חיים יושבני.

מטרת המחקר

על מנת להגדיל את הידע אודות ההשפעות הגנטיות לעומת ההשפעות של סגנון חיים על מצבנו הגופני בדקו החוקרים את השרירים של תאומים זהים מונוזיגוטיים שהם כידוע תאומים שהתפתחו מביצית מופרית אחת שהתחלקה בשלב מאוחר יותר לשני עוברים נפרדים זהים מבחינה גנטית (מעל 99% מהגנים זהים) ובני אותו מין. התיאומים נהלו ב30 השנים האחרונות אורך חיים שונה, אחד מהם הפך להיות נהג משאית שניהל אורח חיים יושבני ואילו השני בחר לפנות לספורט והפך ברבות השנים לאיש ברזל ומאמן כושר. החוקרים בדקו והשוו את מצב בריאות השרירים ואת יכולת הביצוע שלהם.

אופן ביצוע המחקר

החוקרים ביצעו בדיקות שונות על מנת להעריך את מצבם הבריאותי של התאומים. בין היתר נלמד הפרופיל של הדם, נלמדו סמנים ביולוגיים שעשויים להוסיף לגורמי סיכון קרדיווסקולריים אחרים בניבוי הסיכון למחלות לב וכלי דם וכן מחלות ריאות, נמדד גודל השרירים, כוחם וכן בדיקות מולקולאריות לאיתור סמנים ביולוגיים המעידים בריאות השרירים.

ממצאי המחקר

זה הכול גנטיקה או אימון?ממצאי המחקר הללו הם תוצר של מחקר פיזיולוגי השוואתי היסודי ביותר שנעשה עד היום על תאומים שמנהלים אורח חיים שונה כול כך. התאום האתלט בהשוואה לאח שלו הדגים מסת גוף נמוכה יותר, פחות רקמת שומן בגוף, קצב פעימות לב נמוך יותר במנוחה, לחץ דם נמוך יותר, רמת כולסטרול נמוכה יותר, רמת טריגליצרידים נמוכה יותר, רמה נמוכה יותר של סוכר בדם, יותר כוח לפדל באופניים, יותר יכולת אירובית וסיבולת אנאירובית (VO2max), יותר סיבי שריר מסוג MHC I שהם "סיבים איטיים" (slow-twitch) המכונים גם סיבים אדומים שהם בעלי יכולת עבודה ממושכת ופחות סיבי שריר מהסוג MHC IIa שהם סיבים מהירים המכונים גם סיבים לבנים שהם חסרי יכולת עבודה ממושכת, רמה גבוהה יותר של האנזים AMPK שהוא בעל חשיבות גדולה במשק האנרגיה ועוד. יחד עם זאת האח, נהג המשאית, נהנה ממסת שריר גדולה יותר ומשרירים חזקים יותר.

מסקנות החוקרים

הממצאים שהופקו במחקר הזה מדגימים את העדיפות שיש לפעילות הגופנית ולסגנון החיים על פני הגנים בכול הנוגע לשיפור מדדים קריטיים לבריאותנו. עוד מדגימים הממצאים הללו את יכולת ההתאמה הגבוהה (greater plasticity) של הלב ושל מערכת השרירים. יכולת זאת גבוהה יותר ממה שסברו מומחים בתחום. המחקר גם מדגים את הצורך בהמשך מחקרים שיעשו בקנה מידה גדול יותר שבהם יעזרו בתאומים זהים כדי להגדיל את הידע בתחום. החוקרים מסבירים את שרירי הרגליים שהיו גדולים וחזקים יותר אצל נהג המשאית בכך שכנהג משאית עליו להפעיל השרירים הללו באופן חוזרני. עוד טוענים החוקרים שעודף המשקל של נהג המשאית יוצר עומס גבוהה יותר על השרירים הללו וגורם להתחזקותם.

European Journal of Applied Physiology 2018

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות

נעלי ריצה מומלצות תצמצמנה את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

נעלי ריצה מומלצות
ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
שריפת שומן יעילה יותר

שריפת שומן יעילה יותר זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. ספורט שמטרתו הפחתת משקל מינימאלית אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות מהסוג הזה חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת שומן יעילה יותר
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ריצה משפרת גם את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ריצה משפרת גם את הראייה
ספורט ורק אחר כך טלוויזיה

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה
שרירים בגוף האדם

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

שרירים בגוף האדם
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)