Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל. 

אחת הסכנות המשמעותיות לבריאותן וחייהן של נשים (יותר מגברים) לאחר גיל הפריון היא נפילה ושברים של האגן והירך. הדרך למניעת שברים אלו היא על ידי שמירה על צפיפות העצם, שמירה על כושר גופני בכלל ועל שיווי משקל בפרט. חשוב לציין שאימוני בריכה עשויים לשפר את שיווי המשקל ואת הכושר הגופני אך השפעתם על צפיפות העצם מצומצמת יותר. לשיפור בצפיפות העצם אנו נדרשים לפעילות אשר יוצרת עומס על העצמות כמו הליכה, ריצה וכיוצא בזה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אימונים בבריכה לשיפור היציבות - רקע

נפילות ומוות של מבוגרים מטילים עומס גדול על החברה. בשנת 2013 בארצות הברית, הגורם השמיני בגודלו למוות בקרב מבוגרים מעל גיל 65 היה בגלל נפילה. בסיכומו של דבר בשנת 2013 מתו כתוצאה מנפילה 46,000 מבוגרים. נפילות, שברים באגן וחבלות אחרות מהוות גורם מוות משמעותי בקרב נשים לאחר גיל הפוריות. הסטטיסטיקה הזאת היא אכזרית לנוכח העובדה שחלק ניכר מהמקרים הללו ניתנים למניעה. 

מניעת נפילות בגיל המבוגר  חייבת לכלול את הרכיבים הבאים: שיפור של הכושר הגופני, שמירה ושיפור של היכולות הקוגניטיביות, שימוש אינטנסיבי באביזרי בטיחות, אכילה ושתייה מספקים, צריכה מפוקחת ומינימאלית של תרופות, שמירה על חושיו של המבוגר כולל במידת הצורך משקפי ראייה ומכשירי שמיעה מותאמים.

נשים שהתאמנו באופן נמרץ בבריכה במשך 6 חודשים שיפרו את החוזק שלהן וסבלו מפחות נפילות. המחקר המסוקר כאן מצא שאימוני התנגדות במים עשויים לחזק את העצמות ואת השרירים ולהוות פתרון למניעת או צמצום הנפילות בגיל המבוגר. הפעילות האירובית בבריכה התחילה להיות פופולארית בשנות ה90 כאמצעי לאנשים מבוגרים להתאמן מבלי להעמיס את המפרקים שלהם ומבלי להיחשף לפציעות ונפילות הכרוכות בפעילות. עם השנים הפעילות האירובית בבריכה איבדה את אהדת הקהל בגלל החשש שאולי פעילות זאת בבריכה אינה מחזקת ומשמרת את מסת השרירים והעצמות. המחקר שלפנינו שם לו למטרה לבחון את התפיסה הזאת.

המחקר

אימונים בבריכה לשיפור היציבותהמחקר: כדי לבחון האם פעילות עם התנגדות במים יעילה כדי לחזק שרירים ועצמות החוקרים גייסו 100 נשים לא פעילות גופנית בשנות ה50 ושנות ה60 שלהן. כול הנשים  נטלו מידי יום ולמשך שישה חודשים 1,000 יחידות בין לאומיות של ויטמין D3 ו- 500 מיליגרם של סידן - שני תוספים שאמורים להשפיע על בניית העצמות ושרירים.

מחצית הקבוצה ערכה אימונים אינטנסיביים בבריכה שהוגדרו כאימונים למלחמה במחלת דלדול העצם ומניעת נפילות ומחצית הקבוצה המשיכה באורח חיים יושבניים. האימונים כללו מאמצי קיצון  קצרים בני 10 - 30 שניות מול התנגדות של המים עד לרמת דופק של 90% מהמקסימום האפשרי. המים ייצרו את ההתנגדות שמשקלות מייצרים ביבשה.

ממצאי המחקר: לאחר 7 חודשים מספר הנפילות בקרב הנשים צנח ב86% ומספר הנשים שסבל מנפילות צנח ל44%. לעומת זאת בקבוצה שהמשיכה לנהל אורח חיים יושבני מספר הנפילות נותרו ללא שינוי.

בקבוצת המחקר שעסקה בפעילות הגופנית בבריכה נמצאו גם שיפור בגמישות וגם חיזוק של ידיים, גב, ירך וברכיים. מעט שיפור בשיווי המשקל ובכוח נמצאו גם בקרב קבוצת הביקורת. החוקרים ייחסו זאת לתוספי המזון שהן לקחו. 25% מקבוצת המחקר סבלו מאובדן צפיפות העצם, 50% מהן היו בתחילת תהליך אובדן צפיפות העצם ורק 25% מהן נהנו מצפיפות עצם תקינה.

מסקנות המחקר: ישנה דעה קדומה שפעילות גופנית מאומצת בבריכה אינה יכולה לחיזוק העצמות והשרירים ובכך למנוע נפילות שברים ופציעות קשות אחרות. המחקר הזה הוכיח אחרת.

 Menopause, online March 25, 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לשפר שיווי משקל

לשפר שיווי משקל יועיל למניעת נפילות בגיל המבוגר. נפילה בגיל המבוגר היא סיבה שכיחה לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית עשויה לשפר בין היתר את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיפור שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.

לשפר שיווי משקל
שיקום שיווי משקל מונע נפילות

שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.

שיקום שיווי משקל מונע נפילות
שיווי משקל מונע פציעות ספורט

שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות בענפי הספורט עם  סיכון גבוה לפציעות.

שיווי משקל מונע פציעות ספורט
ורטיגו טיפול

ורטיגו? טיפול המתבסס על אבחון אמין עשוי לקצר את עוגמת הנפש ולמנוע נזקים משמעותיים. מדובר למעשה בתחושה מפחידה שבהאתה ו/או הסביבה שלך חשים שאתם זזים ו/או מסתובבים. לרוב יהיו אלה אפיזודות קצרות שחולפות תוך שניות עד דקות ונמשכות עד מספר ימים גם בלי טיפול. 

ורטיגו טיפול
סחרחורת טיפול

סחרחורת? טיפול המתבסס על אבחון מדויק יצמצם את הסבל של החולה ולעתים אף ימנע נזק בלתי הפיך. תחושת סחרור היא עניין שכיח. אנשים שונים מתארים את התחושה הזאת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית אך לעתים מדובר ביותר מכך. 

סחרחורת טיפול
סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול

סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות. 

סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול
סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח.

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט
כוח ושיווי משקל מונעים פציעות

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות! עיסוק בספורט נושא עמו גם צד מכוער - פציעות ספורט. לא כול הפציעות מדווחות ולכן קשה לאמוד במדויק את כמות הפציעות אך מדובר בתופעה אדירת מימדים. במחקר הנוכחי נמצא שאימוני כוח ושיווי משקל יעילים למניעת פציעות ספורט. 

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות
יכולים לעמוד על רגל אחת?

יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.

יכולים לעמוד על רגל אחת?
נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות

נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות אורבת לכם. אחד מגורמי המוות המרכזיים בקרב מבוגרים הוא אובדן שיווי המשקל ונפילה. הגורם לנפילות ולמוות בקרב מבוגרים הוא בעיקר ניוון במערכות שיווי המשקל והקואורדינציה, תזונה דלה, פגיעות קוגניטיביות ומחלות כמו סוכרת. 

נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)