Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מולטי ויטמינים? בזבוז כסף! מספר מחקרים שבדקו את התרומה של מולטי וויטמינים ומינרלים ותוספי מזון לבריאות שלנו קבעו: לאדם הממוצע מדובר בבזבוז כסף. הצריכה היומית של כלל התוספים הללו אינה מתגמלת את הצרכן הממוצע בבריאות טובה יותר.

במגוון מחקרים השוואתיים שנערכו בנושא לא נמצא הבדל בין ההשפעות שהיו לתוספים אלו לעומת ההשפעות שנבעו מתוספי סרק (פלסבו). מדאיגה יותר הטענה ששבה ועולה מהמחקרים שעוסקים בתחום שטוענים שצריכה גבוהה מידי של תוספים אלו עלולה אפילו לגרום לנזקים בריאותיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מולטי ויטמינים? בזבוז כסף - רקע

למרות שאין הוכחות ליעילות של מולטי וויטמינים, מינרלים ותוספי מזון שונים הציבור נוטה להתעלם מכך ולרכוש חומרים אלה במיטב כספו בתקווה לשפר את הבריאות שלו ולשפר את הזיכרון שלו. נכון להיום קרוב למחצית מהאמריקאים צורכים את הכימיקלים הללו והמגמה היא של עלייה בצריכה. ישנה ירידה יחסים בכול הנוגע לרכישה של בטא קרוטן וויטמין E לאחר הפרסומים והאזהרות לגבי השפעת חומרים אלה על התפתחות סרטן הריאות ועל מוות מוקדם. אך לגבי כול יתר הכימיקלים הציבור קונה ללא חשש. בשנת 2006 הוציא הציבור האמריקאי 28 ביליון דולרים על חומרים אלה. הצריכה של חומרים אלה עלתה מאז באופן חד ועל כן גם הסכומים שהוצאו גדלו מאז. תנועת קונים ערה של חומרים אלה קיימת גם באירופה וגם בישראל.

ויטמינים, מינרלים ותוספי תזונה לא מונעים חולי

על הכותרת הזאת חתומים חוקרים רבים. מאמר המערכת של הירחון הנחשב לרפואה פנימית (Annals of Internal Medicine) קבע באון חד וחלק: השימוש במולטי ויטמינים ותוספי מזון למניעת מחלות כרוניות הוא בזבוז של כסף. אחד המחקרים המקיפים והמשמעותיים נערך בארצות הברית בהזמנת המלצת כוח המשימה האמריקאי לרפואה מונעת.

מחקרים בנושא

מחקר (Ann Intern Med, 2013;159;824-34) זה בדק את היעילות של וויטמינים למניעת מחלות בקרב בוגרים ללא חסרים תזונתיים. לאחר לנתחו מסקנות של מחקרים רבים שהקיפו מאות אלפי בני אדם הגיעו החוקרים למסקנה שאין הוכחה ברורה להשפעה חיובית של הוויטמינים הללו על התפתחות תחלואה כולל מחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן וכמובן על מניעת מוות מוקדם. מחקר נוסף (Ann Intern Med, 2013;159;806-14) ששם לו למטרה לבחון את ההשפעות של מולטי ויטמינים על מניעת התדרדרות קוגניטיבית בקרב קרוב ל6,000 בני אדם בגיל 65 ויותר הגיע לאחר 12 שנות מחקר למסקנה המצערת שבקרב מבוגרים הניזונים היטב אין השפעה משמעותית כלשהי לצריכה של מולטי ויטמינים. 

מולטי ויטמינים? בזבוז של כסףבמחקר אחר (Ann Intern Med, 2013;159;797-804) נבדקה ההשפעה של מולטי ויטמינים במינון גבוה על קרוב ל- 2,000 נשים וגברים שחלו בעברם באוטם שריר הלב. מטרת המחקר הייתה לבדוק האם אנשים אלו ייהנו מהגנה מסוימת מפני אוטם חוזר בשריר הלב. ממצאי המחקר שללו את העניין הזה באופן ברור. מחקרים רבים נוספים בנושא הגיעו למסקנות ברורות וחד משמעיות ויטמינים, מינרלים ותוספי מזון שונים אינם תורמים דבר כאשר האדם ניזון באופן סביר.

