Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב כרוני?, זה הכול בראש. האם כאב כרוני הוא למעשה תגובה רגשית? מתברר שהסיכוי להתפתחות כאבים כרוניים בעקבות פציעה תלוי בקשר שבין שני חלקים במוח הקשורים לרגשות ולמוטיבציה אשר מתקשרים באופן אינטנסיבי יותר בקרב אנשים עם כאבים כרוניים. 

שני אנשים עוברים תאונת דרכים ונפגעים פגיעה דומה בגופם. האחד יחלים תוך ימים או שבועות ואחר ימשיך לסבול מכאבים כרוניים כול חייו. למה אנשים מסוימים סובלים מכאב כרוני בגלל פציעה שאנשים אחרים מתאוששים ממנה בקלות? על פי מחקר שהתבצע בארצות הברית נמצא שככול שהקשר בין שני חלקי המוח שאחראים על הרגשות והמוטיבציה הוא טוב יותר כך גם גדל הסיכוי שהחולה יפתח כאבים כרוניים. האם ניתן לנבא כעת מי יסבול מכאב כרוני?

כאב גב כרוני, זה הכול בראש - רקע

כאבים כרוניים פוגעים באיכות החיים של מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם. אנשים אלה סובלים מפגיעה קשה באיכות החיים ומחולי משני כולל דיכאונות ועוד. כאבים כרוניים מהווים גם מעמסה אדירה על הכלכלה של המדינות בגין אובדן הכנסות הנגרם עקב היעדרות מהעבודה ופגיעה בכושר הייצור, בגלל אשפוזים, פיצויים טיפולים ועוד. נתונים סטטיסטיים המתפרסמים בארצות הברית אומדים את העלויות הכלליות הנובעות הנגרמות באופנים שונים בגלל חולים עם כאב כרוני ב- 600 ביליוני דולרים כול שנה. החולים עם כאבי גב כרוניים תופסים חלק נכבד מכלל הסובלים מכאבים כרוניים. למרות זאת אין עדיין דרכים יעילות לזהות את החולים הללו ולטפל בהם באופן יעיל

החוקרים במחקר הזה יכלו לחזות בתחילת המחקר ברמת דיוק של 85% מי מהחולים שנבדקו יפתח כאבים כרוניים בהתבסס על אינטנסיביות של הקשרים בין שני חלקי המוח האמורים שהודגמו בבדיקות המקדימות. ככול שחלקי מוח אלה תקשרו יותר כך גדל הסיכוי שהחולה הזה יפתח כאבי כרוניים. האם נמצאה הדרך לזהות מראש מי מבין החולים המתלוננים על כאבי גב (או כול כאב אחר) ימשיך לסבול מכאבים כרוניים גם לאחר שמקור הבעיה בגבו נרפא. האם יתכן שזיהוי קבוצה זאת מראש תאפשר לטפל בהם באופן שונה ובכך להפחית את מספר החולים שגולש ממצב של כאב חריף או תת חריף למצב של כאב כרוני.

המחקר

כאב גב כרוני, זה הכול בראשהמחקר: למרות העלויות העצומות של מחלת הכאב הכרוני אין עדיין טיפול יעיל בבעיה. במחקר שנמשך 10 שנים עקבו החוקרים אחר17 מתנדבים בקבוצת ביקורת ו39 משתתפים שסבלו מכאבים גב שנמשכו יותר מ16 שבועות. אך אחד מהם לא סבל קודם לכן מכאבי גב. כול החולים הללו נבדקו על ידי קלינאי. סריקה של המוח בוצעה בתחילת המחקר ובשלוש נקודות זמן אחרות לאורך השנה.

ממצאי המחקר: אלו בקרב החולים שסבלו מכאבי גב כרוניים אבדו חלק מהחומר האפור במוחם ועוד נמצא שעל סמך מצב התקשורת בין גרעין האקומבס לבן חלק מסוים מקליפת המוח הקדם-מצחית בסריקת המוח הראשונה ניתן היה לנחש ברמת דיוק גבוהה מי מקרב החולים הולך לסבול מכאבים כרוניים.

מסקנות החוקרים: לראשונה ניתן להבין למה חלק מהאנשים עם פציעה זה מחלים וחלק אחר עובר למצב של כאב כרוני. הפציעה עצמה אינה מספיקה כדי להסביר את ההבדלים הללו. זה חייב להיות השילוב של הפציעה עם תהליכים מוחיים. ככול שהמוח מגיב באופן יותר רגשי לפציעה כך גדל הסיכוי שהכאב ימשך גם לאחר שהפציעה הבריאה.

יתכן מוספים החוקרים שבקרב אנשים מסוימים אותם חלקים במוח יותר ערים מלכתחילה אצל סוג מסוים של אנשים או יתכן שמדובר בהשפעות גנטיות וסביבתיות שחושפות את החלקים הללו במוח לתקשורת אינטנסיבית יותר. גרעין האקומבנס (nucleus accumbens) הוא מרכז חשוב המלמד את יתר המוח כיצד להעריך ולהגיב לעולם החיצוני והגרעין הזה אחראי לדעת החוקרים לכך שאותות הכאב הופכים להיות כרוניים.

Nature Neuroscience volume15, pages1117–1119 (2012) July 2012

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)