Skip to main content

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

שמנים נהנים מפחות שנות חיים! על כך כבר אין חולק. מגפת ההשמנה הולכת ומתרחבת בעולם. מעבר לאסתטיקה השמנה פוגעת גם בבריאות, גורמת לתחלואה ולעיתים קרובות אפילו מקצרת את החיים. אנשים שמנים חיים פחות שנים מאנשים בעלי משקל נורמלי.

השמנה מהווה איום ישיר על החיים עצמם. בארצות הברית ובאירופה היא מתקרבת להשפעות הקטלניות של העישון. על פי המחקר הנוכחי אנשים שמנים חיים בממוצע 4 שנים פחות מאנשים בעלי משקל תקין.  אנשים שמנים בני 45-64 צפויים לאבד עד 12.8 שנות חיים בגלל מחלות לב. 

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

שמנים נהנים מפחות שנות חיים - רקע

31% מהאמריקאים ו20% מהאירופאים סובלים מהשמנה. יש להניח ששיעור ההשמנה בישראל דומה יותר לזה של אירופה. השמנה מקצרת חיים. המסקנה הזאת מתבססת על מחקרים רבים מכדי שאפשר יהיה לדחות את מסקנותיהם. ברור לחלוטין שהשמנה היא גורם סיכון מרכזי לחלות במחלות קטלניות כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם כולל אוטם שריר הלב ושבץ מוחי, סוגים שונים של סרטן ועוד. המחלות הללו מלבד פגיעתן הקשה באיכות החיים הן, ועל כך אני מניח אין חולק, גם מקצרות חיים. את ההשמנה ועודף המשקל מודדים באמצעות מדד מסת הגוף (body mass index) או בקיצור BMI.

מדד מסת הגוף

מדד מסת הגוף מודד את היחס שבין הגובה לבין המשקל. לא מדובר במדד אמין לחלוטין שכן אינו יכול להבחין בין משקל שמקורו ברקמת שומן לבין אותה קבוצת אתלטים לא גדולה שמשקלם הגבוה יחסית נגרם בגלל מסת שריר כבדה. בכול מקרה מדובר בכלי סריקה ראשוני חשוב. על פי מדד זה 18.5-24.9 מוגדר משקל נורמלי, 25.0- 29.9 מוגדר כעודף משקל, 30.0-34.9 מוגדר כהשמנה קלה,  35.0-39.9 מוגדר כהשמנה בינונית, ומדד של מעל 40.0 מוגדר כהשמנה חמורה.

כמה שנות חיים מאבדים בגלל השמנה?

בארצות הברית ובאירופה השמנה היא הגורם השני למוות מוקדם לאחר עישון. בעוד שעישון גורם לרבע ממקרי המוות המוקדם באירופה ובארצות הברית והפסקת העישון עשויה לחתוך את הסיכון הזה השמנה ומשקל עודף גורמים למקרה אחד של מוות מוקדם על כול שבעה מקרים של מוות מוקדם וישנו קושי גדול לבלום את התופעה בחדות. כמובן שאין אחידות במספר שנות החיים שמאבדים אנשים שמנים. מחקרים שונים מגיעים למסקנות שונות. באופן כללי ניתן לומר שאנשים בעלי משקל עודף מאבדים שנה מחייהם, אנשים שמנים ברמה בינונית מאבדים כ 3 שנים מחייהם ואנשים עם מדד מסת גוף  40-44.9 המייצג השמנה חמורה מאבדים 6.5 שנים מחייהם ואנשים עם מדד מסת גוף 55-59.9 המייצג השמנה חמורה מאוד מאבדים 13.7 שנות חיים.

יותר גברים מנשים מתים מוות מוקדם

שמנים חיים פחות

גברים בעלי משקל עודף או שמנים נוטים למוות מוקדם יותר מאשר נשים במצב דומה. הסיבות לכך הן תנגודת אינסולין הגבוהה יותר לרוב בקרב גברים ובעקבות זאת סיכון גבוה יותר לחלות בסוכרת ולפתח כבד שומני. מהי למעשה תנגודת אינסולין? האינסולין הוא הורמון שמיוצר בלבלב ותפקידו בין היתר לאפשר כניסת גלוקוז לתאי הגוף. כאשר ישנה תנגודת לאינסולין נדרשת כמות גדולה יותר של אינסולין כדי לאפשר את כניסת הגלוקוז לתוך התאים. התוצאה היא רמה גבוהה יותר של גלוקוז בדם, הפרשה מוגברת של אינסולין על ידי הלבלב וכבד, שמפאת חוסר הסוכר בתאים מפרק יותר גליקוגן לגלוקוז. התוצאה היא עלייה מתמדת של סוכר בדם. הגורמים לתופעה כוללים מלבד גנטיקה גם השמנה וגורמים נוספים. 

