Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

דלקת פרקים ניוונית  (OA; Osteoarthritis) היא תופעה קלינית הכוללת שינויים ניווניים ברקמות השונות המרכיבות את המפרק. דלקת פרקים ניוונית בברכיים פוגעת בין היתר בסחוסים התוך מפרקיים ובעקבות כך מובילה להתפתחות תסמינים כגון כאבי ברכיים, נפיחות ומגבלות תנועה.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית - רקע

לחולים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית מוצעים לרוב תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs או בראשי תיבות - NSAIDs) כגון אספירין, איבופרופן, נפרוקסן ועוד וכשאלה לא עוזרים גם תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים שהן התרופות נוגדות הדלקת החזקות ביותר שקיימות. התרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים מחקות את הפעולה של ההורמון הקורטיזול (cortisol), המופרש באופן טבעי מבלוטת יותרת הכליה במצבי דחק. בין ההשפעות של ההורמון הזה נמנה עלייה בריכוז הסוכר בדם, ודיכוי תהליכי דלקת בגוף. התרופה נוגדת הדלקת על בסיס סטרואידים שבה מרבים להשתמש היא פרדניזון (prednisone). התרופות נוגדות דלקת משתי הקבוצות ובעיקר מאלה על בסיס סטרואידים לא תמיד מסייעות ולפעמים אפילו גורמות לנזקים משמעותיים.

חומצה הילורונית?

לאור העובדה שהתרופות המצוינות מעלה אינן עוזרות תמיד ואף כרוכות בתופעות לוואי החלו בשנים האחרונות להציע לחולים אלו גם הזרקה תוך-מפרקית של חומצה הילורונית (Hyaluronic acid ) לצורך שיפור הסיכוך בברכיים והפחתת הסימנים והתסמינים. חומצה הילורונית היא חומר דומה בהרכבו לנוזל הסינוביאלי המשמש כחומר סיכה ובולם זעזועים ומצוי באופן טבעי בתוך מפרק הברך. מתברר שלחולים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים חסר נוזל סינוביאלי כך שהמחשבה שאולי ניתן לבצע השלמה של החומר הזה על ידי הזרקתו נשמעת על פניה הגיונית. אבל, כפי שמעיד המחקר שלפנינו הזרקת חומצה הילורונית לברך חולה בדלקת פרקים ניוונית אינה יעילה.

המחקר

כאב בברך? בלי הזרקת חומצה הילורוניתהמחקר: מטרת המחקר הייתה לסכם את המידע המחקרי אודות היעילות ותופעות הלוואי של השימוש בחומצה הילורונית לצורך טיפול בדלקת פרקים ניוונית בברכיים. החוקרים ניתחו ממצאים מ89 מחקרים שבדקו את ההשפעות של הזרקת חומצה הילורונית לברכיים של חולים עם דלקת פרקים ניוונית. החוקרים בחרו מחקרים שבוצעו באופן אקראי וכללו גם קבוצת ביקרות.

החוקרים ביצעו חישובים סטטיסטיים על מנת לאחד את הממצאים ולהגיע להערכה כוללת לגבי היעילות של חומצה הילורונית בהפחתת כאב ובשיפור התפקוד של הברך. הם גם נעזרו בחישובים סטטיסטיים מקובלים כדי לבדוק את הבטיחות של הטיפול הזה ובכלל זה את חזרת הדלקת לברך בתוך 24-72 שעות מרגע ההזרקה, נפיחות של הברך לאחר הזרקה ועוד.

ממצאי המחקר: המחקר הקיף בסיכומו של דבר 12,667 חולים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית בברכיים. על פי המחקר להזרקת החומצה הילורונית לברכיים הייתה השפעה מועטה אך לא רלוונטית מבחינה קלינית על הכאבים ולא הייתה שום השפעה על התפקוד של הברכיים.

מאידך מצאו החוקרים תופעות לוואי רבות להזרקת החומצה הילורונית כולל התפתחות בצקתית, החמרה בדלקת וגם אירועים עם סכנת חיים שהסתיימו באשפוזים או נכות.

המלצות החוקרים: הזרקה של חומצה הילורונית מספקת מעט או שום הקלה לחולים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים ואינה מעניקה כול שיפור תפקודי לברך. לנוכח העובדה שפרוצדורה זאת גם כרוכה בתופעות לוואי שונות החוקרים אינם ממליצים לטפל בדלקת פרקים ניוונית בברכיים באמצעות זריקות הילורונית.

 Journal Annals of Internal Medicine, June 2012

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
ברך קופצים אבחון וטיפול

ברך קופצים אבחון וטיפול ללא דיחוי יאפשרו תוצאות מהירות יותר. פציעת ספורט זאת השכיחה בקרב ספורטאים המרבים לנתר ממוקמת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל הקוטב התחתון של הפיקה ונוטה לעתים להפוך לפציעה כרונית.

ברך קופצים אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)