Skip to main content

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

טרמפולינה מסוכנת לבריאות! כך קבע ארגון רופאי הילדים בארצות הברית. השימוש בטרמפולינה ובעיקר כאשר הוא נעשה ללא פיקוח מקצועי מתאים גורם לפציעות, חלקן קשות בעמוד השדרה בקרב צעירים ובני נוער. למסקנה הזאת הגיעו חוקרים אמריקאים.

המחקר הנוכחי מצא שהפופולאריות הגדלה של השימוש בטרמפולינות בפארקים האמריקאים משמעותה גם עלייה דרמטית במספר הפציעות. כך למשל בשנת 2011 היו בארצות הברית רק 35 פארקים עם טרמפולינה ואילו בשנת 2014 מספר הפארקים עם טרמפולינה קפץ ל 280. התוצאה, קפיצה של פי 12 במספר הפציעות משימוש בטרמפולינה. מספר הפציעות בשנת 2010 היה 581 ואילו בשנת 2014 קפץ המספר ל 7000 פציעות.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

טרמפולינה מסוכנת לבריאות - רקע

רוב הפצועים המגיעים לחדרי מיון בבתי החולים הם ילדים ובני נוער כאשר הפציעות השכיחות ביותר הם שברים של עצמות וקרעים של רקמות רכות כגון שרירים ורצועות. היו גם פציעות חמורות כולל פציעות ושברים של ראש ועמוד שדרה צווארי. הגורמים לפציעות בקרב הילדים ובני הנוער הללו הם פגיעה בילד אחר, פגיעה במסגרת של הטרמפולינה ונחיתה לקויה.

טרמפולינה מסוכנתהעובדה שילדים נפגעים מטרמפולינה אינה חדשה. האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (American Academy of Pediatrics) יעצה להורים כבר לפני מספר שנים להימנע מלרכוש טרמפולינה לבית. גם היום רוב הפציעות מטרמפולינה מקורם מהגרסה הביתית. יחד עם זאת מספר הפציעות והפניות לחדרי מיון עקב השימוש בטרמפולינות ביתיות נותר ללא שינוי משמעותי. העלייה במספר הפציעות משימוש בטרמפולינה מקורה בטרמפולינות שהתווספו בשנים האחרונות בפארקים.

המחקר

חשוב להורים להיות מודעים למסוכנות של הטרמפולינה. סכנות אלו גדולות במיוחד כאשר הפארק אינו שומר על כללי הבטיחות באימון על טרמפולינה. עם זאת, בחלק מהפארקים, קירות הטרמפולינה המדופנים, כללי הבטיחות והמשגיחים הינם רק למראית עין ויש בהם כדי ליצור אצל ההורים תחושת ביטחון מוטעה. במקרים אלו ההורים אינם חוששים לשלוח את ילדיהם לקפוץ על הטרמפולינה והתוצאה עלולה להיות פציעה קשה.

המחקר: החוקרים אספו ונתחו נתונים שנלקחו מ 100 חדרי מיון בבתי חולים ברחבי ארצות הברית.

ממצאי המחקר: בין 2010-2014 הגיעו לחדרי מיון ברחבי ארצות הברית, מידי שנה כ 92,000 פצועים בגלל טרמפולינה ביתית או בפארק. ב2014 הגיעו לחדרי המיון 700 פצועים על רקע שימוש בטרמפולינה בפארקים. בנים שממוצע גילם הנו 13 נפצעו יותר מבנות. 50% מהפציעות של ילדים מתחת לגיל 6 היו שברים. באופן כללי הסיכון לשבור עצמות היה גבוה יותר בקרב ילדים בהשוואה לנערים ובוגרים. ילדים נמצאו בסיכון גבוה יותר לפציעות כאשר נערים ובוגרים קפצו לידם.

המלצות החוקרים: במידה ואתם רוצים לשלוח את ילדכם לקפוץ על טרמפולינה יש להשגיח עליהם ללא הרף. יש להימנע מצפיפות. יש להקפיד על הפרדת המשתמשים בטרמפולינה על פי גיל. יש להקפיד על ציוד מגן זהה לזה שמשתמשים בעת רכיבה על אופניים. ודאו שהילדים אינם עושים פעלולים שהנם מעבר ליכולת שלהם.

Pediatrics, Aug. 2016

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פגיעות גופניות בגלל שחייה

פגיעות גופניות בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פגיעות גופניות בגלל שחייה
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר פוגע בפוריות הגבר

אימון יתר פוגע בפוריות הגבר. כך טוען מחקר חדש. אימוני כושר קשים יכולים לתרום לנזקי גוף. מחקר שנערך בארצות הברית בדק ומצא שהם עלולים לפגוע בגברים גם מתחת לחגורה ולגרום לירידה ברמת הפוריות שלהם. עוד סיבה עבור גברים לא להגזים באימונים.

אימון יתר פוגע בפוריות הגבר
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים

מחקרים רפואיים - חדשות

 • גם עבודה בעמידה עלולה להזיק

  גם עבודה בעמידה עלולה להזיק! אכן זה נכון, עבודה בישיבה גורמת לנזקים בריאותיים קשים ואף מעלה את הסיכון ללקות במחלות קטלניות ולגרום למוות מוקדם. לאור זאת ישנם מחקרים וחוקרים רבים הקוראים להחליף את תנוחת הישיבה בעבודה ולעבוד בעמידה. 

   
 • לחיות עם מתח נפשי

  לחיות עם מתח נפשי אינו דבר פשוט. המצב נעשה קשה יותר כאשר המתח הנפשי הוא כרוני. תחושות חזקות כמו פחד, עצבות, ודיכאון הם נורמליים כול עוד הם זמניים ואינם משבשים את אורח החיים שלכם. כאשר התחושות הללו נותרות לאורך זמן וגורמות לבעיות אחרות ישנה בעיה.

   
 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר של אלה העוסקים בספורט הכולל מגע אגרסיבי כמו כדור רגל ורוגבי מעלים את הסיכון לפתח לאחר שנים דלקת פרקים ניוונית.   

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)