המחקר

המחקר: חוקרים בדקו את היחס שבין מדד מסת הגוף לבין מוות מכול סיבה שהיא ומוות באופן מיוחד בגלל מחלות לב וכלי דם. המחקר התבסס על  שאלונים והתייחסו לנתונים בין השנים 1988 ועד 1994 כמו גם על הסטטיסטיקות של מקרי המוות עד לשנת 2006.

ממצאי המחקר: השמנה העלתה את הסיכוי למוות מוקדם ב20% מכול סיבה שהיא כולל מחלות לב. באופן כולל אדם שמן מאוד מת בממוצע 3.7 שנים מוקדם יותר מאדם בעל משקל נורמאלי מכול סיבה שהיא או 5 שנים בגלל ממחלת לב. הסיכון העיקרי למוות מוקדם מצוי בגילאים 45-64. בגילאים הללו צפוי אדם שמן למות מכול סיבה שהיא 7.1 שנים מוקדם יותר מאדם בעל משקל נורמאלי או 12.8 שנים מוקדם יותר בגלל מחלת לב. קיצור החיים אצל אנשים שמנים נובע מסיכוייהם הגבוהים לחלות במחלות קטלניות.

מסקנת החוקרים: יש לטפל בהשמנה ממש כמו במחלה כרונית וזאת בגלל שהיא גורמת למוות מוקדם. צריך להתחיל את הטיפול בשלבים המוקדמים של החיים כדי להציל חיים.

American Journal of Public Health, Jan. 2014

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K

דלקת פרקים ניוונית? ויטמין K עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה ועולה כסף רב למשלם המיסים.

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K
מזון בריא לחיים ארוכים

מזון בריא לחיים ארוכים! כאשר אתם יושבים לסעוד אל תשכחו שאוכל טוב ובכמות הראויה עשוי להאריך חיים. אכילת פירות, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, מזון מלא, בשר רזה ושמן מהצומח מפחיתה את הסיכון למוות מוקדם באופן משמעותי ומאריכה חיים.

מזון בריא לחיים ארוכים
זלילת בשר עלולה לקצר חיים

זלילת בשר עלולה לקצר חיים! המחקר הנוכחי מצא שאכילה מרובה של בשר מעובד ובשר אדום מקצרת חיים. הסיבה לכך אינה רק מחלות סרטן ולב אלא גם מחלות כמו אלצהיימר, כיבי קיבה ומגוון בעיות בריאות אחרות. עוד קובע המחקר שצריכת בשר לבן היא בטוחה יחסית.

זלילת בשר עלולה לקצר חיים
השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים! השמנה גורמת נזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו. 

השמנה מקצרת לכם את החיים
קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. שתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי
ניתן לעכב את מחלת הסוכרת

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת! למחלת הסוכרת השפעות מרחיקות לכת על הבריאות שלנו. אם אתם נוטים לחלות במחלה הזאת חשוב שתשנו את אורח החיים שלכם. דיאטה ופעילות גופנית יכולים לעכב את הסוכרת לשנים רבות, עד 14 שנים לאחר הפסקת הפעילות.

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת
שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם! אכילת שוקולד מטיבה עם חוש הטעם וגם עם הלב, כלי הדם, לבלב ועוד. אכילת שוקולד או קקאו מידי יום למשך שבועות עד חודשים יכולה לשפר את התפקוד של הלבלב וכלי הדם ואפילו להוריד את לחץ הדם על כול המשמע מכך.

שוקולד ללב בריא
ירקות ופירות למלחמה בסרטן

ירקות ופירות למלחמה בסרטן! מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו. 

ירקות ופירות למלחמה בסרטן
השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל 50 עודף שומן בגוף גורם להתקשות של כלי הדם והגברת הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן, נזק למפרקים ועוד.

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50
ארוחה משפחתית לאכילה בריאה

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה? ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה נכונים בקרב הילדים שהם קריטיים לבריאותם.

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה

מחקרים רפואיים - חדשות

 • קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי

  קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. שתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

   
 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול להיות רציני אפילו מסכן חיים. חשוב לזהות את מקור הכאב.

   
 • עדיף כאב בברך ולא בירך

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך. יתכן ואחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב תמידי של תיקון עצמי בעוד שתיקון עצמי מעין זה לא נצפה במפרק ירך.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)