Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כירופרקט לכאבי גב תחתון עושה הבדל! אלו מסקנותיו של מחקר שנערך בקרב חיילים אמריקאים שסבלו מכאבים גב תחתון. החיילים חולקו לשתי קבוצות כאשר אחת מהן קיבלה טיפול רפואי שגרתי ואילו הקבוצה השנייה קיבלה בנוסף לטיפול הרפואי גם טיפול כירופרקטי.

הפרעות במערכות שריר ושלד ובעיקר כאבי גב תחתון מהווים את הגורם העיקרי לאובדן כשירות ונכות ברחבי העולם. בשנת 2000 היו העלויות הישירות של כאבי גב בארצות הברית 34 ביליוני דולרים והעלויות העקיפות הכוללות בין היתר גם אובדן ימי עבודה וכושר עבודה היו 200 ביליוני דולרים. בהתבוננות זהירה ניתן לראות שהמגמה אינה מעידה על כך שאנו מנצחים במלחמה הזאת. יותר ויותר חולים עם כאבי גב תחתון מצטרפים מידי שנה לסטטיסטיקה העגומה של כאבים, קשיים תפקודיים ואובדן כושר עבודה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מחקרים שונים צצים לאחרונה (ראה סדרת מאמרים שפורסמו בירחון הרפואי לנסט) ומפרסמים קווים מנחים חדשים העושים מהפכה באופן ההתמודדות עם כאבי גב תחתון. על פי הקווים המנחים הללו יש לצמצם דרסטית את הטיפולים התרופתיים ואת הבדיקות היקרות ובין היתר לטפל בחולים הללו עם מניפולציה בעמוד השדרה המותני שאותה כידוע מבצעים בעיקר כירופרקטים.

כירופרקט לכאבי גב תחתון - רקע

בצבא האמריקאי וכך אני מניח גם בצבאות אחרים, כאבי גב תחתון מהווים את הסיבה העיקרית לבקשת עזרה רפואית ולהפרעה למילוי תפקידים. הטיפולים הרפואיים המקובלים לכאבי גב תחתון הם חסרי תועלת או בעלי יעילות חלקית. בין הטיפולים הללו נמנה תרופות נוגדות דלקת, תרופות נגד כאב ובכלל זה משככי כאבים האופיואידים, זריקות סטרואידים לחלל האפידוראלי, ניתוחים למיניהן כולל ניתוח להסרת דיסק וניתוח לקיבוע חוליות. עוד חשוב לציין שחלק מהטיפולים הללו כרוך בסיכונים קשים ותופעות לוואי בלתי רצויות.

חשוב לציין שמשככי כאבים האופיואידים ובכלל זה תרופות חלשות כמו קודאין או חזקות כמו מורפין ואוקסיקודון (אוקסיקונטין, פרקוסט ועוד) עלולות לגרום לתופעות לוואי חלקן קשות כולל עצירות, תחושת ישנוניות, בחילה, הקאה, סחרחורת, התמכרות לטיפול התרופתי ודום נשימה. לאור משבר ההתמכרות למשככי כאב שקיימת בארצות הברית נוצר צורך דחוף להעריך האם טיפולים אלה הם הכרחיים האם ישנם טיפולים אחרים יעילים יותר כמו כירופרקטיקה.