האם וויטמינים עלולים להזיק?

עם זאת היו מספר מחקרים בנושא שהעלו ממצאים מטרידים. על פי מחקרים אלו, לא זו בלבד שוויטמינים אינם מועילים הם לעתים עלולים לגרום לנו נזקים בריאותיים קשים. כך למשל מחקר (Ann Intern Med, 2005;142;37-46) שהתבסס על עשרות אלפי בני אדם הגיע למסקנה aבטא-קרוטן (β-Carotene), ויטמין E ובסבירות גם ויטמין A מעלים את הסיכון למוות בעוד שנוגדי חמצון אחרים, חומצה פולית (Folic acid) וויטמין B הם חסרי תועלת. המסר של המחקר המוזכר כאן ושל מחקרים אחרים הוא ברור: לגבי אנשים שניזונים באופן סביר ואינם סובלים מחוסר תזונתי כלשהו, צריכה של תוספים, ויטמינים ומינרלים אינם מונעים חולי או מוות והשימוש בהם אינו מוצדק. יתכן וחלק מהכימיקלים כמו בטא קרוטן, וויטמין E וויטמין A עלול אפילו להזיק לבריאות.

2013, 12, Annals of Internal Medicine

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K

דלקת פרקים ניוונית? ויטמין K עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה ועולה כסף רב למשלם המיסים.

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K
מזון בריא לחיים ארוכים

מזון בריא לחיים ארוכים! כאשר אתם יושבים לסעוד אל תשכחו שאוכל טוב ובכמות הראויה עשוי להאריך חיים. אכילת פירות, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, מזון מלא, בשר רזה ושמן מהצומח מפחיתה את הסיכון למוות מוקדם באופן משמעותי ומאריכה חיים.

מזון בריא לחיים ארוכים
זלילת בשר עלולה לקצר חיים

זלילת בשר עלולה לקצר חיים! המחקר הנוכחי מצא שאכילה מרובה של בשר מעובד ובשר אדום מקצרת חיים. הסיבה לכך אינה רק מחלות סרטן ולב אלא גם מחלות כמו אלצהיימר, כיבי קיבה ומגוון בעיות בריאות אחרות. עוד קובע המחקר שצריכת בשר לבן היא בטוחה יחסית.

זלילת בשר עלולה לקצר חיים
השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים! השמנה גורמת נזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו. 

השמנה מקצרת לכם את החיים
קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. שתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי
ניתן לעכב את מחלת הסוכרת

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת! למחלת הסוכרת השפעות מרחיקות לכת על הבריאות שלנו. אם אתם נוטים לחלות במחלה הזאת חשוב שתשנו את אורח החיים שלכם. דיאטה ופעילות גופנית יכולים לעכב את הסוכרת לשנים רבות, עד 14 שנים לאחר הפסקת הפעילות.

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת
שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם! אכילת שוקולד מטיבה עם חוש הטעם וגם עם הלב, כלי הדם, לבלב ועוד. אכילת שוקולד או קקאו מידי יום למשך שבועות עד חודשים יכולה לשפר את התפקוד של הלבלב וכלי הדם ואפילו להוריד את לחץ הדם על כול המשמע מכך.

שוקולד ללב בריא
ירקות ופירות למלחמה בסרטן

ירקות ופירות למלחמה בסרטן! מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו. 

ירקות ופירות למלחמה בסרטן
השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל 50 עודף שומן בגוף גורם להתקשות של כלי הדם והגברת הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן, נזק למפרקים ועוד.

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50
ארוחה משפחתית לאכילה בריאה

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה? ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה נכונים בקרב הילדים שהם קריטיים לבריאותם.

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)