Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ניתוח גב זעיר פולשני או רגיל, מה עדיף? חולה שסובל מכאבי גב תחתון עם הקרנות לרגל הנובעים מנזק לדיסק מותני צריך לדעת שהניתוחים המיקרו כירורגיים אינם יעילים יותר מניתוחים רגילים לשיפור במצב. השאלה שחייבת להישאל היא האם צריך ניתוח בכלל.

במחקר השוואתי בין ניתוחים מיקרו כירורגיים לניתוחים רגילים בטיפול בכאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי מותני נימצא שהניתוחים המיקרו כירורגיים אינם טובים יותר מניתוחים רגילים. הסימנים והסימפטומים של האנשים שנותחו באמצעות טכנולוגיה וטכניקה מיקרו כירורגית לא היו שונים באופן מהותי מאלו שנותחו באופן הרגיל. מלבד השאלה הנדונה לגבי איזה טכניקת ניתוח מתאימה יותר לבעיית הדיסק שלכם, ניתוח מיקרו כירורגי או ניתוח רגיל, על כול מועמד לניתוח גב לשאול את עצמו ואת הכירורג שלו גם האם צריך ניתוח בכלל? האם נוסתה כול דרך שמרנית אחרת? 

ניתוח גב זעיר פולשני או רגיל - רקע

פרוצדורות כירורגיות של עמוד השדרה נחלקות לרוב לשני סוגים עיקריים ניתוח פתוח (open procedure) וניתוח זעיר פולשני (Minimally invasive procedure). ניתוח פתוח דורש חיתוך גדול יותר, חיתוך שרירים, יותר הרדמה, יותר זמן ניתוח ויותר זמן להתאושש ולהשתקם. ניתוח זעיר פולשני דורש חתך זעיר לצורך הכנסת אנדוסקופ לראייה מוגדלת ומוארת של הדיסק המורעב, מכשירי חיתוך ועוד. ישנם טכניקות ניתוח זעיר פולשניות שונות הנעזרות במכשירים שונים אך העיקרון דומה.

חיתוך הדיסק והסרתו יכול להיעשות באופן מלא (Discectomy) או באופן חלקי (Microdiscectomy). הסרה חלקית של הדיסק מתבצעת באמצעות ניתוח זעיר פולשני תוך שימוש במיקרוסקופ מגדיל וציוד זעיר אחר המאפשר התאוששות מהירה יותר של החולה.

המחקר

רקע: חיתוך והסרה מלאה של הדיסק המותני באמצעות ניתוח רגיל או חיתוך והסרה חלקית של הדיסק הבין חולייתי מותני באמצעות ניתוח זעיר פולשני הם הניתוחים הסטנדרטיים המתבצעים כאשר החולה מתלונן על כאבי גב תחתון ושאר סימנים ותסמינים אופייניים הנגרמים בגלל לחץ על שורש עצב מותני. לכול שיטה מאפיינים שונים. איזו שיטה עדיפה? 

מטרת המחקר: החוקרים השוו את היתרונות והחסרונות של  ניתוח רגיל לעומת ניתוח זעיר פולשני לטיפול בכאבי גב תחתון וסימנים ותסמינים נוספים הנגרמים בגלל בלט, בקע או פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר עקב כך על שורש עצב מותני.

שיטה: החוקרים סקרו את מאגרי המידע Embase ,MEDLINE, ו-Cochrane Central Register of Controlled Trials עבור מחקרים שעסקו בנושא שפורסמו עד סוף שנת 2013. הם גם יצרו קשר עם מומחים בתחום כדי ללמוד על מחקרים נוספים. נבחרו מחקרים שנעשו בשיטה של ניסויים קליניים עם הקצאה אקראית (Randomized controlled trails-RCT) וניסוי מבוקר ((Controlled trial ללא הקצאה אקראית שבדקו והשוו את שתי טכניקות הניתוח הללו לטיפול בחולה עם לחץ על שורש עצב מותני משני לנזק בדיסק בין חולייתי מותני.

ניתוח זעיר פולשני או ניתוח רגילנחקרו בעיקר ההבדלים ברמות הכאב לאחר הניתוחים, חסרים נוירולוגיים במידה ונותרו או נוצרו לאחר הניתוחים, רמת תפקוד לאחר הניתוחים, סיבוכים וחומרת הסיבוכים כתוצאה מהניתוחים, פרק זמן שנמשך האשפוז שלאחר הניתוח, כמות תרופות אופיאטיות שנצרכו לאחר הניתוח, איכות חיים ושביעות רצון. חישובים סטטיסטיים נערכו כדי לאתר הבדלים משמעותיים בין שתי השיטות.

ממצאים: הממצאים המתבססים על 11 מחקרים עם 1172 משתתפים: נמצא שהניתוח הזעיר פולשני היה כרוך ביותר כאב ברגל שנמשך בין חצי שנה לשנתיים לעומת הניתוח הרגיל. ההבדלים היו זעירים ולא משמעותיים מבחינה קלינית. נמצאו גם עדויות קלושות שכאבי הגב בקרב חולים שנותחו בשיטה הזעיר פולשנית סבלו מיותר כאבי גב לאחר 6 חודשים בהשוואה לחולים שנותחו באופן הרגיל. לא נמצא הבדל משמעותי בין שתי השיטות בכול הנוגע ליכולת התפקודית וחסרים נוירולוגיים בעקבות הניתוחים. היו פחות זיהומים במקום הניתוח וזיהומים אחרים בקרב חולים שעברו ניתוח זעיר פולשני אבל חולים אלה גם נמצאו בסיכון גבוה יותר לחזור לאשפוז בגלל פריצת דיסק חוזרת. הפגיעה באיכות החיים הייתה גבוהה מעט יותר בקרב חולים שנותחו באופן זעיר פולשני. בחלק מהמחקרים נמצא שחולים שנותחו בשיטה הזעיר פולשנית שהו פחות זמן בבית החולים אך התוצאות לא היו עקביות.

מסקנות המחקר: יתכן שהטכניקה הזעיר פולשנית טובה מעט פחות מהניתוח הפתוח בכול הנוגע לרמת הכאב שנותר בגב התחתון וברגל והסיכוי הגבוה יותר לאשפוז חוזר בגלל פריצת דיסק חוזרת אך ההבדלים הללו זעירים ויתכן ואינם משמעותיים מבחינה קלינית. היתרון של הניתוח הזעיר פולשני נמצא בשיעור זיהומים נמוך יותר ויתכן שגם באשפוז הקצר יותר אך דבר זה אינו ברור לגמרי. מחקרים נוספים נדרשים כדי להחליט האם ניתוח זעיר פולשני מהווה אלטרנטיבה לניתוח הקלאסי הפתוח. 

(Cochrane Database Syst Rev. 2014 Sep 4;(9

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)