כירופרקטיקה, כירופרקט וטיפול כירופרקטי

דוקטורים לכירופרקטיקה ממוקדים על אבחון, טיפול וניהול של בעיות במערכות שריר ושלד כולל כאבי גב תחתון או לחילופין הפנייה של מקרים המחייבים טיפול כירורגי. מניפולציה של עמוד השדרה היא טכניקת הריפוי העיקרית שבה משתמש כירופרקט כדי לטפל בכאבי גב תחתון. חלקים נרחבים מהאוכלוסייה בארצות הברית (8% - 14%) מטופלים כול שנה על ידי כירופרקט. ההמלצות הנוכחיות המתפרסמות בירחונים הרפואיים הנחשבים ביותר ממליצים על מניפולציה של עמוד השדרה ומבוצעת בעיקר על ידי כירופרקטים לטיפול בכאבי גב תחתון. במחקר הנוכחי הוחלט לבדוק שוב האם כירופרקטיקה יעילה גם בטיפול בחיילי ארצות הברית בבסיסי הצבא האמריקאי. על פי הממצאים מתברר שהוספת טיפול כירופרקטי לטיפולים ה"רגילים" לחיילים אמריקאים שסבלו מכאבי גב תחתון שיפרה את מצבם בכול הנוגע לחומרת הכאב ולרמת המוגבלות.

המחקר

בצבא האמריקאי הוחלט לבדוק את יעילות הטיפול הכירופרקטי בקרב חיילים פעילים בצבא ארצות הברית עם כאבי גב תחתון וזאת למרות שמחקר קודם שבדק הראה תוצאות מבטיחות, ולמרות שטיפול כירופרקטי זמין כבר ב- 66 בסיסים אמריקאים ברחבי העולם. בהשוואה למחקר הקודם המחקר הנוכחי התמקד בחיילים צעירים יותר, מגזעים שונים וממוצא אתני שונה. המחקר נערך במספר מוקדים בו זמנית ומטרתו הייתה לבדוק האם הוספת טיפול כירופרקטי לטיפול הרגיל בחיילים עם כאבי גב תחתון משפרת את תוצאות הטיפול.

כירופרקט לכאבי גב תחתון עושה הבדל

מטרת המחקר ואופן ביצועו

המחקר בוצע בשלוש מרפאות שונות נמשך 6 שבועות וכלל 750 חיילים בגילים שבין 18 - 50 שסבלו מכאבי גב תחתון שמקורו מערכות שריר ושלד. החיילים חולקו לשתי קבוצות, כאשר קבוצה אחת טופלה באופן הרפואי המקובל שכלל טיפול עצמי, טיפול תרופתי, פיזיותרפיה, והפניות למרפאות כאב. הקבוצה השנייה קיבלה מלבד הטיפולים הללו גם טיפולי כירופרקטיקה ובכלל זה מניפולציה של עמוד השדרה המותני, תרגילי שיקום ועוד.  מצבם של החולים נמדד באמצעות סולם למדידת כאב (Numerical Rating Scale) וסולם למדידת מגבלות (Roland Morris Disability Questionnaire). התוצאות שוכללו באמצעות חישובים סטטיסטיים.

ממצאי המחקר

250 חיילים טופלו בכול אחת משלושת המרפאות. על פי הממצאים הוספת טיפולי כירופרקטיקה שיפרו את מצב החולים יותר מאשר החולים שקיבלו טיפול רפואי בלבד. חולים שקיבלו גם טיפולי כירופרקטיקה נהנו מירידה משמעותית יותר ברמת הכאב, משיפור משמעותי יותר ביכולות התפקודיות ורמת שביעות רצון גבוהה יותר. לא נגרמו תופעות לוואי משמעותיות כתוצאה מהטיפול הכירופרקטי.

מסקנות החוקרים

- הוספת טיפולי כירופרקטיקה לטיפולים השגרתיים בכאבי גב תחתון הובילו להפחתה גדולה יותר בחומרת הכאב ובחומרת המוגבלות של החיילים  שטופלו בגין כאבי גב תחתון. מחקר זה מספק עדות נוספת לחשיבות שיש להוספת טיפולים על ידי כירופרקט כחלק מקבוצת קלינאים שיפעלו יחדיו. חשוב לציין שמחקרים עדכניים המפרסמים קווים מנחים (guidelines) בנושא כאבי גב תחתון ממליצים לשלב טיפולי כירופרקטיקה.

JAMA Network Open. 2018;1(1):e180105

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)